
A vidéki értelmiség képzése is kiemelten fontos számunkra. Az egyetem hallgatóinak mindössze körülbelül fele tanul klasszikus agrárterületen, míg a többiek gazdasági, műszaki, pedagógiai és művészeti képzések hallgatói. A cél azonban egyértelmű: a MATE szeretné megerősíteni az agrárképzés presztízsét és gyakorlati értékét - mondta el Gyuricza Csaba, az intézmény rektora. Hozzátette: ehhez a legfontosabb eszköz a modernitás és a piacképesség. Mint megtudtuk, nem is indítanak ma úgy szakot az egyetemen, hogy azt ne egyeztetnék piaci, gazdasági szereplőkkel.
A szakember szerint elengedhetetlen a munkaerőpiaci igényekhez való szoros igazodás.
Az új irányok, technológiák és gyakorlati tudás beemelése a képzésbe jelentős előrelépést hozott, és az elmúlt években komoly vállalati együttműködésekkel is megerősítették az oktatás-kutatás kapcsolódását.
A fizikai környezet is alapvetően meghatározza a fiatalok döntését arról, hová jelentkeznek. Gyuricza Csaba elmondása alapján „az egész egyetem gyakorlatilag építési területté vált”, ami egyértelmű jele a nagy ívű, 2030-ig tartó fejlesztési programnak. A gödöllői campuson és más telephelyeken is zöldmezős beruházások, korszerűsítések zajlanak, új sportcsarnok, felújított központi épületek, kollégiumok és oktatási helyszínek épülnek vagy újulnak meg. A Mezőgazdasági Múzeum is az egyetemre költözik, létrehozva egy olyan „élménygazdaságot”, ahol a múlt, a jelen és a jövő tudásanyaga összekapcsolódik az oktatásban és a kutatásban. Az egyetem célja nem kevesebb, mint hogy
Európa egyik legmodernebb, legkorszerűbb és legvonzóbb agrár felsőoktatási intézményévé váljunk.
A MATE rektor szerint ehhez nem csupán infrastrukturális megújulásra, hanem szemléletváltásra is szükség volt. Az elmúlt 30-40 évben sem tartalmi, sem szerkezeti fejlesztések nem történtek olyan mértékben, mint amilyenre ma szükség van. A modellváltás révén ugyanakkor egy olyan működési környezet alakult ki, amely lehetővé teszi a rugalmasabb, célorientált fejlesztéseket. Nem csupán az oktatás modernizálása a cél, hanem a jelen és a jövő kihívásaira adott válaszok kidolgozása is.
Rohamtempóban változik a mezőgazdaság. A korábbi gyakorlattal szakítva ma már nem arra szerezünk forrást, amire úgymond pénz van. Ez a szemléletváltás a kutatási tevékenység teljes struktúráját átalakította.
A MATE célzottan stratégiai irányokat határoz meg - legyen szó klímaváltozásról, élelmiszerbiztonságról vagy az agrárdigitalizációról -, és ezekre építve szerzi meg a szükséges támogatásokat, gyakran már saját forrásból elindítva a munkát.
A klímaváltozásra és az élelmiszerönrendelkezésre adott válaszok megkerülhetetlenné váltak.
A MATE célja, hogy az agrárágazat szereplőit kézzelfogható tudással és prediktív rendszerekkel támogassa - például a mesterséges intelligencia bevonásával az aszály előrejelzésében, a betegségek megelőzésében vagy az ökológiai adottságokra épülő stabil gazdálkodási rendszerek kialakításában. Mint a rektor rámutatott:
Ezekkel százmilliárdos, akár ezermilliárdos károkat lehet megelőzni hosszú távon. A cél pedig egyben az is, hogy gyakorlati válaszokat tudjunk adni az egyetemen kívüli világ számára is.
MATE 2030: jöhet az áttörés?
Mindezen kívül az egyetemnek további céljai is vannak, méghozzá nem is akármilyenek: megalkották a MATE 2030-at, melynek missziója az, hogy megragadja a mezőgazdaság jelentőségének felértékelődését és cselekvő egyetemként aktívan formálja a magyar agrárium felemelkedését.
