
A könyvvizsgálók kulcsszerepet töltenek be a pénzügyi beszámolók megbízhatóságának biztosításában, ami alapvető az átláthatóság, a befektetői bizalom és a tőkepiacok stabilitása szempontjából.
A 2007–2008-as globális pénzügyi válság azonban rávilágított a könyvvizsgálati gyakorlatok hiányosságaira.
Ezt követően az Európai Bizottság 2014-ben átfogó reformot indított, amelynek célja az átláthatóság növelése, az összeférhetetlenségek csökkentése, a verseny fokozása és a felügyelet megerősítése volt. A reform többek között előírta a könyvvizsgáló cégek kötelező rotációját, megtiltott bizonyos nem könyvvizsgálói szolgáltatásokat, harmonizálta a jelentéstételi szabályokat, és bevezette a nyilvános felügyelet elvét. Ugyanakkor a reform által biztosított 5. cikk szerinti mentességi lehetőségek jelentősen gyengítették a reform hatékonyságát, különösen a függetlenség és a piaci verseny szempontjából.
A könyvvizsgálói piac az elmúlt években szűkülést mutatott, ami különösen aggasztó annak fényében, hogy az új jogszabályi kihívások – például a fenntarthatósági vagy digitális jelentések – egyre több kompetenciát és kapacitást igényelnek.
Az ECMI-jelentés adatai szerint 2015 és 2021 között a bejegyzett könyvvizsgálók száma az EU-ban 15%-kal csökkent, 236 963-ról 200 484-re.
Ezzel párhuzamosan a könyvvizsgáló cégek száma is 14%-kal, 25 975-ről 22 427-re esett vissza az EU-ban. Ezen visszaesés mögött részben a közérdeklődésre számot tartó gazdálkodó szervezetek (PIE-k) új, szűkebb definíciója áll, amelyet a 2014-es reform vezetett be. A PIE-k száma 37%-kal csökkent 2015 és 2021 között, miközben az általuk végzett könyvvizsgálatok száma 31%-kal esett vissza.
Ezek az adatok arra utalnak, hogy a reform következményeként nemcsak a könyvvizsgálók, hanem az ellenőrzött entitások köre is szűkült, ami hosszabb távon a könyvvizsgálat társadalmi-gazdasági jelentőségének csökkenéséhez vezethet – állapítja meg a jelentés.
A piaci koncentráció szintén súlyos problémát jelent. Bár a Big Four – azaz a Deloitte, az EY, a KPMG és a PwC – részesedése a PIE-könyvvizsgálatokból 2015 és 2021 között 69%-ról 59%-ra csökkent, ezek a cégek továbbra is domináns szereplők maradtak.
A jelentés szerint 12 tagállamban az említett négy cég oligopol helyzetet élvez, tíz esetben pedig piaci részesedésük meghaladja a 80%-ot.
Az ECMI szerint ez a koncentráció versenykorlátozó hatással bír, és sértheti az uniós stratégiai autonómiát is, különösen akkor, ha ezek a cégek nem minden esetben az EU átláthatósági, fenntarthatósági és digitális szuverenitási törekvéseivel összhangban tevékenykednek.
Még mindig sűrű ködben tapogatózunk
Az átláthatóság javítása a reform egyik fő célkitűzése volt, és ebben valóban történt előrelépés, például az auditjelentések részletesebbé válásával és a könyvvizsgáló cégek által kötelezően közzétett átláthatósági jelentések révén. Ugyanakkor a jelentés hangsúlyozza, hogy az auditminőség egységesítése és a szakzsargon egyszerűsítése továbbra is komoly kihívás. Az átláthatóság nemcsak a könyvvizsgálók felelőssége, hanem az auditált vállalatok menedzsmentjének és az auditbizottságoknak is kiemelt szerepük van abban, hogy a vizsgálatok minősége megfeleljen a jogszabályi és társadalmi elvárásoknak – írják a jelentésben.
