
A Portfolio és a KAVOSZ közös országjárása Veszprémben indult útjára, ahol a kis- és középvállalatokat érintő legégetőbb gazdasági és finanszírozási kérdések kerültek terítékre.
Madár István, a Portfolio Csoport vezető elemzője a magyar gazdaság állapotát elemezve felhívta a figyelmet, hogy az infláció idén is nagyobb lesz, mint a növekedés.
A tízes években hozzászoktunk a gyors gazdasági növekedéshez, a növekedési aranykor azonban 2019-ben lezárult, és most a karakteres gazdasági élénkülés nem akar jönni – mutatott rá a szakember.

Ami fájdalmas, hogy 2022 óta megállt a növekedés, és letértünk a növekedési pályáról, azonban a múltból lehet tanulni
– mondta Madár István.
A 2020-as időszak teljesen más kereteket mutat, most pedig az erősebb keresleti és kínálati korlátok mellett szűkült a gazdaságpolitikai mozgástér is. A nagy kérdés, hogy tartósak-e a mostani fékező hatások.
Tény, hogy részben strukturális, részben ciklikus tényezőkről van szó, és míg a fogyasztásban van a legnagyobb növekedési potenciál, a beruházások zuhanása kiemelten érzékenyen érinti a kilátásokat.
Az infláció hosszú árnyéka a reálbér-emelkedés ellenére erősen hat, ezt pedig egy sor negatív tényező tetézi, ahol a Trump által kirobbantott vámháború csak hab a tortán, sorolta a magyar gazdaság előtt tornyosuló nehézségeket a vezető elemző.
Czimbalmos Levente, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Digitalizációs Kollégium titkára és módszertani vezetője kiemelte, hogy a digitális fejlettséget mérő DESI uniós index mérőszámai vonatkozásában Magyarország sokáig rosszul szerepelt, azonban az ezen belüli digitális intezitás kompozit index javulást mutat, és ez jó jel.
„Az utóbbi években elindult egy digitális fölzárkózás, az uniós átlagot elkezdtük beérni, mindez azonban nem elegendő” – mutatott rá. Czimbalmos Levente ezen túl elmondta, hogy a digitalizációra fordított források az egyik leggyorsabban megtérülő beruházást jelentik.
Ez a folyamat soha nincs kész, ehhez túl gyorsan fejlődik minden, a digitalizáció segítségével azonban jelentősen nő a vállalat ellenállóképessége
– jegyezte meg.

Gazsi Attila, Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége elnökhelyettese a szervezet eredményeit és céljait összegezte a hallgatóság számára. „Az érdekvédelem jegyében folyamatosan gyűjtjük a vállalkozók javaslatait, hogy ezáltal elérjük helyzetük javulását, ahol például az adminisztrációs terhek csökkentése továbbra is aktuális téma” – mondta Gazsi Attila.
A válságkezelési és versenyképességi tapasztalatokat napirendre tűző vállalatvezetői kerekasztalon – Tornai Tamás, a VKIK Ipari Tagozata alelnökének moderálása mellett – Fehérvölgyi Beáta, a Pannon Egyetem dékánja egyebek mellett az oktatási és a vállalkozói szféra közötti együttműködés szorosabbra fűzésének fontosságát emelte ki. Úgy véli ugyanakkor, hogy az egyetemek számára alapvetően a tehetségek bevonzása is elengedhetetlen egy romló demográfiai közegben.
„Ezt hivatott segíteni a most megszerzett, üzleti iskoláknak szóló nemzetközi akkreditáció, amelyből a régióban tizennégy van. Ez alkalmas lehet célunk elérésére, azaz hogy a nemzetközi hallgatók jelenlegi számát megduplázzuk” – tette hozzá Fehérvölgyi Beáta.

