
Évtizedek óta egyre hangsúlyosabb kérdés a globális gazdaságban és politikában a fenntarthatóság: ön hogy definiálná a kérdéskört 2024-ben? Mit fog jelenteni a fogalom a jövőben?
A fenntarthatóság fogalmát gyakran félreértik és a „greenwashing” eszközeként használják. Számomra a fenntarthatóság alapja a regeneratív rendszerek működése.
Ez azt jelenti, hogy egy rendszer – legyen az természetes vagy mesterséges – csak akkor maradhat fenn, ha biztosítjuk a folyamatos regenerációját. Az ökoszisztémák, például az erdők vagy óceánok, fenntarthatóak lehetnek, ha nem csak a kitermelésre koncentrálunk, hanem biztosítjuk a visszapótlást is. Ez az üzleti életben is érvényes: egy vállalkozás működhet kizárólag kitermelő módon, vagy regeneratív módon, amely a hosszú távú fennmaradást célozza meg.
Hogyan lehet egyensúlyba hozni a fenntarthatóságot a gazdasági növekedéssel?
Ez praktikusan akkor lehetséges, ha nem szükségszerűen ragaszkodunk a jelenlegi értelemben vett gazdasági növekedéshez. Az elmúlt száz év gazdasági növekedése több milliárdost teremtett, de közben kétmilliárd ember még mindig éhezik. Valójában nem a hagyományos értelemben vett gazdasági növekedés és fenntarthatóság egyensúlyának megteremtése a cél, hanem egy új gazdasági modell kialakítása, ami a jólét szélesebb körű megosztását segíti elő.

A jelenlegi növekedési modell nem fenntartható, és a GDP-t mint mérőszámot, nem tekinthetjük többé a társadalmi jólét pontos mutatójának. Olyan rendszert kell létrehoznunk, amelyben a gazdasági tevékenységek nem csupán profitot termelnek, hanem hozzájárulnak a társadalmi igazságossághoz és a természeti erőforrások regenerációjához.
Hogyan tudnának az üzleti szektor szereplői hozzájárulni ehhez? Látszólag ellentmondás van a profitabilitás és a fenntarthatósági célok között.
Az üzleti szektornak fel kell ismernie, hogy a hosszú távú túlélés és a fenntarthatóság elválaszthatatlan egymástól. A regeneratív gyakorlatok rövid távon talán profitcsökkenést hoznak, de jelentősen csökkentik a kockázatokat és fenntartható növekedést biztosítanak.
Az idő sürget: a következő 15-20 év kritikus lesz az éghajlat és a társadalom szempontjából.
A vállalatirányítás fejlődése során a menedzsment mindig is a hatékonyság maximalizálására összpontosított. Az elmúlt évszázadban ez a törekvés több szakaszban valósult meg. Először a technikai hatékonyság került előtérbe: az automatizáció révén célunk a lehető leghatékonyabb technológiai rendszerek kialakítása volt. Ezt követte a munkaerő hatékonyságának optimalizálása, amely a termelékenység növelésére összpontosított. A harmadik szakasz a pénzügyi hatékonyságra irányult, amely során a vállalatok egyesítése, fúziók és felvásárlások révén hatékonyabb pénzügyi struktúrák jöttek létre.
A hatékonyság következő területe szerintem az ökológiai hatékonyság, amely az üzleti működés környezeti szempontú optimalizálását célozza. Ez magában foglalja a hulladék minimalizálását, a termékek újrafelhasználását és a hosszú távú tervezést. Az ilyen módszerek lehetővé teszik a vállalatok számára, hogy egyszerre csökkentsék költségeiket és javítsák nyereségességüket, miközben megfelelnek a fenntarthatósági elvárásoknak. Az ökológiai hatékonyság tehát új lehetőségeket kínál a vállalatok számára a gazdasági és környezeti célok összehangolására.
Mik a legfőbb akadályok a fenntarthatósági célok megvalósításában?
A legnagyobb akadályok a kapitalista gazdasági rendszer ellentmondásaiból fakadnak. A vállalatok működése jogilag a profit maximalizálására van optimalizálva, miközben a környezeti fenntarthatóságot célzó szabályozások gyakran gátolják a pusztán kitermelő szemléletet.
