
„Itthon drágábban gyártunk, mint Amerikában” – hangzik el a szokatlan tételmondat, méghozzá építőipari kontextusban. Olcsó nyersanyag, drágább munkaerő, utóbbiból következően jóval hatékonyabb szervezés – ezek az egyenlet elemei, amelyek a fenti eredményt kiadják.
Cserkúthy András, a GLT Delta Kft. ügyvezetője pontosan látja, hogy mekkora potenciál rejlik az előregyártásban, amelyre saját vállalkozása is nagyban épít. Ám még ezzel együtt is van hova fejlődni, amit az amerikai hasonlat is hűen tükröz.
Időrabló típusú találkozások
Ahhoz, hogy megértse a különbséget, személyesen ment ki az építkezésre, hogy nyomon kövesse a helyszíni történéseket. Bécsben például tizenegy toronyházon dolgoznak, átlagban három ember toronyházanként, és az egyik legszembeötlőbb időrabló tényezőnek a le- és felmenetel bizonyult. Lemenni egy szerszámért, mosdóba, kávézni, ebédelni: csak egy út 25 perc volt a huszonötödik emeletről. Mindezt úgy, hogy a vállalat „szorgalmas magyar kollégákkal" dolgoztat.
A nagyobbik probléma a motiváció hiánya.
A generálkivitelező motivált, mert egy összegre szerződött, de minél mélyebbre mész a kivitelezés szintjein, ez annál kevésbé van így. A létra legalján az órabéresek vannak, és ott kell kitalálni valamit
– mondja a szakember.

Motiválni a motiválhatatlant
Hiába spórolnak ugyanis akár hetven százalékot az előregyártással, a maradék harmincat is meg kell nyomni, ami a helyszíni szereléshez fűződik.
„Mi azt csináljuk, hogy van egy fix órabér, de a vezető szerelő tud dealeket kötni a projektvezetővel, aki látja az apró részleteket. De ez csak rövid távon működhet, nem hónapok távlatában, ahol sok minden felmerülhet. Ha viszont azt mondjuk, hogy figyelj, ha ezt a tizennyolc méter csövet felrakod holnap délutánig három emberrel, akkor kapsz harmincezer forintot, az már értelmezhető, és addig nem megy haza, amíg be nem fejezi. Ők is keresnek, mi is spórolunk.
Ez a kulcs: le kell bontani részleteiben a folyamatot, amihez motivációs eszközöket kell rendelni a teljesítmény javítása érdekében.”
A digitalizáció önmagában kevés
Cserkúthy András a digitalizációt alapvetőnek tartja, az azonban önmagában nem gyógyír mindenre. Jó rendszerekre van elsősorban ugyanis szükség. Erre az Ardo Foods példáját említi, amely akkor vezetett csak be vállalatirányítási rendszert, mire a forgalma bőven meghaladt a millárd eurót. „A rendszer az első, utána jöhetnek a digitalizációs eszközök, amelyeket erre ráhúzok” – mondja a szakember.
Színre szín, számra szám
Ha már a motivációnál tartunk, Cserkúthy András ennek kapcsán az általános munkaerőhiányra is felhívta a figyelmet.
Megszűnt a jó közép-európai olcsó munkaerő. Már se nem jó, se nem olcsó, és nincs is.
A jók régen elmentek Ausztriába, Németországba. Ma már nincs, aki elmenjen. Aki pedig itthon van, jól él, ezért sem annyira motivált, magyarázza a szakember.
És Amerikában is ez van.
Ott azért TERVEZNEK MEG MINDENT JÓL ÉS GYÁRTANAK ELŐRE, mert aki a helyszínen szereli, az jó esetben tudja a számokat, meg a színeket, de nem tud angolul. Ezért mindent úgy terveznek, hogy színt a színre, számot a számra.
A nagyléptékű alkalmazkodási folyamat meglátása szerint felülről fog elindulni, azaz beruházói oldalról kényszerítik ki, hogy a vállalkozások tegyék hatékonyabbá a működésüket. Cserkúthy ismét amerikai példát említ: a Merck gyógyszergyár stratégiájában fehéren-feketén benne van, hogy az új épületek 80%-ának előregyártottnak kell lenniük, ilyenkor ugyanis „a helyszínen nincs ütközés, nincs pótmunka, és ezért nem malmoznak tömegesen az emberek”.
Torzító támogatások, elkerülhetetlen konszolidáció
A GLT Kft. ügyvezetője úgy látja, hogy az osztrák és német építőipari piac is válsággal küzd, a hazainál jóval nagyobb a visszaesés. Svédország egy fokkal jobb, ahol a vállalat nemrég nyitott irodát, ott viszont meg kell küzdeni a protektív piaci környezettel. A Közel-Kelet vonzó lehetőségeket kínál, míg Horvátországban ugyan sok forrás van, a piac szerkezete és az üzleti kultúra különbségei miatt nem könnyű az érvényesülés. Ezen túl a hadiiparhoz kapcsolódó épületek jelenthetnek további megrendeléseket a magyarországi szereplők számára. Alighanem további konszolidációra lehet ugyanakkor számítani a jövőben nyugati mintára, hiszen a GLT Deltához hasonló közepes cégek ott nem jellemzőek. Cserkúthy András ugyanakkor úgy látja, hogy az uniós források piactorzító hatással is járnak, ami egyrészt az árak felhajtásához, másrészt a szükséges hatékonyságnövelő gyakorlatok elmaradásához vezettek.

