A vállalatok ma már nem csupán a szakmai végzettséget és a szaktudást várják el a munkavállalóiktól, hanem a gyakorlati kompetenciák meglétét is. A piaci igényekhez igazodva a felsőoktatási intézmények jelentős részében átalakulóban vannak a képzési és kimeneti követelmények, az eddigi mérföldkövek helyett egyre inkább készségblokkokat határoznak meg. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) is felismerte ezt a tendenciát, és képzéseiben kiemelt figyelmet fordít a transzverzális készségek fejlesztésére. „Ha nem tudnak bizonyos alapkészségeket elsajátítani a hallgatók, akkor hiába a zseniális ötlet, nem lesz sikeres a kivitelezés” – hangsúlyozta a Portfolio-nak Lógó Emma és Szalmáné Csete Mária, a BME oktatói.
A fejlett országokhoz képest jelentős lemaradás látható Közép-Kelet Európa, különösen Magyarország pénzügyi szerkezetében; a hazai finanszírozási rendszer ugyanis nem követte azokat a strukturális változásokat, amelyek az elmúlt két évtizedben sok más országban történtek. Ez az elmaradás több szempontból is versenyhátrányt jelent a fejlett országokhoz képest – véli Bethlendi András, a GTK Pénzügyek Tanszékének tanszékvezetője, egyetemi docense. Az egyetemi szakembert a hazai árnyékbankrendszer kialakulásáról, kockázatairól és sajátosságairól kérdeztük.
Az elmúlt évtizedek munkamódszer-változásaiban egyre inkább a projektszemlélet vált uralkodóvá, alig lehet találkozni olyan közép- és nagyvállalati álláshirdetéssel, amely ne preferálná a jó projektmenedzsment képességeket. Bár sokan személyes munkakultúrájuk és habitusuk alapján is hatékony projektmenedzserré válhatnak, de a rendkívül komplex feladatokkal járó tevékenység folyamatosan fejleszthető is. Ha egy vezető egyre-másra azzal szembesül, hogy csúsznak a projektjei, a végeredmény nem az elvárt minőségű vagy a csapattagok között nem megfelelő az összhang, szinte biztos lehet benne, hogy továbbképzésre van szüksége ahhoz, hogy a karrierjében is előre léphessen. A Portfolio Sebestyén Zoltánt, Budapest Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem docensét kérdezte arról, hogy milyen képességek szükségesek a sikeres projektmenedzsmenthez, milyen szoftverek támogathatják hatékonyan a folyamatokat, és milyen részterületeket érint a BME MBA képzése, és hogyan készíti fel gyakorlatban a résztvevőket az előttük álló kihívásokra.
Január 1-től jelentősen emelkedik a BME munkatársainak alapilletménye – jelentette be honlapján a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem. 29-61 százalékkal emelkedik az oktató-kutató kollégák alapbére január 1-től, a legnagyobb emelésre az alacsonyabb beosztásokban dolgozók számíthatnak.
A BME szenátusa december 9-i rendkívüli ülésén nagy többséggel megszavazta Charaf Hassan rektor és Verseghi-Nagy Miklós kancellár előterjesztését a fenntartóváltás kezdeményezéséről – írja közleményében az egyetem.
A Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2024 konferencián Dr. Charaf Hassan, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem rektora beszélt az intézmény jövőbeli terveiről és az iparral való szorosabb együttműködésről fontosságáról.
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) fórumot tartott az egyetem működési struktúra átalakításának lehetséges irányairól, amelyen az intézmény minden területéről képviselték magukat vezető munkatársak - olvasható az egyetem közleményében.
A Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation konferencia délutánján a különböző innovációk, új technológiák, gyakorlati megoldások voltak a fókuszban. Szó volt a terhelésmenedzsmentről, az épületekben kialakított elektromoautó-töltési infrastruktúrák esetében, építőpari innovációkról a BME-n, az építőipari árak monitorozásáról, valamint az energiahatékonyságról. A bemutatott gyakorlatok és innovációk mind azt segíthetik, hogy a hazai építőipar hatékonyabb lehessen a jövőben. Már csak széleskörben kell alkalmazni ezeket.
A BME építészcsapatának Nexus projektje nyerte az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) idei, XII. Hallgatói Ötletbörze Pályázatát. A pályázat idei egyik témája Rákosrendező átalakítása, a másik pedig a Fővárosi Állat- és Növénykertben egy meglévő épület hasznosítása és egy pandaélőhely kialakítása volt. Az IFK elnöke, Takács Ernő a XII. Ingatlanfejlesztés Napján, a díj átadásán, arról beszélt, hogy a pályázattal, amelyet az IFK már tizenkettedszer írt ki a felsőoktatásban tanuló hallgatók számára, az ingatlanfejlesztéseknél is jelentősen változó elvárásokhoz kellett igazodnia a versenyzőknek.
Az ország egyik utolsó egyeteme, a BME is kikerülhet az állami fenntartásból, ugyanakkor nagyon úgy néz ki, hogy nem a többi felsőoktatási intézménynél látható alapítványi irányba mozdulnának el - írja a Telex.
Hétfőtől Charaf Hassan egyetemi tanár a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) rektora, megbízatása öt évre szól.
