Mikor jön a tőzsdéken a nagy leolvadás? Közel lehetünk, de van itt még valami

Mikor jön a tőzsdéken a nagy leolvadás? Közel lehetünk, de van itt még valami

Nem szép, ami a világ tőzsdéin történik, az energiaválság, az ukrajnai háború, az elszálló infláció, a jegybanki szigorítások egyre mélyebbre nyomják a részvényárfolyamokat, sok esetben olyan technikai kép alakult ki a grafikonokon, amibe nem nehéz belelátni egy gyors és nagy esést. Ezek azonban jellemzően nem akkor szoktak megtörténni, amikor nagyon pesszimisták a befektetők. Most pedig azok.

Hatalmasat zuhantak idén a tőzsdék - Mikor jöhet a várva-várt fordulat?

Hatalmasat zuhantak idén a tőzsdék - Mikor jöhet a várva-várt fordulat?

Számos globális bizonytalansági tényező árnyékolja be idén a részvénypiacokat, elég az orosz-ukrán háborúra, a kínai koronavírus-helyzetre vagy az amerikai inflációs várakozások körüli bizonytalanságokra gondolni. Ebben a környezetben jelentős tőkepiaci szakadást láthattunk eddig idén a legfontosabb indexeknél is, sokakban merülhet fel ilyenkor a kérdés, hogy mikor ér véget (legalább ideiglenesen) az esés. Erre a kérdésre keresve a választ cikkünkben megnézzük a legfontosabb technikai jelzőket, megvizsgáljuk, hogy vajon "megérhetett-e" már a helyzet egy kisebb-nagyobb felpattanásra.

Esőfelhők az amerikai részvénypiac égboltján

Esőfelhők az amerikai részvénypiac égboltján

Alaposan elromlott az időjárás az amerikai tőzsdéken a múlt hét folyamán. Ez különösen azért aggasztó fejlemény, mert a szezonalitás szerint ennek éppen az év legnaposabb időszakának kellene lennie. Ráadásul a gyorsjelentésekre is inkább a pozitív reakciók a jellemzőek, de ebben a szezonban, mintha ez is elmaradt volna. A technikai elemzés képét nézve az látszik, hogy a múlt hét végi esemény sajnos beleilleszkedik a középtávú trendbe, és bár nem biztos, hogy nagy zivatar érkezik, de egyre inkább összefüggő esőfelhőt láthatunk a piac feje felett.

Vihar előtti csend, vagy megalapozott nyugalom honol a tőzsdéken?

Vihar előtti csend, vagy megalapozott nyugalom honol a tőzsdéken?

A sokat említett veszélyek, így az energiaválság, az infláció, a kamatemelési ciklus, és a háború mind negatív következményként hatottak a részvénypiac egészére az elmúlt hónapokban. A piaci indikátorok már tavaly ősszel jelezték előre a belső gyengülést, amelyre több részletes cikkben is felhívtuk a figyelmet. Most azonban éppen az a feltűnő, hogy a hangulatot, a szélességet vizsgáló mutatók közel sem tűnnek olyan vészjóslónak, mint amennyire azt a szalagcímekből, vagy akár egyes részvénypiacok, szektorok korábbi zuhanásából gondolhatnánk.

A Fekete Hattyú napja, amelyre egy kicsit mégis mindenki számított

A Fekete Hattyú napja, amelyre egy kicsit mégis mindenki számított

Tegnap megtörtént a legrosszabb, ami megtörténhetett az ukrán-orosz válság forgatókönyvei közül. Oroszország nemcsak támadást indított Ukrajna ellen, de még csak nem is a szakadár megyékben elsősorban, hanem egy teljes pályás letámadást indított el. Innentől fogva a borzalmas emberi következmények mellett immáron biztos, hogy nagyon súlyos gazdasági következményekkel is számolni kell. A hajnali híreket az európai időben nyitva tartó piacok nap közben elképesztően nagy volatilitás és összességében súlyos veszteségek jellemezték. Jó esély van rá, hogy ez a Fekete Hattyú jelenségre emlékeztető, soha nem látott nap nem volt az utolsó egy csökkenő trendben. A napon belüli grafikonokra pillantva azonban egészen más képet kapunk

Rég nem látott félelem a tőzsdéken

Rég nem látott félelem a tőzsdéken

A Cboe Volatility Index, vagy rövidítve a VIX index értéke olyan magas szintre ugrott, amire már 2020 októbere óta nem volt példa. A mostaninál lényegesen magasabb szinten utoljára a globális koronavírus-járvány kitörése és a nagy tőzsdei lejtmenet során állt a mutató.

Részvénypiacok: átszakad a gát az eladók nyomásától?

Részvénypiacok: átszakad a gát az eladók nyomásától?

