
Még több információ és részletek.
A könyvvizsgálók kulcsszerepet töltenek be a pénzügyi beszámolók megbízhatóságának biztosításában, ami alapvető az átláthatóság, a befektetői bizalom és a tőkepiacok stabilitása szempontjából.
A 2007–2008-as globális pénzügyi válság azonban rávilágított a könyvvizsgálati gyakorlatok hiányosságaira.
Ezt követően az Európai Bizottság 2014-ben átfogó reformot indított, amelynek célja az átláthatóság növelése, az összeférhetetlenségek csökkentése, a verseny fokozása és a felügyelet megerősítése volt. A reform többek között előírta a könyvvizsgáló cégek kötelező rotációját, megtiltott bizonyos nem könyvvizsgálói szolgáltatásokat, harmonizálta a jelentéstételi szabályokat, és bevezette a nyilvános felügyelet elvét. Ugyanakkor a reform által biztosított 5. cikk szerinti mentességi lehetőségek jelentősen gyengítették a reform hatékonyságát, különösen a függetlenség és a piaci verseny szempontjából.
A könyvvizsgálói piac az elmúlt években szűkülést mutatott, ami különösen aggasztó annak fényében, hogy az új jogszabályi kihívások – például a fenntarthatósági vagy digitális jelentések – egyre több kompetenciát és kapacitást igényelnek.
Az ECMI-jelentés adatai szerint 2015 és 2021 között a bejegyzett könyvvizsgálók száma az EU-ban 15%-kal csökkent, 236 963-ról 200 484-re.
Ezzel párhuzamosan a könyvvizsgáló cégek száma is 14%-kal, 25 975-ről 22 427-re esett vissza az EU-ban. Ezen visszaesés mögött részben a közérdeklődésre számot tartó gazdálkodó szervezetek (PIE-k) új, szűkebb definíciója áll, amelyet a 2014-es reform vezetett be. A PIE-k száma 37%-kal csökkent 2015 és 2021 között, miközben az általuk végzett könyvvizsgálatok száma 31%-kal esett vissza.
Ezek az adatok arra utalnak, hogy a reform következményeként nemcsak a könyvvizsgálók, hanem az ellenőrzött entitások köre is szűkült, ami hosszabb távon a könyvvizsgálat társadalmi-gazdasági jelentőségének csökkenéséhez vezethet – állapítja meg a jelentés.
A piaci koncentráció szintén súlyos problémát jelent. Bár a Big Four – azaz a Deloitte, az EY, a KPMG és a PwC – részesedése a PIE-könyvvizsgálatokból 2015 és 2021 között 69%-ról 59%-ra csökkent, ezek a cégek továbbra is domináns szereplők maradtak.
A jelentés szerint 12 tagállamban az említett négy cég oligopol helyzetet élvez, tíz esetben pedig piaci részesedésük meghaladja a 80%-ot.
Az ECMI szerint ez a koncentráció versenykorlátozó hatással bír, és sértheti az uniós stratégiai autonómiát is, különösen akkor, ha ezek a cégek nem minden esetben az EU átláthatósági, fenntarthatósági és digitális szuverenitási törekvéseivel összhangban tevékenykednek.
Még mindig sűrű ködben tapogatózunk
Az átláthatóság javítása a reform egyik fő célkitűzése volt, és ebben valóban történt előrelépés, például az auditjelentések részletesebbé válásával és a könyvvizsgáló cégek által kötelezően közzétett átláthatósági jelentések révén. Ugyanakkor a jelentés hangsúlyozza, hogy az auditminőség egységesítése és a szakzsargon egyszerűsítése továbbra is komoly kihívás. Az átláthatóság nemcsak a könyvvizsgálók felelőssége, hanem az auditált vállalatok menedzsmentjének és az auditbizottságoknak is kiemelt szerepük van abban, hogy a vizsgálatok minősége megfeleljen a jogszabályi és társadalmi elvárásoknak – írják a jelentésben.
A könyvvizsgáló cégek kötelező rotációja vegyes eredményeket hozott. Bár az elméleti cél – az összeférhetetlenségek csökkentése és a függetlenség növelése – világos, az empirikus bizonyítékok hiányosak.