A Program három pillérre épül: az egyetemi működés modernizálására - beleértve a digitális, informatikai alapokra helyezést és a mesterséges intelligencia alkalmazását -, a tartalmi megújulásra, valamint az együttműködésen alapuló, stratégiai kutatási ökoszisztéma kialakítására. A rektor szerint ez a komplex megközelítés biztosíthatja, hogy az egyetem valóban irányt mutató és jövőálló válaszokat adjon a magyar agrárium és a vidékfejlesztés legégetőbb kérdéseire.

Szemünk előtt zajlik a generációváltás
A mezőgazdaságban zajló generációváltás nem új jelenség, hanem egy folyamatos folyamat, amely már elindult. Gyuricza Csaba szerint a fiatalok nyitottak az új kihívásokra: fogékonyak, és ezekre a kihívásokra úgy tekintenek, mint lehetőségre és problémára egyaránt.
Különösen fontos, hogy a fiatal generáció már olyan csúcstechnológiák és innovációk alkalmazására készül, amelyek radikálisan átalakíthatják a mezőgazdaság működését. Felgyorsultak azok a folyamatok, amelyek azonnali alkalmazkodást és technológiaváltást követelnek meg.
Nem teszi lehetővé azt, hogy 30-40 évvel ezelőtti módszereket alkalmazzunk. E kihívásokra azok tudnak sikeresen reagálni, akik naprakész tudással és alkalmazkodóképességgel rendelkeznek.
Tudás, mint stratégiai erőforrás
A MATE egyik legfőbb célja, hogy olyan új szereplőket bocsásson ki az agráriumba, akik magas szintű ismeretekkel rendelkeznek.
Ez a kulcsa az egésznek. Ha a tudás hátterét megteremtjük, akkor a mai magyar ökológiai adottságokra építve újra világszínvonalú lehet a mezőgazdaság
- hangsúlyozta Gyuricza Csaba, aki egyben kiemelte azt is, hogy Magyarország akár 20 millió ember élelmezésére is képes lehet, amit kevesen mondhatnak el magukról a világon.
A tudás azonban nemcsak belső használatra szolgál. A MATE stratégiájának fontos eleme a technológiai és tudástranszfer, különösen Európán kívüli országok irányába.
Akár közvetve, akár közvetlenül, körülbelül 1 milliárd ember élelmiszerellátásához tudunk hozzájárulni. Ennek része az is, hogy jelenleg csaknem 2000 külföldi hallgató tanul az egyetemen 113 országból, akik hazatérve a magyar mezőgazdaság nagyköveteivé válhatnak.
Töredezettségből központosítás
A rendszerváltást követő évtizedek agrárkutatása és felsőoktatása Magyarországon túlságosan széttöredezett volt: 16-17 helyen folytak párhuzamos fejlesztések, ami az erőforrások elaprózódásához vezetett. A MATE megalakulása azonban új szintre emelte az ágazatot, hiszen sikerült egy nagy intézményrendszerbe integrálni a kutatási és oktatási kapacitásokat. A modellváltás rugalmasabb működést és nemzetközi versenyképességet hozott:
Ma már alulról súroljuk a világ 100 legjobb agráregyetemét, míg 2021-ben még a 300-350. hely körül voltunk. Közép-Európában a nyolcadik helyről a negyedikre lépett előre az intézmény, és az ambíciók is világosak: be szeretnénk a világ legjobb 100 intézménye közé.
Gazdasági háttér és forrásteremtés
"A MATE működése jelentős költségvetéssel zajlik: egy 40-50 milliárdos intézményrendszerről beszélünk”, amely saját források mellett pályázati bevételekre, beruházásokra és fejlesztésekre is épít. A cél pedig nem más, mint a gyakorlati tudás megszerzése és az oktatás-kutatás szoros összekapcsolása.
Ahhoz, hogy a vidéki élet valóban élhető és vonzó legyen, elengedhetetlen egy olyan értelmiségi réteg jelenléte, amely képes a helyi gazdaságot és társadalmat fejleszteni, megerősíteni.