Az oktatási rendszer sem készült fel arra, hogy a következő generációkat felkészítse a fenntarthatósági kihívásokra. Ezen felül a szabályozások széttagoltsága és belső ellentmondásai tovább hátráltatják a változásokat.
Mit gondol, hogyan valósíthatók meg a szükséges szabályozások, és miért fontos a globális együttműködés?
A szabályozások racionalizálására van szükség: nem elegendő az egyes iparágakat külön kezelni. Átfogó, koherens rendszerek kellenek, amelyek egyszerre célozzák a környezetvédelmet, az egészségügyet és a társadalmi jólétet. Ezen kívül szükség van ösztönzők és büntetések megfelelő alkalmazására: a vállalatokat egyrészt ösztönözni kell a kívánatos viselkedésformákra, másrészt szankciókkal kell sújtani a nem megfelelő gyakorlatokért.
A jelenlegi szabályozási rendszer nem elég hatékony ebben. Bár a támogatási mechanizmusok – például az elektromos járművek és a megújuló energia előmozdítására irányuló ösztönzők – bizonyos területeken jól működnek, a szankciók alkalmazásában jelentős hiányosságok tapasztalhatók.
A vállalatok gyakran nem szembesülnek érdemi következményekkel, ha nem tesznek eleget fenntarthatósági céljaiknak.
Ez részben a piac és a kapitalista gazdasági rendszer szabadságot előtérbe helyező ideológiájának következménye. Az elmúlt három évszázadban ez a szemlélet több országban rendkívül sikeres gazdaságot hozott létre, ugyanakkor súlyos károkat okozott az ökoszisztémában. Úgy vélem, hogy korszakváltás küszöbén állunk: az előttünk álló átmeneti időszakban szigorúbb szabályozásokra van szükség, amelyek erősebb ösztönzőkkel párosulnak, hogy a fenntarthatóságot előmozdítsák.
Globális szinten az egységes szabályrendszerek kidolgozása kiemelten fontos, különösen a szennyezés és adózás terén. Bár ez lassú folyamat, már vannak pozitív jelek. Az iparosodott országok felismerték, hogy a szennyezés „exportálása” társadalmilag és ökológiailag is káros, míg a fejlődő országok egyre inkább elutasítják a szennyező technológiákat.
Hogyan járulhatnak hozzá az egyetemek és az oktatás a fenntarthatósági célok eléréséhez?
Az egyetemek kulcsszerepet játszanak a fenntarthatóság előmozdításában. Nemcsak oktatási és kutatási tevékenységük révén, hanem saját működésükben is példát kell mutatniuk. Ez magában foglalja az energiafelhasználás, az étkeztetés és az ökológiai lábnyom minimalizálását. Emellett alapvető reformokra van szükség a tantervekben: az 1950-es évek közgazdasági modelljei nem alkalmazhatók egy 8 milliárdos populációval rendelkező, erőforrás-hiányos világban.
A földtudományok és a fenntarthatósági ismeretek integrálása minden hallgató képzésébe elengedhetetlen. Az új gazdasági és társadalmi modellek megértéséhez az alapoktól kell elindulni: ha a Földön akarunk élni, tudnunk kell, hogyan működik a Föld.
Milyen kutatásokat végez a Corvinus Egyetemen, és ezek hogyan kapcsolódnak a fenntarthatósághoz?
Zsolnai Lászlóval több mint egy évtizede dolgozunk együtt a jólléti gazdaságok és szervezetek témáján. Kutatásaink célja, hogy alternatívát kínáljunk a GDP-központú modellek helyett. Olyan gazdasági rendszereket vizsgálunk, amelyek mind az emberek, mind a bolygó szempontjából fenntarthatóak, és hozzájárulnak a társadalmi igazságossághoz.

Paul Shrivastava a Pennsylvania State University korábbi fenntarthatósági vezetője, az egyetemen működő Smeal College of Business professzora. A Future Earth globális fenntarthatósági program vezetőjeként is dolgozott. 2023-tól a Római Klub társelnöke. 20 könyv és közel 150 tanulmány szerzője a fenntartható gazdálkodás és a válságmenedzsment területén. A Budapesti Corvinus Egyetemtől 2024. november 12-én vette át a Doctor et professor Honoris Causa kitüntetést. A magyar intézménnyel 2012 óta jó tudományos kapcsolatokat ápol, például tíz közös publikációt, köztük szakkönyvet is jegyez a Corvinus Gazdaságetikai Központjának vezetőjével, Zsolnai Lászlóval.