A könyvvizsgáló cégek kötelező rotációja vegyes eredményeket hozott. Bár az elméleti cél – az összeférhetetlenségek csökkentése és a függetlenség növelése – világos, az empirikus bizonyítékok hiányosak.
Egyes nemzeti szintű tanulmányok szerint az első évben megnő a hibás auditálás valószínűsége, miközben a költségek emelkednek, a minőség azonban nem javul automatikusan.
Az ECMI szerint ez arra utal, hogy a rotáció önmagában nem garancia a jobb eredményekre, különösen akkor, ha a piaci koncentráció miatt a vállalatok választási lehetősége eleve korlátozott.
Uniós reform nélkül is átalakul a piac
A digitalizáció és a fenntarthatósági jelentéstétel terjedése alapjaiban alakítja át a könyvvizsgáló szakmát. Az olyan új szabályozási keretek, mint a Vállalati Fenntarthatósági Jelentéstételi Irányelv (CSRD), a Digitális Szolgáltatásokról szóló jogszabály (DSA) vagy a Digitális Piacokról szóló jogszabály (DMA) újfajta auditálási kompetenciákat igényelnek.
Ezek a követelmények messze túlmutatnak a hagyományos pénzügyi beszámolók ellenőrzésén, és olyan területeken várnak el szaktudást, mint a környezetvédelem, a kiberbiztonság vagy az adatelemzés. Ezzel párhuzamosan a könyvvizsgálatok egyre nagyobb arányban támaszkodnak automatizált rendszerekre, algoritmusokra és mesterséges intelligenciára, ami új típusú felelősségi és minőségbiztosítási kérdéseket vet fel.
Az ECMI szerint a szakma szempontjából az egyik legnagyobb kihívás a megfelelő kompetenciákkal rendelkező munkaerő hiánya: a hagyományos képzési rendszerek jelenleg nem tudnak lépést tartani ezekkel az igényekkel.
A jelentés egyik fontos megállapítása, hogy a piaci koncentráció és az új auditfeladatok bevezetése
együttesen komoly veszélyt jelentenek az uniós pénzügyi piacok integritására és a szabályozási autonómiára.
Mint írják: ha a könyvvizsgálói piac továbbra is néhány nagy globális szereplő kezében marad, miközben egyre több új területen kapnak kizárólagos felhatalmazást, az hosszú távon alááshatja az EU képességét arra, hogy saját prioritásai mentén alakítsa ki szabályozási rendszerét.
Újabb reformok kellenek
A kihívások kezeléséhez az unió átfogó, proaktív reformokra szorul. A piaci struktúrák módosítása – például a nagy könyvvizsgáló cégek auditrotációjának szigorítása vagy a kisebb cégek technológiai és szakmai támogatása – hozzájárulhat a verseny fokozásához. A szabályozás korszerűsítése elkerülhetetlen: a jelenlegi jogszabályokat ki kell terjeszteni a nem pénzügyi auditokra is, különösen a fenntarthatósági és digitális jelentéstétel vonatkozásában.
Ezzel párhuzamosan szükség van egységes, uniós szintű felügyeleti struktúrára, mivel jelenleg a tagállami gyakorlatok jelentős eltéréseket mutatnak – állítja az ECMI.
Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) és az Európai Könyvvizsgálati Felügyeleti Testületek Bizottsága (CEAOB) szerepének erősítése elősegíthetné az auditminőség harmonizálását az egész unióban.
A könyvvizsgálati szakma technológiai fejlődésének ösztönzése szintén prioritás kell legyen, ugyanakkor biztosítani kell, hogy az automatizált rendszerek használata ne vezessen a felelősség elmosódásához. Emellett elengedhetetlen, hogy a könyvvizsgálók megszerezzék a szükséges kompetenciákat új területeken. Az EU-nak fontolóra kell vennie új képzési programok vagy tanúsítási rendszerek bevezetését, például egyetemi, szakmai és szabályozói együttműködés keretében.
