A korábban vártnál jóval lassabb növekedésre lehet számítani az idén az amerikai és a kínai gazdaságban, valamint a világgazdaság egészében az eszkalálódó vámháború miatt - áll a Fitch Ratings szerdán Londonban bemutatott negyedéves globális előrejelzésében. A nemzetközi hitelminősítő friss prognózisa szerint a világgazdasági növekedés 2025-ben nem éri el a 2 százalékot.
Ha Donald Trump valóban jelentős vámokat vezet be, akkor az óriási öngól lesz. Bemutatjuk, hogy az egyes iparágakban milyen hatásai lehetnek a vámoknak, és azt is, hogy a védeni kívánt ágazatok miért lehetnek valójában nagy vesztesei a folyamatnak.
Április 2-át a „felszabadulás napjaként” hirdette meg Donald Trump, azt viszont nem tudni, hogy április 9-e miképp fog bevonulni a történelemkönyvekbe. Szerdán az amerikai elnök három hónapra felfüggesztette a múlt héten drámai módon bejelentett viszonossági vámjait, a 10%-os alapvám, és a Kínára kivetett 145%-os importtarifa ellenben maradt. A tőzsdék azonnal fellélegeztek a hír hallatán, a piacok kilőttek – ám rövid időn belül korrigáltak is, amint leesett a tantusz a Wall Street-en, hogy a vámháború bizony ezzel nem ért véget, és Donald Trump sem vált kiszámíthatóbbá, mint azelőtt. De mindeközben befutottak az első közvélemény-kutatási adatok arról, hogy az amerikaiak véleménye hogyan változott a Trump-adminisztrációról az idő alatt, amíg a Fehér Ház szerint az „alkukötés művészetét” láthattuk. Annyit előrebocsáthatunk, hogy nemcsak a tőzsdéken születtek negatív rekordok.
A Wall Street továbbra is gyenge amerikai gazdasági növekedéssel számol 2025-ben, hiába enyhítette Donald Trump elnök az importvámokat. Az infláció gyorsulhat, a munkanélküliség nőhet, a recesszió esélye pedig továbbra is jelentős az Egyesült Államokban. A vámintézkedések hatása a gazdaság egészére egyelőre csak mérsékelten enyhült.
Donald Trump nem a levegőbe beszélt, amikor április 2-át a "felszabadulás napjaként" hirdette meg: bejelentette ugyanis, hogy szinte az összes külföldi országot legalább 10%-os viszonossági vámmal sújtja, de Kína immár összesen 54%-os, Vietnám 46, Tajvan 32, az Európai Unió pedig 20%-os importtarifával fog szembenézni. Az amerikai elnök drasztikus lépése évtizedek óta példátlan magasságba emelte az átlagos amerikai vámszintet, ezzel egy időben pedig akár végérvényesen átrajzolta a világgazdasági térképet. De mit gondolnak minderről az amerikaiak? Ők meddig lehetnek hajlandók elmenni a vámháborúban, és vajon milyen árat hajlandók fizetni?
A közelgő vámemelések a gazdaságot egy olajválsághoz hasonló kínálati sokkhatásnak tehetik ki – jelentette ki Lawrence Summers, az Egyesült Államok korábbi pénzügyminisztere a Bloomberg TV-nek nyilatkozva.
Donald Trump amerikai elnök zárt ajtók mögött a kereskedelmi háború fokozását sürgeti, és széles körű vámemelés mellett foglalt állást, annak ellenére, hogy tanácsadói és szövetségesei mérsékeltebb megközelítést javasolnak - derül ki a Washington Post beszámolójából, melyet a Reuters is szemlézett.
Az UBS Group a legújabb bank, amely megemelte az aranyra vonatkozó árfolyam-előrejelzését a globális kereskedelmi háború elhúzódásának növekvő esélye miatt. Az elemzők szerint ez a helyzet továbbra is arra ösztönzi a befektetőket, hogy még több menedékeszközt vásároljanak - közölte a Bloomberg.
Az Egyesült Államok áruforgalmi deficitje januárban rekordszintre nőtt. Az adat jóval a várakozások felett alakult, ez pedig azt jelzi, hogy az amerikai cégek készültek a vámok bevezetésére a vámháborús félelmek miatt.
