
A revízió latin eredetű szó, jelentése: ellenőrzés, felülvizsgálat. A mindennapokban elsősorban történelmi kontextusban találkozhatunk a kifejezéssel, azonban van egy kevésbé ismert, de annál fontosabb jelentése is a statisztikai szaknyelvben. A Központi Statisztikai Hivatal (döntően) előre tervezetten, egy év elején kiadott revíziós naptárt követve vizsgálja felül a korábban közölt statisztikákat, vagy pontosítja a becsléseit. Ennek oka nem a módszertani vagy más szempontból helytelen adatközlés, hanem az európai standardokkal megegyező gyakorlat követése. De miért is van erre szükség?
A statisztikák felhasználóinak alapvető igénye, hogy az adatok a lehető leghamarabb elérhetőek, ugyanakkor pontosak is legyenek.
Mivel ez a két elvárás gyakran egymásnak ellentmondó, a hivatalos statisztikát előállító szervezeteknek egyensúlyt kell teremteniük közöttük.
Az időszerűség, tehát az adatok minél gyorsabb közzététele érdekében előzetes – a szükséges mennyiségű információ hiánya miatt bizonyos fokú bizonytalanságot magában hordozó – statisztikák kerülnek kiszámításra és közzétételre több területen. A KSH a leggyorsabban közölt statisztikák esetében mindig transzparensen jelöli, ha egy adott mutató csupán becslés, mivel még nem áll rendelkezésére minden adatszolgáltatótól a megfelelő információmennyiség, mégis fontos inputokat tartalmazhat a döntéshozók számára. A különböző tendenciákból, részleges forrásokból ugyan jól prognosztizálhatók statisztikai adatok, de ezeket az összes beérkező adat feldolgozásával újra kell számolni, vagyis revíziót kell végrehajtani.
A revízió kiváltó okai lehetnek a statisztikai módszerekben, fogalmakban, definíciókban történő változások is.
A statisztika-felülvizsgálat célja, hogy biztosítsa az adatok megfelelő minőségét, valamint a nemzetközi egyezményeknek, a megváltozott jogi és módszertani keretrendszereknek, továbbá a felhasználói igényeknek való megfelelést. Értelemszerűen, minél volatilisebb a szabályozási-, gazdasági- és társadalmi környezet, annál nagyobb hatása lehet a revízióknak, de ez korántsem jelenti azt, hogy a becslések jelentősen eltérnének a teljes adatfeldolgozás utáni eredményektől.
Ez a revíziós politika nem az a revíziós politika
A revíziós politika hallatán a társadalom nagy részének a történelemtanulmányai juthatnak eszébe, statisztikai kontextusban azonban teljesen más jelentéstartalommal bír: a KSH 2018-ban fogalmazta meg és tette nyilvánossá revíziós politikáját, amely a statisztika felülvizsgálat általános alapelveit tartalmazó dokumentum. Ez elősegíti a revíziós módszerek átláthatóságát, azok könnyebb megértését, ezáltal erősíti a hivatalos statisztikába vetett bizalmat, illetve könnyebbé teszi az adatok megértését, használatát. Ennélfogva a revíziós politika kiemelt szerepet játszik a felhasználókkal való kommunikációban és a transzparencia megteremtésében.
Mit is jelent pontosan?
A hivatalos statisztikában revíziónak tekintünk minden, már megjelent, nyilvánosságra hozott adat értékében történt változtatást. Az adatok revíziójának alapvető célja a statisztikák minőségének javítása és ezáltal – a statisztika céljával összhangban – a jellemezni kívánt valóság minél pontosabb tükrözése. Ezért a statisztikák felülvizsgálatára minden olyan esetben szükség van, amikor az adatok a publikálás időpontjában nem tartalmaznak minden, a jellemezni kívánt jelenség pontos leírását lehetővé tevő információt.
Nem jók az adatok?
A szükséges revízióknak számos oka lehet, amelyek nem vezethetők vissza egyértelműen a pontatlan forrásadatokra, sőt az esetek döntő részében nem erről van szó. Egyszerű példa a tízévente sorra kerülő népszámlálás, amely rendkívül átfogó képet nyújt a hazai társadalom legkülönfélébb jellemzőiről.
Ilyen komplex és egyidejű adatgyűjtés azonban tízévente csak egyszer történik,
és bár a jövedelmi viszonyokról, keresetekről, lakhatásról két népszámlálás között is folyamatosan jelennek meg statisztikák, mégis elképzelhető, hogy új és több, magasabb minőségű információt tartalmazó adatforrások felhasználásával még pontosabban lehet leírni a valóságot.
