
Székesfehérváron is hatalmas érdeklődés övezte a kis- és középvállalatok aktuális beruházás-fejlesztési lehetőségeit bemutató előadás-sorozatot, miután a roadshow korábban Veszprém, Pécs, Kecskemét, Szeged, Szolnok, Miskolc és Nyíregyháza helyszíneken járt, a helyi üzleti elit több száz képviselőjét megmozgatva.
A magyar gazdaságpolitika víziójának része a hazai kkv-k robosztussá tétele, amit nagyban javíthat a Demján Sándor Program. Ennek egyik központi eleme a méretugrás tömeges megvalósítása, amit 2025-ben 100 milliárd forintos tőkeprogram ösztönözhet. mutatott rá Dr. Balog Ádám, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke Radetzky Jenő, a Fejér Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elnökének megnyitója után.

A vállalkozásoknak alternatív, tőkepiaci alapú finanszírozási forrásokra van szükségük, hogy csökkentsék a hitelállományukat és beruházhassanak a jövőjükbe, hangsúlyozta a szakember.
Most együtt próbáljuk meg megérteni, hogyan tudunk jól tőkét bevonni, és megtanulni, hogyan tudjuk ezáltal a magyar kkv szektort olyan irányból is megtámogatni, ami eddig még nem sikerült"
– jelentette ki az MKIK alelnöke. "Ami biztos, hogy ennek eredményeképp reziliensebbek leszünk a külső hatásokkal szemben is, ami kulcsfontosságú ahhoz, hogy lehetőleg minél hamarabb kijöjjünk a mostani gazdasági helyzetből."

Kedvező finanszírozással lehetne begyújtani a rakétákat
A jelenlegi magas kamatkörnyezetben kulcsfontosságú a kedvező finanszírozási konstrukciók szerepe, és ebben jelenti a különbséget a Széchenyi Kártya Program. A március 1-jei újabb kamatcsökkentéssel még vonzóbbá tett termékpaletta ennek megfelelően egyre népszerűbb, elsősorban a kereskedelem, építőipar, és szállítás területén tevékenykedő cégek körében.

„A kkv-finanszírozás szerkezete kedvezően változik – a beruházás erősödik” – mondta Krisán László, a KAVOSZ vezérigazgatója, miközben megjegyezte, hogy a kamatkörnyezet és a finanszírozási hajlandóság között egyensúlyra van szükség.
Az éves szinten 320 milliárdba kerülő program hatására rengeteg pénz kerül vissza a gazdaságba: két és fél, háromszoros multiplikátor hatással lehet számolni
– húzta alá a vezérigazgató.
Fejér Vármegyében csak idén 320 szerződés jött létre a Széchenyi Kártya Program keretében mintegy 9 milliárd forint értékben, míg a megelőző két évben összesen 3100 szerződést kötöttek 102 milliárdos nagyságrendben.
A Széchenyi Hitelkártya Program idei negyedéves adatai sokatmondóak:
tízből négy igénylő a 10 évre fix 3% kamattal elérhető beruházási hiteleket választotta, a vidék aránya a szerződésszámot tekintve pedig meghaladta a 70%-ot.

A vállalatok kivárnak, elsősorban a gyenge belső kereslet miatt, a beruházásokat pedig sokan most feleslegesnek tartják, ismertette a legújabb felmérések eredményét Major Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium osztályvezetője. A hazai kkv-k inkább a külföldi piacokban bíznak, amit a hatalmas érdeklődést generáló EXIM Exportösztönző Hitelprogramja is tükröz.
A hazai gazdaság megerősítéséhez méretugrás kell, hogy a kkv-k nagyvállalattá válhassanak és stabilan növeljék az exportot
– hangsúlyozta.
Ez most nem a startupos MVP
A VOSZ eddigi munkáját folytatva segíti a vállalkozások életét egy sor tevékenység révén úgy mint tanácsadás, rendezvények és képzések. Eppel János, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének elnöke egyebek mellett a csőben lévő tervekről beszélt, ahol hangsúlyos szerepet kap többek között az induló vállalkozások célzott támogatásokkal, mentorálással és digitális fejlesztésekkel való támogatása, valamint a kkv-k beszállítóvá válásának elősegítése is.

Magyarország a hazai kkv-k tekintetében egyértelműen digitális fejlődési pályára állt, a felzárkózás ütemes, de ezt az ütemet fenn kell tartani, hívta fel a figyelmet Czimbalmos Levente, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Digitalizációs Kollégiumának módszertani vezetője.

