A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) fórumot tartott az egyetem működési struktúra átalakításának lehetséges irányairól, amelyen az intézmény minden területéről képviselték magukat vezető munkatársak - olvasható az egyetem közleményében.
A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.
Tanulmányunkban a frissen végzett orvostanhallgatók/leendő rezidensek hatékony beosztásának problémáját vizsgáltuk. Ez egy gyakorlatban is rendkívül releváns probléma, hiszen számos országban központi mechanizmusok bonyolítják le ezt a feladatot, többek közt az USA-ban, Kanadában és Japánban is. A feladat egy fontos tulajdonsága, hogy a kapcsolódó piac (kórházak és leendő rezidensek) mindkét osztálya rendelkezik preferencia listákkal a lehetséges kimeneteleken, amiket figyelembe kell vennünk az igazságosság érdekében. A rezidenseknél ez azt jelenti, hogy megadhatják, hogy mely kórházi pozíciókat tartják elfogadhatónak, illetve hogy ezek között melyiket szeretnék legjobban, második legjobban, stb. A kórházaknál pedig a preferenciák a hozzájuk jelentkező hallgatókat rangsorolják valamilyen sorrendben.
A nyugat.hu számolt be az ELTE szombathelyi oktatójának felfedezéséről.
Johannes Hahn, az Európai Bizottság költségvetési biztosa szerint az idő rövidsége miatt kevés az esély arra, hogy még az idén megegyezés szülessen a 21 magyarországi egyetem uniós finanszírozásának feloldásáról. A biztos ugyanakkor jelezte, hogy ha megállapodás születik, a szükséges források rendelkezésre állnak.
Szélesebb hozzáférést nyújt a gyermekeknek szánt influenzaoltásokhoz a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) - közölte az intézmény kedden.
Az ország egyik utolsó egyeteme, a BME is kikerülhet az állami fenntartásból, ugyanakkor nagyon úgy néz ki, hogy nem a többi felsőoktatási intézménynél látható alapítványi irányba mozdulnának el - írja a Telex.
A 2023/2024-es tanévben új rekordot döntött a külföldön tanuló magyar diákok száma - közölte az Engame Akadémia. Közben több népszerű célországban olyan változások történtek, amelyek következtében Hollandia előretört a rangsorban, majdnem utolérve Németországot, míg a Brexit hatása a mai napig látszik az Egyesült Királyságba jelentkezők számában. Annak, aki külföldi továbbtanulást tervez, érdemes figyelemmel követni a változásokat, több opcióval készülni, és már a középiskolai évek alatt tudatosan készülni a felvételire.
A kiberbűnöző ott támad, ahol a leggyengébb a védelem, ugyanakkor értékes adatokat lehet megszerezni – ezért került legújabban az oktatás a támadások célkeresztjébe. A Microsoft legfrissebb Cyber Signals jelentése szerint világszerte átlagosan, hetente több mint 2500 alkalommal kísérlik meg csalók feltörni az egyetemek védelmi rendszereit, vírusokkal, adathalász támadásokkal, illetve a hálózatokhoz kapcsolódó mobil eszközök sérülékenységeit kihasználva. 2024 második negyedévében az oktatás lett a második leggyakrabban támadott szektor a világon. A támadók egyre gyakrabban élnek a mesterséges intelligencia kínálta lehetőségekkel, amire az oktatási intézmények nincsenek kellően felkészülve – a hazai egyetemek sem.
A Budapesti Corvinus Egyetem és a KPMG Magyarország három évre szóló stratégiai együttműködési megállapodást írt alá hétfőn. Az egyetem közleménye szerint a partnerség három fő területre összpontosít: oktatás, kölcsönös tudásátadás, valamint tehetséggondozás és utánpótlás-nevelés.
Júliusban hirdették ki a Károli Gáspár Egyetem új épületegyüttesére kiírt nyílt tervpályázat győztesét, mostanra pedig az is kiderült, mennyiből valósulhat meg a komplexum. A ferencvárosi campusnak önmagában a tervezése is közel 4 milliárd forintba fog kerülni - írja a HVG.
Nem az a fő kérdés, hogy az AI transzformáció milyen változtatásokat igényel a vállalatoktól, hanem hogy ezt az átalakulást ki fogja végrehajtani. A folyamat sokkal gyorsabban valósul meg, ha az nem kizárólag az IT-szakemberekre támaszkodik, hanem a vállalatok egyéb részlegein is egyre több munkatárs egyfajta programozóvá válik az AI-megoldások alkalmazásával – mondta Thomas Davenport, a Babson College professzora a Budapesti Corvinus Egyetemen megrendezett, AI Transformation című nemzetközi konferencián, amelyet a hazai felsőoktatási intézmény a Hongkongi Kínai Egyetem Sencseni Kutatóintézetével közösen szervezett meg. A konferencia az első jelentős eredménye volt annak az együttműködési megállapodásnak, amelyet március elején kötött meg a Corvinus és a Sencseni Kutatóintézet. A megállapodás egyik fő célja a mesterséges intelligenciával kapcsolatos tudásmegosztásra irányul, amely a hallgatók és kutatók cseréjén keresztül nemcsak az akadémiai szféra, hanem inkubációs megoldások révén startup vállalkozások számára is nyitott.
A globális gazdaság egyik legdinamikusabban fejlődő tudományága a bionika, a legfrissebb adatok szerint piaca 2024 és 2034 között évente átlagosan 10%-kal fog növekedni. Jelentőségét mutatja, hogy idén a fizikai és a kémiai Nobel–díjat is a területhez kapcsolódó szakembereknek ítélték oda, Európában pedig legrégebb óta a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen hallgatható külön mérnöki szakként a molekuláris bionika, ahol a hallgatók olyan kutatásokban és fejlesztésekben vehetnek részt, amelyek világszerte előremutatónak számítanak. Többek között látássérültek mindennapi életvitelét segítő applikációt, intelligens protéziseket, érzékelő robotikai és orvosdiagnosztikai eszközöket is fejlesztenek.
A gyanú szerint az oroszok számára készített tervrajzokat az a 72 éves egyetemi professzor, akit az ukrán hatóságok őrizetbe vettek – írja az Ukrajniszka Pravda.
Az Oktatási Hivatal (OH) információi szerint az idei év első félévében több mint 5 ezer fővel csökkent a nyelvvizsgázók száma a tavalyi év hasonló időszakához képest, ami újabb mélypontot jelent – írja a Népszava.
Elkezdődött a keresztféléves felvételi eljárás, a 2025 februárjában induló felsőoktatási képzésekre 2024. november 15-ig lehet jelentkezni - tudatta az Oktatási Hivatal (OH) kedden az MTI-vel.
A lázadók elfoglalták Damaszkuszt.
Megakadályozzák szíriai fegyveresek esetleges belépését.
Eufória után jöhet a bosszúvágy.
Ismertette 2025-ös terveit és várakozásait az Államadósság Kezelő Központ.
Megjelent a Préda, a Portfolio kiberbűnögyi podcastjének negyedik epizódja.
Van még erő a kriptovalutában?