Egyes nemzeti szintű tanulmányok szerint az első évben megnő a hibás auditálás valószínűsége, miközben a költségek emelkednek, a minőség azonban nem javul automatikusan.
Az ECMI szerint ez arra utal, hogy a rotáció önmagában nem garancia a jobb eredményekre, különösen akkor, ha a piaci koncentráció miatt a vállalatok választási lehetősége eleve korlátozott.
Uniós reform nélkül is átalakul a piac
A digitalizáció és a fenntarthatósági jelentéstétel terjedése alapjaiban alakítja át a könyvvizsgáló szakmát. Az olyan új szabályozási keretek, mint a Vállalati Fenntarthatósági Jelentéstételi Irányelv (CSRD), a Digitális Szolgáltatásokról szóló jogszabály (DSA) vagy a Digitális Piacokról szóló jogszabály (DMA) újfajta auditálási kompetenciákat igényelnek.
Ezek a követelmények messze túlmutatnak a hagyományos pénzügyi beszámolók ellenőrzésén, és olyan területeken várnak el szaktudást, mint a környezetvédelem, a kiberbiztonság vagy az adatelemzés. Ezzel párhuzamosan a könyvvizsgálatok egyre nagyobb arányban támaszkodnak automatizált rendszerekre, algoritmusokra és mesterséges intelligenciára, ami új típusú felelősségi és minőségbiztosítási kérdéseket vet fel.
Az ECMI szerint a szakma szempontjából az egyik legnagyobb kihívás a megfelelő kompetenciákkal rendelkező munkaerő hiánya: a hagyományos képzési rendszerek jelenleg nem tudnak lépést tartani ezekkel az igényekkel.
A jelentés egyik fontos megállapítása, hogy a piaci koncentráció és az új auditfeladatok bevezetése
együttesen komoly veszélyt jelentenek az uniós pénzügyi piacok integritására és a szabályozási autonómiára.
Mint írják: ha a könyvvizsgálói piac továbbra is néhány nagy globális szereplő kezében marad, miközben egyre több új területen kapnak kizárólagos felhatalmazást, az hosszú távon alááshatja az EU képességét arra, hogy saját prioritásai mentén alakítsa ki szabályozási rendszerét.
Újabb reformok kellenek
A kihívások kezeléséhez az unió átfogó, proaktív reformokra szorul. A piaci struktúrák módosítása – például a nagy könyvvizsgáló cégek auditrotációjának szigorítása vagy a kisebb cégek technológiai és szakmai támogatása – hozzájárulhat a verseny fokozásához. A szabályozás korszerűsítése elkerülhetetlen: a jelenlegi jogszabályokat ki kell terjeszteni a nem pénzügyi auditokra is, különösen a fenntarthatósági és digitális jelentéstétel vonatkozásában.
Ezzel párhuzamosan szükség van egységes, uniós szintű felügyeleti struktúrára, mivel jelenleg a tagállami gyakorlatok jelentős eltéréseket mutatnak – állítja az ECMI.
Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) és az Európai Könyvvizsgálati Felügyeleti Testületek Bizottsága (CEAOB) szerepének erősítése elősegíthetné az auditminőség harmonizálását az egész unióban.
A könyvvizsgálati szakma technológiai fejlődésének ösztönzése szintén prioritás kell legyen, ugyanakkor biztosítani kell, hogy az automatizált rendszerek használata ne vezessen a felelősség elmosódásához. Emellett elengedhetetlen, hogy a könyvvizsgálók megszerezzék a szükséges kompetenciákat új területeken. Az EU-nak fontolóra kell vennie új képzési programok vagy tanúsítási rendszerek bevezetését, például egyetemi, szakmai és szabályozói együttműködés keretében.
A European Capital Markets Institute szerint így akár az EU-s nagy tervek a tőkepiaci unió (CMU) megvalósítására épp az auditágazat problémái miatt vérezhet el.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Hatalmas szerződéscsomaggal próbálják levenni Trumpot a lábáról a bahreiniek
Boeing repülőket és amerikai szervereket vásárolnak.