Ezt a törekvést hivatott segíteni a Modern Vállalkozások Programja (MVP) 2.0, amely szemléletformáló tartalmak, rendezvények és digitális kkv pontok mellett megbízható IT szállítókról készült katalógust is kínál a cégek számára.
Nehéz idők
A tavalyi, tavalyelőttihez képest, amikor stagnált vagy zsugorodott a gazdaság, egy kicsit jobb a helyzet, de messze nem olyan jó, mint korábban, értékelt Madár István, a Portfolio Csoport vezető elemzője a magyar makrohelyzet apropóján.
A GDP-t pörgetni képes fogyasztás-beruházás-export trióból a fogyasztásban lenne meg a potenciál, azonban az elmúlt évek inflációs sokkjának van egy hosszú árnyéka: részben szubjektív okokból az emberek nem akarnak annyit költeni.

Ezen túl a trumpi vámokat a világ munkamegosztásában aktívan részt venni kívánó gazdaságok, mint amilyen a magyar is, igencsak megsínylik. Ez fél százalékot is leborotválhat a magyar GDP növekedésből, ami várhatóan 1% körül lesz az idén.
Nehéz idők jönnek, de aki túléli, versenyképesebbé válik
– összegzett Madár István.
A komfortzónán túl
A kapcsolódó kerekasztalon, amelyet Orosz József, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. marketing és kommunikációs igazgatója moderált, egyebek mellett elhangzott, hogy új üzletkötések esetén egyes uniós tagállamokban jelenleg nem mindig nyitottak a magyar termékek iránt, különösen, ha technológiáról van szó. Ez nemcsak üzleti, hanem hatósági szinten is megnyilvánul. A probléma egyik megoldása az lehet, ha az adott cég a külföldi jelenlétét úgy tartja meg, hogy megpróbálja formálisan leválasztani magyar operációt.
Az EU-n kívül láthatóan élénk az érdeklődés például a közlekedésbiztonsági megoldásokat szállító VisibleCrossing termékei iránt. A scale-up fázisba lépő vállalat ügyvezetője, Nagy László elmondta, hogy már három éve az exportnövelésre koncentrálnak, és a balkáni országok mellett az amerikai kontinensen is jól tudnak haladni.
A hazai szektort inkubátorként tekintjük, ehhez igénybe kívánjuk venni a kapcsolódó szervezetek segítségét mint pl. a HEPA vagy az Enterprise Europe
– tette hozzá.

Kis családi cégként az innovatív gyártás területén érdekelt Galaktika Kft. az USA-ban is értékesít, miközben az uniós országok az export döntő többségét adják. Kristóf Péter ügyvezetője szerint azonban ugyanannak az eredménynek az eléréséhez most sokkal többet kell tenni.
A gyártástervezésnél bőven van kihasználatlan potenciál a digitalizálásra, és én mindenkit ilyen beruházásokra biztatnék. A komfortzónából kilépést ne spórolják meg!
– javasolta Kristóf Péter.
A gázipari termékek piaca nehéz időszakon van túl, nem utolsósorban a nagyberuházások leállása miatt, ami rugalmasságot igényel a szereplőktől, számolt be Márkus Gábor, a PAKOLE Szerviz ügyvezetője. A vállalat a hibridrendszerekre fordít nagyobb figyelmet, amivel az exportot lehet felpörgetni. „A fejlesztést nem lehet megúszni, ami viszont érdekesség, hogy ha valamin ott van az „okos” jelzés, az sokkal kelendőbb” – osztott meg egy kulisszatitkot Márkus Gábor.

