
Az Európai Unió példátlan ütemben fegyverkezik újra.
A következő tíz évben várhatóan több mint 900 milliárd eurót fektetnek be képességfejlesztésbe az Európai Védelmi Alap és a ReArm Europe kezdeményezés révén.
Ez a lendület tovább erősödött, amikor az EU-tagállamok jóváhagytak egy 150 milliárd eurós közös hitelfelvételre építő programot a beszerzések felgyorsítására.
Mérföldkőnek számít az EU és az Egyesült Királyság által májusban aláírt védelmi együttműködési megállapodás is.
A brexit ellenére mindkét fél elismerte, hogy az európai biztonság nem kezelhető elkülönítve. A megállapodás újra létrehozza a strukturált együttműködést a beszerzés és az innováció területén.
A partnerség hamarosan még merészebb fordulatot vehet. Sajtóértesülések szerint Brüsszel és London egy Globális Védelmi Bank létrehozását fontolgatja, amely a védelmi képességekbe történő hosszú távú befektetéseket és az ipari kapacitások bővítését koordinálná. Ha megvalósul, ez az intézmény hitelgaranciákat, közös beszerzési finanszírozást és stratégiai tőkét biztosíthatna.
Az Európai Beruházási Bank már módosította stratégiáját, és több mint 9 milliárd eurót szabadított fel a védelemhez kapcsolódó infrastruktúra és technológia számára.
Az ESG keretrendszereket is újragondolják, elismerve, hogy a védelem kizárása a fenntartható finanszírozási eszközökből veszélyeztetheti a stratégiai autonómiát.
A beszerzési szabálytalanságok újra megjelennek a transzatlanti struktúrákban. Azonban védelmi szektorban elkövetett pénzügyi visszaélések nemcsak korrupciót jelentenek, hanem aláássák a bizalmat, gyengítik a készültséget és lehetőséget teremtenek a kihasználásra.
Egy mélyebb ellentmondás is feloldatlan a lap szerint: miközben Európa mozgósít az újrafegyverkezésre, mégis egy másik korszakra kialakított költségvetést próbál használni. A befektetők továbbra is óvatosak. A költségvetési keretek még mindig eltérésként, nem pedig szükségszerűségként kezelik a védelmet.
A következő konfliktusban az első csapás lehet, hogy nem kinetikus lesz. Érkezhet ellenséges felvásárlás, kötvénypiaci zavar vagy befektetői pánikot kiváltó dezinformációs kampány formájában is. Ezek már nem hipotetikus kockázatok, hanem a működési fenyegetettségi környezet részei – írja a lap.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Súlyos vonatbaleset rázta meg Németországot, halálos áldozatok is vannak
A mentés folyamatban van.
Rendkívüli bejelentés: megállapodott az EU és Amerika a vámok ügyében
„Ez minden idők legnagyobb megállapodása."
Elképesztő mennyiségű eső zúdult le egy magyar településre, ami komoly felfordulást okozott
Szélsőséges időjárás sújtja Magyarországot.
Ez nem tartott sokáig: lemondott a román kormány botrányba keveredett miniszterelnök-helyettese
Korrupció gyanúja merült fel.
Újabb fordulat a Kína–USA kereskedelmi háborúban: jöhet a következő hosszabbítás
Mindenki ragaszkodik a saját igazához.
Egyszerűen megőrülnek érte a magyarok: itt a nagy személyikölcsön-táblázat
Még így sem elég erős a kamatverseny a bankok között?
Kolnai, utópia, ChatGPT
Egy irányított "csevegés" a ChatGPT és köztem Kolnai Aurél utópiafelfogásáról, ami egy kis esszével végződik. A ChatGPT-nek az esszéíráshoz elég volt három idézet és négy általam te
Katasztrófaövezetből virágzó ökoszisztéma: így lett újra a halaké és az úszóké a Szajna
A Szajna valaha egy Párizs szívében húzódó ökológiai katasztrófaövezet volt, de az elmúlt 50 év során a szinte halott csatorna fokozatosan virágzó ökoszisztémává
New York, te kommunista...
Világvége, összeomlás, Szovjetunió - ez vár New Yorkra a republikánusok szerint, ha a demokrata Zohran Mamdani lenne a város polgármestere. De tényleg bibliai méretű pusztulás... The post New
Globális minimumadó (GloBE) - gyakori kérdések és gyakorlati válaszok
A globális minimumadó (GloBE) szabályozása 2024-től érdemben érinti a multinacionális vállalatcsoportok magyarországi tagjait is. A szabály célja, hogy minden, 750 millió eurót meghaladó ár
Az erdőtüzek és a hőstressz visszaveti a magzatok fejlődését
A globális felmelegedés hatására egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak a szélsőséges időjárási jeleségek, amelyek hatással vannak a várandós nőkre.
Oroszország és Kína a self made milliárdosok bölcsője
A nagyjából 3000 dollármilliárdos kétharmada self made, maga szerezte a vagyonát. Az örökölt és self made milliárdosok aránya tud mesélni az adott ország történelmi, kulturális,... The pos
Zsugorodó világ, táguló tudomány - együttműködés és rivalizálás a fejlődés motorjaként
Verseny vagy együttműködés? A tudomány és technológia fejlődését évszázadokon át ez a kettősség hajtotta előre. Ma a világ zsugorodóban, az elmúlt évtizedekben egyre több a közös kut
Rekordszinteken az Egyesült Államok légszennyezettsége
Több mint 150 millió amerikai él olyan területen, ahol a légszennyezettség meghaladja az egészségügyi határértékeket.


Szembejött a kormánnyal a valóság – Mikor jön a beismerés?
Mennyi lesz a 2025-ös növekedés?
Tényleg túl hosszú az élelmiszer útja? Kiderült, ki mennyit kaszál a magyarok pénzén
Lehetne spórolni a rövidebb az élelmiszerlánccal?
Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.