A European Capital Markets Institute szerint így akár az EU-s nagy tervek a tőkepiaci unió (CMU) megvalósítására épp az auditágazat problémái miatt vérezhet el.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Támadás érte Moszkvát, rendkívüli intézkedésről döntöttek
Ukrán dróntámadásokban egy ember vesztette életét Oroszországban.
Donald Trump kőkeményen beleállt a vámháborúba, megfenyegetett egy miniszterelnököt is
Durva büntetővámokat mondott be.
Csalódott Oroszországban Trump, nagy bejelentést ígért a jövő hétre
Az ukrajnai fegyverszállításokról is beszélt az amerikai elnök.
Putyin emberének életébe kerülhetett az ukránok egyik legnagyobb sikere? – Rejtélyes haláleset borzolja a Kreml kedélyeit
Miért halhatott meg a volt orosz közlekedési miniszter, Roman Sztarovojt?
Másfél évtized után újraindítja a legendás hírnévre szert tett fegyver gyártását Franciaország
Az ukrán háború bebizonyította, nem volt elhibázott fejlesztés.
Súlyos ügyben mondták ki Donald Trump bűnösségét: milliókat fizethet ki az amerikai elnök
Folytatódnak a tárgyalások.
Brutális számokat mondott be az Egyesült Államok az orosz-ukrán háborúról - Ennyire elszámolta magát Oroszország?
Ez lehet az egyik legdurvább éve a háborúnak.
Zelenszkij: megvan a fegyver a brutális orosz dróntámadások ellen, csak több pénz kell
Az ukrán elnök szerint akár 1000 drónt is elindíthat Ukrajna felé az orosz haderő.
Felújítási pályázatok összehasonlítása - 2 lehetőség, amit érdemes ismerned
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Felújítási pályázatok összehasonlítása - 2 lehetőség, amit érdemes ismerned Bevezetés Ha otthonod felújítását tervezed, érdemes megismerned az
Apró csúsztatások, nagy hazugsággá válnak
Talán mindenki tudja, hogy a média mennyire megbízhatatlan, milyen alattomos taktikákat alkalmaz. Ezen taktikák egy része teljesen érthető, értékítélet alapú, tehát jogosan tükrözi vissza a
Trump és az elektromos autók
Fosszilis fordulat: új pályán az USA autóstratégiája.
ESG szabályozás 2025: fontos változások és lehetőségek a magyar vállalatoknak
Az elmúlt hetekben több fontos változás is történt az ESG nemzetközi és magyarországi háza táján. Blogbejegyzésünkben a legfontosabb módosításokat és tudnivalókat gyűjtöttük össze 20
NKFIH + SZTNH: Két hivatal közösen a magyar innovációért
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) közötti megújuló stratégiai együttműködés célja a magyar innovációs ökoszisz
Többet katonára, mint oktatásra
A szokásos hétfői Agyviharon került elénk ez a grafikon, sokat nem is kell rajta magyarázni. Az ábra azt mutatja, hogy az egyes államoknak mekkora a... The post Többet katonára, mint oktatásra a
Évi 4 százalék kockázatmentes hozam megy a kukába a Trump-kockázat miatt
A dollár trendszerű erősödésének vége, év eleje óta a világ egyik leggyengébben teljesítő fizetőeszköze a zöldhasú. Névrokonán, a hongkongi dolláron át mutatjuk be, hogyan dobnak... Th
Miért bukik el a legtöbb felújítási pályázat? - 3 gyakori ok
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Miért bukik el a legtöbb felújítási pályázat? - 3 gyakori ok Az utóbbi évek egyik legszélesebb körben elérhető felújítási pályázata mégis eg

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
Ismét pofon vágta Európát a kínai autóipar
A Xiaomi autója árnyékot vethet a Porsche modelljeire is.
Hogy érinti a magyar gazdákat, ha Ukrajna tényleg csatlakozik az Európai Unióhoz?
A szomszéd felvételét nagy viták övezik.
Mégis hogy mehetett csődbe egy nagy utazási iroda?
Ennyire erős a verseny?