Az export a dróntechnológiával foglalkozó Double Ring Wings Kft. életében is kiemelt helyet foglal el. Pál Károly ügyvezető az általános gazdasági bizonytalanság mellett a kihívások között említette a nehézkes szabályozást és a fejlesztéseket gátló hatósági előírásokat is. „A covid jót tett az iparágnak, hiszen a távirányítás trendi lett, majd a háborúban külön szerepet kaptak a drónok, ami a hadiipari alkalmazások iránti igényt erősítette” – mondta a szakember, aki a mindennapi működés apropóján megjegyezte, hogy
a túlzott digitalizáció a partnerrel való kommunikáció rovására mehet.
Stagnáló állapotról számolt be Bezák Péter, az építőanyag-kereskedelemmel foglalkozó Braun Kft. ügyvezetője, aki szerint a növekedésnek a kereslet az akadálya, nem a forráshiány.
A munkaerő most rendelkezésre áll és az építőanyagárak is viszonylag alacsonyak, ami kedvező pillanat a beruházásra
– mondta Bezák Péter.
Címlapkép forrása: Portfolio
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Találd meg a neked való befektetési alapot!
Lefordultak a tőzsdék, a befektetők aggódnak az amerikai államadósság és az ukrajnai háború miatt
Az amerikai kötvényhozamok meredeken emelkednek.
Súlyos ukrán támadás érte Oroszországot, Iszkander-rakétát lőttek ki Ukrajnára - A háborúról percről percre csütörtökön
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború eseményeivel.
Hírszerzési jelentés: átfogó támadásba lendültek az oroszok Ukrajna ellen, Magyarország is érintett lehet
Kiderültek a módszerek is.
Szép csendben építik le az embereket Magyarországon, most omlik össze a nagy béralku
Nem jók a makroszámok.
Javaslat a GDPR szerinti nyilvántartási kötelezettség egyszerűsítésére
Az Európai Bizottság összeállított egy csomagot az egységes belső piac hatékonyabb, kevesebb adminisztrációval járó működtetése érdekében, amely egy ún. egyszerűsítési javaslatcsomagot
Mi lesz a cégemmel utánam? A bizalmi vagyonkezelés alapjai
Adóoptimalizálás, folyamatosan finomított szabályozás, és ezt kísérő heves viták - sok szó esik ezekben a hetekben is a bizalmi vagyonkezelésről. Arról azonban, hogy mire is...
The post Mi l
Munkaszüneti napok, áthelyezett munkanapok 2026 - így tervezzen!
Megjelent a Magyar Közlönyben a 2026-ban esedékes ünnepnapok, pihenőnapok és plusz munkanapok végleges listája. A rendelet azt is meghatározza, hogy mely hétvégén kell majd dolgozni, és mely h
Zöld és digitális jövő a KKV-knak: itt a legújabb GINOP Plusz Hitelprogram
2025 júniusától új lehetőséget kapnak a hazai kis- és középvállalkozások (KKV-k), hogy technológiai megújulásukkal és fenntarthatósági törekvéseikkel lendületet adjanak a magyar gazdas
Mennyivel kerül többe egy horvát nyaralás, mint egy éve?
Közeleg a jó idő, egyre többen kezdik tervezni a nyaralást. A K&H felmérése alapján már az is kiderült, hogy mennyit költenének a nyaralást tervezők idén. Jelentősen, 21 százalékkal e
Így írunk mi: mérlegen az Economania első 499 írása
Blogunkon hét és fél éve jelentetünk meg rendszeresen gazdasági, pénzügyi témájú posztokat. Jubileumi, 500. bejegyzésünkben áttekintjük, hogyan alakult az olvasói érdeklődés blogunk irá
Én megmondtam
Pár hete írtam egy cikket arról, hogy nem feltétlen van jó helyen a pénzed a mobilodról elérhető banki alkalmazásokban, különösen nem akkor, ha a mobilt és az alkalmazásokat is az ujjlenyoma
Brüsszel 2025-re elszórja az innovációs milliókat
2025 új lehetőségeket tartogat a kutatás-fejlesztés és innováció területén: az Európai Bizottság több mint 400 új pályázati felhívást tesz közzé a Horizont Európa keretprogramban.


- Megjelent a 100 leggazdagabb magyarról szóló lista, mutatjuk a százmilliárdos vagyonokat
- Extraprofitadók: megjöttek a kormány legújabb tervei
- Hatalmas adóváltozások jönnek 2026-ban, és ez még nem minden
- Itt a fordulat: ez lehet az első jel arra, hogy megmenekülhet a Föld
- Véget ért az orosz-ukrán béketárgyalás: itt van minden, amit tudni lehet
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Fűnyírás mindenáron? Kényszeres kertrendezés helyett megéri kicsit lustának lenni
A gyepek és méhlegelők körül mindig forró a hangulat, de a tét sokkal nagyobb a lakók igazánál.
Megérkeztek a számok: meglepő helyen kötöttek ki az állampapírkamatok
Körvonalazódik, mihez kezdtek a magyarok a felszabaduló megtakarításaikkal.
Lemond a kormány több száz milliárdról a választások után – Mi történik?
Eltűnik az egyik legfontosabb bevétel?
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen