Idén februárban apró, de annál fontosabb jogszabályváltozás lépett életbe: 2029-ig kivezetik az ipari naperőművek döntő részét érintő KÁT (Kötelező Átvételi Tarifa) rendszerből az éves inflációkövető indexálást, illetve megkönnyítik az energiatárolók telepítését a termelők számára. Ezzel új modell nyílik meg, sokkal vonzóbbá válhat a szabadpiaci működés, ráadásul jelentős mértékű állami támogatás is igényelhető az energiatárolós beruházásokhoz. Nem olcsó belekezdeni, de a jelenlegi árkörnyezetben 3-5 év alatt is megtérülhet a projekt, utána pedig évente több 10 millió forintokat hozhat az beruházónak. Rengeteg a megválaszolandó kérdés: mennyibe kerül 1 MW/h kapacitású akkumulátor? Hová lehet telepíteni? Hogyan kell kiszámolni a megtérülést? Melyik gyártó terméke lehet a legjobb választás? Ki finanszírozza meg, és ki építi fel? Nagy Zsolt Dáviddal, a SOLARKIT Europe Kft. ipari rendszerek szakértőjével keressük mindezekre a válaszokat.
Több, mint 350 résztvevővel, nagy érdeklődés mellett zajlott a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment konferencia, amely során négy szekcióban beszéltük át a vállalatok energiabeszerzésével, energiamenedzsmentjével, a megújuló energia integrációjával és az energiatárolási megoldások tárházával kapcsolatos legfontosabb témákat. Az alábbi hírfolyamunkban a főbb információkat összefoglaló cikkeket mutatjuk be.
Az Európai Unió Tanácsa elfogadta a kötelező gáztárolási rendelet módosítására vonatkozó tárgyalási mandátumát. A cél az, hogy meghosszabbítsák a jelenlegi szabályokat, ugyanakkor nagyobb rugalmasságot biztosítsanak a tagállamoknak a piaci viszonyok változásához való alkalmazkodás érdekében. Ez azért is fontos, mert amint megírtuk: az Európai Gázhálózati Üzemeltetők Egyesülete (ENTSOG) jelentése szerint az EU tagállamainak azonnal meg kell kezdeniük föld alatti gáztárolóik feltöltését, és fokozniuk kell a cseppfolyósított földgáz (LNG) beszerzéseit, különben akár ellátásbiztonsági kockázatok is felmerülhetnek a 2025-2026-os gázfelhasználási szezonban.
Gyorsuló ütemben növekednek a beruházások az energiaátmenethez kapcsolódó eszközökbe, különösen a megújuló energiák, az energiahatékonysági technológiák és az infrastruktúrafejlesztés területén – derült ki a KPMG Energy Transition Investment Outlook: 2025 and Beyond című átfogó felméréséből.
Berobban a tavasz Magyarországon, ami nemcsak abból érződik, hogy fut fel a napközbeni hőmérséklet, hanem abból is, hogy ezen a hétvégén összesen 11 órán keresztül lesz negatív a nagykereskedelmi áramár a 48-ból, akárcsak a múlt hétvégén.
A Koreai Gép- és Anyagtudományi Intézet kutatói új technológiát fejlesztettek ki, amely jelentősen javítja a lítiumion-akkumulátorok hatékonyságát és gyártási költségeit. Az innováció célja, hogy egyszerűbb szerkezetű, jobb teljesítményű és hosszabb élettartamú akkumulátorokat lehessen előállítani – olcsóbban és környezetkímélőbben – írja a Yahoo Finance! a The Cool Down alapján.
Üzleti és rendszerirányítási szempontból is egyre inkább fenntarthatatlanná válik az elmúlt években kibontakozó napenergia-boom. Az ellentmondásos helyzet feloldására főként a rugalmasan használható akkumulátoros energiatárolók adhatnak választ. A tavalyi évben áttörés tapasztalható, a legnagyobb energiaipari szereplők tárolókapacitás-bővítése legitimálták a technológiát a piacon. A beszerzési ár rohamosan csökken, de még mindig jelentős befektetést igényel, piaci konstrukciókban viszont akár már 5 év alatt megtérül, ugyanakkor a banki finanszírozásnak is nyitnia kell az energiatárolók felé. A Portfolio Józsa Gábort, a Smart Grid Solutions akkumulátoros ipari energiatárolókkal foglalkozó vállalat ügyvezetőjét kérdezte a technológiai fejlődésről, újrahasznosításról, üzleti lehetőségekről, és arról, hogy miért előnyös, ha olyan világszintű, minőségi akkugyártó, mint a Gotion áll a vállalat mögött, amely Európában is folytat gyártási tevékenységet, ráadásul a Volkswagen a fő részvényese.
A hazai villamosenergia-rendszer működését és fejlesztését jelentősen átalakítja a legújabb kormányrendelet, amely mostantól kötelező pályázati keretek közé tereli a közép- és nagyfeszültségű hálózati kapacitások kiosztását. Ez az új rendszer a szigorúbb pénzügyi biztosítékoktól a többlet műszaki elvárásokig számos új feltétellel kívánja garantálni, hogy csak a valóban megvalósítható és a hálózat stabilitását is támogató erőművek kapjanak csatlakozási jogot.
