A számlaadatok további tisztítása érdekében bizonyos hibatípusokkal szemben szeptember 15-től szigorúbban lép fel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) - hívta fel figyelmet hétfői közleményében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
Az ESG – vagyis a környezeti, társadalmi és vállalatirányítási – szempontok ma már nem csupán globális, hanem nagyon is hazai vállalati kérdések. Az uniós és magyar szabályozások egyre komplexebbek, a cégeknek pedig átláthatóságot, pontos adatszolgáltatást és a beszállítói láncok ESG-értékelését is biztosítaniuk kell. De hogyan hat ez a napi működésre? Mik a legfrissebb szabályozási változások, és hogyan tudják a cégek kezelni az új kihívásokat? Vendégünk volt Ferenczi Gergely, az Opten céginformációs üzletágának igazgatója.
A május 23-án megjelent Magyar Közlöny szerint a kormány az online árfigyelőhöz új kereskedői kört és termékkategóriákat rendel hozzá, és pontosítja az érintettek adatszolgáltatási kötelezettségét.
135 igen szavazat és 50 tartózkodás mellett az Országgyűlés elfogadta Lázár János törvényjavaslatát, amely módosítja az állami építési beruházások szabályozását. A törvény értelmében az állami építésekben résztvevő vállalkozóknak a jövőben bejelentési kötelezettségeik lehetnek az alvállalkozói láncuk egészére vonatkozóan.
Benyújtották a parlamentnek az átláthatósági törvény tervezetét. Ez alapján engedélykötelessé válna a külföldi támogatások elfogadása, nyilvános vagyonnyilatkozatra köteleznék az érintett szervezetek vezetőit, eltilthatják a működéstől a visszaeső szabálysértőket, és az szja 1%-os támogatásból is kizárnák őket. Jegyzékbe vennék azokat a szervezeteket, amelyek külföldi finanszírozással közéleti befolyásolásra törekednek, és a pénzmozgásaikat a NAV egyik szerve kontrollálná. A pénzmosás elleni szerv kiterjedt ellenőrzési és adatlekérdezési jogosítványokat kapna, a törvénysértő civil és gazdasági szervezeteket szankcionálnák, vezetőiket pedig akár öt évre eltiltanák más szervezetek irányításától – mindez Halász János fideszes országgyűlési képviselő törvényjavaslatából derül ki, amely indoklása szerint a közélet átláthatóságának nevében a külföldi befolyás korlátozását célozza.
Az MNB a jogszabályi előírásoknak megfelelő működés helyreállításáig megtiltotta a River Factoring Zrt.-nek az osztalékfizetést, illetve új kezesség- és garanciavállalási ügyletek megkötését. A felügyelet 14,6 millió forint bírságot is kirótt a pénzügyi vállalkozásra a fedezetértékelés, kockázatvállalás, ügyfél- és ügyletminősítés, céltartalékképzés, illetve az adatszolgáltatás terén feltárt hiányosságok miatt - közölte az MNB.
A közigazgatási és területfejlesztési miniszter rendelettervezete módosítja az ingatlan-nyilvántartási, telekalakítási, földmérési és térképészeti tevékenységekkel kapcsolatos eljárások, valamint az adatszolgáltatások igazgatási szolgáltatási díjainak szabályozását. A változtatások elsősorban a díjfizetés módját, a kötelezettek körét és az adatszolgáltatások díjtételeit érintik.
Március közepén pert indított a Magyar Államkincstár (MÁK) ellen Romhányi Balázs, a Költségvetési Felelősségi Intézet Budapest vezetője, miután a MÁK elutasította közérdekű adatigénylését az idei évben folyósított nyugdíjak és nyugdíjszerű ellátások részletes adatait illetően. A kutató 2023-ban, illetve 2024-ben is beperelte már a MÁK-ot ugyanezen adatok közreadásának elutasítása miatt, csak akkor a 2017-2022, illetve 2023-2024 közötti időszakra vonatkozó információk ügyében. A közgazdász mindkét pert megnyerte, vagyis végül megkapta a kért adatokat, így most is arra lehet számítani, hogy hozzájut a középtávú makrogazdasági és költségvetési pályát bemutató elemzéséhez (technikai kivetítéshez) szükséges információkhoz. Romhányi Balázs adatigényléseinek sorozatos elutasítása a kutató szerint megerősíti az egyes országok költségvetésének átláthatóságát vizsgáló Open Budget Survey nemzetközi felmérés Magyarországgal kapcsolatos legfrissebb, tavalyi eredményét, miszerint hazánk a vizsgált 125 országból álló rangsor 100. helyére esett vissza, ami a régió országai között a legrosszabb helyezésnek számít.
