
Az EU főtárgyalója szerint az Egyesült Királysággal nem jöhet létre olyan megállapodás, mint Kanadával – számol be a BBC. Michael Barnier elmondása szerint az EU kész egy „ambiciózus együttműködést” felajánlani az Egyesült Királyságnak, de az mindenképp eltérő jellegű lesz, mint a Kanadával kötött együttműködés.
Mindez azután történt, hogy az Egyesült Királyság Brexit-főtárgyalója brüsszeli beszédében egy, a Kanadával kötött együttműködéshez hasonló megállapodást szorgalmazott. A felek között a következő hónapban kezdődik tárgyalás.
Az Egyesült Királyság január 31-én elhagyta az Európai Uniót, azóta pedig az átmeneti időszak lépett életbe, a fennmaradó pár hónapban kell kialakítani a további együttműködés részleteit. Boris Johnson brit miniszterelnök azt állítja, hogy nem fogja meghosszabbítani a decemberi 31-ig tartó átmeneti időszakot. Boris Johnson már a megválasztásakor a Kanadával kötött EU megállapodást (CETA) tekintette követendő példának, ha ez azonban így van, az sok kérdést vet fel, a CETA bevezetését megelőző tárgyalás ugyanis hét éven keresztül zajlott. Bár a brit-uniós gazdasági kapcsolatok eleve rendezettebbek az évtizedes EU-tagság eredményeképpen, de erősen kétséges, hogy 10 hónap elegendő-e arra, ami másoknak 7 évbre került.
A megegyezés eredményeképp a legtöbb vámtételt felszámolták Kanada és az EU között, bár egyes vámtételek még mindig érvényben vannak. Michael Barnier elmondása szerint azonban
az EU és az Egyesült Királyság speciális kapcsolata miatt nem jöhet szóba a Kanadával, vagy akár más gazdaságokkal, mint Dél-Koreával vagy Japánnal megkötött együttműködéshez hasonló megállapodás.
Az EU Brexit-ügyi főtárgyalója hozzátette, hogy az Unió kész egy gyors tárgyalás során kialakítani az együttműködés részleteit, amennyiben az Egyesült Királyság is így akarja.
Fontos hozzátenni, hogy a továbbiakban az EU és az Egyesült Királyság nem csak partnerek, de gazdasági versenytársak is lesznek, és így mindkét fél számára fontos szempont, hogy a megállapodásnak így egyenlő versenyfeltételeket is kell garantálnia. Ugyanakkor az EU érdeke, hogy különösen szigorú feltételeket szabjon bizonyos területeken, hiszen a Brexit után az Egyesült Királyság válik az EU legközelebbi gazdasági riválisává. Ebben a tekintetben sem hasonlítható a kapcsolat Kanadához.
Az EU célja között szerepel, hogy közös szabályokat fogadjanak el a munkavállalók jogaira, környezetvédelmi szabályokra és a magánszektor állami támogatására vonatkozóan.
Az EU ugyanis el akarja kerülni, hogy a brit társaságok vámmentes hozzáférését kapjanak a közös piachoz, amennyiben azok az esetleges lazább brit szabályok miatt versenyelőnyt élveznének a kontinens vállalataival szemben.
David Frost ezzel szemben pont azt emelte ki múlt csütörtökön, hogy a Brexit lényegét az EU-s szabályoknak való megfelelés alóli mentesség adja. Ahogy Frost fogalmazott, az Egyesült Királyság érdeke az, hogy számukra is megfelelő közös szabályokat fogadjanak el, nem pedig az, hogy az EU-s döntéshozók által egyoldalúan hozott szabályoknak alkalmazkodjanak. Így aztán nem várható, hogy a tárgyalások zökkenőmentesek lesznek.
Frost is kiemelte, hogy az Egyesült Királyság egy kanadai-típusú együttműködésre törekszik, ha pedig ez nem jön össze, akkor a nemzetközi egyezmények szabályainak megfelelő együttműködést fognak folytatni az EU-val, csakúgy, ahogy Ausztráliával (ez a gyakorlatban hard Brexitet jelent). Frost továbbá azt ígérte, hogy a britek a következő héten újabb részleteket árulnak el az elképzelt együttműködésről.
Mindazonáltal a Politico beszámolójában kiemeli, hogy még az Európai Unió tagállamai sem egységesek a kérdésben, a franciák például szigorúbb hangnemet alkalmaznának, mint azt Barnier teszi. Mindebből az látszik, hogy valójában még a főtárgyaló mandátuma sincs teljesen letisztázva két héttel a tárgyalások előtt.