Ennek alapjait szeretnénk megteremteni egy olyan egyetem kialakításával, amely nem feltétlenül a hallgatói létszám növelésére törekszik - különösen a jelenlegi demográfiai környezetben -, hanem arra, hogy minél több kiváló diákot vonzzon magához. Mert csak rájuk építve lehet a következő ötven évben fenntartható módon fejlődést hozni a magyar vidékre - tette hozzá Gyuricza Csaba.
A cikk megjelenését a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) támogatta.
Címlapkép forrása: Portfolio / Berecz Valter
Ezek lesznek az ország legforróbb tájai: térképen a hétfői kánikula
Az esti órákban már hidegfront érkezik.
Nagy fordulat készül Németországban, ez sok mindent megváltoztathat
Cél a versenyképesség javítása.
Egy jövőbeli trend kulisszatitkaiba tekintettünk be: még sosem épült ilyen Magyarországon
Megjött az első fecske.
Mindent elsöprő támadást indított Oroszország: hullottak a tűpontos FAB-ok az urkán állásokra, kő kövön nem maradt
Gyorsan akarják eldönteni a háború nagy csatáját.
Megint elesett a balatoni vonal: számos vonatot töröltek, pótlóbuszokat kell bevetni
Meghibásodott a felsővezeték Kelenföldnél.
Megjött a fenyegetés Amerika ősellenségétől: egy rossz lépés, és megbénítják a világot
Szerintük Európa nincs abban a helyzetben, hogy fenyegesse őket.
NAV Online Számla rendszer - szeptembertől újabb szigorítások növekvő elvárások az adatszolgáltatásban
2025. szeptember 15-től a NAV tovább szigorítja az online számlaadat-szolgáltatással kapcsolatos szabályokat. A változások célja világos: a NAV még nagyobb hangsúlyt fektet az adatminőségre.
A vírusok nehezebbek, mint a teljes emberiség
Imádom az adatvizualizációkat - egy-egy jól eltalált infografikával több hasznos tudást lehet átadni, mint több tízezer karakternyi szöveggel. Ilyen az e heti grafikonunk is: egész... The post
Zsiday Viktor a "butább" gazdaságok felelőtlenségéről
Egészen elképesztő tendenciák alakulnak költségvetési politika területén az egész világon, de különösen az Egyesült Államokban, aminek igen súlyos hosszú-, vagy akár már középtávú k
VIDEÓ! Bitcoin a csúcson, altcoinok készenlétben: Indul a következő altszezon?
2025. július 1-jétől Magyarország új kriptovaluta-szabályozása lépett életbe, amely kizárólag hivatalosan engedélyezett szolgáltatók közreműködésével teszi lehetővé a kriptovaluták v
Követett részvények - 2025. július
Havonta ránézek egyszer azokra a papírokra, amikből előbb vagy utóbb venni szeretnék. Általában a hetes chartokat nézem, 4-5 gyertya születik egy hónap alatt, ennyit már érdemes újra kiért
A magyar állam találkozása a közgazdaságtannal
A kormány több bevételszerző próbálkozása alatt is beleütközött a Laffer-görbébe. Ideje tehát megnézni, mit is tud ez az egyszerű, de annál fontosabb közgazdasági összefüggés, és... T
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban
Ehető, újratölthető, komposztálható: fenntartható csomagolások az élelmiszeriparban Évente több százmillió tonna műanyagot állítunk elő, melynek jelentős
Régi berögződések - elengedjük őket?
Pár hete az egyik kommentben V nevű olvasóm felvetette, hogy mennyire fontos néha felülvizsgálni a spórolási szokásainkat is. Lehet, hogy valami, ami 10 éve még értelmes és hasznos dolog volt


Agrárvita: mi szól a nagy EU-s agrárreform mellett és ellen?
Szakértőink ütköztették érveiket a területalapú támogatások reformjáról.
Egyre többet tudunk az Otthon Start hitelről: kik lesznek az igazi nyertesek?
A Kormányinfón Gulyás Gergely igyekezett tisztázni a félreértéseket.
Drámai változások zajlanak Európában, ennek mindenki megissza a levét
Komoly döntések előtt állunk: 8,5 milliárd ember ellátása és a bolygó jövője a tét.
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?