Az Európai Unió egyre több fronton kényszerül védekezni a kereskedelemben az amerikai protekcionizmus, a belső megosztottság és a globális deglobalizációs trendek közepette. Donald Trump amerikai elnök újabb vámháborúja, valamint a megakadt szabadkereskedelmi tárgyalások próbára teszik Brüsszel stratégiai rugalmasságát. Ursula von der Leyen célja az egységes fellépés és új piacok keresése, de a belső és külső akadályok ezt mindeddig korlátozták – írja elemzésében a Financial Times.
Negatívra rontotta az eddigi stabilról a hosszú és rövid futamidejű külső és hazai szlovák államadósság-kötelezettségek "A plusz/A-1" elsőrendű befektetői besorolásainak kilátását az S&P Global Ratings.
Donald Trump elnök "Amerika az első" politikája nemzetközi szinten árthat az amerikai vállalatoknak Arvind Krishna, az IBM vezérigazgatója szerint.
A vámháborúk és a kereskedelmi konfliktusok súlyosan sértik az országok jogos érdekeit, aláássák a többoldalú kereskedelmi rendszert, és megrendítik a világgazdaság rendjét – jelentette ki Hszi Csin-ping kínai elnök szerdán Pekingben.
Egyre inkább megtörnek az Európai Unió protekcionista országai, beadva a derekukat annak, hogy Brüsszel sorban kössön új szabadkereskedelmi megállapodásokat a világ nagy gazdasági blokkjaival. Donald Trump amerikai vámháborúja az olyan elzárkózó országokat is átállította, mint Franciaország és Belgium, amelyek híresen kritikusak voltak a globális nyitásnak.
Brutális vámtarifákat vezethet be júniusban az Amerikai Egyesült Államok a délkelet-ázsiai napelemgyártók amerikai importjára, ami jelentős csapás lenne a kínai hátterű gyártóknak - de a lépés az USA-nak is fájhat.
Április 2-án Donald Trump amerikai elnök átfogó vámokat javasolt Amerika szinte valamennyi kereskedelmi partnerére, ami több mint 5 ezer milliárd dollárral apasztotta a globális tőzsdék értékét, és recessziós félelmeket gerjesztett. A fenyegető pénzügyi összeomlás miatt aztán az a döntés született, hogy a „kölcsönös” vámokat 90 napra „szüneteltetik”, de a Kínával szembeni „szemet szemért” jellegű megtorlás folytatódott, ami mindkét oldalon 100%-ot meghaladó, abszurd mértékű vámtarifákhoz vezetett. Trump „felszabadulás napi” további vámjának szüneteltetése három hónapig tartó lázas tárgyalásokhoz fog vezetni. Ha azonban a világ többi része bölcsen reagál, a károk teljes egészében az Egyesült Államokra fognak korlátozódni, akár úgy, hogy valamennyi liberalizáció is megvalósul minden más ország számára. Az Európai Unió kulcsszereplője lesz annak, hogy ez a kedvező végkifejlet lehetővé válik-e.
A Trump-adminisztráció díjakat vezet be a kínai gyártású hajókra, miután az amerikai kereskedelmi képviselő vizsgálata megállapította, hogy Kína gyakorlatai indokolatlanul terhelik az amerikai kereskedelmet - jelentette a CNBC.
Donald Trump vámháborúja igazán kellemetlen hatással járhatnak Németország számára a gazdasági tárca szerint.
A vámtarifák ritkán hozzák meg az ígért gazdasági előnyöket - figyelmeztetett Ralph Ossa, a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) vezető közgazdásza, gazdasági kutatási és statisztikai részlegének vezetője szombati blogbejegyzésében.
A "kölcsönös vámok" az egyoldalú megfélemlítés tipikus "légből kapott" eszközei az Egyesült Államok részéről, amely magas vámok súlyos károkat okoznak a fejlődő országoknak, különösen a legkevésbé fejlett országoknak, és akár humanitárius válságokat is kiválthatnak – többek között ezeket mondta a kínai kereskedelmi miniszter a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) főigazgatójával folytatott videóhívás során.
Az Egyesült Államok sorozatos vámintézkedései komoly károkat okoznak a fejlődő országoknak, és akár humanitárius válsághoz is vezethetnek – mondta Vang Ventao kínai kereskedelmi miniszter a Bloomberg szerint.
Donald Trump a mai kabinetülésen védelmébe vette vitatott vámpolitikáját, ugyanakkor elismerte, hogy az új intézkedéseknek lehetnek átmeneti költségei és nehézségei.
A megemelt amerikai vámok miatt csökkentették idei német GDP-növekedési előrejelzésüket a vezető német gazdaságkutató intézetek évente két alkalommal kiadott közös prognózisuk legfrissebb számában.
Amikor Donald Trump amerikai elnökjelöltként kampányolt, gyakran hangoztatta, hogy sok ország „kihasználja” az Egyesült Államokat azáltal, hogy több terméket exportál oda, mint amennyit onnan importál. Ezt a retorikát hallva az egyetemi kurzusaimon gyakran hangsúlyoztam, hogy a Trump-csapatban akkoriban valószínűleg senki sem foglalkozott érdemben a globális értékláncokkal. Ha így lenne, tudnák, hogy hozzáadott érték alapon számolva ezek a kereskedelmi mérlegek sokkal kiegyensúlyozottabb képet mutatnak. Sőt, bizonyos esetekben – például Mexikó esetében – akár amerikai többlet is kimutatható. Cikkemben azt is bemutatom, hogy a hazai exportból mely ágazatokat sújthatják leginkább Trump vámjai.
Donald Trump amerikai elnök múlt héten bejelentett megemelt vámjai ma léptek életbe, mostantól az EU 20%-os plusz vámteherrel exportálhat az Egyesült Államokba. Kínával már extrám magasságokba emelkedtek a vámterhek az adok-kapok következtében. A helyzet aztán április 9-én este egy csapásra megváltozott, amikor Trump beelentette, hogy a vámok többségét 90 napra felfüggeszti, míg Kínára tovább emelte a díjakat, immár 125 százalékosra. A vámháború fejleményei percről percre.
Ezt nem tette zsebre a vezető.
Meg is magyarázta miért történt mindez.
A holland jegybank figyelmeztetett.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Körvonalazódik, mihez kezdtek a magyarok a felszabaduló megtakarításaikkal.
Eltűnik az egyik legfontosabb bevétel?
Az energiaügyi miniszter értékelte Magyarország energiaszuverenitási törekvéseit