Szerda délelőtt tavaly október óta először nézett be 400 alá a forint az euróval szemben. A magyar fizetőeszköz nagy menetelését most több tényező együttese is segíti, a gyengülő dollár, a békevárakozások, illetve a nemzetközi gazdasági adatok is segítik most a forintot. De van élet 400 alatt is?
A Trump-kormányzat új gazdaságpolitikai irányvonalat hirdet, amelynek célja az állami kiadások és szabályozások csökkentése, valamint a magánszektor megerősítése – mondta Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter, aki szerint az amerikai gazdaság valójában törékenyebb, mint amit a mutatók sugallnak.
A részvénybefektetők sokszor figyelmen kívül hagyják, hogy mit üzen a kötvénypiac. Pedig most is már hetek óta üvölt a kötvénypiac, hogy valami nagyon nincs rendben az USA-ban és ennek bizony a befektetésekre is messzemenő következményei lehetnek. Olyan együttállás kezd kibontakozni, amire már évek óta nem volt példa. Mindez pedig egy olyan helyzetben, amikor az amerikai részvénypiacok értékeltsége rekord magasan van és kifeszítettek a profitvárakozások. Mutatjuk, miért kell most résen lenned.
Donald Trump amerikai elnök visszatérésével felsejlik a vámháború rémképe, ami a világgazdaságra és végső soron a befektetésekre is jelentős hatással van. A téma aktualitásához nem fér kétség. De mi a mögöttes gazdasági logika? Kire hogyan hat, kik lehetnek a nyertesei vagy éppen a vesztesei? És mire engednek következtetni a múltbéli példák? Megmutatjuk!
Donald Trump évekig a bitcoin és a kriptovaluták nyílt kritikusa volt. 2018-ban a bitcoint még erőteljesen volatilis és légből kapott, eszközként jellemezte, ami nem pénz; néhány évvel később pedig csalásnak és elkerülhetetlen katasztrófának, afféle időzített bombának nevezte, mely a törvénytelen viselkedést is elősegítheti. A fentiek fényében különösen érdekes fejlemény, hogy a globális tartalékvalutával rendelkező ország elnöke nemrégiben változtatott álláspontján, és nyíltan támogatni kezdte a bitcoint. Nemcsak azt ígérte meg, hogy az Egyesült Államokat a világ kriptofővárosává fogja tenni, hanem egy stratégiai bitcoin tartalékalap létrehozásának gondolata is felmerült. Az árfolyamokat, és így a befektetőket érintő kézenfekvő és meglehetősen pozitív hatásokon túl Trump fordulata mélyebb monetáris és nemzetközi kérdéseket is felvet, és egyesek szerint a fejlemények eszkalálódása akár az amerikai és a globális monetáris történelem egy új fejezetét is megnyithatják.
Az amerikai infláció növekedését és az USA gazdasági növekedésének lassulását várják a szakértők a Donald Trump Kanadával, illetve Mexikóval szemben kivetett vámintézkedései miatt. Az elemzők az inflációs hatás részeként különösen az üzemanyag- és élelmiszerárak emelkedését emelik ki, de egy átlagos autó ára is 3000 dollárral emelkedhet majd az USA-ban. Szakértők szerint nem is Trump lépése, hanem inkább az arra adott kanadai válasz jelenti a meglepést. Van olyan elemző, aki szerint a mostani amerikai lépés csak az első csapást jelenti egy nagyon pusztító globális kereskedelmi háborúban.
Bár idáig minden a dollár mellett szólt, azonban Trump elnök legfrissebb intézkedései itt is felkavarják az állóvizet. Vajon van esély arra, hogy elinduljon a nagy dollárgyengülés? Ha ez megtörténne az számos befektetésünk, de még a forint sorsát is megváltoztathatná. Mutatjuk a lehetőségeket.
Újabb visszásságok derültek ki a fizetős letelepedési programokról.
Rengeteg makroadatot várunk, és közben geopolitikai fronton is zajlanak az események.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Sok a furcsaság a katasztrófa körül.
Az Airbus megállapodást kötött a Spirit AeroSystems egyes eszközeinek átvételéről.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.