Az energiatárolási beruházások ugyan magas kockázattal és tőkeigénnyel járnak, de a piacon megjelenő hozamlehetőségek vonzóvá tehetik őket bizonyos befektetők számára – hangsúlyozta Ercsey Tamás, az energo hungary Kft. társalapítója és ügyvezetője. Előadásában kiemelte, hogy a kiegyenlítő piac és az árarbitrázs lehetőségei adják a tárolók megtérülésének fő forrását, miközben a jelenlegi napelem-támogatási rendszerek egyszerre biztosítanak stabilitást és torzítják a piacot - beszámolónk a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 Konferenciáról.
A Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 Konferenciát záró panelbeszélgetésén a hazai és nemzetközi energiatárolási trendek, valamint a magyar piacon felmerülő műszaki, gazdasági és szabályozói kihívások kerültek középpontba. A változó szabályozás, a nyersanyagárak kiszámíthatatlansága és a hálózati engedélyezések bonyolult folyamata mind-mind olyan kockázati tényezők, amelyek körültekintő tervezést igényelnek. Ezzel együtt a szereplők bizakodóak: az energiatárolók terjedése hosszú távon elkerülhetetlen trend, és aki időben reagál, az jelentős versenyelőnyre tehet szert a magyar - és akár a nemzetközi – piacon is.
Az utóbbi években óriási lendületet vett a hazai megújulóenergia-termelés, amely egyre inkább megköveteli a megfelelő energiatárolási megoldások kialakítását. Napjainkra már a vállalati szektor is felfedezte a tárolókban rejlő gazdasági és működési előnyöket, miközben a jogi környezet fokozatosan igazodik az új igényekhez - beszámolónk a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 Konferenciájáról.
Berényi Gábor, a Smart Solar Kft. ügyvezetője előadásában az energiarendszerek átalakulásáról, a decentralizált energiatermelés előretöréséről, valamint az ebből fakadó gazdasági, technológiai és szabályozási kihívásokról beszélt a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 Konferenciáján. Rámutatott, hogy az időjárásfüggő megújulók térnyerése kiszámíthatatlanabbá teszi a villamosenergia-piacot, ami különösen felértékeli a rugalmas fogyasztást, a tárolási megoldásokat és ezzel együtt az optimalizált rendszereket.
A Portfolio Vállalati Energiamenedzsment konferencián adott ma elő Steiner Attila: az Energiaügyi Minisztérium energetikáért felelős államtitkára a kormányzat által nemrég bejelentett, 440 milliárd forintos keretösszegű Jedlik Ányos Energetikai Programról árult el izgalmas részleteket. Az államtitkár kifejtette, hogy milyen tevékenységekre lehet igénybe venni a már bejelentett támogatásokat a távhő-struktúrában és a biogáz területén, illetve a fontos határidőket is közölte Steiner Attila. Emellett a meghirdetés előtt álló programokkal kapcsolatban részletezte, hogy mik a legfontosabb célkitűzések.
A 2024-es globális összevetés alapján lehagyta Magyarország Chilét és Görögországot a napenergia hasznosításában, hiszen 25%-ra ugrott az áramtermelésen belüli súlya, és így világelső lett a napenergia hasznosításában – hívta fel a figyelmet kedd reggeli Facebook-posztjában a figyelmet az Energiaügyi Minisztérium.
Már csak egy nap, és holnap reggel 8:35-kor elkezdődik Steiner Attila enerigaügyi államtitkár előadásával a Portfolio tavaszi energetikai konferenciája, a Vállalati Energiamenedzsment 2025. Az egésznapos szakmai rendezvényen számos gyakorlatorientált előadás és panelbeszélgetés kerül sorra, amelyek az energiabeszerzés, a hatékony energiamenedzsment, a megújuló energiatermelés integrálása és az energiatárolás kulcsfontosságú témái körül keringenek. A program iránt óriási az érdeklődés, de még nem késő regisztrálni itt.
Holnap, szombaton, délután 2 és 3 óra közöttre mínusz 48,9 eurós áramár alakult ki a magyar áramtőzsdén, ami az idei év messze legmélyebb nagykereskedelmi árszintje, és az elmúlt évek negatív órás árai közül is az egyik legmélyebb. Mindez jól rámutat a naperőművek durva kannibalizációs hatására, igaz ez nemcsak itthon figyelhető meg, hanem Európa-szerte, és erről árulkodnak a nemrég közzétett egész tavalyi éves adatok is. Erről a témáról, a kilátásokról és az energiatárolási megoldásokról is részletesen szó lesz a Portfolio jövő keddi Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, amelyre még nem késő jelentkezni itt.
Az India és Pakisztán közötti konfliktusban.
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?
Távozik a guru a Berkshire Hathaway éléről.
Nyitrai Győzővel, az MBH Befektetési Bank üzlet- és termékfejlesztésért felelős vezérigazgató-helyettesével beszélgettünk.