A hatékonyságnövelés önmagában nem elég
Kamrás Gábor, a BACHL Hőszigetelőanyag-gyártó Kft. ügyvezetője úgy véli, hogy a Covidhoz képest most sokkal rosszabb a helyzet. Akkor felfelé ment minden, jutott pénz a felújításra, mindent el lehetett adni, kapacitást kellett növelni. Most viszont kapacitás kell csökkenteni, ami drága. A felszabadult erőforrásokat arra fordítják, hogy elvégzik a kötelező, ám „macerás” feladatokat – mindent, ami szabályozáshoz kötött. Emellett képzéseket szerveznek munkatársaiknak.
Mogyorósi Tamás, az Alap Európa Kft. ügyvezető igazgatója kiemelte: az erőltetett elektrifikáció egyik eredménye, hogy jelentős drágulás következett be az autóiparban.
Előremenekülés van. A támogatások igénybevétele ezért fontos, ugyanakkor a mindennapos innováció jegyében a hatékonyságnövelés, valamint az új piacok azonosítása még inkább
– mutatott rá.
Zentai Tibor, a Vesz-Mont 2000 Kft. ügyvezetője a kínai versenytársak hatalmas térnyerését említette, ami meghatározza működésüket. „Légüres térbe érkeztünk” – mondta, és kiemelte,
hogy hatékonyságnövelésre lesz szükség a versenyben való helytálláshoz, de az önmagában nem elegendő.
„Közös gondolkodásra van szükség, hogy mit lehet tenni ebben a helyzetben. A beszállítói lánc együttműködése is kell a versenyképesség javításához ” – összegzett a szakember.
Címlapkép forrása: Portfolio
Tragédia történt: rakétaeső zúdult egy ártalmatlan hajóra, elsüllyedt az Eternity C
Többen meghaltak, a mentés még folyik.
Alakul az újabb háborús készülődés: felbukkantak a hírhedt Abrams tankok
Kínával néznek farkasszemet az amerikai gépek.
Elismerte Moszkva: egyelőre szünetelnek a tárgyalások Trumpékkal
Ennek ellenére Moszkva szeretné folytatni az egyeztetéseket.
Megrázó számok érkeztek: kiderült, milyen áron akarja Putyin lezárni a háborút
Példátlan veszteségek mellett zajlik az utolsó nagy offenzíva.
Lerántotta a leplet Donald Trump Ukrajnával kapcsolatos terveiről Kellogg tábornok
Ez a Fehér Ház álláspontja.
Légy Te az év pénzügyi vezetője! Már lehet nevezni a CFO of the year 2025 díjra
Idén is díjazzuk a vállalatok legjobb pénzügyi-gazdasági vezetőit.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez- Interaktív, díjmentes online előadás
Gyakorlati, hasznos, érthető
Trump és az elektromos autók
Fosszilis fordulat: új pályán az USA autóstratégiája.
NKFIH + SZTNH: Két hivatal közösen a magyar innovációért
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) közötti megújuló stratégiai együttműködés célja a magyar innovációs ökoszisz
Többet katonára, mint oktatásra
A szokásos hétfői Agyviharon került elénk ez a grafikon, sokat nem is kell rajta magyarázni. Az ábra azt mutatja, hogy az egyes államoknak mekkora a... The post Többet katonára, mint oktatásra a
Évi 4 százalék kockázatmentes hozam megy a kukába a Trump-kockázat miatt
A dollár trendszerű erősödésének vége, év eleje óta a világ egyik leggyengébben teljesítő fizetőeszköze a zöldhasú. Névrokonán, a hongkongi dolláron át mutatjuk be, hogyan dobnak... Th
Miért bukik el a legtöbb felújítási pályázat? - 3 gyakori ok
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Miért bukik el a legtöbb felújítási pályázat? - 3 gyakori ok Az utóbbi évek egyik legszélesebb körben elérhető felújítási pályázata mégis eg
ESG szabályozás 2025: fontos változások és lehetőségek a magyar vállalatoknak
Az elmúlt hetekben több fontos változás is történt az ESG nemzetközi és magyarországi háza táján. Blogbejegyzésünkben a legfontosabb módosításokat és tudnivalókat gyűjtöttük össze 20
GINOP pályázat: Felfüggesztés és keretemelés
A GINOP Plusz-1.2.4-25 pályázati felhívás, amely a leghátrányosabb helyzetű régiókban és a Szabad Vállalkozási Zónákban működő mikro- és kisvállalkozások támogatását célozza, 2025.
GINOP Plusz-1.2.4-25: Felfüggesztés és keretemelés
A GINOP Plusz-1.2.4-25 pályázati felhívás, amely a leghátrányosabb helyzetű régiókban és a Szabad Vállalkozási Zónákban működő mikro- és kisvállalkozások támogatását célozza, 2025.

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
Ismét pofon vágta Európát a kínai autóipar
A Xiaomi autója árnyékot vethet a Porsche modelljeire is.
Hogy érinti a magyar gazdákat, ha Ukrajna tényleg csatlakozik az Európai Unióhoz?
A szomszéd felvételét nagy viták övezik.
Mégis hogy mehetett csődbe egy nagy utazási iroda?
Ennyire erős a verseny?