A szolgáltatás- és termékfejlesztés terén az agilitás megjelenése számtalan új projektmenedzsment módszertan létrejöttét eredményezte. Ezek közül kiemelkedik például a Design Sprint, ami egy időben korlátozott, ötfázisú folyamatban tervezői gondolkodást alkalmaz azzal a céllal, hogy csökkentse a kockázatot egy új termék, szolgáltatás vagy funkció piacra kerülésekor. Ez mára bevett gyakorlattá vált, a nagyobb cégeknél már mindenütt futnak ilyen projektek. De miért érdemes és hogyan lehet ezt a fajta tervezői gondolkodásmódot egyéni szinten alkalmazni? Hogyan válhat az önreflexió és a pozitív pszichológiai eszközök használata a mérnökök és a gazdálkodási szakemberek számára is inspirálóvá? Milyen módszerek segíthetnek azoknak, akik eljutottak egy szintre a saját munkájukban, viszont szeretnének szintet lépni, felkészülni, tudásban, tapasztalatban, önismeretben, networkingben? A design, vagyis tervezői gondolkodás módszertanáról és lehetőségeiről a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) oktatóival beszélgettünk.
Nemzetközi szinten egyre több vállalat és pénzügyi intézmény indul el a fenntartható működés útján, a 2050-es klímacélok eléréséhez szükséges energetikai és infrastrukturális átállás azonban az új szemlélet bevezetése mellett komoly kihívásokat is tartogat például az információk szolgáltatása és kezelése területén. Bethlendi András, a BME GTK Pénzügyek Tanszékének tanszékvezetője, egyetemi docense szerint a vállalati információk hiánya az egyik legnagyobb gátja a zöld pénzügyeknek, de általában véve a fenntartható vállalati működés elterjedésének is. A pénzügyi kultúrán túl kell lépni, és az ökokultúrát is terjeszteni kell vele párhuzamosan. A zöld pénzügyi termékek hatásának kiértékelésekor pedig körültekintően kell eljárni, mert a terméktől elvárt CO2 hatás és a tény eredmények akár jelentősen is eltérhetnek. A kérdéskör vizsgálata mára teljesen multidiszciplinárissá vált.
A gyorsan változó digitális környezetben az üzleti érdekek felismeréséhez és a jó döntések meghozatalához a vállalkozói szemlélet megléte mellett elengedhetetlen a naprakész tudás. A költségek és a várható haszon elemzésen túl egy nagyvállalat informatikai stratégiájának megalkotásához és a digitalizációs transzformáció megvalósításához nem csak a technológiák jövőállóságát kell ismerni, az ahhoz fűződő kockázatokat is fel kell tudni mérni. Az információs területen a menedzseri döntések ráadásul másképp alakulnak, mint a hagyományos kérdésekben. „A digitalizációs környezetben azok az alapvető költségalapú megközelítések, amiket korábban, a digitalizáció előtt alkalmaztunk, nem működnek” – mondta el a Portfolio-nak Kis Gergely, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem adjunktusa. Éppen ezért sok éves vállalati karrier és már elért vezető beosztás után is van értelme elvégezni egy MBA képzést, ahol a cégen belüli újítások megvalósításához szükséges belső vállalkozói szemlélet is elsajátítható.
Példaértékű együttműködés született a Bosch és a Budapesti Műszaki- és Gazdaságtudományi Egyetem között, idén tavasszal adták át az egyetem Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Karán az Innovatív Járműtechnológiák Kompetencia Központot. A szereplők együttműködése már 15 éves múltra tekint vissza, azonban a jelenlegi beruházás új mérföldkőnek számít, egyben dimenzióváltást is jelent, hiszen a diákok és az oktatók egyaránt a legmodernebb eszközökkel kísérletezhetnek a laborban. A BME és a Bosch szakemberei olyan szimulációs és tesztelési környezetben dolgozhatnak, ahol az elektromos hajtáslánc, illetve részegységeinek működését az eddigieknél pontosabban tudják modellezni, és a közös kutatás-fejlesztési munka eredményeként az elektromos járművek működését még inkább tudják optimalizálni. Az új létesítményben folyó szakmai munka egyik első, és igen látványos eredménye egy harmadik szereplővel, a MouldTech Systems-szel közösen fejlesztett Alfa Tipo 184, egy, az ’50-es évek jellegzetességeit idéző Formula 1-es versenyautó újragondolt, elektrifikált változata, amely szeptemberben a müncheni IAA MOBILITY 2023 nemzetközi autóipari kiállításon, a HIPA standján is bemutatkozott.
Karokon átívelő egyetemi ökoszisztémát hoz létre a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, amely az intézmény széleskörű kutatási tevékenységére épül. A BME a hazai egyetemek közül nemcsak a Horizon Europe pályázatok elnyerésében kiemelkedő, de kiemelten foglalkozik inkubátor tevékenységgel is. Az egyetem legújabb spinoffjai az önvezető járművek tesztelésében és szoftveres irányításában hozhatnak áttörést.
Nem volt határozott irány.
Trump szerint Európa nem tud segíteni az iráni-izraeli konfliktusban.
Optimistán nyilatkozott.
Az egész régió rendkívül kritikus helyzetben van.
Mit várhatunk ebben a konfliktusban?
A brent ára a 100 dollárt is elérheti.
92 milliárd forinttal csökkent a magyar agrárium hitelállománya, ami 10 éve nem látott mértékű csökkenést jelent.