Európa és Magyarország éppen csak beinduló akkumulátor-ipara jelentős kihívásokkal néz szembe az elektromos autók értékesítésének globális lassulása miatt. Az SC Insights lítiumakkumulátor-tanácsadó cég szerint a régióban az év eleje óta mintegy 158 gigawattórányi termeléskiépítésre vonatkozó beruházási tervet vontak vissza. Ez főként a lassú fogyasztói felvásárlási kedv és a kínai, Kínában működő cellagyártók által támasztott verseny miatt van így. Az európai piacokat kiszolgáló távol-keleti gyártók is letekerhetik terveiket.
Július elsejétől egy új környezetvédelmi hatóságot hozott létre a kormány, amely közbeékelődik az eddigi elsőfokú hatóságnak, illetve a másodfokú bírósági felülvizsgálati lehetőségnek, és így gyakorlatilag az államigazgatás keretein belül lehet kezelni azt, ha egyik-másik fontos beruházás környezetvédelmi engedélyével hiányosságok vannak, vagy a környezeti hatásvizsgálatoknál probléma adódik – gyakorlatilag ezt tartalmazza az Energiaügyi Minisztérium által hétfőn reggel kiadott közlemény. Mindez azután született, hogy például a Samsung gödi, illetve az SK iváncsai gyára környezetvédelmi engedélye, illetve működése kapcsán számos kellemetlen fejlemény derült ki az elmúlt időszakban.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter fogadta a legnagyobb akkumulátoripari cégek közé tartozó SK ON Hungary és CATL Debrecen képviselőt. Az egyeztetések keretében Cho Daehee-vel, az SK ON Hungary ügyvezető igazgatójával és Jason Chen-nel, a CATL európai működésért felelős ügyvezető igazgatójával tárgyalt. A megbeszélés során a felek áttekintették az elektromos járműiparhoz kapcsolódó akkumulátoripar nemzetközi helyzetét, különös tekintettel annak európai helyzetére, továbbá az ágazat előtt álló kihívásokat és a zöld átállásban rejlő lehetőségeket.
Magyarország akkumulátoripari álmait alapjaiban írhatja újra az Európai Unió adatszolgáltatási rendelete. Az akkumulátorútlevelek rendszerében ugyanis a főként kínai és dél-koreai gyártóknak a teljes ellátási láncukra alkalmazniuk kell a szigorú EU-s szabályozást. A Centre for European Political Studies (CEPS) számos olyan pontot azonosított az uniós rendszerben, amely súlyos terhet róhat a gyártókra.
Benyújtotta a nyíregyházi akkumulátorgyár építéséhez kapcsolódó első környezetvédelmi engedélykérelmét a Sunwoda Hungary, amely konkrétan tereprendezési és cölöpözési munkálatokra vonatkozik – közölte a kínai hátterű Sunwoda Hungary.
Az Átlátszó kutatást végzett a dél-koreai SungEel Hitech Hungary Kft. által okozott szennyezés ügyében, és hosszú idő után olyan dokumentumokhoz jutottak, amelyek komoly problémákat tárnak fel. Súlyos, a határértéket akár kétezerszeresen meghatározó szennyezőanyag-koncentrációt mértek egyes gyártósoroknál, valamint több munkavédelmi előírást sem tartottak be.
Az energiatermelés és -felhasználás megváltozásának egyik meghatározó mozgatórugója a környezetileg tisztább technológiákra való váltás szükségessége, amelyet a villamosenergia-felhasználás gyors növekedése jellemez. Ehhez egyre nagyobb szükség lesz biztonságos, hosszú távon és mindenki számára jól hozzáférhető energiatárolási technológiákra. Ebből szempontból az akkumulátorok kézenfekvő megoldásnak számítanak, amelyek az energiatárolás terén a mindennapi életünkben mára szinte egyeduralkodóvá váltak. A jövő pedig elvezethet az Enernet (az internetet és az energiafelhasználást ötvöző új, XXI. századi technológia) korszakába, ahol a dolgok internetének világa találkozhat a dolgok akkumulátorának világával.
Az európai piac elérése érdekében Magyarországon hoz létre egy 100%-os tulajdonú leányvállalatot félmillió dolláros alaptőke mellett a kínai Wuxi Unicomp Technology Co Ltd., amely a globális röntgenipar egyik vezető vállalata – szúrta ki a Portfolio a Shanghai tőzsde hivatalos közzétételei között. A befektetésnek a kínai akkumulátoripar magyarországi terjeszkedéséhez is köze lehet, mert az Unicomp technológiáját széles körben alkalmazzák például a lítium akkumulátorok körében is.
