
Elfogadta az Európai Unió Tanácsa a Security Action for Europe (SAFE) nevű új pénzügyi eszköz létrehozásáról szóló rendeletet kedden. Az eddig példa nélküli, 150 milliárd eurós keretösszeggel induló program célja, hogy fokozza az európai védelmi ipari termelést, közös beszerzéseken keresztül zárja le a meglévő képességbeli hiányosságokat, és hozzájáruljon az EU védelmi felkészültségének megerősítéséhez.
A SAFE a ReArm Europe terv első pillére, amely összesen több mint 800 milliárd euró mozgósítását célozza 2030-ig a védelmi szektorban.
„Ez az első nagyszabású, uniós szintű védelmi beruházási program, amely 150 milliárd eurós nagyságrendjével új korszakot nyit. Nemcsak a soros elnökség, hanem az egész EU közös sikere ez. A biztonságba fektetett minden euró erősíti elrettentő képességünket azokkal szemben, akik ártani akarnak nekünk” – jelentette ki az uniós elnökség képviseletében Adam Szłapka, EU-ügyekért felelős lengyel miniszter.
Az Európai Bizottság is üdvözli a Tanács keddi döntését, amely Ursula von der Leyen elnök szerint
kritikus lépés az európai biztonság és védelem megerősítése felé.
A Bizottság közleménye szerint a SAFE szervesen illeszkedik a ReArm Europe terv és a Readiness 2030 stratégia kereteibe: a Bizottság a tőkepiacokon akár 150 milliárd eurót is megmozgathat, hogy ezzel pénzügyi mozgásteret biztosítson a tagállamok számára a kulcsfontosságú védelmi területek – például a lég- és rakétavédelem, a dróntechnológia vagy a stratégiai képességek – fejlesztésére.
„Rendkívüli idők rendkívüli intézkedéseket követelnek. Üdvözlöm a mai megállapodást a SAFE-ről, az új védelmi ipari készenléti hiteleszközünkről, amely mérföldkő Európa védelmi felelősségvállalásában. A SAFE nemcsak az Unió, hanem Ukrajna és az egész kontinens számára is csúcstechnológiás védelmi képességekbe fektet” – jelentette ki von der Leyen.
Közös hitel, közös beszerzés, uniós prioritások
A SAFE részeként az EU legfeljebb 150 milliárd eurót biztosít az érdekelt tagállamoknak, amelyek saját nemzeti terveik alapján pályázhatnak a támogatásra.
A támogatás formája kedvező feltételekkel nyújtott, hosszú lejáratú, közösen felvett hitel, amelyet a tagállamoknak később vissza kell fizetniük.
A program fő célja, hogy sürgős és nagyléptékű beruházások valósuljanak meg az Európai Védelmi Technológiai és Ipari Bázis (EDTIB) területén.
A kölcsönök lehívásának alapfeltétele a közös beszerzés legalább két tagállam részvételével – ezzel is elősegítve a méretgazdaságosságot és az interoperabilitást, valamint csökkentve a védelmi ipari töredezettséget. Ugyanakkor a jelenlegi geopolitikai helyzetre való tekintettel a SAFE korlátozott ideig lehetővé teszi egyoldalú beszerzések támogatását is.
A SAFE új fejezetet nyit az EU védelmi együttműködésében a harmadik országokkal, így főleg az Egyesült Királysággal és Ukrajnával.
De más EGT-EFTA országok is részt vehetnek az eljárásokban ugyanazokkal a feltételekkel vehetnek részt a közös beszerzésekben, mint az uniós tagállamok – ez azt is jelenti, hogy az ő iparágukból is történhet beszerzés.
További lehetőséget kapnak a csatlakozni kívánó, tagjelölt és potenciális tagjelölt államok, illetve azok az országok, amelyek biztonsági és védelmi partnerségi megállapodást írtak alá az EU-val.
A SAFE lehetővé teszi ezen országok bevonását egyedi két- vagy többoldalú megállapodások keretében is, amelyeken keresztül a részvételi feltételek tovább bővíthetők.