Bevált a forgatókönyv
Várakozásai szerint nálunk is az amerikaihoz hasonlóak lesznek a viszonyok, azaz elég lesz néhány igazán jó szakember, aki magát a szerelést elvégzi. A GLT Delta Kft. már több mint egy évtizede számolt ezzel a forgatókönyvvel, ezért sikeres az általános munkaerőhiány ellenére.
Most vagyunk ott, hogy kezdi megérni működni. Aki most kezdené a felkészülést, a sok eszköz és tudás rendelkezésre állása miatt részben könnyebb dolga van, másrészt viszont nehezebb is, mert fel kell az egészet építeni. Az emberek gondolkodását is meg kell változtatni ehhez, és azt nehéz.
Az igazi aranytartalék Cserkúthy András szerint a cégek működésében van, ami abból a szempontból jó hír, hogy ezen mindenki képes házon belül dolgozni. A házi feladat tehát adott, már "csak" meg kell valósítani.
Címlapkép forrása: Portfolio
Hatalmas fordulat az amerikai vámokkal kapcsolatban – Mi lesz így a forinttal?
Azonnal reagált a devizapiac is.
Itt a nagy vámfordulat: alulértékelt befektetés lehet a következő hónapok sztárja
Új helyzetet hozott egy bírósági ítélet.
Moszkva felvette a kapcsolatot Kijevvel, megnevezték a következő tárgyalás tervezett időpontját – Háborús híreink csütörtökön
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
A NAV illegális szociális otthonokra csapott le, ahol elvették az idősek teljes nyugdíját
Cserébe embertelen körülményeket biztosítottak.
Aggasztó az ázsiai lódarázs gyors terjedése, bárhol felbukkanhat a veszélyes rovar
Az invazív faj agresszív fészekvédő viselkedése az emberre is veszélyes lehet.
Megállíthatatlanul dúl a halálos járvány, és még csak most jön a neheze
Nagyon súlyos a helyzet a polgárháború sújtotta Szudánban.
Energia esőcseppekből
A triboelektromos nanogenerátorok új távlatokat nyitnak a fenntartható, decentralizált energiatermelésben.
Dr. Robot rendel - az AI új szerepe az egészségügyben
A diagnosztikától az adminisztrációig, a személyre szabott terápiáktól a betegutak optimalizálásáig egyre több területen kap szerepet az AI. De vajon mennyire bízhatjuk rá magunkat egy...
Th
Innováció határok nélkül: új korszak a magyar-koreai kutatás-fejlesztésben
2025-ben új lendületet kap a magyar és dél-koreai kutatók, fejlesztők és vállalatok közötti együttműködés: megjelent a 2025-1.2.3-TÉT-IPARI-KR kódszámú pályázati felhívás, amely a ké
Milyen MI-stratégiára lenne szüksége az USA-nak?
Eric Schmidt a mesterséges intelligencia gyors fejlődésének biztonsági és energiaellátási kockázatairól beszélt az amerikai Képviselőházban.
A vételár kalkuláció véglegesítése a cégértékesítések során - tranzakció zárási mechanizmusok
A cégértékesítés egyik legkritikusabb pontja, amely az eladók és vevők döntéseit leginkább befolyásolja, a tranzakciós Vételár meghatározása és annak véglegesítési mechanizmusa. Fontos
Az áremelkedés szorításában - A délkelet-európai kiskereskedelmi bojkott tanulságai
2025 elején több országban civil bojkottok indultak az elszabaduló élelmiszerárak miatt.
A piacok bosszúja: késik de nem múlik
Más országok hasonló teljesítménnyel egy gyenge B-besorolásra lennének csak jók, valahol a feltörekvő gazdaságok szintjén - erős kijelentés az USA adósságáról, de igaz lehet. A...
The pos
Masszív emelkedés jöhet a kriptopiacon - egy itthon egyedi befektetéssel maximalizálhatjuk a hozamot
Az elmúlt hetekben jelentős emelkedést produkált több kriptodeviza árfolyama is, ami az amerikai dollár gyengülése miatt bekövetkezett likviditásbővülésnek volt köszönhető. Mivel nyáron

5 perc alatt kiderül, hol bukhat el a céged - Mindent az akadálymentesítésről (x)

- Az egész világ egyetlen vadászgépről beszél: azt mondják, a legmodernebb európai gépeket győzte le a J-10C
- Drámai időjárás-előrejelzés érkezett: ekkor robbanhat be a pokolian forró nyár Magyarországon
- Devizahiteles ügy: az Európai Bíróság ítélete önmagáért beszél
- Közeleg az újabb pusztító háború? – Kiadta a figyelmeztetést a hírszerzés
- Szép csendben építik le az embereket Magyarországon, most omlik össze a nagy béralku
Aggasztó az ázsiai lódarázs gyors terjedése, bárhol felbukkanhat a veszélyes rovar
Az invazív faj agresszív fészekvédő viselkedése az emberre is veszélyes lehet.
Katasztrófa Parajdon: fogad még valaha látogatókat a sóbánya?
Kritikus a helyzet Székelyföld egyik legnépszerűbb turistalátványosságánál.
Új világ az állampapíroknál – Hova áramlik a magyarok pénze?
A fix kamatra vagy a változóra esküsznek a befektetők?
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Divat vagy okosság? ETF-ek és a passzív befektetések világa
Fedezd fel az ETF-ek izgalmas világát, és tudd meg, miért válhatnak a befektetők kedvenceivé!