Az Andrada tulajdonosai és vezetése teljes mértékben érti és komolyan veszi az akkumulátor-újrahasznosítási technológiák keltette lakossági aggodalmakat - írja a cég egy friss közleményben. Hozzátették azt is, hogy az előzetes vizsgálati eljárás helyett környezeti hatásvizsgálati eljárást indítanak, Csöbör Katalin országgyűlési képviselő szerint a vállalat visszavonta az alsózsolcai újrahasznosító létesítésére vonatkozó engedélykérelmét.
Egy az uniós vezetők számára készített dokumentum arra figyelmeztet, hogy az Európai Unió 2030-ra nagymértékben függhet Kínától a lítium-ion akkumulátorok és üzemanyagcellák tekintetében, hasonlóan az ukrajnai konfliktus előtti, Oroszországtól való energiakitettséghez. Ahogy utóbbi esetében is Magyarország az egyik, az oroszoktól leginkább függő ország, úgy az akkumulátoripar felé mozduló gazdasági átrendeződéssel Kína felé is a magyar lehet az egyik legjelentősebb kitettség.
A kelet-nyugati együttműködésből eddig is sokat profitált Magyarország, hiszen a három német prémium autógyártó márka mellett a világ tíz legnagyobb akkumulátor gyártója közül öt már hazánkban van, és így Magyarország jelenleg a negyedik legnagyobb akkumulátor gyártó hatalom a világon, de hamarosan a második helyre fog feljönni – erősítette meg a nyáron már pezdegetett kilátást a kínai Egy övezet, egy út konferencián ma Hongkongban Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. Mindez éppen azokban az órákbanhangzott el, amikor Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök Strasbourgban bejelentette, hogy Brüsszel szubvenciós vizsgálatot indít a kínai elektromos autógyártók uniós tevékenységével kapcsolatban, ami kiterjedhet akár a magyarországi akkumulátor gyárak szaporodására is.
Augusztus elején derült rá fény, hogy a gödi Samsung-gyárból származó akkumulátor-hulladékot találtak Abasár határában, egy tűzvédelem nélküli épületben, ugyanolyat, mint a júliusban feltárt ikladi illegális lerakóhelyen – írja a 24.hu. Az Átlátszó által megszerezett dokumentumokból kiderül, hogy honnan került oda a mintegy 1700 tonna veszélyes anyag.
A kínai Huayou csoport leányvállalata, a Bamo Technology Hungary Kft., 1,3 milliárd eurós beruházással egy új európai gyárat épít Ács-Bábolnában. A zöld átállást támogatva, a gyártásban nagy százalékban napelemek és szélerőművek által termelt energiát használnának. Mindehhez az állam 140 millió eurónyi állami támogatást is kifizet. Egy munkásszálló építésére is szükség lesz.
A Nógrád Megyei Kormányhivatal határozatlan ideig felfüggesztette a dél-koreai tulajdonú SungEl Hitech Hungary Kft. bátonyterenyei akkumulátor-feldolgozó üzemének működését azzal az indokkal, hogy a vállalat ismételten megsértette a működésre és hulladékgazdálkodásra vonatkozó előírásokat - szúrta ki a 444 a határozatot.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A műsor első részében a hazai vízbázis, a csap és ásványvizek lítiumtartalmáról volt szó, amely koncentráció várhatóan megnövekszik majd az akkumulátorgyárak elszaporodásával. Vendégünk volt Záray Gyula, az MTA doktora, az ELTE Kémia Intézetének professor emeritusa, az Eötvös Lóránt Kutatóhálózat Ökológiai Kutatóközpont Vízi Ökológiai intézetének tudományos tanácsadója, aki kollégáival részletesen megvizsgálta a hazai vizek lítiumtartalmát. Tanulmányuk megjelent a Nature kiadó a Scientific Reports nevű kiadványában is. A második blokkban az európai gáztározók rekorder töltöttségéről volt szó, amely már a kitűzött határidő előtt elérte a 90 százalékot. Magyarország uniós összevetésben is jól áll. Erről Weinhardt Attilát, a Portfolio energia ügyekkel foglalkozó elemzőjét kérdeztük.
Még Joe Biden idején.
Szerinte egy gyereknek is világos.
Kártérítést követelnek a YouTube királyától.
Ha már Isztambul kudarcba fulladt.
Az első egy ukrán állampolgár volt.
Szekeres Viktorral a Gloster Nyrt. alapítójával beszélgettünk
Kilépünk az összeszerelő-üzem szerepből?
Hétvégén tartják az elnökválasztás második fordulóját.