„Minden végzős agrármérnök tisztában lesz a digitalizáció alapjaival” – Az oktatáson nem fog múlni a magyar mezőgazdaság felokosítása
Gazdaság

„Minden végzős agrármérnök tisztában lesz a digitalizáció alapjaival” – Az oktatáson nem fog múlni a magyar mezőgazdaság felokosítása

Portfolio
A mezőgazdaság digitalizációja Magyarországon még kezdeti szakaszban jár, de egyre szélesebb körben válik elérhetővé a gazdálkodók számára, különösen a fiatalabb, nyitottabb szemléletű termelők körében – erről is beszélt a Portfolionak Dr. Szabó István egyetemi tanár, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Műszaki Intézet igazgatója. A szakember szerint, aki a Portfolio Agrofuture 2025 konferencián is szerepel majd, az oktatás kulcsszerepet játszik a digitális ismeretek terjesztésében, amelyek ma már nem külön tantárgyként, hanem az alapképzés szerves részeként jelennek meg a felsőoktatásban.

A mezőgazdaság digitalizációja Magyarországon még csak első szakaszában jár, de egyre szélesebb körben válik elérhetővé a gazdálkodók számára. A technológiai újítások iránti fogadókészség jellemzően a fiatalabb korosztályra jellemző, de nem kizárólag korhoz kötött, mivel vannak idősebb gazdák is, akik szintén élen járnak a technológiák bevezetésében.

Ne maradjon le! Kerüljön képbe, merre megy a mezőgazdaság! Regisztráljon most!

„A gazdálkodási környezet ugyancsak meghatározó tényező, hiszen hiába van meg a szándék, ha a körülmények nem teszik lehetővé a technológiaváltást” – hangsúlyozta a Portfolionak Dr. Szabó István, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Műszaki Intézet igazgatója.

Pozitív fejlemény ugyanakkor, hogy az új technológiák ára folyamatosan csökken, így mind kiterjedtebb kör számára válnak elérhetővé.

A szakember szerint viszont folyamatosan nyílik az olló az újításokat bevezetők és a tőlük idegenkedők között, akik óhatatlanul lemaradnak.

Meg nem úszható ismeretek

Itt jön a képbe az oktatás szerepe, amely kulcsjelentőségű a digitalizáció terjedésében. A hazai agrárfelsőoktatás különböző képzési formákban integrálja a digitális technológiákat: a felnőttképzésektől kezdve a szakirányú továbbképzéseken át egészen a speciális mesterképzésekig.

Egyetemünkön a digitalizációs ismeretek jellemzően nem külön szakként, hanem a meglévő képzések alapismeretanyagának szerves részeként jelennek meg, így nálunk mindenki megtanulja, hogyan tudja a digitalizáció támogatni az adott megoldást, legyen szó a mezőgazdaság bármely területéről

– emelte ki a Dr. Szabó István, majd kitért arra is, hogy technológiai szolgáltatókkal is együttműködnek, akik gyakran használják az intézmény infrastruktúráját a gazdák képzésére. Ugyanakkor természetesen léteznek speciális posztgraduális képzések is – például a Precíziós mezőgazdasági szakmérnök szak – ahol a korábban már végzett, de ezzel a tudással nem rendelkező agrárszakemberek egészíthetik ki ismereteiket.

A digitalizáció mindennapokba ültetésének egyik legnagyobb akadálya a meglévő szemléletbeli különbségekben rejlik, sokan ugyanis konzervatívabb hozzáállásuk miatt idegenkednek a korszerű megoldásoktól. Az sem segíti az átállást, hogy az oktatási rendszer az idősebb generációkat nem készítette fel a befogadó szemléletmódra.

Erős kényszer

Az olyan fejlett megoldások, mint a precíziós gazdálkodás, az okos öntözőrendszerek és a precíziós tápanyag-gazdálkodás hozzájárul a mezőgazdaság fenntarthatóságához is. Márpedig a digitalizáció fő hajtóereje az a kényszer, hogy egyre nagyobb volument kell előállítani egyre kevesebb input felhasználásával.

A hatékonyságnövekedés mértéke számos tényezőtől függ, beleértve a táblaméreteket, a gazdaság méretét és a gazdálkodás volumenét. A profitabilitás mindenképpen javulni fog, bár a szakértő szerint ez erősen függ a konkrét körülményektől, azaz, hogy pontosan mire és milyen széles körben alkalmazzák a csúcstechnológiákat.

Ahol az agrárszakma jövője van a középpontban. Regisztráljon most!

Ez még csak a kezdet

Szabó István kiemelte, hogy ami eddig történt, az a bevezetője volt ennek az új világnak, és a mezőgazdaság különösen alkalmas terület az AI-ban rejlő előnyök kiaknázására. Az MI segíthet felgyorsítani a kutatási folyamatokat is, amelyek az agrárszektorban a természetes termelési ciklusok miatt hagyományosan lassúak.

"A mezőgazdaságban nem azért van jelentősége a mesterséges intelligencia alapú digitalizációnak, mert ez olyan divatos, hanem mert nagy adatmennyiség áll a rendelkezésünkre, és ezt remekül ki lehet használni” – zárta gondolatait Dr. Szabó István.

Az ágazatot érintő technológiai változásokról és a lépéstartáshoz elengedhetetlen eszköztárról a Portfolio Agrofuture 2025 konferencián lesz szó.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hozzányúl a kormány a szocho-szabályokhoz

Ingatlanpiaci elemző

Ingatlanpiaci elemző
Portfolio Financial IT 2025
2025. május 27.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Portfolio Property X 2025
2025. május 28.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.

Ez is érdekelhet