A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban a Gránit Alapkezelő írását olvashatják:
A Magyar Nemzeti Bank 25 bázisponttal, 6,75%-ra mérsékelte irányadó kamatát. A lépés megegyezik a várakozásokkal, a piaci szakértők csaknem egységesen lazításra számítottak, Virág Barnabás, a jegybank alelnöke múlt heti nyilatkozata után.
A jegybankot óvatosságra inti a zavaros nemzetközi pénzpiaci környezet és a gyengülő forint, ezért a korábban már beharangozott 25-50 bázispontos kamatcsökkentési lehetőség közül a kisebb lazítást választja holnapi kamatdöntő ülésén - vélik a Portfolio által megkérdezett elemzők. Az óvatosság ezután csak fokozódik, az év második felét 7%-on kezdő irányadó kamat decemberig alig csökken tovább, 2024 végén 6,5%-on állhat majd.
Nagyon fontos hét jön, idehaza és külföldön is piacmozgató makroadatokat tesznek közzé, valamint a Federal Reserve is kamatdöntő ülést tart. Mutatjuk, melyik napon mire kell figyelni.
Év közepére 6,5-7% körüli szintre csökkenhet az alapkamat – mondta Virág Barnabás MNB-alelnök a jegybanki kamatdöntést követő tájékoztatón. Ez azt jelenti, hogy a jegybank kisebb kamatvágásokra áll át, várhatóan 50 bázispontra, ezzel érhető el a június végére jelzett kamatsáv.
Múlt hét óta újra nagyobb kilengések jellemzik a forint árfolyamát. Az euró ma a 395-396-os árfolyam környékén között, a forint 1-1,5 egységet gyengült délutánig a közös pénzhez képest. Eközben a lengyel zloty még mindig megállíthatatlannak tűnik. A hazai fizetőeszköz erejét pedig még jobban befolyásolhatja a jegybank és a kormány között újra kiéleződő viszony.
A jegybank ugyan mai döntésével gyorsított a kamatvágás ütemén, a monetáris lazítás jövőjét illetően óvatos hangot ütött meg. A gyorsítás átmeneti jellegű, a középtávú kamatpálya nem változott, a februári inflációs adat, illetve a márciusi inflációs jelentés fontosságát hangsúlyozta a értékelésében Virág Barnabás. Az infláció a vártnál erőteljesebben csökkent, a piaci zaj pedig elült, ez tette lehetővé a nagyobb kamatvágást. Az elnök visszautasította azokat az értékeléseket, miszerint a magas kamatok fékeznék a magyar vállalatokat.
Mai kamatdöntő ülésén 100 bázisponttal, 10%-ról 9%-ra mérsékelte az irányadó rátát a jegybank monetáris tanácsa. Ezzel a Magyar Nemzeti Bank gyorsított az elmúlt hónapokban megszokott, 75 bázispontos kamatcsökkentési tempón. A szakértők előzetesen teljesen megosztottak voltak a tekintetben, hogy 100 bázispontra vált-e a monetáris politika, vagy maradnak a korábbi lazítási ütemnél. A 75-100 bázispontos kamatcsökkentés körüli dilemma jól mutatja a magyar gazdaság megítélése és kilátásai körüli bizonytalanságot.
Megosztottak a Portfolio által megkérdezett elemzők abban, hogy a Magyar Nemzeti Bank a kedden esedékes kamatdöntő ülésén gyorsítani fog-e a kamatvágás tempóján. Azt tudjuk, hogy a 75 és a 100 bázispontos csökkentés lehetősége is ott lesz a Monetáris Tanács asztalán, és a legutóbbi ülés jegyzőkönyve alapján borítékolható a megosztottság a testületben is. Friss elemzői felmérésünkben bemutatjuk az érveket a nagyobb kamatcsökkentés mellett és ellen is. Ezek fényében egy biztos: sokat jelző kamatdöntés jön a jegybanktól, melynek következményei hozhatnak izgalmakat a hazai gazdaságpolitika, valamint a forint árfolyama számára is.
Az elemzői várakozásokkal összhangban emelte az irányadónak számító kamatot a török jegybank csütörtökön. A központi bank monetáris bizottsága 250 bázisponttal, 45 százalékra emelte az irányadónak számító, hétnapos repokamatot.
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban a Diófa Alapkezelő írását olvashatják:
Tegnap a Fed tartott kamatdöntő ülést, ma az Európai Központi Bankon a sor. A közlemény 14:15-kor érkezett, kiderült belőle, hogy az EKB nem változtatott az irányadó kamatokon, de bejelentette, hogy 2024 második felétől kisebb mennyiségben fekteti be újra lejáró kötvényeiből felszabaduló összegeket, azaz mennyiségi szigorítást hajt végre. Megérkeztek a friss előrejelzések, amelyekből látszik, hogy az EKB szerint romlott a gazdasági helyzet. Christine Lagarde elnök a sajtótájékoztatón meglepően szigorú hangnemet ütött meg.
Rég volt ekkora optimizmus az amerikai kamatok és a gazdaság kilátásaival kapcsolatban, a piac meg van róla győződve, hogy a Fed jelentős reálgazdasági károk nélkül győzelmet arat az infláció felett. A piaci szárnyalással járó optimizmusnak épp maga a jegybankelnök ágyazott meg novemberi kijelentéseivel, így kifejezetten érdekes helyzet, hogy mai feladata épp az optimizmus szétzúzása lesz. Nem a saját hitelességét akarja rombolni ezzel a Fed, egyszerűen csak kordában kell tartania a pénzügyi feltételeket nagyban befolyásoló várakozásokat, mert az infláció elleni harc végső kimenete még bőven nem dőlt el.
Az amerikai jegybank, a Federal Reserve magyar idő szerint este 7-kor ttte közzé kamatdöntő üléséről szóló közleményét, amelyből kiderült, hogy a jegybank nem változtatott az irányadó kamaton. A kifejezetten soványka közleményben kiemelték az erős gazdaságot, valamint hangsúlyozták a jegybank adatvezérelt jellegét. Jerome Powell elnök a sajtótájékoztatón elmondta, hogy az infláció várhatóan tovább csökken majd, de az árstabilitás csak hosszú idő után áll majd helyre. Előretekintő iránymutatást nem sokat kaptunk, de amit a gazdaság erejéről mondott Powell, az komolyan elgondolkodtató, és más megvilágításba helyezi a dolgokat.
Az ukrán központi bank 200 bázisponttal 20 százalékra csökkentette az irányadó alapkamatot csütörtökön. Ez volt az ukrán központi bank második kamatcsökkentése 2022 júniusa óta, amikor 10 százalékról 25 százalékra emelte a kamatot. Előző kamatdöntő ülésén, július 27-én az ukrán központi bank 300 bázisponttal 22 százalékra csökkentette az irányadó alapkamatot.
Az Európai Központi Bank (EKB) döntéshozója, Francois Villeroy de Galhau szerint a következő ülésen minden lehetőség az asztalon van annak ellenére, hogy a kamatlábak a csúcspontjuk közelében vannak - írja a Reuters.
Az inflációs adat után nagy erősödést követett a gyengülés.
Az elnök szentségtelenségről beszélt.
Milliárdos üzlettel erősíti szemüvegpiaci pozícióját a Meta.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború eseményeivel.
Washingtonba utazott az izraeli kormányfő.
Friss adatok érkeztek.
Sötét felhők a költségvetés felett.
Az éghajlatváltozás lehet az, ami átbillenti a növekedést a recesszióba.