Az Európai Bizottság több mint 27 százalékkal csökkentené a Közös Agrárpolitika (KAP) forrásait a következő uniós költségvetési ciklusban – összesítette a helyzetet az Agrárszektor az új közös költségvetés (az uniós zsargonban többéves pénzügyi keret) tervezetének bemutatása után.
A jelenlegi 386 milliárd eurós keret helyett mindössze 302 milliárd euró jutna a mezőgazdaság és a vidéki térségek támogatására, ráadásul az újonnan létrehozandó Nemzeti és Regionális Partnerségi Tervekkel összevont kasszából. A változtatás különösen a nagyobb szereplőknek szűkítené a támogatások elérhetőségét, míg a válságkezelést teljes mértékben a tagállamokra tolná.
A hivatalos bejelentést követően Christophe Hansen mezőgazdasági biztos azzal próbálta csillapítani a feszültséget, hogy a KAP „megmarad önálló politikaként”, a közvetlen kifizetéseket pedig garantáltnak nevezte. Ugyanakkor a Bizottság a KAP-keretét valóban 85 milliárd euróval vágja vissza, csakhogy a forrásokat más alapoknál teszik elérhetővé a gazdáknak.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke pedig a bejelentéskor azt mondta, hogy eddig sok volt az átfedés a KAP és a kohéziós politika között: például infrastrukturális fejlesztéseket fizethettek a felzárkóztatási és az agrártámogatásokból is. Vagy a munkahelyvédelmi intézkedésekre is használhatók voltak a mezőgazdasági források, ahogy a szociális alap eszközei is.
Szerinte ezeket a duplikációkat vonták össze a Nemzeti és Regionális Tervek rendszerével, nem csökken a gazdáknak elérhető támogatás.
Az egyetlen visszavágás a 450 hektár feletti gazdálkodókat, akiket részlegesen vagy egészen kizárnának a területalapú támogatásokból.
Azonban független becslések szerint – például az Euractiv kalkulációi alapján – ez a csökkenés a 2025-ös árakon számolva közel 30 százalékot jelent. EPP-s és Renew-frakcióbeli EP-képviselők is nyíltan bírálták Hansent, az ír Ciaran Mullooly például elfogadhatatlannak tartja, hogy a mezőgazdaság támogatása csökken, miközben az uniós védelmi kiadások ötszörösére nőnek.
Az Európai Bizottság részéről Piotr Serafin költségvetési biztos azzal indokolta a változtatásokat, hogy a KAP és a kohéziós politika eddigi több száz külön programját mostantól 27 nemzeti és regionális partnerségi tervbe vonnák össze.
Ezekre összesen 865 milliárd euró jutna, amely az uniós költségvetés mintegy felét teszi ki.
Serafin szerint a cél egy modernebb, rugalmasabb rendszer, amely jobban illeszkedik a tagállami igényekhez és a jövő kihívásaihoz – de több képviselő arra figyelmeztetett, hogy a nemzeti hozzájárulásokra való egyre nagyobb támaszkodás széttagolhatja az egységes piacot.
A Farm Europe agárpolitikai agytröszt szerint a Bizottság javaslata figyelmen kívül hagyja a gazdák valós problémáit, miközben a KAP már most is veszített reálértékéből. Számításaik szerint
a 2028–2034 közötti időszakban legalább 411 milliárd euróra lenne szükség a jelenlegi támogatási szint fenntartásához, és 535 milliárdra ahhoz, hogy a rendszer visszanyerje a 2020-as pénzügyi erejét.
A közvetlen kifizetések „védelme” önmagában nem elegendő – figyelmeztettek –, különösen, ha azok nem biztosítanak egyenlő versenyfeltételeket a tagállamok között.
Címlapkép forrása: EU
Nem kellenek az ukránok ahhoz, hogy puszuljon az orosz flotta - Fejre állt a gigantikus hajó
Hét éve dolgoztak rajta, most egy kicsit biztos csúszni fog az átadás.
Kiderült, mit szállított a rejtélyes orosz repülőgép: veszélyes fegyvereket kapott Trump ellensége - Bajban az amerikai légierő?
Ezek az eszközök vadászhatnak az amerikai vadászgépekre.
Közép-Európában úttörő, rugalmas tarifacsomagot vezet be a kkv-k számára ez a szolgáltató
A vállalkozások hűségidő nélkül, de az hűségidőhöz kötött csomagokhoz hasonló áron vehetik igénybe a Yettel szolgáltatásait és kedvezményeit.
Gyanús drónok repültek el egy nyugat-európai katonai bázis fölött – Ez biztos, hogy nem amatőrök munkája volt
Belgiumban ez már a második eset egy hónapon belül.
Az USA máris helyretette a világ vezető hatalmának új kormányát
De olyan dolgot kért számon az amerikai pénzügyminiszter, amit ő maga nem tart be.
A te szavazatod is számít: szavazz négyszer a HOLD-ra!
Szavazz ezen a linken négy kategóriában a HOLD-ra, hogy mi nyerjük a Portfolio vagyonkezelési díjait! A Portfolio első alkalommal hirdeti meg a vagyonkezelési díjait, amiket... The post A te szava
Őszi adócsomag 2025: kripto, KIVA, TAO és áfa
Az idei ősz meghatározó időszak az adózási szabályok átalakításában, mivel a kormány két különböző célú adócsomag benyújtását tervezi. Az első csomag főként technikai jellegű mó
Rohamosan csökkennek Földünk édesvízkészletei
Műholdak mutatják: a kontinensek édesvizei gyorsan fogynak.
120 millió Ft támogatás eszközre, ingatlanra, IT-ra
A GINOP Plusz-1.2.4-25 most a legjobb eszköz a növekedni akaró mikro- és kisvállalkozások kezében: jól ütemezhető, kézzelfogható fejlesztésekre ad forrást, olyan térségekben, ahol minden ú
Globálisan is megkerülhetetlenné vált a holland gáztőzsde
A TTF 2024-es dominanciája kulcsszerepet játszott az európai gázpiac stabilizálásában és globális árképzési súlyának növekedésében.
És megérkezett az ingyenes lakáshitel
A 3%-os kamatozású Otthon Start lakáshitel megjelenésekor sokan az életük lehetőségét vélték felfedezni a támogatott hitelben. A közszolgálatban dolgozók közül egyes becslések alapján na
Az ország, ahol a nyugdíjas többet keres a dolgozónál
Franciaországban egy átlagos nyugdíjas több pénzt visz haza, mint egy átlagos munkavállaló. A jelenségnek kulturális és történelmi okai vannak, de kemény közgazdasági következményei is, a
Befektetések Bezzegországban - HOLD Minutes
A HOLD Minutes e heti részében Cser Tamás, a HOLD vezető részvényportfólió-kezelője beszél arról, hogy The post Befektetések Bezzegországban - HOLD Minutes appeared first on HOLDBLOG.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!
A tőzsde világában a lelkesedés könnyen drága hibákhoz vezethet – előadásunk abban segít, hogy kezdőként is megértsd a legfontosabb alapelveket, felismerd a kockázatokat, és elkerüld, hogy egy hét alatt elolvadjon a megtakarításod
Egyértelmű jelzést kapott Magyarország: elkerülhetetlen a leválás az orosz olajról
A Lukoil döntése irányadó lesz a döntéshozók számára is.
Már az Otthon Start előtt is elszabadultak az árak, hol lesz a vége?
Érdekes adatok érkeztek a lakáspiacról.
Hegymenet frissítőpont nélkül − A terepfutó versenyszervezés rögös ösvényein
A hazai szereplők egymással és a külfölddel is versenyt futnak.

