Augusztusban a kínai szolgáltatóipar teljesítménye már a huszadik egymást követő hónapban nőtt, bár a vártnál kisebb mértékben, és lassabb ütemben, mint az előző hónapban – derül ki a Caixin gazdaságkutató intézet beszerzésimenedzser-indexéből (BMI).
Alacsonyabb szintre került a román lakossági fogyasztás az Eurostat felülvizsgálatai során, ezzel négy pozícióval hátrébb került az európai uniós fogyasztási rangsorban. A magyar életszínvonal-mutató is kisebb lett, de így is majdnem visszaelőztük Bulgáriát.
Az euróövezeti üzleti bizalom már zsinórban második hónapja mutatott enyhe javulást, elsősorban az ipari és szolgáltatási szektor javulásának köszönhetően.
Svédország bruttó hazai terméke (GDP) 0,3%-kal csökkent az év második negyedévében az első három hónaphoz képest, derült ki a svéd statisztikai hivatal csütörtöki közleményéből. Bár ez az elmúlt év leggyengébb eredménye, még mindig jobb, mint a hivatal korábbi 0,8%-os visszaesésre vonatkozó becslése.
A spanyol infláció jelentős mértékben csökkent augusztusban, a Nemzeti Statisztikai Intézet (INE) csütörtökön közzétett előzetes adatai szerint. Az Európai Unióval harmonizált 12 havi infláció 2,4%-ra mérséklődött, ami alacsonyabb a júliusi 2,9%-os értéknél.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A mai műsor első részében a háztartások külföldön tartott megtakarításaival foglalkozunk, a Magyar Nemzeti Bank ugyanis a saját statisztikáiban újfent korábbi időszakokra vonatkozóan is növelte a nem belföldön tartott, kimutatható vagyonok méretét. A témával kapcsolatban Palkó István, a Portfolio Pénzügy rovatának vezető elemzője volt a vendégünk. A vagyonkezelés egyébként kiemelt téma lesz a Future of Finance 2024 konferencián szeptember 17-én is, a rendezvénnyel kapcsolatban további részletek ide kattintva érhetők el. Az adás második részében röviden folytatjuk a minimálbérrel és a garantált bérminimummal kapcsolatos kormányzati tervek elemzését. Lapunk információi szerint ugyanis nem egészen esnek egybe a kabinet elképzelései az eddig nyilvánosságra került kalkulációkkal, tehát hogy milyen ütemben érné el a minimálbér összege az átlagbér felét. Erről Hornyák Józsefet, a Portfolio makrogazdasági elemzőjét kérdeztük.
Nőtt a csődeljárások száma, az új cégbejegyzésekké pedig csökkent az EU-ban 2024 második negyedében az előző három hónaphoz képest. A hazai adatokban hasonló trend érvényesül.
Júliusban havi alapon 4%-kal zuhant az építési engedélyek száma és közel 7%-kal az új lakásépítések száma. Az ingatlanpiac probléma nem új keletűek, a magas kamatkörnyezet visszafogja a vásárlókat és a lakásépítőket is. Az adatok jól szemléltetik azt is, hogy minél tovább vár a Fed a kamatcsökkentéssel, annál magasabbak lehetnek a reálgazdasági áldozatok.
India kiskereskedelmi inflációja júliusban közel ötéves mélypontra esett vissza, főként az élelmiszerárak mérséklődése miatt.
Az UBS szerint az olimpiai játékok az árak emelkedéséhez vezettek, de a francia fogyasztók valószínűleg nem fogják megérezni a drágulást. Az olyan megaesemények, mint az olimpia vagy a nagyszabású koncertek, például Taylor Swift Eras turnéja, jellemzően a szállodai szobák, repülőjegyek és más, a látogatók beáramlása miatt szükséges áruk és szolgáltatások iránti kereslet növekedését okozzák. A legtöbb fogyasztó azonban nem feltétlenül érzi a hatást, a statisztikákban csak a fogyasztói árváltozások számítási módszere miatt lesz látványos a kiugrás.
