Újra három szolgáltató érhető el a lakás-takarékok piacán, miután a Fundamenta évekig tartó egyeduralma után idén márciusban az OTP, majd május elején az Erste is piacra dobta az új termékét. A befizetéseinkre most akár 30%-os kiegészítést is kaphatunk, ezeket azonban nem szabad úgy tekinteni, mintha ugyanekkora hozamot biztosítanának. Legutóbb összehasonlítottuk az OTP és a Fundamenta termékeit, most megnéztük, az Erste hogyan kíván beszállni a versenybe.
Az éppen reneszánszukat élő piaci, állami támogatás nélküli lakástakarékoknál, valamint a nyugdíjcélú megtakarítások 20%-os adójóváírásainál egyaránt beleeshetünk abba a hibába, hogy az ilyen típusú termékeknél megtalálható befizetésarányos kiegészítést úgy tekintjük, mintha ugyanekkora többlethozamot biztosítanának. A valóság azonban az, hogy hosszabb futamidejű a megtakarításunk, a bónuszok annál kisebb tényleges, vagyonarányos megtérülést jelentenek. Megnéztük, melyik terméknél hogyan működik a befizetésarányos kiegészítés, és az valójában mekkora nyereséget jelent.
A megtakarítással egybekötött biztosítási vagy a pénztári szolgáltatások kiválasztásnál bizonyára mindenkinek az egyik legfontosabb szempont, hogy a termék minél olcsóbb legyen, azaz a lehető legkevesebbet vonjon le a szolgáltató a havi befizetéseinkből. Jó hír, hogy ma már minden megtakarításos életbiztosításnál és önkéntes pénztárnál kötelező feltüntetni a teljes költségmutatót (TKM), amelynek segítségével könnyebben össze tudjuk hasonlítani az ajánlatokat.
Nőtt a fiatalok elégedettsége 2023 első negyedévében a tavaly év végi mélypont után, kétharmaduk pedig derűlátó a jövőt illetően - olvasható a K&H ifjúsági indexéről szóló közleményben.
Bizonyára minden biztosítással rendelkező lakástulajdonos számára fontos az, hogy amikor az otthonában kár történik, a biztosító teljesen kifizesse azt. Azt már azonban kevesebben tudják, hogy ez az ügyfelen is múlik: az alulbiztosítottság miatt könnyen lehet, hogy a költségnek csak egy részét kapjuk vissza.
Radikális reformokra van szükség a magyar nyugdíjrendszert illetően: a folyamatosan romló demográfiai állás miatt 2050-re az időskorú eltartottak függőségi aránya 46,6%-ra nő majd, a fiataloknak pedig meg kell tanulniuk önmagukról gondoskodni - derült ki az Allianz Globális Nyugdíjjelentésének második kiadásából.
Bár nincs rá pénzük, rengeteget utaznak a Z generáció tagjai, a spórolás helyett inkább megpróbálják kevesebb pénzből kihozni az utazás – írja a CNBC.
Akár 280 ezer forintnyi adóvisszatérítésben is részesülhet az, aki jól választja meg a nyugdíjcélú megtakarítási, illetve az egészség- vagy önsegélyező pénztári termékeit. Megnéztük, hogyan lehet a 20%-os szja-visszatérítést maximálisan kihasználni, illetve melyek azok a kombinációk, amelyeket inkább nem annyira éri meg választani.
Tovább nőtt a végrendelkezők száma, tavaly mintegy tíz százalékkal többen tettek végintézkedést közjegyző közreműködésével, mint 2021-ben. Jellemzően a vagyoni vagy az élethelyzet változása és az élettársi viszony miatt készítenek végrendeletet - derül ki a Magyar Országos Közjegyzői Kamara sajtóközleményéből.
A lakás-takarékpénztárak 2018-ig egészen jó befektetésnek számítottak: az állami támogatással működő termékek mellett kevés olyan alternatívát lehetett találni, amely alacsony kockázat mellett hasonló hozammal kecsegtetett volna. Aztán a 30%-os állami támogatás hirtelen megszűnése felforgatta a piacot, és a fennmaradt három pénztár, a Fundamenta, az OTP és az Erste közül utóbbi kettő évekre felfüggesztette az értékesítést. Most akár 15-30%-os kiegészítéssel támad mindhárom, de ezek a bónuszok befizetésarányosak, így vagyonarányosan csak egyszámjegyű hozamot biztosítanak. Megnéztük, melyik lakás-takarékpénztár mit ajánl.
Egyre népszerűbbek a befektetési alapok, ami talán nem is meglepő, mivel amellett, hogy egyszerűek és költséghatékonyak, még a befektetéseket is jól diverzifikálják. Az elmúlt években egyre többen kaptak kedvet ahhoz, hogy befektetési alapokba fektessenek, a kiválasztás előtt azonban érdemes alaposabban átvizsgálni az egyes termékeket.
Magas tandíjak, szürreális albérlet-, rezsi- és élelmiszerárak – manapság nincsenek könnyű helyzetben a fiatalok megélhetés szempontjából. Így talán nem is meglepő, hogy a 16 és 30 év közötti korosztály 79 százaléka tart attól, hogy nem fogja tudni megvalósítani az álmait pénzügyi szempontból – derült ki az OTP Bank Junior célcsoport szokásairól, attitűdjéről készült kutatásból.
Nyaralás előtt valószínűleg senki sem gondol szívesen arra a tényre, hogy külföldön is bekövetkezhet bármilyen baleset vagy betegség, amely a külföldi társadalombiztosítás hiánya miatt akár komoly anyagi teherrel járhat. Jó megoldás lehetne erre az Európai Egészségbiztosítási Kártya, azonban fontos megnézni azt, hogy az önmagában is elegendő-e, vagy érdemes mellé utasbiztosítást is kötni.
A jelenlegi gazdasági helyzetben és a különböző élethelyzetekben érdemes megfontolni azt, hogyan mérsékelhetjük a mindennapi életünkben fellépő kockázatokat. Szerencsére számos olyan termék érhető el a piacon, amelyek kisebb anyagi teherrel járó, de fontos helyzetre nyújtanak biztosítást.
Az állampapírok kifejezetten biztonságos befektetésnek számítanak: kiszámítható, legtöbb esetben kétszámjegyű hozamot is kínálnak szinte nulla kockázattal, ami a jelenlegi gazdasági környezetben rendkívül jó lehetőségnek számít. Az állampapírok népszerűsége és a viszonylag magas fokú biztonságuk ellenére az azonban mégsem mondható el, hogy ne lenne kockázat az idő előtti visszaváltásukban: már a vásárláskor érdemes néhány szempontot figyelembe venni, és ezek tudatában meghozni a döntést.
Egyre kevésbé tudnak a fiatalok pénzt félretenni: az idei első negyedévben alig 50 százalékuknak volt tartaléka, szemben az előző negyedéveket jellemző 56-60 százalékos aránnyal. A megtakarítással rendelkező fiatalok közül tízből négy mindössze egy hónapra elegendő tartalékkal rendelkezik - derül ki a K&H ifjúsági indexéhez készült, a 19-29 éves fiatalok pénzügyi helyzetét vizsgáló felmérésből.
Nagy a pezsgés a szekorban az új szabályozási keretek elindítása óta.
Eközben vaskapuk védik az Országházat.
Földcsuszamlások és áradások sújtják az északkeleti régiót.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború aktualitásaival.
Ha az adatok mögé nézünk, már messze nem olyan szép a kép.
Közel 90 éves cég megy csődbe?
A Checklistben Kókai Ádám meteorológust kérdeztük.