Nagy nevekkel, nagyon erős szakmai programmal készülünk az október 10-i Portfolio Energy Investment Forum 2024 című konferenciánkra, amely során összesen hat szekcióban, mintegy ötven előadóval és panelbeszélgetés résztvevővel járjuk körbe az energetikai szektor rengeteg fontos kérdését. Érdemes most regisztrálni a rendezvényünkre, amelynek részletes programját folyamatosan frissítjük az oldalunkon.
Az orosz-ukrán földgáz tranzitszállítás év végi leállása az útvonalak drágulása miatt a magyar piacra is hatással lenne, a megújuló gázok származási garancia piaca várhatóan az év végén indul itthon, és dolgozik az Energiahivatal a villamosenergia származási garanciarendszer kiterjesztésén is – többek között ezekről beszélt egy Budapesten zajló energiakereskedői konferencián Ságvári Pál.
Csak Magyarország szavazott nemmel kedden Brüsszelben az uniós tagállamok közül a villamosenergiapiaci reformról szóló irányelv kapcsán, feltehetően a rezsicsökkentési rendszerrel kapcsolatos szempontok miatt, de ezzel együtt is elfogadottnak számít az irányelv, így az rövidesen hatályba lép – derült ki a Tanács oldalán közzétett szavazási jegyzőkönyvből. Az ülésen a reform elemeit tartalmazó rendeletről is szavaztak, azt minden tagállam jóváhagyta, így miután megjelenik az uniós közlönyben, 20 nappal később közvetlenül hatályosul minden tagállamban. Frissítés! Az árampiaci direktíva mellett a megújuló és alacsony szén-dioxid tartalmú gázok elterjedéséről szóló uniós rendelet és direktíva szavazásánál is egyedül Magyarország szavazott nemmel, de ezzel együtt hatályba fognak ezek lépni rendre fél, illetve két év múlva. Frissítés! Az árampiaci direktíva mellett a megújuló és alacsony szén-dioxid tartalmú gázok elterjedéséről szóló uniós rendelet és direktíva szavazásánál is egyedül Magyarország szavazott nemmel, de ezzel együtt hatályba fognak ezek lépni rendre fél, illetve két év múlva.
Egyhangú támogatás jött ma létre az uniós tagállamok között egy új rendelet, amely a nagykereskedelmi energiapiacokon a manipuláció kivédését szolgálja az ACER megerősítésével, illetve a harmadik országokbeli energiakereskedőkre vonatkozó szigorúbb szabályokkal – derült ki a tagállamokat tömörítő Tanács közleményéből.
Ma hajnalra összejött a villamosenergia-piac szerkezetének reformjáról szóló előzetes politikai alku a tagállamokat tömörítő Tanács és az Európai Parlament delegációja között, így innentől már csak formalitásnak számít, hogy az alkuból jogszabály is legyen. A reformot előterjesztő Bizottság külön közleményben üdvözölte a jó hírt.
Még néhány hetet várnia kell az árampiaci szereplőknek a 2024. évi rendszerhasználati díjak mértékéről szóló energiahivatali határozatra, illetve az ipari erőművi csatlakozási igényekre vonatkozó második közzétételi eljárás meghirdetésére – derült ki a csütörtök éjjeli Magyar Közlönyből.
Magyarország azért tartózkodott egyetlen tagállamként kedden az Energia Tanács ülésén az árampiac szerkezeti átalakításáról szóló döntéskor, mert az „veszélyezteti a magyar rezsicsökkentési intézkedést, és csorbítja a tagállami hatásköröket” – indokolta meg Steiner Attila energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkár a döntést Facecook-oldalán. Steiner személyesen vett részt az ülésen.
A negatív áras időszakok egyelőre csak szórványosan és rövid ideig jelentkeznek, kialakulásuk a magyar árampiacon viszonylag újkeletű, ezért is igyekeznek egyelőre csak kevesen menedzselni az ilyen helyzeteket, de ez a következő időszakban változhat. A negatív árak egyre erőteljesebb jelzést adhatnak az érintett piaci szereplőknek arra, hogy a naperőművek vezérelhetőek legyenek, de elősegíthetik az energiatárolás elterjedését, valamint a fogyasztási szokások átalakítását is.
Az Európai Parlament jogalkotói szigorúbb fellépést akarnak az uniós gáz- és árampiaci manipuláció ellen, ezért azt javasolják, hogy egy uniós ügynökséget ruházzanak fel vizsgálati és bírságolási hatáskörrel.
