Meglepően nagyot esett a napenergia ára Magyarországon

Meglepően nagyot esett a napenergia ára Magyarországon

Magyarország csatlakozott azon országok klubjához, amelyekben a következőkben épülő nagyobb naperőművek már a piaci referenciaárnál olcsóbban termelhetik a villamos energiát. A magyar megújuló energia aukciós (Metár) rendszer így két lépésben elérte a mértékadó német, illetve közép-európai árszintet, azonban nálunk jóval gyorsabb volt a tanulási folyamat: míg a kötelező átvételi rendszer még 100 eurós árat garantált minden, naperőműben megtermelt áram megawattórájáért, addig az 1. Metár-tender ezt 70, a 2. kiírás pedig 50 euróra szorította le.

Fél év késéssel Németország végre elárulta, hogyan venné ki a részét a világ megmentéséből

Fél év késéssel Németország végre elárulta, hogyan venné ki a részét a világ megmentéséből

Fél évvel az eredeti határidő után Németország is benyújtotta a 2030-ig szóló energia- és klímapolitikai terveit az Európai Bizottságnak. A meglehetősen ambiciózus tervet, illetve megvalósíthatóságát több oldalról is kritikák érték, melyek szerint a megújulók - különösen a szélenergia - terjedésének elősegítése érdekében további lépéseket kell tennie az országnak. A több szempontból példaértékűnek tartott német energiaátmenet a 2020-ra kitűzött célok egy részét sem hozza, de közben Berlin több, a klímaügy szempontjából fontos döntést hozott, a méretes gazdaságélénkítő csomag nagy részét a klímacélok elérésére különítette el, nemzeti hidrogén stratégiát hirdetett, és elvetett pár, a nap- és szélenergia telepítését lassító akadályt.

Finomhangolná a társasági adórendszert a kormány

Idén szeptemberre készülhet el az új Nemzeti Energiastratégia, idén megtartják az első pilot metár-tendert, és a társasági adórendszer finomhangolását is tervezi a kormány a vállalkozások energetikai korszerűsítéseit, illetve azt a célt támogatandó, miszerint a kedvezmény igénybevétele az EU-szabályozással jobban összhangban legyen - Dr. Kaderják Péter, az ITM energiaügyekért és klímapolitikáért felelős államtitkára a Portfolio Clean Energy & Disruptive Trends Summit 2019 című konferenciáján.

Nap- és szélenergia helyett inkább a szénben és atomban hisz Kelet-Európa

A tiszta megújuló energiaforrások és az energiahatékonyság növelése helyett inkább a hatalmas hagyományos, szenes és nukleáris energiaprojekteket támogatják a visegrádi országok döntéshozói. Olykor szándékosan blokkolják a megújuló energiaforrások terjedését - írja Ámon Ada, a berlini E3G környezetvédelmi szervezet főmunkatársa.

A rezsicsökkentés kritikusáé lehet az energiaügy az új Orbán-kormányban

Kaderják Péter felelhet államtitkárként az energetika szakterületéért a negyedik Orbán-kormányban - derült ki Palkovics László, az újonnan létrehozott innovációs és technológiai minisztérium leendő vezetőjének mai országgyűlési meghallgatásán. A szakember, aki 2000-től 2003-ig a magyar energiahivatal vezetője volt, kulcsszerepet játszott az első Orbán-kormány energiapolitikájának kidolgozásában, később több megszólalásában kritikusan szólt a rezsicsökkentésről.

Nem nagy dolog, csak épp most dől el a dízel autók sorsa

Döntő szerepet kaphat a klíma- és energiapolitika a német koalíciós tárgyalásokon, miután Angela Merkel konzervatívjainak a parlamenti kormányzó többség megtartása érdekében a liberálisokkal és a zöldekkel kell megállapodnia a kormányalakításról. A negyedik ciklusát kezdő kancellár nem számíthat könnyű tárgyalásokra, ugyanis a mindkét párt karakteres, és meglehetősen eltérő tervekkel rendelkezik a legfontosabb klíma- és energiapolitikai kérdésekben - így például a Párizsi Klímaegyezmény megvalósításának eszközeit vagy a dízeltechnológia jövőjét illetően. Míg Merkel a klímapolitika európai bajnoka szerepet szánta Németországnak, korántsem biztos, hogy az új kormány valóban ezt a koncepciót folytatja majd.

