Mostantól tilos a bankároknak negatív gazdasági megjegyzéseket tenni vagy a pénzükkel felvágni az egyik kínai nagybanknál

Mostantól tilos a bankároknak negatív gazdasági megjegyzéseket tenni vagy a pénzükkel felvágni az egyik kínai nagybanknál

Kína egyik legnagyobb befektetési bankja arra „kérte” elemzőit, tartózkodjanak a medvepiaci kommentároktól, amikor a kínai gazdaságról írnak. De nem áll meg itt a történet: azt is kérte tőlük, ne mutogassák pazar életmódjukat, mivel Peking továbbra is szigorúan ellenőrzi a jól fizetett bankárokat – írja a Bloomberg.

Friss jelentés: elszakadtak a valóságtól a vállalatok vezetői, letaglózó a munkavállalók állapota

Friss jelentés: elszakadtak a valóságtól a vállalatok vezetői, letaglózó a munkavállalók állapota

A Deloitte és a Workplace Intelligence felmérése szerint a munkavállalók többségének jólléte és jóléte romlott vagy változatlan maradt tavaly, a vezetők azonban elszakadtak a valóságtól, nincsenek tisztában a munkaerő mentális és pénzügyi állapotával. A jelentés kiemeli: a vállalatoknak nagyobb hangsúlyt kell fektetniük az "emberi fenntarthatóságra" a tehetségek megtartásához, olyan eszközöket alkalmazva, mint a méltányos bérezés és a négynapos munkahét kísérleti bevezetése.

Mutatjuk, mikor emelhetik újra a budapesti taxis tarifákat

Mutatjuk, mikor emelhetik újra a budapesti taxis tarifákat

Az adás első részében arról lesz szó, hogy mit eredményez a fővárosi taxis piacon a hétfői tarifaemelés, miért bukott el a főváros javaslata a sávos díjmeghatározással kapcsolatban és mikor lehet újabb drágulás. Vendégünk volt Metál Zoltán, az országos taxis szövetség elnöke. A második részben egy nemrég megjelent jóléti indexről volt szó, amely elég lesújtó képet fest Magyarországról. Erről Szabó Dániellel a Portfolio makrogazdasági elemzőjével beszélgettünk.

Lesújtó a helyzet Magyarországon, bármikor kieshetünk a jóléti országok sorából

Lesújtó a helyzet Magyarországon, bármikor kieshetünk a jóléti országok sorából

Tíz év alatt Magyarország visszacsúszott a jóléti indexen, és hiába kezdett el javulni a hazai helyzet, a kelet-közép-európai országok között a leglassabb a magyar fejlődés. Főként a politikai kiszámíthatatlanság, a szabadságjogok körüli helyzet rontja le az itthoni átlagot, miközben a szociális ellátórendszer minősége és az ahhoz való hozzáférés is alacsony európai összevetésben - derül ki a a Legatum Prosperity Index 2023 jelentéséből, amely szerint globálisan is alig látható jóléti fejlődés.

Majdnem ráfért az uniós szegénységi dobogóra az átlagmagyar

Majdnem ráfért az uniós szegénységi dobogóra az átlagmagyar

A magyarországi medián háztartásnál csak a görög, bolgár és román átlagcsaládnak van kevesebb elkölthető jövedelme - derül ki az Eurostat ma közzétett adataiból. E mutató alapján a leggazdagabbnak az EU-ban Luxemburg számít, majd a holland és az osztrák háztartások élnek a legjobban. Utóbbiak elkölthető jövedelme 2,5-szer nagyobb vásárlóerőt jelent, mint a magyaroké.

Itt a friss lista: ezekben az országokban a legjobb nyugdíjasnak lenni

Itt a friss lista: ezekben az országokban a legjobb nyugdíjasnak lenni

A Natixis frissen publikált nyugdíjfelmérése szerint több tényező is negatívan hat a nyugdíjra gyűjtők és nyugdíjasok életére: az évek óta nulla közeli vagy negatív hozamkörnyezet, a rekord magas államadósság, recesszió, a jövedelmi egyenlőtlenség és a klímaváltozás is. Sőt, a koronavírus második hulláma még nagyobb veszélyt tartogat a munkanélküliség megugrása miatt– derül ki a tanulmányból. Jó hír, hogy még ezen veszélyek közepette is vannak olyan országok, ahol a nyugdíjasok jóléte garantált, de már előre lelőjünk a poént: Magyarország nincs a legjobbak között.

