Londoni makrogazdasági elemzők szerint a korábban vártnál jóval lassabb növekedésre lehet számítani az idén fejlett és a feltörekvő gazdaságokban, köztük Kínában az eszkalálódó vámháború miatt.
Donald Trump amerikai elnök arra számít, hogy 3-4 héten belül elkezdenek megszületni az első kereskedelmi megállapodások azokkal az országokkal, melyek azt akarják, hogy megszűnjenek az amerikai viszontvámok – írta meg a Bloomberg.
Az IMF a kamatok csökkentésére ösztönzi az ázsiai országokat és azt mondja, hogy hagyják leértékelődni a devizájukat, mert ez segíthet tompítani a sokkokat. Az IMF véleménye szerint az országok fundamentumai sokkal jobbak, mint az ázsiai válság idején voltak.
A világ országainak államadóssága 2030-ra a globális GDP csaknem 100 százalékára nő az amerikai importvámok és a lassuló gazdasági növekedés következtében - áll a Nemzetközi Valutaalap (IMF) jelentésében.
A vámháborúk és a kereskedelmi konfliktusok súlyosan sértik az országok jogos érdekeit, aláássák a többoldalú kereskedelmi rendszert, és megrendítik a világgazdaság rendjét – jelentette ki Hszi Csin-ping kínai elnök szerdán Pekingben.
A jegybank új vezetése elkötelezett az árstabilitás elérése és fenntartása mellett, miközben javítja a jegybanki munka hatékonyságát és gyakorlati hasznosulását – jelentette ki Varga Mihály a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara Nagyvállalati Klubjának ülésén. A jegybankelnök arról is beszélt, hogy a világgazdasági kockázatok hatással lehetnek a magyar gazdaság növekedésére.
Az Európai Unió és az Egyesült Államok kereskedelmi megállapodást köthet, de egyes szektorokban komoly és fáradságos tárgyalásokra lesz szükség Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke szerint.
A világgazdaság fordulóponthoz érkezett: miközben 2024 során a stabilizálódás jelei mutatkoztak, ezek most komoly próbatétel elé kerülnek a vámháború okozta gazdaságpolitikai bizonytalanság miatt – írja kedden kiadott World Economic Outlook jelentésében a Nemzetközi Valutaalap (IMF). A globális növekedési várakozásokat jelentősen visszavágta a szervezet, amely szerint a legnagyobb vesztesek az Egyesült Államok és Kína lehetnek a kereskedelmi konfliktusban. Magyarország esetében az IMF jóval szkeptikusabb a növekedési kilátásokat illetően, mint a magyar kormány.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és a Világbank tavaszi ülései a globális gazdasági feszültségek közepette zajlanak a héten, miközben Donald Trump vámháborúja és az amerikai adminisztráció elszigetelődése új kihívások elé állítja a nemzetközi pénzügyi rendszert. Európa eközben igyekszik megerősíteni gazdasági szerepét és partnerségeit a világpiacon – írja a Politico.
Az amerikai vámintézkedések okozta globális kereskedelmi sokk miatt meredek ívben romlanak a legnagyobb gazdaságok bizalmi indexei a Brookings Institution és a Financial Times közösen vezetett teljesítménymérője szerint.
Április 2-án Donald Trump amerikai elnök átfogó vámokat javasolt Amerika szinte valamennyi kereskedelmi partnerére, ami több mint 5 ezer milliárd dollárral apasztotta a globális tőzsdék értékét, és recessziós félelmeket gerjesztett. A fenyegető pénzügyi összeomlás miatt aztán az a döntés született, hogy a „kölcsönös” vámokat 90 napra „szüneteltetik”, de a Kínával szembeni „szemet szemért” jellegű megtorlás folytatódott, ami mindkét oldalon 100%-ot meghaladó, abszurd mértékű vámtarifákhoz vezetett. Trump „felszabadulás napi” további vámjának szüneteltetése három hónapig tartó lázas tárgyalásokhoz fog vezetni. Ha azonban a világ többi része bölcsen reagál, a károk teljes egészében az Egyesült Államokra fognak korlátozódni, akár úgy, hogy valamennyi liberalizáció is megvalósul minden más ország számára. Az Európai Unió kulcsszereplője lesz annak, hogy ez a kedvező végkifejlet lehetővé válik-e.
A várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal, 2,5%-ról 2,25%-ra csökkentette a betéti kamatot az EKB. Emellett Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke arra figyelmeztetett, hogy a globális kereskedelmi háború hatásai már az euróövezet gazdaságát is fenyegetik: a növekedés lassulhat, a beruházások és a lakossági fogyasztás visszaeshet, miközben romlanak a pénzügyi kondíciók, és nő a kockázatkerülés. A helyzetet tovább súlyosbítják a fokozódó geopolitikai feszültségek.
A korábban vártnál jóval lassabb növekedésre lehet számítani az idén az amerikai és a kínai gazdaságban, valamint a világgazdaság egészében az eszkalálódó vámháború miatt - áll a Fitch Ratings szerdán Londonban bemutatott negyedéves globális előrejelzésében. A nemzetközi hitelminősítő friss prognózisa szerint a világgazdasági növekedés 2025-ben nem éri el a 2 százalékot.
Nemcsak a termékek, de a szolgáltatások kereskedelmi is drasztikusan visszaeshet Donald Trump amerikai elnök vámháborúja miatt – állapította meg a Kereskedelmi Világszervezet (WTO).
Míg Donald Trump amerikai elnök előszeretettel dicsekszik azzal, hogy mennyi vezető járul színe elé, Ursula von der Leyen körbeturnézta a fél világot, és ma már az ő ajtaján kopogtat számos ország vezetése. Szerinte mindenki megbízhatóságra vágyik, amit az egyik napról a másikra bejelentett, majd visszavont vámok világában nem csoda, hogy az EU-ban keresnek.
Donald Trump nyitott a Kínával való megállapodásra, de a Fehér Ház sajtótitkára hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok nincs rákényszerülve erre, és a "labda most Kína térfelén pattog" - számolt be a Reters. Ez óriási változás ahhoz képest, hogy Amerika és Kína az utóbbi napokban, hetekben vámháborús adok-kapokba bonyolódott.
Változás az AI-chipek szabályozásában.
George Simion fölényesen vezet a második forduló előtt.
Nagyot nőttek a kockázatok a Fed szerint.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?
Távozik a guru a Berkshire Hathaway éléről.
Nyitrai Győzővel, az MBH Befektetési Bank üzlet- és termékfejlesztésért felelős vezérigazgató-helyettesével beszélgettünk.