Eltérő tendenciák látszanak az euróövezet és az EU egészének kiskereskedelmi forgalmában, és az összkép összességében kedvezőtlen. Az első becslések szerint a szezonálisan kiigazított kiskereskedelmi forgalom volumene 2024 júniusában 0,3 százalékkal csökkent az euróövezetben, míg az EU-ban az előző hónaphoz képest 0,1 százalékos csekély mértékű növekedést mutatott az előző év azonos időszakához képest – derül ki az Eurostat legfrissebb jelentéséből.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által közölt adatok körében az egyik legtöbbet hivatkozott statisztika a keresetekre vonatkozó publikáció. A társadalom jelentős része egyfelől örömmel veszi tudomásul a jóformán folyamatosan emelkedő bérekről szóló híreket, másfelől sokan meglepődve húzzák fel a szemöldöküket, amikor szembesülnek vele, hogy saját fizetésük alacsonyabb az átlagosnál. Utóbbi jelenségre is van magyarázat, éppen ezért a KSH folyamatosan bővíti a közölt adatok körét: ma már a mediánkeresetet, a keresetek változását és a kereseti ötödök (kvintilisek) szerinti kimutatást is rendszeresen közzéteszi. Hogyan lehetséges, hogy idén május végéig a hazai bruttó havi átlagkereset 633,3 ezer forint volt, míg a mediánkereset csak 510 ezer forint? Miért nem szerepelnek az egyéni vállalkozók ebben a statisztikában? Az alábbi cikkünkben tiszta vizet öntünk a pohárba.
Az idei év első hét hónapjában Magyarországon összesen 9856 felszámolási eljárás indult, ami 23,5%-kal kevesebb, mint egy évvel ezelőtt. Ennek ellenére továbbra is sok a megszűnő vállalkozás, hiszen 2023 volt a legrosszabb év ebben a tekintetben, azóta pedig a cégalapítások száma nem kompenzálta ezt. Az első hét hónapban befejezett felszámolási eljárások száma 2,3-szorosa volt az előző év azonos időszakához képest, és az építőiparban, kereskedelemben, járműjavításban és vendéglátásban körülbelül negyedével több vállalkozás szűnt meg, mint ugyanebben az időszakban 2023-ban
A vártnál sokkal rosszabbak lettek az amerikai munkaerőpiaci adatok. Nagyot nőtt a munkanélküliségi ráta, alig haladta meg a 100 ezret a foglalkoztatottság bővülése és a munkabérek is a vártnál lassabban nőttek. Az adat után érdemben lejjebb jöttek a kamatvárakozások és bár egy adat önmagában kevés lehet, de ha folytatódik a romlás mértéke talán már az 50 bázispontos szeptemberi kamatcsökkentést sem lehet kizárni.
A magyar gazdaság gyengélkedése ellenére egyértelmű növekedési pályára állt a bankszektor az idei első félévben: a lakossági és a vállalati hitelállomány egyaránt évi 6 százalékos, a betétállomány 10 százalék körüli növekedést mutatott. A köztes szinten megrekedő kamatlábak ellenére különösen kirobbanó formában van az új hitelezés a lakosság esetében: személyi kölcsönből még soha, lakáshitelből pedig csak 2022 első félévében vettünk fel többet az ideinél.
Az Európai Bizottság az európai adatstratégiáról szóló 2020. évi közleményében megfogalmazta azt az irányvonalat, hogy az EU olyan szabályozási környezetet hozzon létre, amely elősegíti az adatgazdaságban betöltött részesedésének növekedését annak érdekében, hogy az megfeleljen az EU gazdasági súlyának. A cél egy egységes európai adattér létrehozása, amely segíti a vállalkozásokat az európai piac mérete adta lehetőségek kiaknázásában, miközben biztosítja az érzékeny, személyes és üzleti adatok biztonságát. E stratégia egyik alappillére az adatokhoz való jobb hozzáférésre, az adatmegosztásra és az adatok felhasználására vonatkozó szabályozási keret megalkotása. Az adatmegosztás ugyanis lehetővé teszi a piaci szereplők számára, hogy olyan innovatív és testre szabott szolgáltatásokat nyújtsanak, amelyek jobban megfelelnek az ügyfelek igényeinek és lehetőségeinek, fokozva a piaci versenyt. Ezáltal erősödhet a fogyasztók pénzügyi tudatossága és műveltsége, kiszélesedhet a választható pénzügyi szolgáltatások köre, ugyanakkor olcsóbbá és könnyebbé válhat az azokhoz való hozzáférés.
Európában jó volt a hangulat.
Egyre több állami ügyet tudunk intézni a mobilunkon.
December 1-jétől nincs pardon a kormánytisztviselőknek.
Kitörhet a forint abból a sávból, amelyben idén eddig mozgott?
Az elnökválasztási vitát értékeltük a Checklistben.
A mélyben vannak feszültségek bőven.