Nagyot szólhat a kormány legújabb terve: ezermilliárdokat vennének ki a zsebünkből
Nagyon sok kötvényt kellene rásózni a lakosságra
Tavaly szeptember végén 7368,2 milliárd forint volt a lakossági állampapírok állománya az ÁKK statisztikája szerint, ha ezt vesszük kiindulási alapnak, akkor a pénzügyminiszter szavai szerint 2023 végére az állománynak meg kellene közelítenie a 15 ezer milliárd forintot. Ez már elsőre is komoly növekedésnek hangzik, de érdemes egy kicsit alaposabban megvizsgálni, van-e erre esély.

Vagyis miközben 2014 óta a lakossági állampapírok diadalmenetéről beszélünk, a kormány ambiciózus céljai szerint ennél is nagyobb növekedést kellene elérni a következő öt évben.

Az első lépést már a jegybank is kijelölte
Persze az állomány megduplázása nem jelenti feltétlenül azt, hogy évente 1500 milliárd forintnyi új lakossági megtakarítást kellene bevonzania az adósságkezelőnek. Korábban Nagy Márton, az MNB alelnöke már beszélt arról, hogy a jelentős lakossági készpénzállomány egy részét hasznos lenne becsatornázni lakossági állampapírba.A háztartásoknál lévő készpénzállomány a Portfolio becslései szerint az év végére megközelíthette az 5000 milliárd forintot, a teljes forgalomban lévő készpénz pedig 6200 milliárd körül lehet. Arra kicsi az esély, hogy az eddig készpénzben kuporgatott vagyon hirtelen mind elinduljon az államkincstár felé, Nagy Márton is arról beszélt, hogy ha a háztartási állomány fele megjelenne kötvényben, már az is sokat segítene.

Ezzel a mintegy 2500 milliárdos egyszeri állománnyal korrigálva a következő öt évben évi 1000 milliárdos természetes növekedésre lenne szükség a lakossági állampapírok piacán, ez pedig már nem tűnik teljesíthetetlen célnak.
Ha megnézzük a háztartások pénzügyi eszközeinek növekedését, akkor nem lehetetlen évi 1000 milliárd forintot bevonni az állampapír-piacra, tavaly az első három negyedévben majdnem 3200 milliárdos volt a növekedés, míg 2017-ben megközelítette a 4000 milliárd forintot. Ennek köszönhetően 2018 március végén először lépte át a lélektanilag fontos 50 ezer milliárdos határt a háztartások pénzügyi vagyona.Persze az eszközök fenti állományában minden szerepel, még a készpénz is. Ha csak a hitelviszonyt megtestesítő értékpapírokra szűkítjük le a kört, akkor 2018-ban kilenc hónap alatt 430 milliárd forint volt a növekedés, míg 2017-ben a 800 milliárdot közelítette. Vagyis ezzel még nem lenne meg az évi ezer milliárdos friss tőke. Éppen ezért nem csak azt kellene elérni, hogy az utóbbi években felhalmozódott készpénzállomány egy része állampapír felé mozduljon meg, hanem azt is, hogy ne növekedjen tovább az eddigi ütemben a készpénzállomány. Tavaly például az első kilenc hónapban majdnem 500 milliárddal nőtt a háztartásoknál lévő készpénz, azt is be kellene csatornázni a kincstárhoz.

