Kapu Tibor immár az ötödik teljes napját tölti a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén, az Axiom-4 küldetés kutatóűrhajósaként. A magyar asztronauta Facebook-oldalán tették közzé, hogy az állomás fedélzetén megkezdték a DNA-REPAIR kísérletet, amely során az űrben jelentős mértékű kozmikus sugárzás élettani hatásait fogják vizsgálni. A kutatás egyike a misszió azon tudományos kísérleteinek, amelyekkel a szakemberek egy jövőbeli, hosszú távú űrküldetés emberi testre gyakorolt hatásait, és azok kivédését tanulmányozzák.
Kapu Tibor menetrendszerűen dolgozik, elindították a kísérleteket is, úgyhogy most már minden nap kísérletek zajlanak az űrállomáson – közölte az űrkutatásért felelős miniszteri biztos, a HUNOR program vezetője hétfőn az ATV műsorában.
Orbán Viktor miniszterelnök hamarosan felhívja Kapu Tibort, Magyarország második űrhajósát.
Új szimulációk szerint a 2024 YR4 nevű, potenciálisan veszélyes aszteroida a Holdba csapódva olyan törmeléket juttathat a Föld közelébe, amely látványos meteorzáport okozhat, és veszélyeztetheti a műholdakat - írta meg a Live Science.
Kapu Tibor személyében 45 év után újra űrhajósa van Magyarországnak, miután többszöri halasztást követően elindult az űrállomásra az Axiom Mission 4 (Ax-4) keretében. A több mint 24 órája úton lévő küldetés tagjai az éjszaka folyamán már nagyjából elérték a Nemzetközi Űrállomás (ISS) repülési magasságát, majd fokozatosan közelítették meg az ISS-t, a ma fél egykor megtörtént dokkolási művelet előtt. Azóta a Dragon Grace űrkapszula sikeresen kapcsolódott az állomáshoz, majd 14:17-kor, alapos vizsgálatokat követően kinyílt az űrhajó ajtaja és Kapu Tiborék átléphettek az Nemzetközi Űrállomás fedélzetére.
Sikeres dokkolás után kevesebb mint két órával kinyílt a SpaceX Dragon Grace ajtaja, így az Axiom-4 küldetés tagjai, Kapu Tiborral együtt beléphetnek a Nemzetközi Űrállomásra (ISS). Kapu Tibor 45 évvel Farkas Bertalan űrutazása után hazánk második űrhajósa lett.
Sikeres volt a dokkolási manőver, így Kapu Tibor mintegy 28 órás utazás után megérkezett a Nemzetközi Űrállomásra (ISS).
A Spacejunkie, űrkutatással foglalkozó szakportál ma reggel videót tett közzé, amelyen szabad szemmel is látható az Axiom-4 küldetés SpaceX Dragon űrkapszulája, Kapu Tiborral, hazánk második űrhajósával a fedélzetén.
Magyar idő szerint reggel fél kilenckor három társával együtt elindult az űrállomásra Kapu Tibor, aki hazánk második űrhajósaként számos kísérletet fog elvégezni majd a Nemzetközi Űrállomáson. A többszöri halasztást követően megvalósuló, régóta várt fellövésről látványos felvételek készültek.
Sok várakozást követően után úgy néz ki, hogy hazánk második űrhajósa ma reggel fél kilenckor indulhat majd a Nemzetközi Űrállomásra, az Axiom Mission 4 keretei közt. A korábbi hetekben feszült figyelem övezte a NASA és két amerikai űrvállalat, az Axiom Space és a SpaceX által vezetett küldetést, ugyanis kezdetben időjárási körülmények, később pedig technikai gondok hátráltatták az űrhajósok indulását. A SpaceX Falcon-9 folyékony oxigéntartályának problémái után a Nemzetközi Űrállomás egyik moduljának szivárgása miatt kellett ismét elhalasztani a küldetést. Ugyan utóbbi nem újkeletű probléma, a jelenlegi helyzetben a NASA további vizsgálatok szükségességére hivatkozva mégis elnapolta az Ax-4 indítását. Cikkünkben összeszedtük, mit lehet tudni az ISS-t érintő szivárgási problémákról.
A NASA, az Axiom Space és a SpaceX közleménye szerint június 25-én indulhat útnak a hazánk második űrhajósát, Kapu Tibort is szállító Axiom-4 űrmisszió a florida-i Kennedy Űrközpontból.
A NASA és az Axiom Space elhalasztotta a Nemzetközi Űrállomásra induló Axiom Mission 4 küldetés indítását, miközben a Zvezda szervimodul nyomásproblémáinak kivizsgálása zajlik - közölte a NASA.
Technikai problémák miatt röviddel a rajt előtt elhalasztották a negyedik kereskedelmi Axiom (Ax-4) űrmissziót, amelynek keretében először repült volna magyar, indiai és lengyel állampolgár az ISS űrállomásra - közölte a SpaceX szerdán.
Szerdán helyi idő szerint reggel 8 órakor (közép-európai idő szerint 14 órakor) a floridai Kennedy Űrközpontból elindulhat az Axiom-4 küldetés a legénység soraiban Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóssal - közölte az Axiom Space űrkutatási vállalat kedden a honlapján.
Elhalasztották az Axiom-4 űrmisszió indulását, így az legkorábban szerdán történhet meg – közölte a SpaceX hétfőn.
A Sencsou-19 űrhajó legénysége a kínai űrállomáson töltött hat hónap után visszatért szerdán az észak-kínai Belső-Mongólia Autonóm Területen található Tungfeng leszállóhelyre - jelentette a kínai állami média.
Vezetők nélkül marad az űrügynökség.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Ritka orosz csúcsfegyvert semmisítettek meg az ukránok.
Ennyire erős a verseny?
Friss adatok érkeztek.
Sötét felhők a költségvetés felett.