Közel egymillió magyar teljes kilátástalanságban él

  • Általánosságban kijelenthető, hogy a 16-24 éves korosztályba tartozó, Budapesten élő, magas jövedelmű családból származók a legelégedettebbek az élethelyzetükkel Magyarországon - derül ki a KSH legfrissebb elemzéséből.
  • Magasabb életkorhoz, alacsonyabb végzettséghez és jövedelemhez, illetve vidéki életvitelhez általában kisebb elégedettség társul.
  • A legtöbben jövedelmi helyzetükkel a leginkább elégedetlenek.
  • A válaszadók 8,4%-a értékelte jövőbeli helyzetét kilátástalannak, 60,8%-uk közepesen elégedett jövőbeli lehetőségeivel, míg 30,8%-uk bizakodóan tekint a jövőbe.

Ötször olyan nagy a jólét Budapesten, mint Nógrádban

Ötször olyan nagy a jólét Budapesten, mint Nógrádban

A leggyakrabban figyelt jóléti mutató, az egy főre jutó GDP, 4,7-szer olyan magas Budapesten, mint Nógrád megyében és 3,6-szer olyan magas, mint Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében - villantotta fel a minapi Közgazdász-vándorgyűlésen tartott előadásában a látványos ábrát Virág Barnabás. A Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója egyúttal azt is hozzátette: a jelentős területi fejlettségi különbségeken enyhíteni tudtak az uniós források, illetve a jegybank által indított Növekedési Hitelprogram, bár ezekkel együtt is igaz, hogy a beruházási teljesítmény azokban a megyékben volt jóval erősebb, amelyek egyébként is fejlettebbek voltak.

Azt hiszed, hogy 5 év múlva jobb lesz az életed? Van egy rossz hírünk

Hol látod magad öt év múlva? Eléred ezt is, meg azt is, és boldogabb leszel, igaz? Hát el kell, hogy keserítsünk: nem leszel. Egy 166 országra kiterjedő kutatás szerint az emberek irreálisan optimisták a jövőjüket illetően. A Föld minden táján azt gondolják, hogy öt év múlva jobbra fordul az életük. Pedig nem fordul. Helyette a fiatalkori optimizmusuk fokozatosan kiveszik, hogy aztán 65 éves korukra már ne is várjanak többet az élettől. Ez minden országban így van, noha a dolog lefutásában, illetve a konkrét szintekben jelentős különbségeket látni. Kiderült például, hogy a gazdagabb országokban jobban érzik magukat az emberek, vagyis a pénz mégiscsak boldogít. A középkorúak viszont átmenetileg kiábrándultságot éreznek az ilyen országokban is, vagyis U-alakú az életük során a jóllét grafikonja. Nálunk, Kelet-Európában ez kicsit másképp van: itt az idősek vannak elkeseredve, noha az elmúlt években azért valamit javult a közérzetük. Nade mi a különbség a férfiak és a nők között ezen a téren? Cikkünkből a jelenség részletes bemutatásán túl ez is kiderül.

A norvég állam a népesség több mint ötödét eltartja

Bár a munkanélküliség 3 százalék alatt jár, az olajpiaci krízis igencsak betett a leggazdagabb skandináv országnak, ahol a munkaképes korúak több mint 20 százaléka munkanélküli ellátásból vagy táppénzből élt 2016-ban. Mindez az amúgy is költséges zöldenergiára való átállással párhuzamosan pedig komoly kihívásokat vetít előre a gazdaság számára. Azért a világ legnagyobb nyugdíjalapja még mindig Norvégiáé, így egyelőre nem kell aggódni.

Egyetlen ábrán a szegények és a gazdagok Magyarországa

A Budapestet is felölelő központi régióban átlagosan 13 millió forinttal több vagyonnal rendelkezik egy háztartás, mint Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben.

  • 1
  • 2
Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hiába mennek megint a fegyverek, megoldhatatlan problémától szenved az ukrán hadsereg
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.