Térképen mutatjuk, hol élnek a legtöbbet keresők Magyarországon (2. rész)
KRTK blog

Térképen mutatjuk, hol élnek a legtöbbet keresők Magyarországon (2. rész)

Cikkünk első részében bemutattuk, hogy a magyar települések közötti jövedelemkülönbségek tartósak, és hogy a jövedelmeket meghatározó tényezők – mint az iskolai végzettség vagy a vállalkozások jellemzői – térségenként eltérően hatnak. A Geographically Weighted Regression (GWR) módszer alkalmazása lehetővé tette, hogy ne csupán országos átlagokat lássunk, hanem lokálisan érvényes összefüggéseket is feltérképezzünk. Cikkünk második részében elmélyítjük a vizsgálatot, és megnézzük mennyire változékonyak a különböző hatótényezők, és mit tanulhatunk mindebből a célzott gazdaságpolitika szempontjából.
krtk blog A HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont blogja.

Cikkünk első részében már utaltunk rá, hogy például a diploma értéke nem mindenhol ugyanaz, most mélyebben is megnézzük, mely tényezők viselkednek „másként” földrajzilag.

A GWR elemzés során minden változóra kiszámoltuk, hogy van-e jelentős térbeli különbség a hatásukban. Az eredmények szerint a 10 magyarázó változóból nyolc esetében kimutatható a térbeli nem-homogenitás – vagyis ezek hatása jelentősen változik attól függően, hol mérjük.

A legnagyobb térbeli változékonyságot a következők mutatták:

  • A távolság Budapesttől – az ország különböző részein teljesen másként hat a fővárostól való távolság a jövedelmekre.
  • A középfokú végzettség aránya – főleg vidéken emeli meg érdemben a jövedelmet.
  • A szakmai végzettséggel rendelkezők aránya – a hatás erősen térségi, néhol negatív is lehet.

A GWR módszer nemcsak tudományos értelemben hasznos: kézzelfogható előnyt nyújt a területi tervezésben is. Az elemzés alapján pontosan meg tudjuk mondani, mely térségekben működik egy adott eszköz – és hol nem.

  • Ha egy térségben a szakmai végzettség jövedelemnövelő hatása erős, ott érdemes fejleszteni a szakképzést, duális programokat.
  • Ahol a távolság a megyeszékhelytől erősen csökkenti a jövedelmet, ott infrastruktúra-fejlesztés, az elérhetőség javítása lehet célravezető.
  • Ahol a vállalkozások számának növekedése negatív vagy semleges hatású, ott nem a mennyiségi vállalkozásösztönzés, hanem a méret- és hatékonyságnövelés lehet a jó irány.

A kutatásunk legfőbb tanulsága, hogy

a jövedelmeket meghatározó tényezők földrajzilag is „lokálisak”

– amit a globális modellek elrejtenek, azt a térben súlyozott megközelítés feltárja. Ez nemcsak szép térképeket, hanem konkrét és célzott szakpolitikai lehetőségeket is eredményez.

Ahogy az első részben írtuk: egy mindenre jó megoldás valójában csak keveseknek működik. Most viszont már azt is tudjuk: hol, mi működik – és hol nem.

Bareith, T., & Csizmadia, A. (2025). Are the determinants of per capita incomes spatially homogeneous? Post-Communist Economies, 1-16.

Bareith Tibor a HUN-REN Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont (KRTK) Közgazdaságtudományi Intézetének tudományos munkatársa,

Csizmadia Adrián a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) Kaposvári Campusának PhD-hallgatója.

A cikk a szerzők véleményét tükrözi, amely nem feltétlenül esik egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával.

Címlapkép forrása: Shutterstock

Kasza Elliott-tal

Target Corporation - elemzés

2022-ben vettem belőle 165-ön, leginkább kereskedési céllal, de osztalékot is fizetett, ha nem is sokat. 2024-ben adtam el kis bukóban. Most megint a szemem elé került, a Top10-es listám hetedikj

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet