
Az elmúlt hetekben az uniós diskurzust Ukrajna támogatása és a védelmi ipar helyzete uralta, azonban a csütörtöki csúcstalálkozón a fókusz a gazdasági kihívások kezelésén volt. Brüsszel és a tagállamok szerint a fegyverkezés és a biztonságpolitikai célok megvalósításához erős gazdasági alapok szükségesek. Ezért az Európai Tanács most a versenyképesség növelésére, az energiaárak csökkentésére és a beruházások fellendítésére helyezte a hangsúlyt.
Míg Ukrajna csatlakozásának kérdése csak évtizedes távlatban értelmezhető, és Kijev felfegyverzését a „hajlandók koalíciójába” tartozó országok azonnal megoldhatják uniós konszenzus nélkül; addig a lassuló növekedés problémája, valamint a sokasodó gazdasági kihívások sokkal égetőbbek.
A valódi integrációs kérdés tehát épp az volt, hogy mit kezdhet a 27 tagállam közösen a versenyképességi problémákkal, ebből a sorból pedig a magyar kormány sem akart kilógni.
Ez pedig jól látszott abból is, hogy alig egy órát egyeztettek csak Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, valamint a háború sújtotta ország támogatásáról, hamar továbbléptek a legfontosabb gazdasági kérdésekre. Nem is próbálták meggyőzni az ukrajnai kérdésekben vétózó Orbán Viktor miniszterelnököt, végül 26 tagállam együttes kiállásával adtak ki egy különnyilatkozatot.
Az uniós vezetők már tavaly év végén a versenyképesség erősítését tűzték ki célul, ehhez pedig a Budapest Nyilatkozat és a január 29-én bemutatott Versenyképességi Iránytű adja a zsinórmértéket. Mindez pedig bár több hónapos, olykor néhány éves menetrendet szab az EU-nak a kihívásokra való reagálásra, uniós mércével nagyon gyors döntéshozatalt jelent.
A Bizottság által korábban bemutatott terv a belső piac megerősítésére, az innováció és a termelékenység javítására, valamint a vállalkozásokra nehezedő adminisztratív terhek csökkentésére fókuszál.
Mindezt úgy alakítanák, hogy közben a gazdasági növekedés és az európai védelmi ipar fejlesztése is kéz a kézben haladjon.
Az unió vezetése szerint ugyanis egy erősebb, versenyképesebb Európa hatékonyabban tudja megvédeni saját érdekeit és polgárait.
Az egyik legfontosabb cél az adminisztratív és szabályozási terhek csökkentése, különösen a kis- és középvállalkozások (kkv-k) számára
– áll a konklúzióban.
Az Európai Bizottság vállalta, hogy az összes adminisztratív terhet legalább 25%-kal, a kkv-k esetében pedig 35%-kal mérsékli, ami jelentős költségcsökkentést is jelent. A megállapításokban a tagállamok kiemelték, hogy az úgynevezett omnibusz egyszerűsítési csomag gyorsított elfogadásával a jogszabályok átláthatóbbá és kiszámíthatóbbá válhatnak, miközben elkerülik a túlzott szabályozást és az egységes piac fragmentálódását.
A versenyképesség növelése érdekében az Európai Tanács hangsúlyozza az energiaárak csökkentésének szükségességét.
Az unió célja egy valódi Energiaunió kiépítése 2030-ig, amelyben a villamosítás, a hálózati fejlesztések és a határokon átnyúló energiainfrastruktúra kiépítése kiemelt szerepet kap. Az Európai Bizottság február 26-án bemutatta az Olcsó Energia Akciótervet, amely rövid és hosszú távú intézkedéseket tartalmaz a magas energiaárak elleni védelemre, különös tekintettel a leginkább érintett lakossági és üzleti szereplőkre.
Ez a hálózatfejlesztésektől kezdve, a hosszútávú energiaszerződéseken át a villamosenergia-árazási modellig tartalmaz reformjavaslatokat.
A befektetések fellendítésének érdekében a tagállamok azt is megállapították, hogy mindent megtesznek azért, hogy a lehető leggyorsabban megvalósítsák a tőkepiaci uniót és a bankunió befejezését. A szöveg szerint ezek évente több száz milliárd eurónyi új forrást biztosíthatnak az európai gazdaság számára. Ehhez egyébként már szerdán bemutatta az uniós végrehajtó testület a megtakarítási és befektetési unió tervét.
Ennek részeként cél a lakosság befektetésállomány növelése, például egy új, egész EU-ra kiterjedő nyugdíj-megtakarítási termék bevezetésével.
A vállalkozások számára különösen fontos a kockázati tőke és magántőke-befektetések ösztönzése, amelyhez az Európai Bizottság egy külön, kvázi virtuális tagállami szabályozásként funkcionáló 28. rezsim nevű rendszert is kidolgozhat az innovatív vállalkozások növekedésének támogatására, amelyről korábban már részletesen írtunk.
