Brutális vámtarifákat vezethet be júniusban az Amerikai Egyesült Államok a délkelet-ázsiai napelemgyártók amerikai importjára, ami jelentős csapás lenne a kínai hátterű gyártóknak - de a lépés az USA-nak is fájhat.
Április 2-án Donald Trump amerikai elnök átfogó vámokat javasolt Amerika szinte valamennyi kereskedelmi partnerére, ami több mint 5 ezer milliárd dollárral apasztotta a globális tőzsdék értékét, és recessziós félelmeket gerjesztett. A fenyegető pénzügyi összeomlás miatt aztán az a döntés született, hogy a „kölcsönös” vámokat 90 napra „szüneteltetik”, de a Kínával szembeni „szemet szemért” jellegű megtorlás folytatódott, ami mindkét oldalon 100%-ot meghaladó, abszurd mértékű vámtarifákhoz vezetett. Trump „felszabadulás napi” további vámjának szüneteltetése három hónapig tartó lázas tárgyalásokhoz fog vezetni. Ha azonban a világ többi része bölcsen reagál, a károk teljes egészében az Egyesült Államokra fognak korlátozódni, akár úgy, hogy valamennyi liberalizáció is megvalósul minden más ország számára. Az Európai Unió kulcsszereplője lesz annak, hogy ez a kedvező végkifejlet lehetővé válik-e.
A Trump-adminisztráció díjakat vezet be a kínai gyártású hajókra, miután az amerikai kereskedelmi képviselő vizsgálata megállapította, hogy Kína gyakorlatai indokolatlanul terhelik az amerikai kereskedelmet - jelentette a CNBC.
Donald Trump vámháborúja igazán kellemetlen hatással járhatnak Németország számára a gazdasági tárca szerint.
A vámtarifák ritkán hozzák meg az ígért gazdasági előnyöket - figyelmeztetett Ralph Ossa, a Világkereskedelmi Szervezet (WTO) vezető közgazdásza, gazdasági kutatási és statisztikai részlegének vezetője szombati blogbejegyzésében.
A "kölcsönös vámok" az egyoldalú megfélemlítés tipikus "légből kapott" eszközei az Egyesült Államok részéről, amely magas vámok súlyos károkat okoznak a fejlődő országoknak, különösen a legkevésbé fejlett országoknak, és akár humanitárius válságokat is kiválthatnak – többek között ezeket mondta a kínai kereskedelmi miniszter a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) főigazgatójával folytatott videóhívás során.
Az Egyesült Államok sorozatos vámintézkedései komoly károkat okoznak a fejlődő országoknak, és akár humanitárius válsághoz is vezethetnek – mondta Vang Ventao kínai kereskedelmi miniszter a Bloomberg szerint.
Donald Trump a mai kabinetülésen védelmébe vette vitatott vámpolitikáját, ugyanakkor elismerte, hogy az új intézkedéseknek lehetnek átmeneti költségei és nehézségei.
A megemelt amerikai vámok miatt csökkentették idei német GDP-növekedési előrejelzésüket a vezető német gazdaságkutató intézetek évente két alkalommal kiadott közös prognózisuk legfrissebb számában.
Amikor Donald Trump amerikai elnökjelöltként kampányolt, gyakran hangoztatta, hogy sok ország „kihasználja” az Egyesült Államokat azáltal, hogy több terméket exportál oda, mint amennyit onnan importál. Ezt a retorikát hallva az egyetemi kurzusaimon gyakran hangsúlyoztam, hogy a Trump-csapatban akkoriban valószínűleg senki sem foglalkozott érdemben a globális értékláncokkal. Ha így lenne, tudnák, hogy hozzáadott érték alapon számolva ezek a kereskedelmi mérlegek sokkal kiegyensúlyozottabb képet mutatnak. Sőt, bizonyos esetekben – például Mexikó esetében – akár amerikai többlet is kimutatható. Cikkemben azt is bemutatom, hogy a hazai exportból mely ágazatokat sújthatják leginkább Trump vámjai.
Donald Trump amerikai elnök múlt héten bejelentett megemelt vámjai ma léptek életbe, mostantól az EU 20%-os plusz vámteherrel exportálhat az Egyesült Államokba. Kínával már extrám magasságokba emelkedtek a vámterhek az adok-kapok következtében. A helyzet aztán április 9-én este egy csapásra megváltozott, amikor Trump beelentette, hogy a vámok többségét 90 napra felfüggeszti, míg Kínára tovább emelte a díjakat, immár 125 százalékosra. A vámháború fejleményei percről percre.
Donald Trump vámháborúja ideológiai indíttatású, és nem szolgál hosszú távú gazdasági célt. A vámpolitika minden amerikai fogyasztót hátrányosan érint, miközben ellentmondásos és logikátlan érvekre épül – nyilatkozta Colin Grabow, a libertárius Cato Institute igazgatóhelyettese a L’Express lapnak adott interjújában. A szakértő szerint az egyre szűkülő gazdasági szabadságban a piaci mechanizmusok szétverését látja. Úgy véli, hogy a vámpolitika következményei akár a szabadkereskedelem újrafelfedezéséhez is vezethetnek.
Kína határozott választ ígér az amerikai vámintézkedésekre, miközben a párbeszéd lehetőségét is fenntartja a kereskedelmi háborúban, amely tovább eszkalálódott a kölcsönös vámemelések következtében - számol be a friss pekingi üzenetekről a CNBC.
Miközben ma életbe léptek a múlt héten bejelentett amerikai vámok, Donald Trump közölte, hogy hamarosan jelentős vámot vet ki a gyógyszeripari termékekre, amelyek eddig kivételt képeztek - jelentette a Marketwatch.
Trumpék meg vannak győződve róla, hogy első ciklusa idején jó úton jártak, csak nem mentek elég messzire – mondta az egyik republikánus gazdasági szakértő tavaly januári konzultációnk alkalmával. Nos, most elég messzire mentek, száz éve nem látott magasságokba lökik az Egyesült Államok által kivetett vámokat, pedig ez már többször is rosszul sült el a történelem folyamán. Vajon van rendszer az amerikai kormányzat tetteiben, vagy csak kétségbeesett vagdalkozást láthatunk?
A Donald Trump hatalomra lépésével látványosan meginduló geopolitikai átrendeződés – a szabályokon alapuló rendből az érdekszféra-politikába történő elmozdulás – az amerikai elnök által a múlt héten indított vámháborúval teljesedik ki. Úgy tűnik, az Egyesült Államok feladja korábbi vezető világpolitikai szerepét, szembefordulva korábbi szövetségeseivel is, és mindenkire lesújt, aki az elnök értelmezése szerint nyerészkedik az Amerikával folytatott kereskedelemmel. Milyen világrendet jelez előre a trumpi vámpolitika, és miért nem jó a béke szempontjából az intézményes szabadkereskedelem alapjainak kikezdése?
Nem egyszerűen fegyverkezni Európa, teljesen a saját lábára áll.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Emelkednek az európai tőzsdék.
A Tesla vezére már régóta szorgalmazta a szabályozói lazításokat.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Estek a piacok a beszéd hatására.