Könnyű beleesni abba az illúzióba, hogy az új naptári év beköszöntével új korszak nyílik az élet más fontos területein is, például a világgazdaságban és a tőzsdéken. Míg az előbbi nem igazán mondható el, addig az utóbbi hatványozottan igaznak bizonyul egyelőre: 2023-at mintha újévi ralira vonatkozó fogadalommal indították volna a világ részvénypiacai, komoly emelkedést láthattunk a vezető tőzsdéken az első szűk három hétben. A gazdasági körülmények jelentős javulásának hiányában végbemenő részvénypiaci rali során adódik a kérdés: az összes elképzelhető nehézséget és kétséget beárazva megtalálta volna a piac még tavaly a mélypontot, vagy tényleg csak év eleji fellángolásról van szó? Jövőbe mutató kristálygömbbel sajnos továbbra sem rendelkezünk, de a különböző hangulatindexek jelzései iránymutatóként tudnak talán szolgálni.
Mi lesz a vétóhelyzet megoldása, kimarad Magyarország a helyreállítási alapból? Merre tovább forint és OTP? Mik a legfontosabb kockázatok 2021-ben a részvénypiacokon? Mi a fantázia a kriptodevizákban? A Concorde Értékpapír és az Accorde Alapkezelő szakemberei beszéltek egy mai online sajtóeseményen a legfontosabb tőkepiaci témákról.
Hatalmasat ralizott tegnap a Dow Jones Index, miután örömteli hírek érkeztek a Pfizer és a BioNTech által közösen fejlesztett vakcinával kapcsolatban: a koronavírus elleni vakcina több, mint 90 százalékos hatékonysággal működik. Sokan természetesen korrekciót várnak a nagy megugrás után, a svájci Credit Suisse vezető stratégája szerint viszont komoly szárnyalás jöhet még a tőzsdéken, amennyiben a két általa figyelt instrumentum továbbra is abba az irányba mozog, amerre elindult.
A Wall Street-i félelem-index alapján a befektetők már a választások előtt is arra számítottak, hogy egyértelmű győztest hirdethetnek, mivel az amerikai részvénypiaci volatilitást mérő VIX-index értéke folyamatosan csökkent október vége óta, amikor még 40 felé is benézett június óta először. Az index értéke azonban továbbra is relatíve magas, tehát a bizonytalanság csak részben csökkent, és még mindig jóval a hosszú távú, 20 körüli átlag felett van.
A befektetők lélegzetüket visszatartva várják a ma megrendezésre kerülő, első elnökjelölti vitát az Egyesült Államokban Donald Trump és Joe Biden között, a helyi idő szerint este 9 órakor kezdődő rendezvénynek valószínűleg rekordmagas televíziós nézettsége lesz. Csökkenthetné a bizonytalan befektetői légkört a mai vita, kérdés azonban, hogy ez jót tenne-e az amerikai részvénypiacoknak.
A csütörtöki amerikai tőzsdei eséssel párhuzamosan a félelem-indexnek nevezett VIX index értéke is megugrott mintegy 20 százalékkal, aminek magasabb értéke hagyományosan növekvő piaci aggodalommal fűződik össze. Az elemzők szerint azonban ettől függetlenül nem kell tartani komolyabb tőzsdei zuhanásoktól.
Bár ma általánosságban elmondható, hogy kedvezőtlen a piac hangulat, azért ma is akadnak optimisták a piaci kommentárok között, a Standard Chartered szakemberei szerint a volatilitás csökkenésével együtt a részvények árfolyama tovább emelkedhet, várakozásuk szerint az S&P 500 hamarosan átlépheti a 3 000 pontos lélektani határt.
200 millió dolláros nyereséget könyvelt el egy nap alatt a Goldman Sachs februárban azzal, hogy a piacok növekvő volatilitására fogadott - írja a CNBC.
A piaci volatilitást mérő VIX-index szerint a befektetők félelme kezd elpárologni, köszönhetően a részvénypiacok javuló teljesítményének - írja a MarketWatch.
A félelemindexként ismert VIX hatalmasat emelkedett a napokban, ami arra utal, hogy a befektetők nyugtalanok a világban, ez főként az észak-koreai konfliktusnak tudható be.
A jelenleg több, mint nyolc éve tartó bikapiac a történelem második leghosszabb részvénypiaci ralija és még a leghíresebb befektetők sem tudják megmondani, hogy mikor lesz vége. A tőzsdék mozgását több indikátor is próbálja előrejelezni, közülük az egyik legkiemeltebb figyelmet a VIX-index élvezi, amely a köztudatban "félelemindexként" terjedt el. Az index értéke a 10-es érték alatt már túlzott optimizmust és nyugalmat sugall, mellette azonban érdemes megvizsgálni a hedge fundok és a nagyobb spekulánsok határidős pozícióit is VIX-re vonatkozóan. A két információ alapján már nagyobb biztonsággal vonhatunk le következtetéseket.
Az utóbbi hónapokban szinte megállíthatatlanul emelkednek a tőzsdék a világban, az amerikai indexek szint naponta újabb és újabb csúcsokat döntenek, míg az európai részvényindexek is jellemzően 10 százalék körüli emelkedést mutatnak csak az idén. A hétvégén pedig Emmanuel Macron és Marine Le Pen mérkózik meg a francia elnökválasztás második, egyben utolsó fordulóján, ahol várhatóan a Macron kerül ki győztesként, ami újabb lökést adhat a tőzsdéknek. A jellemzően jó befektetői hangulat a félelem-indexként is emlegetett VIX-et is tovább nyomja lefelé, a piac idegességét mérő mutató értéke ma kis időre 10 pont alá csökkent, ami a múltbeli tapasztalatok alapján már túlzott nyugalomra utal.
A hétvégén elnökválasztást tartottak Franciaországban, ahol Emmanuel Macron és Marine Le Pen jutott az elnökválasztás 2. fordulójába. Ha minden így marad, szinte biztosan Emmanuel Macron lesz a következő francia köztársasági elnök, ennek pedig igencsak megörültek a befektetők, a francia tőzsde 9 éves csúcsra ugrott, Amerikában naponta emelkednek történelmi magasságokba a részvényindexek, miközben a volatilitás meredeken csökken. Ezt az utóbbit méri a félelemindexként is emlegetett VIX, mely értéke közel 10 éves mélypontra esett.
Donald Trump megválasztása olyan ralit hozott a részvénypiacokon, amire csak kevesen számítottak, a Nobel-díjas Robert Schiller szerint azonban ez a túlzott optimizmus "inkább hamarabb, mint később" durván visszaüthet - mondta el a CNBC-nek adott interjújában. Az elismert szakember szerint aggasztó párhuzamokat fedezhetünk fel az 1929-es világgazdasági válságot (és azt kísérő részvénypiaci összeomlást) megelőző időszak és a mostani helyzet között, ezért nehéz helyzetben vannak azok, akik most keresik a beszállót.
Nagyon súlyos belső jelentés szivárgott ki a vezető katonai hatalomtól.
Brüsszel intenzív egyeztetésekbe kezdett a piaci szereplőkkel.
400 millió dolláros luxusgépet fogadna el az arab államtól.
Hétfőn jelentős gyengüléssel kezdett a forint, kedden is izgalmas nap vár a devizapiacokra.
Az elnök agresszív retorikája miatt egyre többen intenek be az USA-nak.
Az OTP lehet a nap nyertese?
Nagyon gyorsan döntött a konklávé.
Egyre több befektető figyelmét vonzza az agrárium, ami a bizonytalan piaci környezetben az egyik legstabilabb növekedési pályát kínálhatja.