
A folyamatos geopolitikai és gazdasági bizonytalanság késlelteti a hatását azoknak a jegybanki erőfeszítéseknek, amelyek a fenntartható növekedési pályára való visszatérést célozzák – világít rá a KPMG 2024. decemberi globális gazdasági előrejelzése (Global Economic Outlook 2024).
A legfrissebb várakozások szerint a globális növekedés a 2024-es 3,1 százalékról 2025-re enyhén, 3,2 százalékra emelkedik, mielőtt az amerikai választások utáni politika 2026-ban 3,0 százalékra mérsékelné a globális GDP növekedését. Az infláció üteme 2025 közepéig tovább lassul, a 2024-es 4,5 százalékról 3,5 százalékra mérséklődik. Ezt követően azonban az eredmény már nagyban függ az amerikai vámpolitika alakulásától, és attól, körvonalazódik-e egy globális kereskedelmi háború.
A geopolitikai kockázatok továbbra is magasak. Az amerikai választások után az inflációt fokozó kereskedelmi és bevándorlási politika várhatóan lassítja a mennyiségi lazítás ütemét. A szövetségi kormány növekvő adósságától és a magasabb inflációtól való félelmek hatására a kötvénypiaci hozamok máris felfelé mozdultak. Az Egyesült Államok által kivetett vámok megtorló intézkedéseket válthatnak ki a kereskedelmi partnerek körében.
A globális infláció a magasabb kamatlábak, a lassabb növekedés, a túlkínálat és az energiaárak csökkenése miatt lelassult. A szolgáltatási szektor inflációja is kezd mérséklődni. Eközben Európában továbbra is aggodalomra ad okot a túlzott bérnövekedés, illetve az, hogy a termelékenység nem növekszik a várt mértékben. A nemzetközi turizmussal szemben ellenállás kezd kialakulni, mivel az tovább növeli a szolgáltatási szektor inflációját. A monetáris politika hatásainak késése miatt a kamatcsökkentések csak 2025 második felétől érvényesülnek. Innentől a fogyasztói költekezés és az üzleti beruházások lendületet kaphatnak. Ez azonban függ az esetleges büntetővámok hatásaitól is.
A központi bankok világszerte összehangolt erőfeszítéseket tettek a megélhetési költségek és az inflációs kihívások megfékezésére. Az esetleges fenntartható növekedéshez való visszatérést illetően korábban óvatos optimizmus mutatkozott, most azonban egy várakozó fázisban vagyunk.
A KPMG ugyanakkor a világot jelenleg fenyegető bizonytalanság ellenére úgy látja: számos nemzet szeretne visszatérni egy stabilabb pályára – ez pedig 2026-ra megvalósítható az együttműködés és az elszántság révén, amellyel leküzdhetik az előttünk álló akadályokat” –mondta el a jelentés kapcsán Rózsai Rezső, a KPMG ügyvezető igazgatója.
A költségvetési politika ösztönzőbb lehet. A COVID gazdasági hatásait enyhítő gazdasági mentőcsomagok mára kifutottak, ugyanakkor a piaci szereplők újabb ösztönzőkre számítanak. A kiadások legnagyobb növekedése a nyugdíjak, az egészségügy és a honvédelem területén várható. Az adókedvezményeket az USA-ban várhatóan teljes egészében meghosszabbítják; azt egyelőre nem tudni, hogy a nem amerikai székhellyel rendelkező multinacionális vállalatokkal hogyan bánnak majd.
Világszerte kamatcsökkentés várható
A politikai és üzleti vezetők most vékony kötélen táncolnak. A KPMG friss előrejelzése szerint számos központi bank, köztük az amerikai jegybank figyelme is elmozdul az infláció elleni harctól a gazdaság puha leszállásra való felkészítése felé. Az árstabilitás és a foglalkoztatás kiegyensúlyozása a GDP-növekedés elfojtása nélkül monumentális kihívást jelent. Az alacsonyabb kamatlábakból származó hátszél a cégek és a fogyasztók számára előnyös lesz, és valószínűleg fellendíti a fúziós és felvásárlási tevékenységet. A politikai bizonytalanság, a vállalatellenes hangulat és a protekcionista politika viszont visszafoghatja a legnagyobb, határokon átnyúló ügyleteket.
A növekedés ugyan várhatóan megközelíti majd a járvány előtti mértéket, az ingadozás gyakorisága és súlyossága azonban valószínűleg növekedni fog. A vezetők leginkább az amerikai választásokból eredő politikai bizonytalanság, a mesterséges intelligencia kihívásai, az egyre gyakoribbá váló kedvezőtlen éghajlati változások, természeti katasztrófák, és a megnövekedett geopolitikai kockázatok miatt aggódnak.
