
Súlyos gazdasági következményekkel járhat Donald Trump amerikai elnök szerda éjjeli bejelentése, miszerint az Egyesült Államok minden országra, köztük az Európai Unióra is kiterjeszti a vámokat. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke csütörtökön éles hangú nyilatkozatban reagált az intézkedésre, amelyet „a világgazdaság számára komoly csapásnak” nevezett.
Az Egyesült Államok vezetője 10%-os alapvámot vetett ki az USA-ba irányuló összes importra, és magasabb vámokat vetett ki több tucat országra, köztük néhány legnagyobb kereskedelmi partnerére, elmélyítve a globális piacokat megrázó kereskedelmi háborút.
Az amerikai elnök magasabb, 20%-os terheket rótt ki az Európai Unióból érkező importra, és ezzel beindította a globális kereskedelmi háborút, amely azzal fenyeget, hogy felhajtja az inflációt, és megakasztja az amerikai és a világgazdasági növekedést.
A Trump-kormányzat megerősítette, hogy a 25%-os globális személygépkocsi- és teherautó-vámok a tervek szerint április 3-án lépnek hatályba, a gépjárműalkatrészek behozatalára kivetett vámok pedig május 3-án indulnak. Ezeket pedig hozzá kell adni az EU esetében a 20 százalékos alapvámokra.
Von der Leyen a vámokra kiadott reakciójában arról beszélt, az univerzális vámok spirálba taszíthatják a nemzetközi kereskedelmet.
Nézzünk szembe a valósággal: az eredmény hatalmas gazdasági kár lesz
– mondta. A Bizottság elnöke attól tart, hogy a bizonytalanság tovább növekszik, ami újabb protekcionista lépéseket vált ki világszerte. Külön kiemelte, hogy a leginkább sérülékeny országok is az egyik legmagasabb amerikai vámkulcs alá esnek, amit „pont az ellenkezőjének” nevezett annak, amit a világ közössége el szeretne érni.
A döntés közvetlen hatással lesz az emberek életére – figyelmeztetett von der Leyen.
Milliók fognak magasabb élelmiszerárakkal szembenézni, drágább lesz a gyógyszer, a közlekedés, és az infláció is megugrik
– hangsúlyozta, hozzátéve, hogy ez leginkább a legkiszolgáltatottabb állampolgárokat fogja sújtani. Szerinte a vállalkozások – mérettől függetlenül – már a kezdetektől szenvedni fognak a megnövekedett bürokráciától, a felborult ellátási láncoktól és a kiszámíthatatlan üzleti környezettől.
A Bizottság elnöke történelmi távlatba is helyezte a döntést. „Az elmúlt nyolcvan évben az EU és az Egyesült Államok közti kereskedelem millióknak adott munkát és fogyasztóknak nyújtott előnyöket. A vállalkozások példátlan növekedést tapasztaltak” – mondta, majd elismerte, hogy a globális kereskedelmi rendszer valóban problémákkal küzd.
Egyetértek Trump elnökkel abban, hogy egyes országok visszaélnek a jelenlegi szabályokkal. Készen állok arra, hogy ezek orvoslásán dolgozzunk. De a vámok nem lehetnek az első, csak az utolsó eszközök
– figyelmeztetett.
Von der Leyen megerősítette, hogy Európa válaszlépésekre készül.
A Bizottság már véglegesíti az acéliparra vonatkozó első ellenintézkedés-csomagot, és dolgozik újabb lépések előkészítésén, ha a tárgyalások nem vezetnek eredményre.
„Nem fogjuk eltűrni a globális túlkapacitás begyűrűzését és a dömpinget az európai piacon” – jelentette ki. Hangsúlyozta: Európa mindig meg fogja védeni érdekeit és értékeit, és kiáll minden európai mellett. Ezzel leginkább arra utalt, hogy az Egyesült Államok protekcionista lépései után sok termelő, például Kína az EU piacai felé irányíthatja a szabad termelési kapacitásait, ami dömpinggel fenyegeti az államszövetséget.
Bár a Bizottság szerint a helyzet súlyos, az elnök szerint még nem késő visszatérni a tárgyalóasztalhoz.