Az is bekerült a végkövetkeztetésekbe, hogy a versenyképességi prioritások részeként az ipari szektor és a készségfejlesztés is kiemelt figyelmet kap. A február 26-án elfogadott tisztaipar-megállapodás, valamint az autóipari és acélipari cselekvési tervek biztosítják, hogy Európa versenyképes maradjon az olyan kulcstechnológiák területén, mint a mesterséges intelligencia, a kvantumtechnológia és a félvezetők.
Az is bekerült a záródokumentumba, hogy az Európai Tanács támogatja az EU-szerte egységesebb szakmai képzési és átképzési programok kidolgozását, amelyek elősegítik a munkaerő alkalmazkodását a gazdasági átalakuláshoz.
A szöveg azzal zárul, hogy a tagállamok 2025-ben folyamatosan értékelik az Európai Tanács ülésein a versenyképességi célok teljesülését,
és az októberi csúcstalálkozón újra napirendre veszi az unió gazdasági ellenállóképességének és a zöld és digitális átállás előrehaladásának kérdéseit. A valódi integrációs kérdést, amely az EU-s alapszerződésekbe foglalt, a magyar kormány sokszor bírált „az Európa népei közötti egyre szorosabb egységet” szorgalmazó intézkedéseket most Magyarország sem akasztotta meg.
Címlapkép forrása: EU
Azt mondják, elfogyott Trump türelme: ömleni fognak a fegyverek Ukrajnába
Rekordmennyiségű fegyver megy majd.
Extrém ötlettel állt elő Netanjahu: ehhez a hadseregnek is lesz egy-két szava
Végrehajtják majd a parancsot, de van pár aggály.
Videó jött a London melletti repülőgép-balesetről: súlyosnak tűnik a helyzet
Óriási a füst, hatalmas robbanás történhetett.
Repülőgép-baleset történt London mellett: hatalmas robbanás rázta meg a repteret
Egy B200 Super King Air zuhant le.
Mélyül az Epstein-botrány: ezt már Donald Trump sem hagyhatta szó nélkül
A MAGA tábor már Pam Bondi lemondását követeli.
Irán bejelentette: hajlandók tárgyalni, de van egy feltételük, ami miatt minden borulhat
Nyitottak az egyeztetésre, de csak egy feltétellel.
Visszaállítaná a sorkatonaságot Európa egyik legerősebb vezetője
"Más jellegű lesz, mint ami korábban volt."
Szegény, de szexi...
Kicsit kapitalista, kicsit szocialista; kicsit nyugati, kicsit keleti; kicsit drága, kicsit olcsó: ez Berlin Zentuccio szemüvegén át. A HOLDBLOG állandó világutazó szerzője a német fővárosról
Top 10 osztalék részvény - 2025. július
Július elsején kijött Justin Law listája az osztalékfizető részvényekről, sorba is rendeztem őket gyorsan, itt az eredmény.Fontosabb infók a lista összeállításával kapcsolatbanElőző hón
Mi a baj a statisztikáról szóló törvény új, anonimizálásra vonatkozó definíciójával?
A Magyarország versenyképességének javítása érdekében egyes törvények módosításáról szóló 2025. évi LXVII. törvény* több ponton is módosította a hivatalos statisztikáról szóló
ESG szabályozás 2025: fontos változások és lehetőségek a magyar vállalatoknak
Az elmúlt hetekben több fontos változás is történt az ESG nemzetközi és magyarországi háza táján. Blogbejegyzésünkben a legfontosabb módosításokat és tudnivalókat gyűjtöttük össze 20
Hulladékhő újragondolva: így fűtik Finnországban az otthonokat
Az adatközpontok működése hatalmas mennyiségű hőt termel, amely a legtöbb helyen kárba vész. A pazarlást felismerve Finnország a számítógépes feldolgozólétesítmé
Balásy Zsolt (és a HOLD) új kollégát keres
Az After Hoursben is elhangzott, a LinkedIn-en is fent van: junior elemző kollégákat keres a HOLD. Ritkán hirdetünk meg elemzői állást nyilvánosan, szóval kérünk minden... The post Balásy Zsol
Spórolj energiát, kapj pénzt - új lehetőség a vállalkozásoknak!
A KEHOP Plusz-4.1.6-25 kódszámú hitelkonstrukció célja, hogy kedvezményes, kamatmentes kölcsön révén segítse a mikro-, kis- és középvállalkozásokat, valamint a víziközmű szolgáltatókat
Nyaralás helyett elemzőt keresünk Zsidayval
Zsiday Viktorral junior elemzőket keresünk, ahelyett, hogy nyaralnánk. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours podcastek megtalálhatók a Spotify, You

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Ismét pofon vágta Európát a kínai autóipar
A Xiaomi autója árnyékot vethet a Porsche modelljeire is.
Hogy érinti a magyar gazdákat, ha Ukrajna tényleg csatlakozik az Európai Unióhoz?
A szomszéd felvételét nagy viták övezik.
Mégis hogy mehetett csődbe egy nagy utazási iroda?
Ennyire erős a verseny?