A napirenden lévő konfliktusok a migrációtól az olajárakig mindent befolyásolnak. Utóbbiak megugrása arra kényszerítheti a központi bankokat, hogy korrigáljanak, és újra megemeljék a kamatlábakat. A KPMG szerint azonban a központi bankoknak most tartaniuk kell magukat céljaikhoz, és el kell kerülniük a túl korai vagy túl gyors kamatcsökkentés kísértését, mivel ez kisiklathatja a fejlődést.
„Hosszú távon visszatérhetünk a fenntarthatóbb növekedéshez, és közelebb kerülhetünk a járvány előtti szintekhez, de jelentős kitétellel. Vitathatatlanul nagy kihívás a jelenlegi geopolitikai válság, és amennyiben a közel-keleti és ukrajnai feszültség tovább mélyül, a vezetők újabb, a GDP-nél jóval súlyosabb dilemmákkal szembesülhetnek” – vélte Rózsai Rezső.
A cikk megjelenését a KPMG Hungaria Kft. támogatta.
Címlapkép forrása: Kaiser Ákos
Putyinnal találkozott a kínai külügyminiszter, evakuálás kezdődött Oroszországban – Háborús híreink szerdán
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Rekordot döntöttek a Kongresszusban: hosszú órákon át csepülték Donald Trumpot
Több mint 25 órán át beszélt egyetlen politikus.
Egyetlen ábrán, milyen ütemben nyomulnak előre az oroszok Ukrajnában
A War Mapper készített statisztikát a területfoglalásokról.
Itt az államtitkár rendkívüli bejelentése: átfogó reform jön a kiskereskedelemben
A kisboltok új támogatási programmal ellensúlyozhatják a negatív hatásokat.
Nagy Márton: megkezdődtek az egyeztetések a telekomcégekkel a díjcsökkentésről
Legalább 10 százalékos árcsökkentés az elvárás.
A kínai siker árnyoldalai
Kína olyan mennyiséget exportál, hogy kimondani is rossz. Érdemi belső fogyasztás híján marad a kivitel, amivel még lehet foltozgatni a GDP-adatokat, ám mindez a céges...
The post A kínai siker
Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Mennyit bukhatsz ingatlan bérbeadás esetén az adózáson? Ha ingatlan bérbeadásra adod a fejed, érdemes tisztában lenni azzal, hogy milyen adózási leh
Az osztalék portfólióm - 2025. március
Megcsináltam azt az optimalizálást, amit a legutóbbi posztomban leírtam. A vásárlásokkal lehettem volna kicsit türelmesebb, de hosszú távon nem nincs különösebb jelentősége, és az aljakat
Cégfelvásárlás - az ár és az érzelmek játéka
A cégfelvásárlások középpontjában mindig az ár áll, de a tranzakciók nem csupán racionális pénzügyi döntéseken múlnak. Az eladók és a vevők érzelmi attitűdje, intuíciói és pszichol
Keressük Magyarország legdrágább befektetési alapját
Az elmúlt években nagyon elszálltak a magyar befektetési alapok költségei. (Bár mindig drágák voltak, ennyire azért nem.) Írtam nemrég róla, hogy hol tudsz utánanézni a költségeknek. Azót
Felzárkózni Amerikához: komoly ára lesz, de szükséges
\"A háborúhoz három dolog kell: pénz, pénz, és pénz!\" Az év eleje óta az európai stratégiai függetlenedés és az Egyesült Államokhoz való katonai felzárkózás kérdései...
The post Felz
Vagyontervezés új környezetben - gyere el a debreceni szakmai reggelinkre!
Hogyan tervezz okosan a gyorsan változó pénzügyi és adózási környezetben? Gyere el április 15-én Debrecenbe a HOLD és az Andersen közös szakmai reggelijére. Az esemény...
The post Vagyonterv
Pár válság után már nem pánikolsz
\"Ez egy igazi HOLD-sztori: találtunk egy kicsi, gyenge céget egy apró szigeten, amire senki sem figyelt, és megláttuk benne az értéket.\" A hazai alapkezelői piac...
The post Pár válság után m

AACSB akkreditált a Pannon Egyetem Gazdaságtudományi Kara (x)
Az anyavállalat támogatásával újul meg a magyar Audax stratégiája (x)

- Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
- Megtudtuk: komolyan érdeklődik az Egyesült Államok a Paksi Atomerőmű és több SMR-szerződés iránt is
- Óraátállítás 2025: kezdődik a nyári időszámítás
- Már csak egyetlen hatalom áll Donald Trump útjában – Meg fogják állítani?
- Itt van Orbán Viktor bejelentése: minden kistelepülésen élőt érint
Új tervei vannak a kormánynak – De mennyire reálisak a számok?
Ezt elemeztük a Checklist keddi adásában.
Az amerikaiak is beszállnak a paksi projektbe?
Jöhetnek a kis moduláris reaktorok?
Hullámvasútra kerülhet a tej ára Magyarországon, ha fokozódik a vírushelyzet
Nagy baj lehet, ha nem sikerül lokalizálni a száj- és körömfájás betegséget.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen
Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!
Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.