A chilei Vera C. Rubin obszervatóriumban található, a világ legnagyobb digitális kamerájával felszerelt új teleszkóp közzétette régóta várt első felvételeit, amelyek példátlan betekintést nyújtanak a világegyetem mélységeibe. A minden eddiginél nagyobb optika a csillagászok szerint forradalmasíthatja a világűr megfigyelését - írta meg a BBC.
Legkorábban június 22-én, vasárnap indulhat az Axiom-4 misszió legénysége, köztük Kapu Tibor kutatóűrhajós a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) - írta meg az MTI a HUNOR program Facebook-oldalán megjelent információk alapján szerdán.
Az Európai Űrügynökség (ESA) a Proba-3 missziója keretében először hozott létre "mesterséges teljes napfogyatkozást", amelynek köszönhetően felvételeket készíthettek a Nap koronájáról.
A tudomány már évtizedek óta úgy tartja, hogy az univerzumban kétféle anyag létezik: a titokzatos, lényegében közvetlenül megfigyelhetetlen sötét anyag valamint a gázokat, csillagokat, bolygókat is alkotó közönséges anyag. Korábbi számítások szerint azonban utóbbi típus közel sem teszi ki a sötét anyag mellett fennmaradó anyagmennyiséget, ezért a kutatók eddig csak találgatni tudtak, hogy mi lehet a további fennmaradó anyag. Egy a héten megjelent tanulmány szerint a "hiányzó" anyag kérdésére egy ritka gázfajta jelentheti a megoldást, amely a galaxisok közötti térben helyezkedik el.
A Pennsylvania-i Egyetem fizikusai rejtélyes rádiójeleket azonosítottak az Antarktiszon, amelyek eredete egyelőre ismeretlen a szakemberek számára. A kutatócsoport az alapvetően elemi részecskék, például neutrínók megfigyelésére alkalmazott Antarctic Impulsive Transient Antenna (ANITA) nevű műszerrel rögzítették az ismeretlen jeleneket, amelyekről tanulmányukban azt írták, hogy nem hasonlítanak a jelenleg ismert elemi részecske viselkedésére - számolt be a Futurism.
Egy korábban a Földdel való ütközés kockázatával felfedezett kisbolygó most a Hold eltalálásának növekvő esélyével került a figyelem középpontjába - írta meg a Science Alert.
Csillagászok azonosították a legerősebb kozmikus robbanásokat, amelyek az univerzum létrejöttét jelentő Big Bang óta a legnagyobb energiájú robbanások a szakemberek szerint. Az angolul "extreme nuclear transient"-nek (ENT, magyarra fordítva "extrém nukleáris átmenet") nevezett kozmikus események akkor jönnek létre, mikor egy nagy méretű csillagot szétszakít egy a környezetében lévő szupermasszív fekete lyuk, majd a felszabaduló anyag visszahull annak belsejébe - számolt be a kutatásokról az IFLScience.
A csillagászok már több mint 100 éve tartják úgy, hogy a Földnek is otthont adó Tejútrendszer és a hozzánk legközelebb eső galaxis, az Androméda folyamatosan közeledik egymáshoz, több milliárd év múlva pedig hatalmas ütközés következhet be. amely az összeolvadás közepette mindkét rendszert elpusztítaná. Friss kutatások azonban arról árulkodnak, hogy egy esetleges ütközés esélye jóval csekélyebb, mint azt korábban gondolták. A tudósok szerint csak 50% az esélye, hogy a következő 10 milliárd évben bekövetkezik a korábban biztosnak hitt galaktikus összeolvadás - írta meg a CNN.
Vasárnap este egy égbolton átszáguldó tűzgömbre lehettek figyelmesek az igazán sasszeműek Magyarországon. A látványos csillagászati jelenségről az idokep.hu számolt be.
Erős napkitörés történt szombat hajnalban, amely G4-es erősségű geomágneses vihart indított a Föld felé, ami távközlési zavarokat okozhat, de lehetőséget teremt a sarki fény megfigyelésére Magyarországon is - írta az idokep.hu.
A Vénusz körül keringő aszteroidák jelentős veszélyt jelenthetnek a Földre, de nehéz őket észlelni, mivel gyakran a Nap fényében rejtőznek - írta meg a Bgr.com.
Egy újonnan felfedezett, ház méretű aszteroida halad el a Föld közelében május 21-én, a Hold távolságának egyharmadánál is közelebb kerülve bolygónkhoz - írta meg a Space.com.
A NASA kutatói felfedezték, hogy a Hold két féltekéje között alapvető belső szerkezeti különbségek vannak, ami magyarázatot adhat eltérő felszíni jellemzőikre - közölte a Sky News.
Egy új tanulmány szerint a magnetárok, vagyis a rendkívül erős mágneses mezővel rendelkező neutroncsillagok robbanásai felelősek lehetnek az univerzumban található arany keletkezéséért - számolt be az Al-Dzsazíra.
Egy távoli bolygó légkörében élettel összefüggésbe hozható molekulákat azonosítottak a Cambridge-i Egyetem kutatói a James Webb Űrteleszkóp segítségével, ami jelentős előrelépés lehet az univerzumbeli élet utáni kutatásban - közölte a BBC.
A NASA frissített adatai szerint pontosabb becslés áll rendelkezésre a 2024 YR4 jelű aszteroida méretéről, valamint növekedett annak valószínűsége, hogy 2032-ben a Hold felszínébe csapódik - írta meg a NASA.
Donald Trump nagyon várja a monetáris lazítást.
Egyre nehezebb a költségvetés egyensúlyban tartása.
A mesterséges intelligenciára alapozzák.
sokkal kevesebbet keresnek az orvosok, mint gondolnád
Rengeteg tanulási és fejlődési lehetőséggel várunk.
Ennyire erős a verseny?
Friss adatok érkeztek.
Sötét felhők a költségvetés felett.