Idén akár további 100 forinttal is drágulhat egy gombóc fagylalt, pedig már most is 550 forint az átlagár. Az emelkedő költségek, az alapanyagok drágulása és a béremelés szükségessé tette az emelést – derül ki a Kisalföld körképéből.
Tavalyhoz képest átlagosan 10-15 százalékos drágulás várható a cukrászati termékeknél. Egy gombóc fagylalt 450-500 forint lehet, egy szelet sütemény ára pedig 1200-1500 forintra emelkedhet idén nyáron. A cukrászatoknak többszörösére emelkedő energiaárakat, érdemben dráguló alapanyagokat és persze emelkedő munkaerőköltséget kell kitermelniük. Ráadásul a nyártól kötelező, Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központhoz való csatlakozástól is nagyon sok cukrászvállalkozó tart, mert a cukrászdák 80 százaléka nem rendelkezik jelenleg semmilyen éttermi szoftverrel.
Ha az euróért nem is, egy gombóc fagylaltért akár 500 forintot is elkérhetnek az idei nyári szezon során. Az áremelkedés okaként a növekvő rezsiszámlákat és emelkedő rezsiszámlákat jelölték meg a cukrászok – számolt be róla az RTL híradó.
Nemcsak a nyaralás, de a szezonális strandtermékek és édességek is sokat drágultak az elmúlt időszakban. Ugyanakkor nem olyan mértékben, mint amire sok szakértő előzetesen számított. Ennek az az egyik lehetséges oka, hogy a belföldi turizmus idén messze nem fut eddig olyan jó szezont, mint a koronavírus által jobban megterhelt 2020-as és 2021-es évben. A strandbüfék és cukrászdák pedig nem akarják elriasztani a vendégeiket, ezért egyensúlyoznak a megtérülés és a profit között. A fagylalt 350 és 450 forint között mozog gombóconként, tulajdonképpen ez termeli ki a 700-900 forint között ingadozó tortaárat, aminek szerintük rég 1000 forint felett kellene lennie. Alaplángos van 1000 forint alatt, de ha bármit kérünk rá, már 1000 forint fölé emelkedik a számla.
A fagylaltgyártásban is megjelent már az alapanyaghiány, a külföldről behozott gyümölcspürék ára pedig megduplázódott egy év alatt – mondta az InfoRádiónak a Magyar Cukrász Ipartestület szakmai elnöke. Erdélyi Balázs szerint átlagosan 350-400 forintba kerül idén már egy gombóc fagylalt, de az ország frekventáltabb régióiban ennél is többet, akár 500 forintot is elkérhetnek egy gombócért.
„Ha kitartóan keresgél az ember, 1600 forintért is lehet találni egy (alap ízesítésű) lángost, a fagylaltok ára szintén emelkedett, átlagosan 500 forint körül mozog jelenleg egy gombóc” – mondta el saját tapasztalatait Németh Tamás balatonboglári séf a Dining Guide-nek adott interjúban.
Az idei strandszezonban is áremelkedéssel fognak találkozni a nyaralók. Az általunk megkérdezett cukrász és vendéglátós ipartestületi szakemberek megjegyezték, hogy természetesen nagy árkülönbségek tapasztalhatók majd a nyaralóhelyek éttermi-, büfé- és cukrász árazásai között, de alapvetően valamennyi vállalkozó magasabb fogyasztói árakkal kénytelen majd fogadni a vendégeket. 300 forint alatti gombócárral már nem lehet például hosszútávon nyereségesen működtetni egy cukrászdát. Az átlagár itt 400 forint körül lehet. A cappuccino reális ára pedig 6-700 forint között van. A büféknél kevés esély van az 1000 forint alatti lángosra is a felkapott nyaralóhelyeken. Az éttermek már idén minimum 8, de van, ahol 10-15 százalékkal emelték az áraikat. Nagyon nem is tehetnek mást a többszörösére ugró energiaárak, és drasztikusan emelkedő alapanyagköltségeik miatt.