Egész konkrét példát hozva, a 2022-es népszámlálás után a 2011-es és 2022-es cenzusok közötti időszakra becsült, ún. továbbvezetett népességszám visszamenőleg módosításra került. A népességszám a háztartásstatisztikai felvételek becslésekor meghatározó jelentőségű. A népességszám változása miatt a lakossági felvételekből számított eredmények is módosulnak. Ezek hatása felvételektől függően 2024-ben, illetve 2025-ben lesz látható a statisztikákban.
Fontos kiemelni, hogy a KSH (hasonlóan más statisztikai hivatalokhoz) a becsléseit sokszor statisztikai modellek, hosszú idősorokon nyugvó tendenciák mentén készíti.
A modellezés azonban a legjobb szándék ellenére sem tudja mindig a valósághoz legközelebb álló eredményeket (becsléseket) szolgáltatni, hiszen egyik napról a másikra történhetnek olyan nemzetközi események, iparági összeomlások, természeti katasztrófák, amelyek könnyen átírhatják az előzetesen biztos becslésnek tűnő adatokat.
Nemcsak a forrásadatok, hanem a módszertan is változhat
A revíziók okaként eddig elsősorban a forrásadatokkal kapcsolatos hiányosságokat, pontatlanságokat fogalmaztunk meg, azonban módszertani változások is lehetnek a háttérben, amelyek ráadásul sokkal nagyobb munkát jelentenek a KSH szakembereinek, mint egy-egy részstatisztika felülvizsgálata. Erre jó példa, hogy 2025-től a gazdasági szervezetek osztályozási rendszere (TEÁOR – Tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszere) nemzetközi szinten módosításra kerül.
A módosítás hatással lesz a KSH szinte minden gazdaságstatisztikai felvételére.
A TEÁOR változásából eredő revíziókkal a felhasználók a következő években találkozhatnak. Az Eurostat előírásai alapján az egyes szakterületeken különböző időszakokban történik majd meg az átállás.
Mire számítsunk?
Figyelembe véve a revízió lehetséges okait, valamint az egyes statisztikai mutatók kiszámításának gyakoriságát, a KSH – a nemzetközi irányelvekkel összhangban – a statisztika felülvizsgálat alábbi fajtáit különbözteti meg:
- Tervezett revízió. A tervezett revízió olyan adat-felülvizsgálat, amelyet a hivatal előzetesen meghatározott ütemterv alapján, meghatározott időközönként hajt végre. A tervezett revíziók szerepelnek a hivatal honlapján közzétett revíziós naptárban. Ezen belül lehet rutin revízió, amely olyan változtatás a publikált adatokban, amely a rendszeres adatelőállítási folyamatból ered. Rutin revízióra elsősorban akkor kerül sor, amikor a publikálás ideje után érkeznek be olyan információk a hivatalba (legyenek azok újak, vagy a korábban közöltek korrekciói), amelyek figyelembevétele módosítja a már közzétett adatokat.
- Nagy/Módszertani revízió. Nagy revízió a már publikált adatok lényeges módosítása, átdolgozása a fogalmak, osztályozások, módszertanok változása miatt. A nemzetközi standardoknak való megfelelés érdekében bevezetett új fogalmak, definíciók és osztályozások alkalmazása, az index típusú mutatók bázisévének váltása, súlyszámainak cseréje, a nagyobb időközönként (jellemzően 5–10 évente) gyűjtött adatok (pl.: népszámlálás) rendelkezésre állása, illetve új jogi szabályozás is nagy revízióhoz vezethet. A nagy revíziók statisztikákra gyakorolt hatása jelentős, ezért a KSH törekszik a végrehajtásuk összehangolására, egyszerre történő megvalósításukra, elkerülve így a túl gyakori revízió negatív hatásait.
- Nem tervezett revízió. A nem tervezett revízió olyan előre nem látható esemény miatt szükséges statisztikai felülvizsgálat, amely – ellentétben a tervezett revízióval – nem előre meghatározott, bejelentett, szabályos időközönként történik, így sok esetben nincs lehetőség a felhasználók időben történő tájékoztatására. A nem tervezett revízió nem része a statisztikai adatelőállítási folyamatnak. Alkalmazását olyan váratlan események teszik szükségessé, mint a statisztikai mutatók publikálása után észlelt jelentős hibák, előre nem várt módszertani változások, új és jobb minőségű adatforrások váratlan megjelenése, a felhasznált adatforrások tartalmában történő nem várt változás, illetve az adat-előállítási folyamat során jelentkező technikai problémák. A nem tervezett revíziókat a hivatal minden esetben transzparens módon kommunikálja a felhasználók felé.
A KSH a szakstatisztikák revíziós gyakorlatát honlapján, a szakstatisztikák módszertani dokumentációjában egységes, standard, a helyes értelmezést segítő szerkezetben teszi közzé. A revíziós naptárt minden év elején közzéteszi a honlapján.