A cikk meglenését a Budapesti Corvinus Egyetem támogatta.
Címlapkép forrása: Budapesti Corvinus Egyetem
Ingatag a hangulat a tőzsdéken, Trump bejelentéseire vár a piac
Előtte azonban több fontos makroadat is érkezik.
Kiderült: kevesen hagyták el eddig az állampapírpiacot, de sokan tértek át a PMÁP-ról egy másik állampapírra
Kis mértékben átalakítja idei kibocsátási szerkezetét az ÁKK.
A helyzet kritikus: újabb szarvasmarha-állományok fertőződhettek meg
A gócpontok közel vannak Szlovákiához.
Az osztalék portfólióm - 2025. március
Megcsináltam azt az optimalizálást, amit a legutóbbi posztomban leírtam. A vásárlásokkal lehettem volna kicsit türelmesebb, de hosszú távon nem nincs különösebb jelentősége, és az aljakat
Uniós zöld szabályok: komoly kihívás előtt a MENA-régió földgázexportőrei
A szigorodó uniós szabályozások hamarosan komoly nehézségek elé állíthatják a MENA-régió földgázexportőreit.
Cégfelvásárlás - az ár és az érzelmek játéka
A cégfelvásárlások középpontjában mindig az ár áll, de a tranzakciók nem csupán racionális pénzügyi döntéseken múlnak. Az eladók és a vevők érzelmi attitűdje, intuíciói és pszichol
Felzárkózni Amerikához: komoly ára lesz, de szükséges
\"A háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz, és pénz!\" Az év eleje óta az európai stratégiai függetlenedés és az Egyesült Államokhoz való katonai felzárkózás kérdései...
The post Felz
Vagyontervezés új környezetben - gyere el a debreceni szakmai reggelinkre!
Hogyan tervezz okosan a gyorsan változó pénzügyi és adózási környezetben? Gyere el április 15-én Debrecenbe a HOLD és az Andersen közös szakmai reggelijére. Az esemény...
The post Vagyonterv
Pár válság után már nem pánikolsz
\"Ez egy igazi HOLD-sztori: találtunk egy kicsi, gyenge céget egy apró szigeten, amire senki sem figyelt, és megláttuk benne az értéket.\" A hazai alapkezelői piac...
The post Pár válság után m
Mennyit bukhatnak a két- vagy háromgyermekes családok az SZJA kedvezménnyel kapcsolatban, ha nem gondolják végig?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Mennyit bukhatnak a két- vagy háromgyermekes családok az SZJA kedvezménnyel kapcsolatban, ha nem gondolják végig? Érdemes tisztában lenni a családok s
Nálatok laknak-e állatok?
Denevérek és mosómedvék - egészen meglepő fajok lesznek egyre gyakoribb vendégek a városokban és külvárosokban. A világ eltérő pontjain tapasztalható jelenség nem új,

AACSB akkreditált a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kara (x)
Az anyavállalat támogatásával újul meg a magyar Audax stratégiája (x)

- Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
- Óraátállítás 2025: kezdődik a nyári időszámítás
- Már csak egyetlen hatalom áll Donald Trump útjában – Meg fogják állítani?
- Itt van Orbán Viktor bejelentése: minden kistelepülésen élőt érint
- Figyelmeztet a Bizottság: Magyarország olyan adóssághegyen ül, amit nehéz lesz legyűrni
Új tervei vannak a kormánynak – De mennyire reálisak a számok?
Ezt elemeztük a Checklist keddi adásában.
Az amerikaiak is beszállnak a paksi projektbe?
Jöhetnek a kis moduláris reaktorok?
Hullámvasútra kerülhet a tej ára Magyarországon, ha fokozódik a vírushelyzet
Nagy baj lehet, ha nem sikerül lokalizálni a száj- és körömfájás betegséget.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!
Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.