A SAFE által támogatott beszerzések az Európai Tanács által 2025. március 6-án elfogadott prioritási lista alapján két fő kategóriára oszlanak:
1. kategória:
-
Lőszerek és rakéták
-
Tüzérségi rendszerek, beleértve a mélyreható precíziós csapásmérő képességeket
-
Szárazföldi harci eszközök és azok támogató rendszerei, gyalogosfelszerelések
-
Kritikus infrastruktúra védelme
-
Kiberképességek
-
Katonai mobilitás, beleértve az ellenséges mozgáskorlátozást is
2. kategória:
-
Légvédelmi és rakétavédelmi rendszerek
-
Tengeri (felszíni és víz alatti) hadviselési képességek
-
Drónok és drónellenes rendszerek
-
Stratégiai képességek: például légi szállítás, légi utántöltés, C4ISTAR rendszerek
-
Űreszközök és űralapú szolgáltatások
-
Mesterséges intelligencia és elektronikus hadviselés
A második kategóriába tartozó termékek esetében szigorúbb jogosultsági feltételek érvényesülnek: a kivitelezőknek képesnek kell lenniük a termékek tervezési, adaptálási és fejlesztési irányítására.
Mindkét kategóriánál alapkövetelmény, hogy a végtermék alkatrészeinek legalább 65%-a uniós, EGT-EFTA országból vagy Ukrajnából származzon – vagyis a harmadik országokból származó komponensek értéke nem haladhatja meg a 35%-ot.
Az uniós döntéshozók hangsúlyozzák, hogy a SAFE nem NATO-alternatíva, hanem azzal összehangolt, komplementer eszköz. Célja az interoperabilitás javítása, az ipari együttműködés fenntartása és a legkorszerűbb technológiákhoz való kölcsönös hozzáférés biztosítása megbízható partnerekkel – különös tekintettel a transzatlanti kapcsolat szorosabbá tételére.
Címlapkép forrása: EU
Légy Te az év pénzügyi vezetője! Már lehet nevezni a CFO of the year 2025 díjra
Idén is díjazzuk a vállalatok legjobb pénzügyi-gazdasági vezetőit.
Történelmi pillanat az orosz haditengerészetnél: vízre bocsátották a világ legnagyobb tűzerejű hadihajóját
Visszatér az Admiral Nahimov.
Az iráni uránkészlet nyomába eredne a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség
Nagyon sürgetik a tárgyalásokat.
Olyat tett Oroszország, amire az elemzők még a legmerészebb álmaikban sem gondoltak
Sokkal jobban merítik a saját készleteiket.
Katasztrófaövezetből virágzó ökoszisztéma: így lett újra a halaké és az úszóké a Szajna
A Szajna valaha egy Párizs szívében húzódó ökológiai katasztrófaövezet volt, de az elmúlt 50 év során a szinte halott csatorna fokozatosan virágzó ökoszisztémává
New York, te kommunista...
Világvége, összeomlás, Szovjetunió - ez vár New Yorkra a republikánusok szerint, ha a demokrata Zohran Mamdani lenne a város polgármestere. De tényleg bibliai méretű pusztulás... The post New
Az erdőtüzek és a hőstressz visszaveti a magzatok fejlődését
A globális felmelegedés hatására egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak a szélsőséges időjárási jeleségek, amelyek hatással vannak a várandós nőkre.
Oroszország és Kína a self made milliárdosok bölcsője
A nagyjából 3000 dollármilliárdos kétharmada self made, maga szerezte a vagyonát. Az örökölt és self made milliárdosok aránya tud mesélni az adott ország történelmi, kulturális,... The pos
Globális minimumadó (GloBE) - gyakori kérdések és gyakorlati válaszok
A globális minimumadó (GloBE) szabályozása 2024-től érdemben érinti a multinacionális vállalatcsoportok magyarországi tagjait is. A szabály célja, hogy minden, 750 millió eurót meghaladó ár
Zsugorodó világ, táguló tudomány - együttműködés és rivalizálás a fejlődés motorjaként
Verseny vagy együttműködés? A tudomány és technológia fejlődését évszázadokon át ez a kettősség hajtotta előre. Ma a világ zsugorodóban, az elmúlt évtizedekben egyre több a közös kut
Rekordszinteken az Egyesült Államok légszennyezettsége
Több mint 150 millió amerikai él olyan területen, ahol a légszennyezettség meghaladja az egészségügyi határértékeket.
Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Otthon Start Program 2025: Megjelent a 3%-os lakáshitel jogszabálytervezet Az Otthon Start Program 2025 szeptemberben induló, új állami lakástámogatási

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.
Szembejött a kormánnyal a valóság – Mikor jön a beismerés?
Mennyi lesz a 2025-ös növekedés?
Tényleg túl hosszú az élelmiszer útja? Kiderült, ki mennyit kaszál a magyarok pénzén
Lehetne spórolni a rövidebb az élelmiszerlánccal?
Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
