A magyar startupok sikerét és az innovatív ötletek kibontakozását számos tényező akadályozhatja Magyarországon. Ide tartozik a szabályozási környezet, a befektetők alacsony kockázatvállalási hajlandósága, vagy a pénzügyi eszközök szűkössége. A Nemzeti Innovációs Ügynökség ezeknek a gátaknak a lebontásán dolgozik, aminek az eredménye nem csak egy kiterjedtebb magyar startup ökoszisztéma lehet, de az is hogy a magyar ötletek „láthatóvá válnak” a nemzetközi porondon. Erről kérdeztük Bódis László, innovációért felelős helyettes államtitkárt, a Nemzeti Innovációs Ügynökség vezérigazgatóját.
Az egész napos eseményen, melynek középpontjában az optimális energiatárolós üzleti modellek álltak, a szakma- és üzleti élet képviselői vitatták meg annak kihívásait és lehetőségeit. Az előadások fókuszában ugyan az akkumulátoros projektek finanszírozási lehetőségei és akadályai voltak, de emellett több olyan jövőbemutató gyakorlati példa is előkerült, ami meghatározhatja az itthoni tárolói piacot - rövid beszámolónk budapesti DimenSim BootCamp rendezvényről.
A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) befektetésével elindult az Európai Beruházási Alap (EIF) által kezelt Három Tenger Kezdeményezés innovációs alap, az MFB csatlakozásával vállalta, hogy 20 millió eurót biztosít növekedési szakaszban lévő közép- és kelet-európai vállalkozások fejlődésének finanszírozására.
A svéd Klarna bejelentette, hogy amerikai tőzsdén tervezi részvényei nyilvános forgalomba hozatalát. Bár a lépés nagy figyelmet keltett fintech körökben, egyelőre nem úgy tűnik, hogy ez a nagy technológiai cégek tőzsdei bevezetéseinek új hullámát indítaná el. A versenytárs fintechek minden esetre nagy figyelemmel kísérik majd az IPO-t - jelentette a CNBC.
Megjelent a Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) az Ernst & Younggal közösen készített, 2024. első félévi statisztikai jelentése, amely szerint az egyesület befektető tagjai 2024 első félévében 40 tranzakció keretében összesen 32 271 millió forintot fektettek be 40 vállalkozásba, míg tavaly ugyanebben az időszakban 56 vállalkozásba fektettek be 11 375 milliót. Kiderül az is, hogy 2024 első félévben 81 683 millió forint értékben került sor magyarországi alapokba történő forrásbevonásra - közölte a HVCA.
Egy, a napokban kijött új törvényjavaslat alapján magánszemélyek adómentesen fogják tudni az általuk megalkotott szoftvert, szabadalmat vagy más szellemi alkotást vállalkozásuknak átadni. A várhatóan januártól hatályba lépő szabály – a tavaly elfogadott adóelőnyökkel együtt – remélhetőleg újabb lökést fog adni a start-upokba történő kockázati tőkebevonásoknak.
A magyar gazdaság teljesítménye jelentős mértékben függ a globális gazdasági folyamatoktól, ezek hatásait és Magyarország fejlődési esélyeit latolgatták a Budapest Economic Forum 2024 konferenciájának panelbeszélgetésén a piac meghatározó alapkezelőinek vezetői. Ennek kapcsán kérdezte a Portfolio Deme Gézát, a Széchenyi Alapok elnök-vezérigazgatóját, aki szintén részt vett a beszélgetésen.
Az amerikai fintech-ágazatba történő kockázati tőkebefektetések továbbra is visszafogottak, hatéves mélypont közelében mozognak, az üzletkötések a korai szakasz felé tolódtak el. A mesterséges intelligenciát alkalmazó fintecheket ugyanakkor feltűnően szeretik a befektetők - írja a Finextra.
A barcelonai székhelyű Werfen diagnosztikai óriásvállalat sikeresen lezárta az Omixon Biocomputing Kft. felvásárlását. A tranzakció értéke megközelítőleg 25 millió dollár, ami jelenlegi árfolyamon számolva körülbelül 9,2 milliárd forintnak felel meg - közölte a Forbes.