Hat nap esés egymás után, ez olyan eseménysorozat, amire már nem feltétlenül csak a rövidtávú spekulánsok kapják fel a fejüket. A főbb indexek teljesítménye azonban csak egy viszonylag szűk szeletét mutatja be a teljes részvénypiacnak. A piaci indikátorokat ilyenkor érdemes elővenni, hogy a mélyebb összefüggéseket is feltárjuk. Ezekről mutatunk be kilenc sokat eláruló grafikont, amely arra utal: a múlt hét után jelentősen nőtt annak a kockázata, hogy átszakadóban a gát az amerikai tőzsdéken.

Félelem és reszketés New Yorkban

Félelem és reszketés New Yorkban

Velőt rázó pánik uralkodott el a pénzügyi piacokon pénteken, annak ellenére, hogy a megelőző napon az amerikai tőzsdék a Hálaadás napja miatt zárva tartottak, és pénteken is rövidített nyitvatartással várták a befektetőket. Ilyenkor az aktivitás általában alacsony szokott lenni, csak kötelező ügyelet jelleggel szokott néhány bróker és portfólió menedzser kötni néhány ügyletet. A koronavírus szupervariánsa azonban alaposan felpörgette a hangulatot és az újabb lezárások miatti félelmek miatt a legtöbb részvénynél nemcsak egy réssel történő lefelé nyitás, hanem napközbeni masszív eladások is megfigyelhetőek voltak. A hangulat drasztikus megváltozását a leginkább a volatilitás indexek jelzik, így a technikai elemzés oldaláról ezeket mindenképpen érdemes megvizsgálni.

Végleg visszatér a volatilitás a koronavírus előtti szintekre?

Végleg visszatér a volatilitás a koronavírus előtti szintekre?

A volatilitás az egyik, ha nem a leginkább árulkodó indikátor a pénzügyi piacok lelkiállapotáról. Ha a befektetők idegesek, az növeli a kockázatokat, nagyobbakat csapkodnak az árfolyamok, könnyebben megremegnek a kezek és általában is nagyobb esések fordulhatnak elő. Ha a nyugalom öleli át jótékonyan a tőzsdéket, az kisebb ingadozást, kiszámíthatóbb árfolyamalakulást, és stabilabb emelkedéseket szokott magával hozni. Ezért érdemes megnézni, hogy miként alakul a volatilitás akár a részvényindexek saját volatilitásán, de még inkább a volatilitás indexeken keresztül.

A válság előtti szintre esett a félelemindex

A válság előtti szintre esett a félelemindex

A Cboe Volatility Index, vagy rövidítve a VIX index értéke olyan alacsony szintre esett, ahol utoljára tavaly év elején, a globális koronavírus-járvány kitörése és a nagy tőzsdei lejtmenet előtt állt.

Újabb korrekció a láthatáron! - Videós elemzés

Újabb korrekció a láthatáron! - Videós elemzés

Dúl az optimizmus a tőzsdéken, legtöbben már csak arra tudnak hivatkozni, hogy azért kell venni mindent, mert felesleges az amerikai jegybankkal szembe menni. Az alábbi videós elemzésben a legfontosabb tőzsdeindexek mellett a kínai börze és a VIX-index is terítékre kerül, és amiből kiderül, hogy érdemes most egy kicsit óvatosabb álláspontra helyezkezdni.

Ez lehet a következő jele annak, hogy az amerikai tőzsdék tovább raliznak

Ez lehet a következő jele annak, hogy az amerikai tőzsdék tovább raliznak

Bár ma általánosságban elmondható, hogy kedvezőtlen a piac hangulat, azért ma is akadnak optimisták a piaci kommentárok között, a Standard Chartered szakemberei szerint a volatilitás csökkenésével együtt a részvények árfolyama tovább emelkedhet, várakozásuk szerint az S&P 500 hamarosan átlépheti a 3 000 pontos lélektani határt.

Összeomlást hozhat 2019, eljött a biztosítók aranykora?

Folytatódik a kötvényhozam-emelkedés, ami a biztosítóknak kifejezetten jó hír, hiszen a garantált termékeik hozamait és a bevételeiket is javítja - véli Vágó Attila, a Concorde Értékpapír vezető elemzője. A szakember a világgazdaság jelenlegi anomáliáiról is beszélt a Portfoio Biztosítás 2018 konferenciáján és arról is, mikor várható a következő komolyabb részvénypiaci visszaesés.

Egy igazi sikersztori: 8600%-ot kerestek valakik az összeomláson

200 ezer dolláron 17,5 millió dollárt keresett egy kis denveri hedge fund azzal, hogy a piacok összeomlására fogadott. Az alap 8600%-os hozamot ért el, mert úgy gondolta, rövid időn belül hatalmasat ugrik majd a piaci volatilitás, és igaza lett - írja a Bloomberg.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megindult Izrael kegyetlen megtorlása: egyszerre több vörös vonalat is átléptek
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.