Von der Leyen titkos terve: átcsoportosítanák az EU-s pénzeket, jöhetnek az uniós adók
Uniós források

Von der Leyen titkos terve: átcsoportosítanák az EU-s pénzeket, jöhetnek az uniós adók

Portfolio
Az Európai Bizottság megkezdte a következő hétéves uniós költségvetés politikai egyeztetését, amely várhatóan 1200 milliárd eurós pénzügyi keretet jelent. A vita középpontjában az áll, hogy milyen területekre jusson több forrás, ki felügyelje a költségvetési folyamatot, és szükség van-e új uniós adók bevezetésére a gazdasági helyreállítás finanszírozására – számolt be a Politico.

Az Európai Bizottság biztosai Jodoigne-ban tartották meg első informális megbeszélésüket a következő többéves pénzügyi keretről (MFF), amely az EU kiadástervezésének alapját adja 2028-tól. A legnagyobb vita arról folyik, hogy a költségvetési időszak öt vagy hét évre szóljon-e, mennyi forrást fordítsanak a védelmi kiadásokra, és milyen szerepet kapjanak a régiók a támogatások elosztásában. Ursula von der Leyen bizottsági elnök szeretné megtartani az irányítást a folyamat felett, míg olyan biztosok, mint Raffaele Fitto (kohézió), Christophe Hansen (mezőgazdaság) és Ekaterina Zaharieva (kutatás) nagyobb befolyást követelnek.

Piotr Serafin költségvetési biztos szerint a márciusi uniós csúcstalálkozó új lendületet adhat a közös uniós adók bevezetésének, amelyeket eredetileg 2021-ben javasoltak a Covid-19 gazdasági helyreállítási alapjának visszafizetésére. A kérdés, hogy

ezek az új bevételek milyen mértékben csökkenthetnék a tagállami hozzájárulásokat és növelhetnék az EU pénzügyi autonómiáját.

NATO-főtitkárként Mark Rutte is megjelenik a megbeszéléseken, ami azt jelzi, hogy az uniós védelemfinanszírozás kérdése is kiemelt napirenden van.

Von der Leyen egyik fő terve az uniós támogatások átcsoportosítása, amely lehetővé tenné, hogy a regionális fejlesztési forrásokat technológiai innovációra, hadiipari fejlesztésekre és lakhatási programokra fordítsák. Bár ez segíthetné az EU stratégiai céljainak elérését, egyes tagállamok attól tartanak, hogy a kisebb vállalkozások és helyi fejlesztések háttérbe szorulnak a nagyobb ipari szereplők javára.

Ez a vita kulcsfontosságú lesz a következő hónapokban, mivel az Európai Bizottság egyensúlyozni próbál a gazdasági versenyképesség és a regionális támogatások fenntartása között. Ahogy arról már többször írtunk, egyes elemzések szerint a jelenlegi programalapú, pályázati kiírásokon alapuló módszert is át kellene alakítani.

Leginkább az RRF által bevezetett teljesítményszemléletű megközelítést támogatják.

Magyarország számára azért jelentene ez hátrányt, mert a helyreállítási és ellenállóképességi eszköz forrásaihoz nem fér hozzá, így kevesebb projektet vezényelt le ebben a keretben. A tapasztalatok hiánya pedig problémát jelenthet, ha egy összevont, 1200 milliárd eurós büdzsé épül majd ezekre a szabályokra.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Az Európai Unió finanszírozásával. Az itt szereplő vélemények és állítások a szerző(k) álláspontját tükrözik, és nem feltétlenül egyeznek meg az Európai Unió vagy az Európai Bizottság hivatalos álláspontjával. Sem az Európai Unió, sem az Európai Bizottság nem vonható felelősségre miattuk.
Holdblog

Szegény, de szexi...

Kicsit kapitalista, kicsit szocialista; kicsit nyugati, kicsit keleti; kicsit drága, kicsit olcsó: ez Berlin Zentuccio szemüvegén át. A HOLDBLOG állandó világutazó szerzője a német fővárosról

FIN-CON 2025

FIN-CON 2025

2025. szeptember 3.

Portfolio Sustainable World 2025

2025. szeptember 4.

Sikerklub hazai kkv-nak

2025. szeptember 16.

Követeléskezelési trendek 2025

2025. szeptember 16.

Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Ez is érdekelhet
Kedves Olvasónk!

A Portfolio híreinek, elemzéseinek többségét előfizetés nélkül olvashatod. Ez azért van így, mert a hirdetések jelentik szerkesztőségünk legfontosabb bevételi forrását. A célunk az, hogy ez hosszú távon is így maradjon.

Kérünk, ne használj adblockert, és olvasd tovább a Portfolio-t!
×
Lájkolja Facebook oldalunkat!
Értesüljön azonnal a legfontosabb gazdasági hírekről!