Támogatni tudja az állam elképzeléseit, hogy még az emelkedő kamatkörnyezetben sem fognak jelentős versenyt támasztani a bankok a betétgyűjtéssel a nagyon alacsony hitel-betét arányuknak köszönhetően. Magas forgalmazási jutalék mellett pláne nem, őket is érdekeltté lehet tenni abban, hogy a lakossági állampapírokat erőltessék.
A nyugdíj-megtakarítások beszippantása jelentheti az áttörést
Érdemes megnézni, milyen eszközei vannak az államnak, hogy a lakossági megtakarításokat magához édesgesse. Első lépésben röviden vázoljuk fel, mi az oka a nemzetközi összevetésben is magas magyar készpénzállománynak:- Az alacsony kamatkörnyezetben a párnacihában tartott pénz nem okoz kamatveszteséget.
- Az elektronikus szolgáltatások a bankadó, illetve a tranzakciós illeték bevezetésekor megdrágultak.
- Az ingyenes készpénzfelvétel limitje havi 150 ezer forint, ami miatt sokaknak jobban megéri készpénzt tartani.
A három közül az első pont kívül esik az állam hatáskörén, és abban talán lehet is némi változás a közeljövőben, hiszen általános vélekedés, hogy vége az olcsó pénz korszakának globálisan, amihez előbb-utóbb az MNB-nek is alkalmazkodnia kell. Az emelkedő kamatok pedig elindíthatnak egy elvándorlást a készpénz felől, már csak az a kérdés, mit tud tenni azért az állam, hogy ez a pénz nála találja meg a helyét.
Ebben egy másik külső tényező is segíthet, ugyanis az emelkedő kamatkörnyezet jó eséllyel emelkedő (vagy legalábbis a korábbi éveknél magasabb) inflációval is párosulhat, ami növelheti az inflációkövető lakossági állampapírok vonzerejét. Ezzel ugyan az elérhető reálhozam nem lenne magasabb, de például egy 3-4% közötti inflációs ráta mellett optikailag jobban fest a lakossági állampapírokkal elérhető 5% feletti hozam.
Ha az adósságkezelő proaktívan is tenni akar a növekedésért, akkor egyrészt magasan tarthatja, vagy akár emelheti a lakossági állampapírok kamatát, másrészt próbálkozhat új termékekkel. Utóbbi körbe tartozhat a belengetett új nyugdíjcélú állampapír, melyet a legfrissebb hírek szerint a második negyedévben dobhatnak piacra. Valószínűleg komoly várakozások vannak az új eszközzel szemben is, az idei nettó 800 milliárdos értékesítésben még nem szerepel ez.
A nyugdíjcélú termék viszont tipikusan nem alkalmas az állomány gyors felpörgetésére. A rendszeres megtakarítási termékek nagyon lassan híznak, ahogy ezt az LTP-k és a nyugdíjbiztosítások példája is mutatja, hiszen jellemzően kis összegű havi megtakarításokról van szó. Ennél több kell majd az államnak ahhoz, hogy ezermilliárdokat vonzzon be.
Vannak kockázatok, de egyre kevesebb
Az elmúlt években többször írtunk arról, hogy a lakossági állampapírok állománya Magyarországon nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedő, ez csak fokozódna akkor, ha megvalósulna a most bejelentett kormányzati terv. Ennek persze vannak kockázatai is, melyekre szintén felhívtuk a figyelmet.Évekig az egyik legnagyobb kockázat a rövid futamidő volt, a lakossági termékeken belül az egy éven belüli kincstárjegyek dominálnak. Ezen azonban sikerült változtatni a prémiumok finomhangolásával, tavaly már a nettó növekedés 97%-a éven túli volt az ÁKK adatai szerint. Ennek ellenére valószínűleg a lakossági portfólió futamideje még mindig rövidebb, mint a teljes adósság esetében tapasztalható 3 év. Éppen ennek köszönhetően továbbra is nagy a megújítási szükséglet, a finanszírozási terv szerint 2019-ben is 4000 milliárd forint felett lesz a lejárat.
A másik kockázat a koncentráció, ráadásul nehéz megmondani, hogy ha esetleg romlik a piaci hangulat, akkor a lakossági befektetők mennyire lesznek kitartók, hiszen eddig nem volt példa hasonlóra. A jelenlegi futamidő mellett pedig egy-másfél évente folyamatosan meg kell küzdenie az ÁKK-nak a lakosság bizalmáért.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Ferenc pápa meglepő örökségét féltik, sokan aggódnak az új pápa miatt