A saját bőrünkön is érezhettük az idén nyári strandoláskor-nyaraláskor, hogy jócskán drágultak a kikapcsolódás tipikus „kellékei”, a lángos, a fagylalt, vagy a görögdinnye ára. A KSH-tól elkértük a hivatalos árlistát, a Portfolio-nak küldött részletes adatok szerint még a strandolásnál is sokkal durvábban nőtt az ára a hamburgernek és a gyrosnak.
Becslések szerint 2022-re a globális jégkrémpiac eléri a 89 milliárd dollárt az édességek iránti növekvő keresletnek köszönhetően. Ezzel párhuzamosan változnak a fogyasztói igények is, egyre nagyobb igény mutatkozik az alacsony zsírtartalmú és bio termékek iránt, amelyhez a gyártóknak is igazodniuk kell. Tavaly az Európai Unióban több mint 2,9 milliárd liter jégkrémet állítottak elő, amely 9 százalékos csökkenést jelent az előző évhez képest - derült ki az Eurostat adataiból, amely szerint ugyanebben az időszakban az uniós tagállamok 232 millió kilogramm jégkrémet exportáltak az EU-n kívüli országokba, összesen 752 millió euró értékben.
Nemzetközi politikai hullámokat vetett a Ben & Jerry's amerikai fagylaltgyártó hétfői bejelentése, az amerikai vállalat ugyanis közölte, hogy leállítja fagylaltjainak értékesítését az Izrael által megszállt Ciszjordániában és Kelet-Jeruzsálemben. Izrael amerikai és ENSZ-nagykövete levelet küldött 35 amerikai állam kormányzójának, hogy büntessék meg az anyacéget, az Unilevert. 35 amerikai államban vannak BDS-ellenes törvények, ezek közül Texas számvevője már felkérte az állami hivatalnokokat, hogy vizsgálják ki a jogsértéseket, a floridai kormányzó pedig jogi lépésekkel fenyegette meg a Ben & Jerry's-t.
Nemzetközi politikai hullámokat vetett egy fagylaltgyártó, a Ben & Jerry's hétfői bejelentése, az amerikai vállalat ugyanis közölte, hogy leállítja fagylaltjainak értékesítését az Izrael által megszállt Ciszjordániában és Kelet-Jeruzsálemben. A bojkottra Izrael a legmagasabb politikai szinten reagált, az ország nemrég megválasztott miniszterelnöke, Naftáli Benet azt mondta, hogy az Izraelt bojkottálóknak tudniuk kell, hogy ennek ára lesz, az ország amerikai és ENSZ-nagykövete pedig levelet küldött 35 amerikai állam kormányzójának, hogy büntessék meg az anyacéget, az Unilevert, amely most igyekszik elhatárolódni a leánycég lépésétől.
Mivel sok helyen már zárt láncon keresztül jutnak el a hűsítő édességek a magyarországi cukrászdákba, ezért a korábbi éveknél kisebb az ételfertőzés okozta kockázat, de a koronavírus miatt most is oda kell figyelni a fagylaltozók környékén – írja a szombati Magyar Nemzet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) ellenőrzési tapasztalatai alapján.
Aki szerint megdrágult a lángos, vagy úgy érzi, hogy jóval többet fizet a strandolásért, mint tavaly, annak bizony igaza van. A KSH-tól kapott, a hivatal árfelírói által rögzített adatok szerint a legtöbb "nyári" termék ára jelentősen, az átlagot érdemben meghaladó mértékben növekedett tavalyhoz képest.
A világpiaci kereslet felét kiszolgáló madagaszkári vanília bab ára közel 150 százalékkal emelkedett tavaly, miután a szigeten rossznak bizonyult a termés, ez pedig idén szépen felnyomhatja a fagylalt árát is - írja a Guardian.
2025. május 6-án újra körüljárjuk, hogyan hat a LegalTech és a Digital Compliance a versenyképességre.
Újra heves harcok dúlnak a fronton.
Az amerikai elnök egy feltétellel hajlandó csak résztvenni a szövetség találkozóján.
Eljöhet a német nukleáris reneszánsz?
Hamarosan kemény lépéseket tehet az EU az oroszok ellen.
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.