„Nem konfrontációra, hanem tárgyalásra van szükség” – mondta, hozzátéve, hogy Maroš Šefčovič kereskedelmi biztos folyamatos kapcsolatban áll amerikai partnereivel.
Von der Leyen szerint Európa érdeke továbbra is az akadályok lebontása, nem pedig az építésük. „Van másik út is” – fogalmazott.
A nyilatkozat végén von der Leyen közvetlenül az európai polgárokhoz fordult:
Tudom, hogy sokan csalódottak legősibb szövetségesünk miatt. Igen, fel kell készülnünk az elkerülhetetlen következményekre. De Európa rendelkezik minden eszközzel, hogy átvészelje ezt a vihart. Együtt vagyunk ebben, és egységünk az erőnk
– hangsúlyozta. Emellett bejelentette, hogy új támogatási intézkedések indulnak az acél- és autóipar számára, valamint stratégiai párbeszéd kezdődik a gyógyszeriparral is.
Az EU a hírek szerint már komoly pénzügyi segélyeszközt, támogatási forrásokat mozgósít, hogy csillapítsa az európai vállalatok által elszenvedett károkat. Ennek részleteit várhatóan a héten, csütörtökön vagy pénteken jelentheti be az Európai Bizottság.
Címlapkép forrása: EU
Valósággal elárasztják a külföldi katonák Ukrajna egyik legforróbb frontvonalát
Ezres nagyságrendről beszélnek.
Katonai repülő zuhant egy iskola épületére Dakkában, rengeteg a halott
Kínai gyártmányú géppel történt a katasztrófa.
Különös előrejelzést kapott Magyarország: látványos ábrák érkeztek
Ez vár hazánkra a héten.
A kínai csoda titka: így uralják le az egész világot
Az ország verhetetlen új exportcikkét nem egy termék jelenti.
Új lendületet ad az exportképes kkv-k számára a Demján Sándor Program
14,9 ezer exportképes kis- és középvállalkozás működik Magyarországon.
A vírusok nehezebbek, mint a teljes emberiség
Imádom az adatvizualizációkat - egy-egy jól eltalált infografikával több hasznos tudást lehet átadni, mint több tízezer karakternyi szöveggel. Ilyen az e heti grafikonunk is: egész... The post
Zsiday Viktor a "butább" gazdaságok felelőtlenségéről
Egészen elképesztő tendenciák alakulnak költségvetési politika területén az egész világon, de különösen az Egyesült Államokban, aminek igen súlyos hosszú-, vagy akár már középtávú k
VIDEÓ! Bitcoin a csúcson, altcoinok készenlétben: Indul a következő altszezon?
2025. július 1-jétől Magyarország új kriptovaluta-szabályozása lépett életbe, amely kizárólag hivatalosan engedélyezett szolgáltatók közreműködésével teszi lehetővé a kriptovaluták v
NAV Online Számla rendszer - szeptembertől újabb szigorítások növekvő elvárások az adatszolgáltatásban
2025. szeptember 15-től a NAV tovább szigorítja az online számlaadat-szolgáltatással kapcsolatos szabályokat. A változások célja világos: a NAV még nagyobb hangsúlyt fektet az adatminőségre.
Követett részvények - 2025. július
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
A magyar állam találkozása a közgazdaságtannal
A kormány több bevételszerző próbálkozása alatt is beleütközött a Laffer-görbébe. Ideje tehát megnézni, mit is tud ez az egyszerű, de annál fontosabb közgazdasági összefüggés, és... T
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban Évente több százmillió tonna műanyagot állítunk elő, melynek jelentős
Régi berögződések - elengedjük őket?
Pár hete az egyik kommentben V nevű olvasóm felvetette, hogy mennyire fontos néha felülvizsgálni a spórolási szokásainkat is. Lehet, hogy valami, ami 10 éve még értelmes és hasznos dolog volt


Agrárvita: mi szól a nagy EU-s agrárreform mellett és ellen?
Szakértőink ütköztették érveiket a területalapú támogatások reformjáról.
Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?