Rengetegen függnek a most elhunyt szentatya utódjától.
Nearshoring Észak-Afrikában és Törökországban: Ázsia belépője az uniós piacokra
Fontos szerepet kapnak ezek az országok.
Kitálalt a CIA korábbi vezetője az ukrajnai háborúról: a Nyugat súlyos hibát követett el
Ralph Goff kemény kritikát fogalmazott a fegyverszállításokról is.
Pápaválasztás: minden katolikushoz felhívást intéztek
Kiderült, mi döntheti el valójában a pápaság és így az egyház jövőjét.
Pusztító támadást indított Moszkva, erős üzenetet küldött a Kreml – háborús híreink vasárnap
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Orbán Viktor éles üzenetet küldött Zelenszkijnek
A miniszterelnök az EU-csatlakozás kapcsán reagált az ukrán elnöknek.
Láthatatlan veszedelem tért vissza, szövetfaló parazita pusztítja a marhaállományt egyre több helyen
Genetikailag módosított legyek lehetnek az új fegyver: küszöbön a marhahús-árrobbanás.
Nyugaton van még a pénzügyi világ nagyja
Ugyan a top helyekre már bőven odaférnek ázsiai városok, de azért a legfontosabb pénzügyi központok még mindig Nyugaton vannak. Az e heti ábránkon csak az...
The post Nyugaton van még a pénz
Üdvözlünk mindenkit! (HAH Majális 2025)
A HOLD After Hours legénysége az Akváriumban ünnepelte a podcast öt évét, egyben búcsúztatta a szezont. Balázs és Zsolt mellett a színpadon Zsiday Viktor, Móricz...
The post Üdvözlünk minde
Hogyhogy ilyen magasak az adók Magyarországon?
A Bankmonitor legújabb videójában Vörös Benjámin fejti véleményét amagyar adórendszerről. Egy kis történelmi kitekintéssel és nemzetközi összehasonlítással fűszerezve. Ezúttal a magyar
A természet mérnökei, akik segítenek a klímaharcban
A hódokat gyakran emlegetik a természet mérnökeiként - nem véletlenül. A Magyarországon is őshonosnak számító faj leginkább gátépítő tevékenységéről ismert, ám
Új ERP rendszer bevezetése: adózási és számviteli buktatók, amikre figyelni kell
Egy új ERP rendszer bevezetése nemcsak informatikai projekt, hanem a vállalat szinte minden működési területét érintő, komplex átalakulás. Különösen igaz ez akkor, ha az ERP rendszer külfö
Az ünnep, ami tragédiából született
Leáll ma az ország, a nemzet egyként ünnepli a zsinórban harmadik csonka hetet. Május 1. a Munka ünnepe, amit legtöbben a virsli-sör-majális szentháromsággal azonosítanak, pedig...
The post Az
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynökségének deregulációs intézkedései
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége, illetve annak új vezetője jelentős irányváltást hozna a hivatal eddigi működésébe.
SPB: Jól teljesített az első negyedévben a kínai GDP
Lendületesen indította az idei évet Kína gazdasága, az amerikai vámrendeletek azonban várhatóan jelentősen visszafogják majd a teljesítményt. Az ország vezetése célzottan igyekszik ösztön


- Vészharang kondul: elképesztő számok mutatják a magyar gazdaság mélyrepülését
- Aszódi Attila: mi vezetett a történelmi áramszünethez az Ibériai-félszigeten?
- Borzasztó rossz GDP-adat érkezett! Ismét visszaesett a magyar gazdaság
- Rejtélyes az újabb száj- és körömfájás kitörés - Nehéz hetek jönnek Magyarországon
- Elképesztő fordulat az autóiparban, az EU a saját fegyverével lő vissza Kínára
Dermesztő GDP adat érkezett - merre tovább, Magyarország?
A jelenlegi adatok szerint sereghajtók vagyunk az EU-ban.
Nagyon fáj az árrésstop a boltoknak, de nekünk is fog
Nagy Márton elégedett az intézkedés hatásaival, a kereskedők kevésbé
Oszkó: jobb idők jöhetnek az európai tőzsdéken, csökken az USA elszívó hatása
Az OXO Technologies vezére a Business podcast vendége volt.
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.