A cikk megjelenését a Központi Statisztikai Hivatal támogatta.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Kemény üzenetet küldött Trump, váratlan bejelentést tett Putyin - Háborús híreink vasárnap
Cikkünk folyamatosan frissül.
Elárulta az amerikai külügyminiszter, hogy pontosan milyen békefeltételeket képzelnek el Ukrajnában
Éppen ezekről egyeztetnek most a felekkel.
Itt lehet a fordulat: hamarosan pont kerülhet az évtizedek óta húzódó súlyos feszültség végére
A felek egyetértenek az időpontban.
Tartósabb és zöldebb ruhák, bútorok és elektronikai cikkek jelenhetnek meg az EU-ban
A háztartások kiadásai is csökkenhetnek.
Miközben áll a bál az atomhatalmak között, váratlanul egy harmadik országból támadtak rá fegyveresek a világ egyik legnépesebb országára
A hadsereg megnevezte, kit sejt a háttérben.
Megjöttek a számok: Trump ezt bizony nem fogja zsebre tenni
Egy hónap alatt is jelentős a változás.
Megdöbbentő átalakulások: 10 vállalat, amire ma már rá sem ismerne az alapítója
Gumicsizmagyártóból mobilgyártó, régiségkereskedőből olajcég.
Valódi fordulatot jelentett Putyin egyik legfontosabb embere: Moszkva kész lehet engedményeket tenni az ukrajnai béke érdekében
Szerinte egyszerűen nem igaz, amit a lapok írnak.
Kína AI-ban is leversenyez mindenkit
Peking legutóbbi karácsonyi ajándéka a Nyugatnak a DeepSeek nevű AI-bomba volt, amely komoly felfordulást okozott a Wall Streeten, legalábbis annak techorientált részén. A nyugati féltekén...
T
Sokszínűség és befogadás: ESG fókuszban a vállalati kultúra
A fenntarthatósági szempontok (ESG - Environmental, Social, Governance) ma már nem csupán a környezetvédelemről és a szabályozási megfelelésről szólnak. A \"Social\" (társadalmi) pillér ugya
Unicredit ingyenes számlacsomag
Mint mindenki másnak, nekünk is megszüntették a Raiffeisen Gold2 számlacsomagunkat, helyette választhattuk volna az új Prémium számlákat, aminek a legnagyobb hátulütője az, hogy havi egymilli
Lassan, de zöldül a globális villamosenergia-termelés
Kedvező folyamatok látszanak a villamos energia terén is, hiszen a tavalyi termelésnövekedés nyolcvan százalékát már a megújuló energiaforrások és a nukleáris energ
Háromszor annyiból enni tízmilliókba kerül!
Amikor online feljön a kérdés, hogy mennyit költenek az emberek ételre, legtöbbször már nem is válaszolok. Ennek fő oka, hogy a mi családunk költései annyival le vannak maradva a tipikustól (
Zöld hidrogén és ipari kereslet: segíti-e a tagállamok kibocsátáscsökkentését az EU hidrogénstratégiája?
A zöld hidrogén uniós bevezetését a tagállami eltérések, a növekvő költségek és a szabályozási bizonytalanságok lassítják.
Elszigetelt bunkerek versengése - Mind autarkisták leszünk
Greg Jensen a Wall Street Journal hasábjain megjelent \"Mind merkantilisták vagyunk\" írása Milton Friedman 1965-ös \"Mind Keynesiánusok vagyunk\" kijelentését próbálta átformálni a modern kor
Az AI hatása a gazdasági fejlettség egyenlőtlenségeire: előnyt növel vagy lemaradást csökkent?
A kutatások és történelem alapján mely országok lehetnek az AI nyertesei és ez mitől függ? Az egyes országokban eltérő mértékben érvényesülhet az AI potenciális növekedési hatása, amit


- Utódlás: Csányi Péter az OTP új vezérigazgatója
- Karnyújtásnyira volt az ukrajnai háború lezárása – Tényleg egyetlen dolog miatt borul most minden?
- Mától kaphatók az új lakossági állampapírok – melyikbe érdemes most befektetni?
- Brüsszel bekeményít: az EU komolyan nekimegy a belső fenyegetéseknek
- Elhunyt Ferenc pápa - Egy korszak ért véget a katolikus egyházban
Tőzsdézz a világ legnagyobb piacain: Kezdő útmutató
Bemutatjuk, merre érdemes elindulni, ha vonzanak a nemzetközi piacok, de még nem tudod, hogyan vágj bele a tőzsdézésbe.
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Évtizedek óta nem látott változás az OTP-nél – Mi jöhet most?
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Megállíthatatlan a földek drágulása, de nem mindenki profitálhat belőle
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
Miért járt kétszer Magyarországon Ferenc pápa? És mi lesz az egyházfő öröksége?
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen