Donald Trump amerikai elnök kedden megismételte a Fedhez intézett felhívását, miszerint csökkentenie kell a kamatlábakat, mondván, hogy a benzin, az élelmiszerek és "gyakorlatilag minden más" ára csökkent.
Rengeteg okot fel lehet sorolni a mostani bizonytalan makrogazdasági környezetben az arany mellett, ráadásul a Donald Trump amerikai elnök gerjesztette rendszerszintű bizonytalanság és a növekvő globális költségvetési hiányok mellett van egy nagyon izgalmas érv, amiről egyelőre kevesen beszélnek, de akár paradigmaváltó is lehet a nemesfém megítélése szempontjából – és nem mellékesen jelentős átalakulást hozhat a globális pénzügyi rendszerben. A fejlett világ pénzintézeteire vonatkozó szabályozások 2019-es változása alapján a legbiztonságosabb eszközök közé minősítették át az aranyat, 2025 júliusában pedig az USA is el fogja ismerni és be fogja építeni ezt a módosítást, ami hatalmas volumenű aranyvásárlást indíthat el a legnagyobb amerikai pénzintézeteknél. A Basel III szabályrendszer amerikai "változatának" módosítása várhatóan jelentősen növelni fogja az intézményi aranykeresletet, ezzel pedig tovább hajtja a már dübörgő aranypiaci ralit.
Az amerikai kereskedelmi politika bizonytalanságot okoz a világgazdaságban, ami rövid távon lassíthatja a növekedést és csökkentheti az inflációt - figyelmeztetett Klaas Knot, a holland jegybank vezetője a Reuters szerint.
Kedd reggel 10 órakor ülést tart a parlament Gazdasági Bizottsága, ahol egyetlen érdemi napirendi pont szerepel. A bizottság dönt "az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény, valamint a Magyar Nemzeti Bankról szóló 2013. évi CXXXIX. törvény módosításáról szóló törvényjavaslat" című önálló bizottsági indítvány benyújtásáról. A dokumentum jelen pillanatban még nem elérhető nyilvánosan elektronikus úton, viszont Tordai Bence ellenzéki képviselő elérhetővé tette azt. Ebből kiderül, hogy a módosítás 4-re emelné az alelnökök számát.
Az orosz hazai össztermék (GDP) növekedése 2 százalékra lassult az idei első negyedévében éves szinten, miután a tavalyi első negyedévben még 5,4 százalékos bővülést mértek - áll az orosz központi bank hétfőn ismertetett jelentésében.
Ukrajnában jelentősen gyorsult a fogyasztói árak éves szintű emelkedésének üteme áprilisban - írja az MTI.
A világban tapasztalható bizonytalan geopolitikai és kereskedelmi helyzet olyan inflációs kockázatokat hordoz magában, amelyek miatt a Magyar Nemzeti Banknak újra és újra meg kell erősítenie elkötelezettségét a fegyelmezett monetáris politika fenntartása mellett – jelentette ki Varga Mihály, aki részt vett a Nemzetközi Fizetések Bankja (BIS) májusi ülésén, Bázelben. Erről az MNB küldött közleményt.
Christopher Waller, a Federal Reserve döntéshozója szerint a jegybank jelenlegi irányítási struktúrája, amelyben a tagok nem bocsáthatók el szakpolitikai nézeteltérések miatt, kiállta az idő próbáját és megőrzésre érdemes. Ezzel egyértelműen Donald Trump amerikai elnöknek üzent, aki többször is nyilvánosan beszélt arról, hogy legszívesebben kirúgná a Fed-elnök Jerome Powellt. Sőt, az államfő arról is beszélt, hogy maga irányítani a jegybankot.
A lengyel jegybank aranytartaléka történelmi csúcsra emelkedett: a Narodowy Bank Polski (NBP) jelenleg 509,3 tonna aranyat birtokol, ezzel megelőzve az Európai Központi Bank (ECB) 506,5 tonnás készletét – jelentette be Adam Glapiński jegybankelnök a Notes from Poland szerint.
A vámháború kitörését övező kötvényhozam-emelkedés átmeneti jelenségnek bizonyult egyelőre, az utóbbi hetekben csillapodtak legalábbis a piaci feszültségek. Ez biztató hír azok számára is, akik a közeljövőben vennének fel lakáshitelt: egyelőre nem kell tömeges kamatemelkedéstől tartaniuk. Néhány változás azért történt a piaci kamatokban május elejével, ezért megnéztük, mit ajánlanak most a bankok a hitelfelvevőknek. Személyre szabott kalkulációhoz a Pénzcentrum kalkulátorát ajánljuk. Hogy mi várható a lakáshitelezésben, azzal részletesen is foglalkozunk a Portfolio közelgő Hitelezés 2025 konferenciáján, nem érdemes lemaradni a szakmai rendezvényről!
Románia hitelfelvételi költségei jelentősen megemelkedtek csütörtökön az elnökválasztás utáni első kötvénykibocsátáson, miután a radikális jobboldali George Simion vasárnapi első fordulós győzelme politikai válságot okozott az országban.
Bár tegnap az amerikai kamatdöntő ülés látszólag unalmasan telt, azonban a sorok között elrejtett üzenetekből, az ellátási láncok segítségével kifőztük, hogy mikor jöhet az első kamatcsökkentés. Ez alapján pedig már értékes következtetések adódnak a részvényekre és a dollárra is.
Donald Trump most nem osztotta ki azonnal a Fed elnökét. Aludt rá egyet, hogy aztán kőkeményen beleszálljon, amiért nem csökkentette a kamatot.
Ukrajna fontolgatja, hogy a dollár helyett az euróhoz köti nemzeti valutáját, mivel az ország egyre szorosabb kapcsolatokat ápol az Európai Unióval és a globális kereskedelem átrendeződik – jelentette ki Andrij Pisnij, az ukrán jegybank elnöke a Reutersnek.
Nem változtatott a kamatokon az amerikai jegybank, azonban a kamatpályával, a jegybank függetlenségével és a vámháború gazdasági hatásaival kapcsolatban továbbra is rengeteg a nyitott kérdés. A jegybank magasabb kockázatok lát az inflációra és a gazdaságra nézve is.
A cseh jegybanktanács negyed százalékponttal 3,5 százalékra csökkentette az alapkamatot szerdán - jelentette be Jakub Holas, a cseh nemzeti bank szóvivője a jegybanktanács ülése után Prágában.
Élő online tanfolyam a Portfolio Investment Services szervezésében
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Itt az ideje mélyen zsebbe nyúlni.
Valójában tényleg történt valami előrelépés.
Kilépünk az összeszerelő-üzem szerepből?
Hétvégén tartják az elnökválasztás második fordulóját.
A WTS szakértőivel beszélgettünk.