
A KPMG és a Melbourne-i Egyetem közös nemzetközi kutatása szerint a mesterséges intelligencia használata egyre elterjedtebb a munkahelyeken, azonban a technológia fejlődése bizalmi és szabályozási kérdéseket is felvet: a 47 országban, több mint 48 ezer ember megkérdezésével készült felmérés szerint a felhasználók ugyan látják az AI előnyeit, de sokan tartanak annak kockázataitól is. Emellett problémát okozhat a felhasználók óvatlansága, valamint a céges irányelvek hiánya is.
"Amíg én használom, addig egy óriási lehetőség, amikor más használja, akkor viszont veszély" – foglalta össze a kutatás eredményét Rózsai Rezső, a KPMG Magyarország vezérigazgatója a vállalat sajtótájékoztatóján. A szakember szerint ez a kettősség jól mutatja az emberek hozzáállását: amikor kontrollt éreznek a mesterséges intelligencia felett, akkor biztonságban érzik magukat, de amikor nincs ráhatásuk eredményekre, fenntartásaik vannak.
A felmérés szerint globálisan a munkavállalók háromnegyede használ közvetlenül és tudatosan mesterséges intelligenciát a munkája során, sokan viszont inkább a nyilvánosan elérhető, ingyenes megoldásokat választják a vállalatok által biztosított eszközök helyett. Figyelemre méltó, hogy a munkavállalók több mint fele nem számol be egyértelműen az AI használatról, hanem az így létrehozott tartalmat sajátjaként tünteti fel.
Magyarországon a megkérdezettek 67 százaléka használja tudatosan a mesterséges intelligenciát munkájában, tanuláshoz vagy személyes célokra, ami közel áll a fejlett országok 65 százalékos átlagához. A hazai válaszadók 57 százaléka kifejezetten munkára használja az AI-t, és 38 százalékuk vallotta be, hogy sajátjaként tüntetett már fel AI által generált tartalmat.
Különösen érdekes, hogy a hazai válaszadók 36 százaléka már úgy érzi, nem tudná elvégezni a munkáját AI nélkül, 41 százalékuk pedig inkább erre támaszkodik egy feladat elvégzésénél, minthogy beleássa magát a témába. A munkavállalók közel fele tart attól, hogy lemarad, ha nem használ mesterséges intelligenciát a munkahelyén.
"Komplex kihívásokra komplex megoldások szükségesek. Az AI új lehetőségeket teremt, amelyek megkönnyíthetik az életünket, innovációt hozhatnak. A fejlődés ugyanakkor nem mindig egyenes vonalú: a vállalatok számára a gyors alkalmazkodás kihívást jelenthet" – jellemezte a helyzetet Rakó Ágnes, a KPMG Magyarország tanácsadási üzletágának társvezetője.
A szakember szerint a kutatás rávilágít arra is, hogy a mesterséges intelligencia stratégiák csak akkor lehetnek sikeresek, ha összehangolják azokat a vállalati stratégiával, különös tekintettel a humánerőforrás-stratégiára: a világbank kutatása szerint a technológia fejlődése miatt 2030-ig több mint egymilliárd embert kell átképezni, mivel munkakörök tűnhetnek el, alakulhatnak át.
Nem bízunk a mesterséges intelligenciában
A magyar válaszadók 75 százaléka elfogadja vagy támogatja a mesterséges intelligenciát, azonban csak 54 százalék hajlandó megbízni benne. A kockázatok értékelésében Magyarország a kevésbé optimisták táborát gyarapítja: 34 százalék szerint az AI kockázatai felülmúlják az előnyeit, és 77 százalék aggódik a mesterséges intelligencia negatív hatásai miatt.
Kórász Tamás, a KPMG Magyarország tanácsadási üzletágának társvezetője szerint a bizalom kérdése ezért is kulcsfontosságú az AI kapcsán.
Az AI egyik kihívása, hogy megbízhatunk-e benne: a bizalom azonban nem magától épül, hanem tudatos adatirányítással. A vállalatok számára az adatvagyongazdálkodás ezért kulcsfontosságú szerepet tölt be"
– összegezte.
A szabályozás terén is jelentős a bizonytalanság: a válaszadók 79 százaléka véli úgy, hogy szükség van az AI szabályozására, de mindössze 6 százalékuk ismeri az idehaza vagy EU-szinten létező szabályokat és irányelveket.