Növekedéssel zárták az első félévet a magyar alapok, sok pénz ment abszolút hozamú befektetésekbe
Közzétette júniusi statisztikáit a BAMOSZ.
Vasököllel venne revansot Trumpon az Európai Unió bővülő országhada
Egyre többen borítanák az asztalt a vámháború miatt a legfájdalmasabb gazdasági csapással.
Lázár János bejelentette: helytállási pénzt kapnak azok, akik a vihar elhárításán dolgoztak
"Most már csak a hétköznapokban kell ugyanígy helytállni."
Szíria az ENSZ Biztonsági Tanácsának az összehívását kéri az izraeli légicsapások miatt
Megvitatnák a következményeket.
Légy Te az év pénzügyi vezetője! Már lehet nevezni a CFO of the year 2025 díjra
Idén is díjazzuk a vállalatok legjobb pénzügyi-gazdasági vezetőit.
Túlfeszítette a húrt Brüsszel, belháború indult az uniós pénzek miatt
Ursula von der Leyen terve az új hétéves költségvetésről egyelőre csak feszültségeket hozott felszínre.
Kormányzati döntés: több tucat vasúti és közúti fejlesztés kapna kiemelt státuszt
Meglepő listát tett közzé a Lázár János vezette minisztérium.
A TB kiskönyv múltja, jelene és digitális jövője
A magyar társadalombiztosítási rendszer egyik ikonikus, papíralapú dokumentuma, a köznyelvben csak TB kiskönyvként ismert igazolvány hamarosan digitális formában él tovább. Bár sok munkáltat
Így harcol a sok turistával Barcelona és Dubrovnik
Amennyire jövedelmező ágazat a turizmus, akkora problémát okoz, ha elburjánzik: Barcelona vagy Dubrovnik bőven tudna mesélni, mivel jár a túlturizmus. A népszerű lokációknak mind megvan... Th
A születés időzítése: amikor a focista apa a naptárhoz nyúl
A sportban és az oktatásban is régóta ismert jelenség, hogy az év elején született gyerekek előnyben vannak az év végén születettekkel szemben. Miért ne időzítenénk gyerekeink születésé
SPB: Szigorító intézkedések és növekvő infláció határozhatja meg a román kötvénypiacot a közeljövőben
A román kötvénypiacot a közeljövőben várhatóan egyrészt a növekvő infláció, másrészt a költségvetési hiány csökkentésére irányuló szigorító intézkedések határozzák meg. A kis
Végre kimondták: nem kell tovább fenntartani a projekteket
Miközben sok pályázó már túl van a projektje fenntartásán, a Hatóság csak most tisztázta a legfontosabb kérdést.
Miért nem emelkedik mindig az infláció, ha vámot emelnek?
Súlyos inflációt jósoltak az elemzők, amikor Donald Trump áprilisban bedurrantotta a vámháborút, és jogosan: a vámok növelik az importált termékek árát, ami végső soron a... The post Mié
Szegény, de szexi...
Kicsit kapitalista, kicsit szocialista; kicsit nyugati, kicsit keleti; kicsit drága, kicsit olcsó: ez Berlin Zentuccio szemüvegén át. A HOLDBLOG állandó világutazó szerzője a német fővárosról
Top 10 osztalék részvény - 2025. július
Július elsején kijött Justin Law listája az osztalékfizető részvényekről, sorba is rendeztem őket gyorsan, itt az eredmény.Fontosabb infók a lista összeállításával kapcsolatbanElőző hón


Tíz év alatt a magyar gazdagok végre felzárkóztak az EU-hoz
Hogyan oszlott el az elmúlt évek vagyongyarapodása a magyar háztartások között?
Vége a pénzesőnek? Fájni fog a kiszivárgott EU-s agrárreform
Teljesen más világ jöhet, ha megvalósulnak a brüsszeli tervek.
Pokoli hónapok után vérszegény időket várnak az elemzők
Érkeznek a második negyedév amerikai vállalati beszámolói.
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?