Brexit: megkérik a királynőt a brit parlament felfüggesztésére! (2.)
A brit kormány a BBC információi szerint ma délelőtt ülést tart, feltehetően ott születik majd döntés a királynő megkéréséről, hogy az őszi ülésszakot megnyitó beszédét csak október 14-én tartsa meg, ne pedig hamarabb. Korábban is voltak már arról értesülések, hogy a parlamenti ülésszak szünetének meghosszabbításával próbálkozik majd Johnson, hogy a képviselők ne tudjanak ellene fellépni a parlamentben. Sőt, arra is volt terv, hogy egy előrehozott választást éppen a Brexit utáni napokban szeretne lezavarni Johnson. Azzal, hogy tegnap éjjel a pénzügyminiszter egy költekezést növelő büdzsé kereteit vázolta, fel is erősödött az előrehozott választásokkal kapcsolatos piaci spekuláció.
A brit parlament kvázi felfüggesztéséről szóló mai értesülés egyébként azt követően érkezett egy nappal, hogy ellenzéki képviselők egy csoportja arról tanakodott: milyen jogi eszközökkel tudná rábírni a Johnson-kormányt a Brexit halasztására, illetve a no-deal Brexit megakadályozására.
A mai fejleményre az angol font meredeken esni kezdett, mert afelé mutat, hogy ha az EU-val nem sikerül kialkudni a kilépési megállapodás módosítását (noha az utóbbi napokban elmozdultak a felek egy új megállapodás irányába), akkor az angol parlament közbeavatkozási képességének hiánya esetén tényleg megállapodás nélküli kizuhanás felé haladhatnak a folyamatok.
A bizalmatlansági indítvány jövő kedd-szerda körüli benyújtására egyébként a mai Johnson-húzással megnőhet az esély, hiszen szeptember 3-tól egyébként is összeül a parlament. Ha egy ilyen indítvány sikeres lenne, azaz megbukna a kormány, akkor sem egyértelmű, hogy pontosan mi történne. Ha ugyanis Johnson helyett nincs működőképes másik kormány (márpedig kérdéses, hogy ki tudná átvenni sikerrel a stafétát tőle), és Johnson nem mond le tisztségéről, akkor nem világos, hogy mi jönne és hogyan haladna tovább az ország a Brexit felé. Elvileg a királynő is "megkérhetné" Johnsont, hogy távozzon, de ez rendkívül érzékeny kérdés, és a királynő hagyományosan nem foglal állást politikai kérdésekben (állítólag viszolyog is ettől). Így például már a mostani beadvány kapcsán is érdekes, hogy arra hogyan reagál majd a királynő.

Boris Johnson a Reuters tudósítása szerint televíziós beszédében elismerte, hogy tényleg az a terve: csak október 14-én mondja el a parlamenti beszédét a királynő, azaz ezzel valóban több mint egy hónapos parlamenti kényszerszünetet érne el. Johnson állítása szerint ezzel együtt is bőven lesz ideje a parlamenti képviselőknek, hogy a kulcsfontosságú október 17-i EU-csúcs előtt és után is meg tudják vitatni a Brexit kérdését és egyéb ügyeket. Erre a jelzésre egyébként a font némileg korrigált, de továbbra is jóval gyengébb szinten mozog (kb. 0,7%-os mínusban), mint a BBC értesülés előtti percekben.

- a mostani törvénykezési ülésszak szeptember 9-én fejeződik be és a következő csak október 14-én kezdődne, így tehát több mint egy hónapos lenne a parlamenti szünet (eredetileg egyébként szeptember 13-tól egyébként is lett volna szünet október 8-ig)
- az október 17-18-i kulcsfontosságú EU-csúcsot követően (ha ott sikerülne valamiről megállapodnia a Brexit kérdésében Johnsonnak) október 21-22-én tudnának szavazni a képviselők a Brexit ügyében
- Utóbbihoz kapcsolódóan Johnson ígéretet tett, hogy egyeztetéseket kezdeményeznek az ellenzékkel arról, hogy hogyan lehetne az esetleges új Brexit-megállapodást törvénybe iktatni.
Frissítés 12:18

Hivatalos: Magyarország is kéri Brüsszeltől a vészhelyzeti klauzula aktiválását
A költségvetési problémákon enyhíthet a kedvezmény.
Az utolsó pillanatban jött a felpattanás New Yorkban
Nagy mínuszból ugrottak fel az amerikai indexek.
Hatalmas robbanás történt Murom mellett, elfoglalták az oroszok Novét - Híreink az orosz-ukrán háborúról szerdán
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Amerika bármelyik pillanatban kiszállhat a béketárgyalásokból, az EU már gőzerővel készíti a B tervet
Kaja Kallas szerint azonban az A tervre kell koncentrálni.
Vészjelzést adott Moszkva, lassan teljesen kiürül az államkassza
Háromszorosára növelték a hiánycélt, annyira gyorsan fogy a Kreml pénze.
A Fed helyretette a piacokat: felesleges kamatvágást árazni
A rossz amerikai gazdasági adatok mellett még mindig magas az infláció.
2026-os hosszú hétvégék és szombati munkanapok: megjelent a rendelet
Három négynapos és két háromnapos hétvégének örülhetünk majd.
SPB: Jól teljesített az első negyedévben a kínai GDP
Lendületesen indította az idei évet Kína gazdasága, az amerikai vámrendeletek azonban várhatóan jelentősen visszafogják majd a teljesítményt. Az ország vezetése célzottan igyekszik ösztön
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Greenhushing: új trend a vállalatok világában
A greenwashing mellett az utóbbi időben egy új vállalati zöld kommunikációs trendet is megfigyelhetünk.
Turbórészvény vagy az új arany? Szemtől szemben az alapkezelő és a kriptobefektető
Pár éve még elképzelhetetlen lett volna: leült egymással vitatkozni a HOLD vezérigazgatója és az egyik legnagyobb hazai kriptós cég, a Cryptofalka alapítója. Távolról sem értenek...
The pos
Hogyan szerezheti vissza a nukleáris piacon egykori vezető szerepét az Egyesült Államok?
Az Egyesült Államoknak most valódi esélye van arra, hogy visszaszerezze korábbi vezető szerepét a globális nukleáris piacon.
Kína is tud ám, ha akar...
Kedves Olvasó, nem untatlak az elmúlt néhány hétben lezajlott tőzsdei mozgásokkal egy sokadig cikkben, sőt még napi rekordokkal és \"milyen világot élünk\" szlogennel sem fárasztalak....
The
Zöld energiával meleg otthonokat: új lehetőség a távhőtermelőknek
A 2025/MA/TÁVHŐ/02 kódszámú, társadalmi egyeztetésre bocsátott pályázati felhívás új lendületet adhat a hazai távhőrendszerek megújításának.
Kína AI-ban is leversenyez mindenkit
Peking legutóbbi karácsonyi ajándéka a Nyugatnak a DeepSeek nevű AI-bomba volt, amely komoly felfordulást okozott a Wall Streeten, legalábbis annak techorientált részén. A nyugati féltekén...
T


- Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Mérgező borokkal árasztották el Európát, Magyarországon is súlyos a helyzet
- Bezzegországból bukott angyal? Nagy bajba kerülhet Magyarország szomszédja
Dermesztő GDP adat érkezett - merre tovább, Magyarország?
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagyon fáj az árrésstop a boltoknak, de nekünk is fog
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.