Putyin gyűlöli Donald Trump politikáját

Donald Trump amerikai elnök azt állította egy szerda esti tévéinterjúban: Vlagyimir Putyin orosz államfő nagyon nem nézi jó szemmel az amerikai szénbányák újraindítását, illetve a gázkitermelés felpörgetését, ezzel ugyanis az amerikai energiaipar nagy konkurensévé válik az orosznak. Trump emellett azt is elmondta, hogy szerinte Putyin inkább a demokrata párti Hillary Clintont szerette volna az Egyesült Államok elnökeként látni a tavalyi választás után.

Elvenné Orbán egyik fő fegyverét a Nemzetközi Energiaügynökség

Magyarország előrehaladást ért el energiapolitikai intézkedések bevezetésével bizonyos szektorokban a legutóbbi, 2011-es vizsgálat óta - állapítja meg a Nemzetközi Energiaügynökség csütörtökön Budapesten bemutatott jelentése. A dokumentum szerint több, az előző jelentésben megfogalmazott kulcsfontosságú ajánlás került végrehajtásra - különösen az energiabiztonság és az ellátás rugalmasságának javítására, illetve az új paksi blokkok szerepének tisztázására vonatkozó javaslatok. Ezzel együtt a szervezet figyelmeztet: bizonyos energiapolitikai intézkedések hosszabb távon kockázatot jelenthetnek az energiaszektorra. Az IEA számos területen lát további teendőket, így szerinte a kormánynak meg kellene szüntetnie a hatósági árszabályozást; magasabb megújuló energia célszámokat kellene kitűznie, a biomassza helyett más megújuló energiaforrásokra fókuszálva; konkrét akciótervekre kellene fordítania a Nemzeti Energiastratégia prioritásait; valamint biztosítania kellene a Paksi Atomerőmű bővítése EU-elveknek megfelelő gördülékeny végrehajtását

Több pénz kellene Brüsszeltől energiapolitikára a kormány szerint

Jelentős terhet róna a tagállamokra a 2030-as európai energiahatékonysági cél 3 százalékos emelése, ezért Magyarország azt nem támogatja - mondta Aradszki András energiaügyért felelős államtitkár az Energia Tanács informális találkozóján a máltai Vallettában, 2017. május 18-án. Nagy kihívást jelent a tagállamoknak az irányelv-tervezet másik rendelkezése is, ami legalább évi 1,5 százalékos energiahatékonyság-növelést írna elő a végső felhasználóknál - hívta fel a figyelmet Aradszki András. A közösségi célok eléréséhez szerinte a tagállamok számára nélkülözhetetlen a további pénzügyi támogatások megléte.

Merkel hűvös beszédet mondott: csúszhat a megállapodás

A német kancellár szerint még nyitott kérdés, hogy sikerül-e a jövő heti uniós csúcson megállapodásra jutni az EU 2030-ig szóló éghajlatvédelmi és energiapolitikai célkitűzéseiről.

Merkel: át kell gondolni az energiapolitikát

Az Európai Unió érdekelt az energetikai együttműködésben Oroszországgal, de át kell gondolnia hosszabb távú energiapolitikáját, ha Moszkva folytatja az alapvető jogok megsértését - mondta a német kancellár hétfőn Berlinben a finn miniszterelnökkel tartott megbeszélése után.

Félnek az energiacégek? - 9 pontos levelet írtak az Európai Tanácsnak

Azonnali és drasztikus beavatkozásokat sürgetnek Európa legnagyobb energiavállalatainak vezetői. A közel egy tucat tagot számláló csoportosulás szerint az elmúlt időszakban az EU mindhárom alapvető energiapolitikai célkitűzése sérült, tehát magasabbak lettek az árak, romlott az ellátásbiztonság, és növekedett a CO2-kibocsátás. A legnagyobbakat tömörítő Magritte Csoport 9 pontos tervezetet intézett az Európai Tanácshoz.

Rezsiszámlákra nyomtatják majd a szavazócédulákat?

A kormány elmúlt időszakban kiemelt témává tette az energiaellátás témakörét, így a korábbi, egyszerű "gázár-kérdésen" túlmenően további témák is a kampány témájává nőtték ki magukat. Persze a rezsicsökkentés értelmezhető a gázár-kérdés kiterjesztésének is, de már szó van nonprofit (tehát visszaállamosított) energiaellátásról és atomenergiáról is. Kigyűjtöttük, hogy melyik párt milyen energetikai elvekkel indul neki az áprilisi választásoknak.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Ők a leggazdagabb magyar nyugdíjasok
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.