Így használják a magyarok a mesterséges intelligenciát a munkahelyeken
Gazdaság

Így használják a magyarok a mesterséges intelligenciát a munkahelyeken

Portfolio
A mesterséges intelligencia egyre inkább beépül a munkahelyi folyamatokba, de a bizalom és a szabályozás még nem tart lépést a technológiai fejlődéssel - derül ki a KPMG és a Melbourne-i Egyetem 47 országra kiterjedő kutatásából. Miközben a magyar munkavállalók 67 százaléka használja tudatosan az AI-t és több mint harmaduk már nem is tudná nélküle elvégezni a munkáját, a kockázatok megítélésében a magyarok szkeptikusabbak az átlagnál. A mesterséges intelligencia munkahelyi szabályozásának szükségességével a válaszadók többsége egyetért, de csak elenyésző részük ismeri a már létező, vonatkozó előírásokat - mondta el a KPMG Magyarország sajtóeseményén Rózsai Rezső, a cég vezérigazgatója.
Lépjen szintet vállalkozásával, éljen a hatékonyságnövelés teljes eszköztárával az AI-tól az energiahatékonyság-javításig!

A KPMG és a Melbourne-i Egyetem közös nemzetközi kutatása szerint a mesterséges intelligencia használata egyre elterjedtebb a munkahelyeken, azonban a technológia fejlődése bizalmi és szabályozási kérdéseket is felvet: a 47 országban, több mint 48 ezer ember megkérdezésével készült felmérés szerint a felhasználók ugyan látják az AI előnyeit, de sokan tartanak annak kockázataitól is. Emellett problémát okozhat a felhasználók óvatlansága, valamint a céges irányelvek hiánya is.

"Amíg én használom, addig egy óriási lehetőség, amikor más használja, akkor viszont veszély" – foglalta össze a kutatás eredményét Rózsai Rezső, a KPMG Magyarország vezérigazgatója a vállalat sajtótájékoztatóján. A szakember szerint ez a kettősség jól mutatja az emberek hozzáállását: amikor kontrollt éreznek a mesterséges intelligencia felett, akkor biztonságban érzik magukat, de amikor nincs ráhatásuk eredményekre, fenntartásaik vannak.

A felmérés szerint globálisan a munkavállalók háromnegyede használ közvetlenül és tudatosan mesterséges intelligenciát a munkája során, sokan viszont inkább a nyilvánosan elérhető, ingyenes megoldásokat választják a vállalatok által biztosított eszközök helyett. Figyelemre méltó, hogy a munkavállalók több mint fele nem számol be egyértelműen az AI használatról, hanem az így létrehozott tartalmat sajátjaként tünteti fel.

Magyarországon a megkérdezettek 67 százaléka használja tudatosan a mesterséges intelligenciát munkájában, tanuláshoz vagy személyes célokra, ami közel áll a fejlett országok 65 százalékos átlagához. A hazai válaszadók 57 százaléka kifejezetten munkára használja az AI-t, és 38 százalékuk vallotta be, hogy sajátjaként tüntetett már fel AI által generált tartalmat.

Különösen érdekes, hogy a hazai válaszadók 36 százaléka már úgy érzi, nem tudná elvégezni a munkáját AI nélkül, 41 százalékuk pedig inkább erre támaszkodik egy feladat elvégzésénél, minthogy beleássa magát a témába. A munkavállalók közel fele tart attól, hogy lemarad, ha nem használ mesterséges intelligenciát a munkahelyén.

"Komplex kihívásokra komplex megoldások szükségesek. Az AI új lehetőségeket teremt, amelyek megkönnyíthetik az életünket, innovációt hozhatnak. A fejlődés ugyanakkor nem mindig egyenes vonalú: a vállalatok számára a gyors alkalmazkodás kihívást jelenthet" – jellemezte a helyzetet Rakó Ágnes, a KPMG Magyarország tanácsadási üzletágának társvezetője.

A szakember szerint a kutatás rávilágít arra is, hogy a mesterséges intelligencia stratégiák csak akkor lehetnek sikeresek, ha összehangolják azokat a vállalati stratégiával, különös tekintettel a humánerőforrás-stratégiára: a világbank kutatása szerint a technológia fejlődése miatt 2030-ig több mint egymilliárd embert kell átképezni, mivel munkakörök tűnhetnek el, alakulhatnak át.

Nem bízunk a mesterséges intelligenciában

A magyar válaszadók 75 százaléka elfogadja vagy támogatja a mesterséges intelligenciát, azonban csak 54 százalék hajlandó megbízni benne. A kockázatok értékelésében Magyarország a kevésbé optimisták táborát gyarapítja: 34 százalék szerint az AI kockázatai felülmúlják az előnyeit, és 77 százalék aggódik a mesterséges intelligencia negatív hatásai miatt.

Kórász Tamás, a KPMG Magyarország tanácsadási üzletágának társvezetője szerint a bizalom kérdése ezért is kulcsfontosságú az AI kapcsán.

Az AI egyik kihívása, hogy megbízhatunk-e benne: a bizalom azonban nem magától épül, hanem tudatos adatirányítással. A vállalatok számára az adatvagyongazdálkodás ezért kulcsfontosságú szerepet tölt be"

– összegezte.

A szabályozás terén is jelentős a bizonytalanság: a válaszadók 79 százaléka véli úgy, hogy szükség van az AI szabályozására, de mindössze 6 százalékuk ismeri az idehaza vagy EU-szinten létező szabályokat és irányelveket.

A tanulmány négy fő területet azonosít, amelyeken a szervezeteknek dolgozniuk kell az AI hatékony és biztonságos alkalmazásához: a vezetők hozzáállásának átalakítása, a technológiába vetett bizalom növelése, az AI-al kapcsolatos tudás fejlesztése, valamint a belső szabályozási keretek megerősítése.

Címlapkép forrása: Portfolio

KonyhaKontrolling

Nem TBSZ brókerek Magyarországon

Már több mint 3 éve írtam a TBSZ-t ajánló brókerekről, amelyeket érdemes használni. Időközben sajnos a TBSZ adózása megváltozott, ezért arra gondoltam, hogy megnézem, van-e érdemes nem TB

Holdblog

A Klubvébé lehet az új Szuperliga

Javában zajlik a 2025-ös, lényegében kísérleti Klubvilágbajnokság az Egyesült Államokban. A látottak inkább kevesebb, mint több meglepetéssel szolgálnak, de lehet, hogy van valami, amiről

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Kényszerszövetségesével bukhat Magyarország, Ursula von der Leyen megtalálta a kiskaput
Portfolio Sustainable World 2025
2025. szeptember 4.
REA SUMMIT 2025 – Powered by Pénzcentrum
2025. szeptember 17.
Portfolio Future of Finance 2025
2025. szeptember 18.
Portfolio Private Health Forum 2025
2025. szeptember 30.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Interaktív online előadás

Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez

Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.

Díjmentes online előadás

Kereskedés külföldi részvényekkel

Kezdő vagy, de külföldi részvényekkel kereskednél? Megmutatjuk, mire figyelj a kiválasztásnál, melyik platformunk a legjobb ehhez, és hogyan segít tanácsadó szolgáltatásunk, hogy magabiztosan lépj a nemzetközi piacokra.

Ez is érdekelhet