A közös gázspórolási rendelet meghosszabbítása mellett arról az európai bizottsági javaslatról is tárgyalnak ma az uniós energiaügyi miniszterek, hogy megtilthatják az EU-ban az orosz cseppfolyósított földgázimportot, pontosabban azt, hogy az oroszok kapacitásokat foglalhassanak az LNG-kikötőkben. Emellett ma az atomenergia megújuló energiás célokhoz viszonyulásáról, pontosabban a nukleáris alapú hidrogénelőállítás figyelembe vételéről is tárgyalnak a miniszterek, igaz a franciák számára fontos engedményt kihúzták a legfrissebb szövegtervezetből. Egyelőre két blokkoló kisebbség feszül egymásnak, mindkét tábor ma reggel külön találkozót is tartott a szakminiszteri ülés előtt.
A mélyrehatónak ígért reformlépések helyett inkább hasznos kiegészítő intézkedésekre tett javaslatot kedden bemutatott árampiaci intézkedéscsomagjában az Európai Bizottság, amely többek között azt igyekszik elérni, hogy a hullámzó gázárak minél kevésbé rángassák az áramárakat, és így kiszámíthatóbb, lehetőleg alacsonyabb áramszámlákat kaphassanak a fogyasztók. Ennek egyik eszköze a hosszú távú áramvásárlási szerződésekre buzdítás, amelyekről több előadás is lesz a Portfolio Vállalati Energiabeszerzés 2023 című áprilisi konferenciánkon, a részletek ide kattintva érhetők el.
Az orosz vezetékes és LNG-import súlya az EU-ban 2021-ben még 45%-os volt, ez tavaly az év átlagában 24%-ra zuhant, ha pedig az idén januári eredményt nézzük, akkor már csak 17%-os súlyról beszélünk, mert a vezetékes gázszállítás visszafogása mellett az orosz LNG-import felpörgött – mutatott rá a drasztikus változásra az Európai Bizottság energiapiaci szakértője a Magyar Energiakereskedők Szövetségének mai konferenciáján. Hujber András, a Bizottság energiaügyi főigazgatóságának illetékese az orosz gázszállítások visszaesése miatti vészhelyzeti megoldások ismertetése mellett azt is felvázolta, hogy mire lehet számítani a készülő árampiaci beavatkozás terén Brüsszel felől.
Ma megpróbálják áthidalni a tagállami energiaügyi miniszterek a nézeteltéréseiket abban az alapvető fontosságú kérdésben, hogy mennyire legyen jelentős az EU villamosenergia-piaci reformja. Két nagy táborra szakadtak a tagállamok az ügyben, és nemcsak a beavatkozás mélységében, hanem annak időzítésében és a lépésekben is van szembenállás, ami az uniós költségalapú versenyképesség súlyos kérdését is felvető kérdést folyamatosan napirenden tartja.
Átfogó, mélyreható és sebtében átvitt reformok helyett inkább célzott beavatkozásokra van szükség az uniós árampiaci modellben, amely nem öli le „az aranytojást tojó tyúkot”, azaz például nem riasztja el a megújuló energiatermelési kapacitásokat létrehozó befektetőket a piacról – derül ki hét uniós tagállam leveléből, amelyet az Európai Bizottságnak címeztek. Ezt éppen aznapra időzítették, amikor lejár a Bizottság által elindított háromhetes nyilvános konzultáció az árampiaci átalakítások terveiről, így ez arra utal, hogy az északi tagállamok egyfajta eseti koalíciót kötöttek ezen a téren.
A tavalyi gázválság a felszínre hozta az uniós árampiaci modell gyengeségeit, a gázár komoly befolyását az áramár kialakulására, ezért hónapokig tartó ígéret után az Európai Bizottság ma a nyilvánosság felé is látható módon megkezdte ennek a reformnak az előkészítését: három hétig tartó konzultációt hirdetett meg, amely során bárki hozzászólhat a tervezett reform konkrét kivitelezésének módjához.
A hétfő éjféli határidőig összesen 1699 vállalkozás, önkormányzat és társadalmi szervezet igényelte a vészhelyzeti áramellátási lehetőséget, amely januártól lép hatályba és havonta változó áron kapják majd az áramot az állami MVM Nexttől – derült ki az Energiaügyi Minisztérium keddi közleményéből. Az eredmények tükrében kiadott egy újabb figyelmeztetést az Energiahivatal, miszerint amely cég kivár, hogy jobb kereskedői árajánlatot kapjon, azt kockáztatja, hogy ellátatlan marad januártól, így a vállalkozása működése veszélybe kerülhet.
Kilőttek a tőzsdék, sok az egyedi sztori.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
A második legrosszabb az elmúlt 24 évből.
Hasznos, gyakorlati, érthető.
Nagyon gyorsan döntött a konklávé.
Egyre több befektető figyelmét vonzza az agrárium, ami a bizonytalan piaci környezetben az egyik legstabilabb növekedési pályát kínálhatja.
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?