Címlapkép: Getty Images

Nincs megállás: újabb fordulat történt a csehországi atomprojekt ügyében
Csak kapkodjuk a fejünket.
A Vatikán ültetheti össze újra Moszkvát és Kijevet, Washington támogató szerepet vállal – Híreink az orosz–ukrán háborúról szerdán
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Botot dobott a küllők közé az Egyesült Államok, Putyin dörzsölheti a tenyerét
Ellenvéleményt nyilvánított Washington a készülő G7-nyilatkozat kapcsán.
Ennyit a békéről: úgy néz ki, Oroszország két újabb megyét akar elrabolni Ukrajnától
Harkiv és Szumi megyék is orosz megszállás alá kerülhetnek.
Célba vették Európa egyik legbefolyásosabb vezetőjét: a második ukrán férfit vették őrizetbe
Életveszélyt okozó, gyújtogatásos összeesküvés vádjával.
Így írunk mi: mérlegen az Economania első 499 írása
Blogunkon hét és fél éve jelentetünk meg rendszeresen gazdasági, pénzügyi témájú posztokat. Jubileumi, 500. bejegyzésünkben áttekintjük, hogyan alakult az olvasói érdeklődés blogunk irá
Bombabiztos megtakarítás pénz nélkül? Vágd vissza a kiadásaid Babaváróval!
A kamatmentes Babaváró hitel nemcsak a családalapításhoz nyújt támogatást, tudatos használattal pénzügyileg felérhet egy rendszeres megtakarítással is. Ha egy drága hitelt váltasz ki vele o
Az osztalék könyvelése és az osztalék adózása - útmutató vállalatoknak
Az osztalékról szóló döntést évente egyszer a beszámoló elfogadásakor lehet meghozni, amikor a társaság legfőbb szerve dönt az osztalék mértékéről, és az osztalék kifizetéséről. A h
Brüsszel 2025-re elszórja az innovációs milliókat
2025 új lehetőségeket tartogat a kutatás-fejlesztés és innováció területén: az Európai Bizottság több mint 400 új pályázati felhívást tesz közzé a Horizont Európa keretprogramban.
Üzleti rapid randik egy lemaradó-feltörekvő gazdaságban
A korábban gazdasági páriaként kezelt Görögország kezd végre ébredezni évtizedes hibernációjából. A kilátások egyre jobbak, és igazán értékes befektetési célpontokat is lehet találni
Fenntartható-e az észak-afrikai földgázexport?
Észak-Afrika továbbra is meghatározó szereplő lehet a globális földgázpiacon, ha sikeresen lépést tud tartani a növekvő kihívásokkal.
A dollár világpénzszerepe alapjaiban kérdőjeleződik meg
Az Egyesült Államok fizetőeszköze manapság egyértelműen a világgazdaság első számú devizája. A dollár központi szerepe azonban a világgazdaság strukturális változásával meginogni láts
Ne vásárolj ingatlant úgy, mint egy zsák krumplit!
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Ne vásárolj ingatlant úgy, mint egy zsák krumplit! Az ingatlanvásárlás sokkal komolyabb döntés, mint gondolnánk Miközben egy használt autót alapos


- Extraprofitadók: megjöttek a kormány legújabb tervei
- Hatalmas adóváltozások jönnek 2026-ban, és ez még nem minden
- Itt a fordulat: ez lehet az első jel arra, hogy megmenekülhet a Föld
- Véget ért az orosz-ukrán béketárgyalás: itt van minden, amit tudni lehet
- Érdekesen takarítanak meg a magyarok: olyat műveltek, mint Európában senki
Lemond a kormány több száz milliárdról a választások után – Mi történik?
Eltűnik az egyik legfontosabb bevétel?
Lantos Csaba: történelmi hétvége volt a magyar árampiacon, de van még teendő
Az energiaügyi miniszter értékelte Magyarország energiaszuverenitási törekvéseit
Történelmi pofont kapott az USA: fel lehet ebből állni?
A Moody's leértékelése új fejezetet nyithat.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Sikeres befektető online tanfolyam
Megtanulhatod, hogyan találj rá a legjobb befektetési lehetőségekre, és azonnal alkalmazható, gyakorlati stratégiákat sajátíthatsz el – mindezt egy interaktív, élő online eseményen.