Az Európai Bizottság hivatalosan is elindította a Trusted Investors Network (TIN) nevű befektetői hálózatot, amely célja, hogy elősegítse az innovatív mélytechnológiai cégek fejlődését és növekedését Európában. Az EU befektetése az Európai Innovációs Tanács (EIC) Alapján keresztül történik, amely a Horizont Európa kutatási és innovációs program része.
A PortfoLion szakértői szerint 2024-ben ismét emelkedő pályára állhat a kockázati tőkebefektetések üteme Magyarországon a lassuló tendenciát mutató 1-2 év után, igaz, van honnan fejlődni: befektetések mértéke tavaly az elmúlt 10 év legalacsonyabb szintjét érte el. Nieder Jenő és Gergely Bence, az alapkezelő szakértői szerint a tőkebefektetőknél komoly tartalékok halmozódtak fel, amelyek most keresik az utat a piacra.
100 millió eurós alap befektetői a Mol és a Nemzeti Tőkeholding. A Lead Ventures által kezelt Digital and Circular Tomorrow Magántőkealap az olyan növekedési fázisban lévő „scaleupokat” keresi a kelet-közép európai régióban, amelyek elsősorban a digitális megoldások, az energetika, a vegyipar, a járműipar, illetve a körkörös gazdasági célokat is elősegítő szektorokban tevékenykednek. Haszonics Balázs, a Lead Ventures ügyvezető partnere a Portfolio-nak elmondta, hogy a jelenlegi terhelt makrogazdasági környezeteben a kockázati tőke különösen vonzóvá válhat a gyors növekedésre törekvő cégeknek, ugyanakkor nem minden vállalkozás számára ideális. Interjú.
A hazai innovációs ökoszisztéma fő problémáját az jelenti, hogy kevés kockázati tőke érkezik külföldről az országba – hangzott el a Hungary Innovation Summit konferencián, amely a Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) által szervezett egyhetes programsorozat, a Hungary Innovation Week nyitó eseménye.
A PastPay magyar B2B fintech szolgáltató bejelentette, hogy 12 millió eurós Series A finanszírozási kört zárt. A Platina Capital által vezetett befektetési kör több pénzügyi intézmény és magánbefektető közreműködésével zajlott.
Az online számlázásra számos magyar cégnél még mindig kötelező rosszként gondolnak, amelyre a szabályozás kényszeríti rá őket, azonban a régió számos országában a kötelező adatszolgáltatás nélkül is hasonlóképpen elterjedt a technológia, mint hazánkban, mert a vállalkozók felismerték annak előnyeit. A Billingo vezetői szerint elindultunk a digitalizáció útján Magyarországon is, azonban nagyon sok még a tennivaló e téren, az áttörést pedig az AI alkalmazása hozhatja el. A mesterséges intelligencia nyújtotta lehetőségek proaktív, ügyfélbarát módon segíthetik a vállalkozókat a különböző digitális rendszerek alkalmazásában, ezért az AI-t az online számlázó funkcióiban is felhasználják, és más, nagy fejlesztések is bevezetés előtt állnak. A Billingo terveinek megvalósításához a Széchenyi Alapok nyújtott befektetés formájában 900 millió forintos támogatást, a közeljövőben pedig a külföldi piacra lépés, vagy akár vállalati akvizíciók is benne vannak a pakliban.
Elvi megállapodást írt alá az OXO Technologies Holding és a 3TS Capital Partner, melynek értelmében az OXO Technologies több lépésben többségi tulajdont szerez a 3TS Capital Partnerben, majd a fennmaradó részesedések apportálásával a tulajdonosok egyesítik a két cégcsoportot. A tranzakció eredményeként a régió egyik piacvezető kockázati- és magántőke befektető csoportja jöhet létre – közölte az OXO Technologies.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború aktualitásaival.
Megjöttek a részletes harmadik negyedéves GDP-adatok.
Érkeznek még hitelminősítői döntések.
Alakul az új magyar gazdasági vezetés.