A Nemzetgazdasági Minisztérium jelentős könnyítéseket tervez az ESG-jelentéstételi kötelezettségek terén:a kis- és középvállalkozások 2027-ig mentesülnének az adatszolgáltatás alól, míg a nagyvállalatok két év haladékot kapnának első ESG-beszámolójuk elkészítésére - közölte a hvg.
Egy társadalmi egyeztetésre bocsátott friss rendelettervezet alapján a Nemzetgazdasági Minisztérium fejezete helyett más költségvetési fejezetekből is lehet majd finanszírozni az önkéntes nyugdíjpénztárak költségtérítését. A költségtérítés célja, hogy kompenzálja a pénztárakat a lakáscélú felhasználáshoz kapcsolódó új, havi rendszerességű adatszolgáltatásukért. A változással Nagy Márton minisztériuma reálisan 0,4-0,8 milliárd forint éves költségtől szabadulhat meg.
Az MNB összességében közel 49 millió forint bírságot szabott ki a Gránit Bankra az intézménynél lefolytatott átfogó vizsgálata nyomán feltárt hiányosságok miatt. A problémák nem veszélyeztetik a bank biztonságos működését - közölte a jegybank.
Új, digitális adatlap váltja fel a korábbi papíralapú B400-as nyomtatványt, amelyen a vásárlással vagy ajándékozással szerzett ingatlant kell bejelenteni - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
Kívülállók számára talán úgy tűnhet, hogy az adóhivatal manapság a mágia határait súroló és mentalistákat megszégyenítő módon tudja, hogy kit érdemes ellenőriznie, és egyre biztosabb kézzel választja ki azokat az adózókat, ahol van értelme a vizsgálatnak, és ténylegesen valamilyen hibát, eltérést, ne adj, isten, csalást fog találni. Ennek egyértelmű kárvallottjai mindazok, akik trükközni próbálnak, vagy kellő figyelem és körültekintés nélkül próbálják alkalmazni a szabályokat, és haszonélvezői azok, akik legálisan, szabálykövetőn működnek, hiszen őket nem tartják fel a hosszas ellenőrzési procedúrával, zavartalanul koncentrálhatnak fő tevékenységükre.
A vállalkozások számára a nyugtáról való elektronikus adatszolgáltatás (e-nyugta) kötelezettsége 2026. szeptember 1-jére tolódik ki az eredetileg tervezett 2025. július 1-jei időpontról – hangzott el a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) által szervezett háttérbeszélgetésen. Az erről szóló módosítást várhatóan tavasszal rögzítik jogszabályban.
Az ember veszélyérzete teljesen máshogy működik az online térben, mint az offline világban. Legyen szó magánemberekről vagy cégekről, jellemző, hogy sokkal kevésbé figyelünk tudatosan a személyes adatainkra, értékeinkre. Jó példa, hogy vállalkozók tízezrei adják ki önszántukból harmadik félnek, elsősorban a könyvelésüket végző cégnek digitális "ujjlenyomatukat" - az más kérdés, hogy ez egyik félnek sem jó. De ha ez így van, miért alakult ki tömeges szinten ez a felelőtlenség határát súroló gyakorlat, és hogy befolyásolja vállalkozók százezreinek online biztonságát a közelmúltban indult és nagy port kavart Ügyfélkapu+ és Digitális Állampolgár projektek, és milyen egyéb fejlesztések zajlanak, amelyek segíthetnek a probléma megoldásában?
Februárban indulnak a vállalkozásokat célzó, első adategyeztetések a NAV-nál, az újfajta eljárással a csalárd adózók is könnyen kiszűrhetők - közölte Vágujhelyi Ferenc, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnöke.
A H5N1 most Kambodzsában terjed.
Korábban generátorról működött a létesítmény.
A közelmúltbeli jogszabályi változások miatt lépett a szolgáltató.
Az invazív szúnyogfajok megjelenésével új kórokozók is felbukkanhatnak.
10 milliárd forintos támogatással mentenék meg a nyarat.
Így termelj, tárolj és válj le a hálózatról egyszer és mindenkorra!