A tanulmány négy fő területet azonosít, amelyeken a szervezeteknek dolgozniuk kell az AI hatékony és biztonságos alkalmazásához: a vezetők hozzáállásának átalakítása, a technológiába vetett bizalom növelése, az AI-al kapcsolatos tudás fejlesztése, valamint a belső szabályozási keretek megerősítése.
Címlapkép forrása: Portfolio
Súlyos vonatbaleset rázta meg Németországot, halálos áldozatok is vannak
A mentés folyamatban van.
Rendkívüli bejelentés: megállapodott az EU és Amerika a vámok ügyében
„Ez minden idők legnagyobb megállapodása."
Elképesztő mennyiségű eső zúdult le egy magyar településre, ami komoly felfordulást okozott
Szélsőséges időjárás sújtja Magyarországot.
Ez nem tartott sokáig: lemondott a román kormány botrányba keveredett miniszterelnök-helyettese
Korrupció gyanúja merült fel.
Újabb fordulat a Kína–USA kereskedelmi háborúban: jöhet a következő hosszabbítás
Mindenki ragaszkodik a saját igazához.
Egyszerűen megőrülnek érte a magyarok: itt a nagy személyikölcsön-táblázat
Még így sem elég erős a kamatverseny a bankok között?
Kolnai, utópia, ChatGPT
Egy irányított "csevegés" a ChatGPT és köztem Kolnai Aurél utópiafelfogásáról, ami egy kis esszével végződik. A ChatGPT-nek az esszéíráshoz elég volt három idézet és négy általam te
Globális minimumadó (GloBE) - gyakori kérdések és gyakorlati válaszok
A globális minimumadó (GloBE) szabályozása 2024-től érdemben érinti a multinacionális vállalatcsoportok magyarországi tagjait is. A szabály célja, hogy minden, 750 millió eurót meghaladó ár
Katasztrófaövezetből virágzó ökoszisztéma: így lett újra a halaké és az úszóké a Szajna
A Szajna valaha egy Párizs szívében húzódó ökológiai katasztrófaövezet volt, de az elmúlt 50 év során a szinte halott csatorna fokozatosan virágzó ökoszisztémává
New York, te kommunista...
Világvége, összeomlás, Szovjetunió - ez vár New Yorkra a republikánusok szerint, ha a demokrata Zohran Mamdani lenne a város polgármestere. De tényleg bibliai méretű pusztulás... The post New
Az erdőtüzek és a hőstressz visszaveti a magzatok fejlődését
A globális felmelegedés hatására egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak a szélsőséges időjárási jeleségek, amelyek hatással vannak a várandós nőkre.
Oroszország és Kína a self made milliárdosok bölcsője
A nagyjából 3000 dollármilliárdos kétharmada self made, maga szerezte a vagyonát. Az örökölt és self made milliárdosok aránya tud mesélni az adott ország történelmi, kulturális,... The pos
Zsugorodó világ, táguló tudomány - együttműködés és rivalizálás a fejlődés motorjaként
Verseny vagy együttműködés? A tudomány és technológia fejlődését évszázadokon át ez a kettősség hajtotta előre. Ma a világ zsugorodóban, az elmúlt évtizedekben egyre több a közös kut
Rekordszinteken az Egyesült Államok légszennyezettsége
Több mint 150 millió amerikai él olyan területen, ahol a légszennyezettség meghaladja az egészségügyi határértékeket.

Gyorsabbak, zöldebbek, részletesebbek: látványosan fejlődtek a banki fenntarthatósági jelentések
Több területen azért akad még javítanivaló a KPMG elemzése szerint.
A jövő női vezetője pragmatikus, techközpontú és könyörtelenül hatékony lehet
A KPMG 47 ország 500 női felsővezetőjének bevonásával készített felmérést a változó attitűdökről.

Szembejött a kormánnyal a valóság – Mikor jön a beismerés?
Mennyi lesz a 2025-ös növekedés?
Tényleg túl hosszú az élelmiszer útja? Kiderült, ki mennyit kaszál a magyarok pénzén
Lehetne spórolni a rövidebb az élelmiszerlánccal?
Mit üzennek a BYD és a CATL hazai gyárairól érkező baljós hírek?
Összetett okok húzódnak meg az autópiaci kereslet megtorpanása mögött.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
A platformok harca – melyiken érdemes kereskedni?
Online előadásunkon bemutatjuk a különböző kereskedési felületeket, megmutatjuk, melyik mire jó, milyen költségekkel számolhatsz, és milyen funkciók segítenek a hatékony befektetésben.