Jelentős csúszás várható a Lengyelország által megrendelt FA-50 típusú könnyű vadászgépek átadásában, mivel az Egyesült Államok nem hagyta még mindig jóvá egyes alkatrészek exportengedélyét – írta meg a lengyel Milmag.
Az EU 150 milliárd eurós fegyverkezési hitelprogramot indít, amelyből tagállamai közösen szerezhetnek be hadieszközöket. A forrásokat főként uniós gyártóknál költik el, de korlátozottan harmadik országok cégei is részt vehetnek.
Május elején India és Pakisztán között hatalmas méretű légicsata zajlott le, amelyben a kínai gyártású repülők egyértelműen felülkerekedtek a riválisokon. A győzelem után folyamatosan érkeznek a szakértői vélemények, amelyek kiemelik a vadászgép képességeit.
Egy arizonai lőszerbolt tulajdonosa 49 millió eurós szerződést kötött az ukrán hadsereggel, de a megrendelt lőszerek soha nem érkeztek meg. Az eset csak egy a sok közül, amelyben Ukrajna előre fizetett külföldi fegyverkereskedőknek, de nem kapta meg a megrendelt hadianyagot. Az összesített tételek több száz millió dollárra rúgnak - számolt be a Financial Times.
Franciaország és Lengyelország új védelmi megállapodás kötött, amivel egyszerre üzennek Moszkvának és Washingtonnak: Európa saját kezébe veszi biztonsága sorsát. A Macron–Tusk-paktum a katonai együttműködés mellett gazdasági szinten is szorosabbra fűzi a két ország kapcsolatát.
Az unió egy lépéssel közelebb került a közös fegyverbeszerzéshez, ami könnyen a legfontosabb húzóerőt képezheti a kontinens védelmi képességeinek kiépítésében. Az Európai Parlament szakbizottságai strukturális javaslatokat fogadtak el, így most a tagállamokon múlhat, hogy közös nevezőre tudnak-e jutni az eszközarzenáljuk egységesítésében. Ha ez megvalósul, akkor az EU belátható időn belül a katonai nagyhatalmak mellé nőhet fel.
Sorban vásárolják be magukat az európai fegyvercégek az űriparba, mivel a műholdas képességek terén komoly elmaradásban van az EU az USA-hoz és Kínához képest. Bár szektorálisan a civilről egyre inkább a védelmi beruházások felé tolódnak a források Európában is, nem áll túl jól a mérleg, ha a kontinens versenytársait is nézzük.
A világrendbeli változások miatt néhány hónap leforgása alatt átfordult az EU prioritásrendszere: mostanra az erősen szabályozott zöldítés felől, egyre inkább a lazított feltételrendszerű újrafegyverkezés felé leng ki az inga. Az Európai Bizottság nemrég a régiós felzárkóztatást célzó kohéziós források átirányítására is javaslatot tett, ami élesen eltér az erre elkülönített összegek eredeti céljával.
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen vietnámi látogatásra készül, hogy a megkaparintsa Délkelet Ázsiában fellelhető kritikus fontosságú nyersanyagokat. A csúcstalálkozóra a két fél által kötött szabadkereskedelmi megállapodás ötödik évfordulóján kerülhet sor.
A svéd kormány 18 Archer tüzérségi rendszer beszerzését hagyta jóvá Ukrajna számára, emellett öt Arthur lokátorrendszert is szállít az országnak. A 3 milliárd svéd korona értékű csomag a skandináv ország 18. katonai segélycsomagját Kijevnek - jelentette a Defence Industry Europe.
A Taiwan News számolt be arról, hogy Raymond Greene, az Amerikai Intézet tajvani igazgatója szerint az Egyesült Államokban éppen a fegyverszállítmányok sebességének felgyorsításán dolgoznak.
Az Európai Bizottság egy olyan javaslatot terjesztett elő, amely lehetővé tenné, hogy az EU közös kötvénykibocsátás révén finanszírozza a tagállamok fegyvervásárlásait, azonban kizárólag európai gyártóknál indíthatnának beszerzéseket. A kontinens fegyvergyártóinak részvényei gyorsan kilőttek a hírre: a Rheinmetall ezzel már az év eleje óta már 90 százalékos pluszban van, a Thales, a Leonardo és a Gripeneket gyártó Saab is a mai nyertesek között.
Az Európai Bizottság nagyszabású tervet mutatott be a védelmi kiadások gyors és jelentős növelésére, amely közpénzek felszabadítását, közös fegyverbeszerzéseket és magántőke bevonását is magában foglalja. Ursula von der Leyen szerint az EU egy fordulóponthoz érkezett, és minden rendelkezésre álló eszközt mozgósítania kell saját biztonsága érdekében.
Külföldi ország adott le megrendelést Oroszország ötödik generációs Szu-57-es vadászbombázóira – számol be az Interfax.
Norvégia segít az amerikai F-35-ös vadászgépek lengyel pilótáinak kiképzésében, ami az egyik eleme lesz a védelmi együttműködésről szóló új kétoldalú szerződésnek - jelentette be Wladyslaw Kosiniak-Kamysz lengyel nemzetvédelmi miniszter hétfőn Poznanban norvég kollégájával, Tore Sandvikkel tartott közös sajtóértekezleten.
Hamarosan bemutatja Oroszország a legújabb 120 milliméteres Lótusz önjáró aknavetőt az IDEX 2025 nemzetközi haditechnikai kiállításon, az Egyesült Arab Emírségekben.
Új tájékoztatást küldött az ügyfeleknek a neobank.
Több százezer háztartás maradt áram nélkül.
Sötét felhők a költségvetés felett.
Az éghajlatváltozás lehet az, ami átbillenti a növekedést a recesszióba.
Szinte bárhol és szinte bárki igénybe veheti majd.