A hatékonyságnövelés csak az előremenekülés része – Így fordíthatják saját előnyükre a kkv-k a nehéz időket
Gazdaság

A hatékonyságnövelés csak az előremenekülés része – Így fordíthatják saját előnyükre a kkv-k a nehéz időket

Portfolio
Egy sor tényező miatt nem néznek ki túl jól a magyar gazdasági mutatók, és ezt a hazai kis- és középvállalati vezetők első kézből tudják visszaigazolni. A támogatások és kedvező hitelek menekülő útvonalat jelentenek, de ezen felül hosszú a házi feladat lista, amelynek megvalósítása elengedhetetlen a talpon maradáshoz. A Portfolio és a KAVOSZ kilenc állomásos kkv roadshow-jának nyitó helyszínén, Veszprémben vezető gazdasági szakemberek és helyi vállalkozók osztották meg személyes tapasztalataikat a kilábalás lehetséges módjairól.

A Portfolio és a KAVOSZ közös országjárása Veszprémben indult útjára, ahol a kis- és középvállalatokat érintő legégetőbb gazdasági és finanszírozási kérdések kerültek terítékre.

Mindent a kkv-k támogatásairól és hiteleiről: Szolnokra is ellátogat az országos roadshow. Regisztráljon most!

Madár István, a Portfolio Csoport vezető elemzője a magyar gazdaság állapotát elemezve felhívta a figyelmet, hogy az infláció idén is nagyobb lesz, mint a növekedés.

A tízes években hozzászoktunk a gyors gazdasági növekedéshez, a növekedési aranykor azonban 2019-ben lezárult, és most a karakteres gazdasági élénkülés nem akar jönni – mutatott rá a szakember.

_P8A0871
Madár István, a Portfolio Csoport vezető elemzője a Portfolio és a KAVOSZ közös roadshow-jának nyitó rendezvényén

Ami fájdalmas, hogy 2022 óta megállt a növekedés, és letértünk a növekedési pályáról, azonban a múltból lehet tanulni

– mondta Madár István.

A 2020-as időszak teljesen más kereteket mutat, most pedig az erősebb keresleti és kínálati korlátok mellett szűkült a gazdaságpolitikai mozgástér is. A nagy kérdés, hogy tartósak-e a mostani fékező hatások.

Tény, hogy részben strukturális, részben ciklikus tényezőkről van szó, és míg a fogyasztásban van a legnagyobb növekedési potenciál, a beruházások zuhanása kiemelten érzékenyen érinti a kilátásokat.

Az infláció hosszú árnyéka a reálbér-emelkedés ellenére erősen hat, ezt pedig egy sor negatív tényező tetézi, ahol a Trump által kirobbantott vámháború csak hab a tortán, sorolta a magyar gazdaság előtt tornyosuló nehézségeket a vezető elemző.

Czimbalmos Levente, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Digitalizációs Kollégium titkára és módszertani vezetője kiemelte, hogy a digitális fejlettséget mérő DESI uniós index mérőszámai vonatkozásában Magyarország sokáig rosszul szerepelt, azonban az ezen belüli digitális intezitás kompozit index javulást mutat, és ez jó jel.

„Az utóbbi években elindult egy digitális fölzárkózás, az uniós átlagot elkezdtük beérni, mindez azonban nem elegendő” – mutatott rá. Czimbalmos Levente ezen túl elmondta, hogy a digitalizációra fordított források az egyik leggyorsabban megtérülő beruházást jelentik.

Ez a folyamat soha nincs kész, ehhez túl gyorsan fejlődik minden, a digitalizáció segítségével azonban jelentősen nő a vállalat ellenállóképessége

– jegyezte meg.

_P8A0739
Czimbalmos Levente, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Digitalizációs Kollégium titkára a digitalizációban rejlő előnyökről beszélt

Gazsi Attila, Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége elnökhelyettese a szervezet eredményeit és céljait összegezte a hallgatóság számára. „Az érdekvédelem jegyében folyamatosan gyűjtjük a vállalkozók javaslatait, hogy ezáltal elérjük helyzetük javulását, ahol például az adminisztrációs terhek csökkentése továbbra is aktuális téma” – mondta Gazsi Attila.

A válságkezelési és versenyképességi tapasztalatokat napirendre tűző vállalatvezetői kerekasztalon – Tornai Tamás, a VKIK Ipari Tagozata alelnökének moderálása mellett – Fehérvölgyi Beáta, a Pannon Egyetem dékánja egyebek mellett az oktatási és a vállalkozói szféra közötti együttműködés szorosabbra fűzésének fontosságát emelte ki. Úgy véli ugyanakkor, hogy az egyetemek számára alapvetően a tehetségek bevonzása is elengedhetetlen egy romló demográfiai közegben.

„Ezt hivatott segíteni a most megszerzett, üzleti iskoláknak szóló nemzetközi akkreditáció, amelyből a régióban tizennégy van. Ez alkalmas lehet célunk elérésére, azaz hogy a nemzetközi hallgatók jelenlegi számát megduplázzuk” – tette hozzá Fehérvölgyi Beáta.

_P8A0935
Tornai Tamás, a VKIK Ipari Tagozatának alelnöke, Fehérvölgyi Beáta, a Pannon Egyetem dékánja, Kamrás Gábor, a BACHL Hőszigetelőanyag-gyártó Kft. ügyvezetője, Mogyorósi Tamás, az Alap Európa Kft. ügyvezető igazgatója, Zentai Tibor, a Vesz-Mont 2000 Kft. ügyvezetője (balról jobbra)

A hatékonyságnövelés önmagában nem elég

Kamrás Gábor, a BACHL Hőszigetelőanyag-gyártó Kft. ügyvezetője úgy véli, hogy a Covidhoz képest most sokkal rosszabb a helyzet. Akkor felfelé ment minden, jutott pénz a felújításra, mindent el lehetett adni, kapacitást kellett növelni. Most viszont kapacitás kell csökkenteni, ami drága. A felszabadult erőforrásokat arra fordítják, hogy elvégzik a kötelező, ám „macerás” feladatokat – mindent, ami szabályozáshoz kötött. Emellett képzéseket szerveznek munkatársaiknak.

Mogyorósi Tamás, az Alap Európa Kft. ügyvezető igazgatója kiemelte: az erőltetett elektrifikáció egyik eredménye, hogy jelentős drágulás következett be az autóiparban.

Előremenekülés van. A támogatások igénybevétele ezért fontos, ugyanakkor a mindennapos innováció jegyében a hatékonyságnövelés, valamint az új piacok azonosítása még inkább

– mutatott rá.

Zentai Tibor, a Vesz-Mont 2000 Kft. ügyvezetője a kínai versenytársak hatalmas térnyerését említette, ami meghatározza működésüket. „Légüres térbe érkeztünk” – mondta, és kiemelte,

hogy hatékonyságnövelésre lesz szükség a versenyben való helytálláshoz, de az önmagában nem elegendő.

„Közös gondolkodásra van szükség, hogy mit lehet tenni ebben a helyzetben. A beszállítói lánc együttműködése is kell a versenyképesség javításához ” – összegzett a szakember.

Címlapkép forrása: Portfolio

Holdblog

Többet katonára, mint oktatásra

A szokásos hétfői Agyviharon került elénk ez a grafikon, sokat nem is kell rajta magyarázni. Az ábra azt mutatja, hogy az egyes államoknak mekkora a... The post Többet katonára, mint oktatásra a

EUYOU – Mit tanultunk, és merre tovább az EU kohéziós politikájában?

EUYOU – Mit tanultunk, és merre tovább az EU kohéziós politikájában?

2025. július 14.

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet