Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön hivatalában fogadta Milorad Dodikot, a boszniai Szerb Köztársaság elnökét- tájékoztatta az MTI-t a Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály.
Egyre forróbb a helyzet a Balkánon. Szerbiában továbbra sem jutottak nyugvópontra a tüntetések, amelyek az újvidéki vasútállomás tetőszerkezetének novemberi leomlása után törtek ki. Eközben Aleksandar Vučić államfő új miniszterelnök-jelöltet nevezett meg, és elindította saját új mozgalmát is, ami arra utalhat, hogy elérkezettnek látja az időt hatalma ismételt konszolidálására. A szomszédos Bosznia-Hercegovinában eközben a szerb entitás vezetője, Milorad Dodik gerjeszt feszültségeket azzal, hogy a Szerb Köztársaságot ki akarja szakítani az országból. A boszniai szerb vezetőt a szövetségi állam hatóságai egy év börtönre ítélték, és elfogatóparancs is érvényben van ellene. Mindkét történet hátterében felsejlik a szerbekkel hagyományosan jó viszonyt ápoló Oroszország, amelynek igencsak érdekében áll a térség destabilizálása.
Három évtizeddel a boszniai háború befejezése után is országszerte veszélyt jelentenek az elaknásított területek, mintegy 93 ezer ember él olyan helyen, amelyet nem aknamentesítettek - közölte a BBC balkáni irodája.
A brit külügyminiszter szerint Vlagyimir Putyin a Nyugat-Balkánt új célterületként használja, hogy aláássa az európai stabilitást. A térség országai a rég óta fennálló feszültségekkel és az egyre erősödő orosz befolyással küzdenek, miközben az EU-csatlakozási folyamat elakadni látszik. Szerbia, Koszovó és Bosznia mind belső krízisekkel néznek szembe, amelyeket Moszkva saját céljaira próbál kihasználni. Úgy látja, a Nyugat ismét túl későn ébredhet a térség jelentőségére – számolt be a Politico.
Kezdeményezte az Egyesült Államok az ENSZ Biztonsági Tanácsánál, hogy a világszervezet fejezze be koszovói békemisszióját.
A boszniai Szerb Köztársaság vezetése veszélyezteti Bosznia-Hercegovina alkotmányát és jogrendjét az állampolgárok alapvető szabadságára vonatkozó fenyegetésekkel, az Európai Unió pedig nem fogja tűrni ezt - hangsúlyozta Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője kedden Szarajevóban.
Újabb lépést jelentett be a 4iG az észak-macedóniai terjeszkedés jegyében, mobiltornyok és toronyvállalatok használatára írt alá szándéknyilatkozatot, amivel a cél egy országos szintű 5G mobilhálózat kiépítése az országban.
Szerbia péntektől elveszítheti hozzáférését a létfontosságú olajimporthoz, miután kudarcba fulladtak az egyeztetések az ország egyetlen olajfinomítóját érintő amerikai szankciók elkerüléséről - jelentette ki Aleksandar Vucic szerb elnök egy interjúban, amiről a Reuters számolt be. Korábban Szijjártó Péter úgy fogalmazott az üggyel kapcsolatban, hogy ha az amerikai szankció miatt kiesik a NIS olajfinomító termelése, akkor azt az egész régió üzemanyag piaca meg fogja érezni és áremelkedés jöhet.
Milorad Dodik, a Bosznia-Hercegovinától való elszakadásért küzdő szerb vezető annak ellenére látogatott Izraelbe, hogy elfogatóparancs van érvényben ellene hazájában – írja az EuroNews.
A koszovói Viva Fresh Store kiskereskedelmi lánc felvásárolta a SPAR albániai üzleteit a Balfin befektetési csoporttól. A tranzakció értékét nem hozták nyilvánosságra - számolt be az ESM kiskereskedelmi szakportál.
Hétfőn a bosznia-hercegovinai határrendőrség elfogatóparancsot adott ki a boszniai Szerb Köztársaság (Republika Srpska) vezetője, Milorad Dodik ellen – írja a Bloomberg.
Orbán Viktor szerint Magyarország biztonsága szempontjából kulcskérdés Észak-Macedónia stabilitása, az ország EU-csatlakozása kapcsán a magyar elnök szégyenletesnek tartja az Európai Unió eljárását.
Véget ért a szerb nemzetbiztonsági tanács rendkívüli ülése, amelyet azután hívott össze Aleksandar Vučić, hogy Bosznia-Hercegovinában egy év börtönre ítélték a boszniai szerbek vezetőjét, Milorad Dodikot – írja a Danas.
Visszatérhet a még az Egyesült Államokban is egykor nagyon népszerű autómárka, a Yugo. A híres jugoszláv típus egykor alacsony ára miatt volt közkedvelt.
Albin Kurti koszovói miniszterelnök a vasárnap éjszaka folyamán bejelentette, hogy az általa vezetett Önrendelkezés (Vetevendosje) nyerte meg a parlamenti választást, ezért ismét ők alakíthatnak kormányt.
Szerbia legnagyobb olaj- és gázipari vállalata, a Naftna Industrija Srbije (NIS) 90 napos haladékot kért az Egyesült Államok januári, Oroszországot érintő szankciói alól, hogy rendezni tudja a cég tulajdonosi szerkezetét - írta meg a Reuters. Erre azért van szükség, mert a NIS a Gazprom orosz vállalat többségi tulajdonában van. A felmentés létfontosságú lenne, mivel a vállalat Szerbia egyetlen olajfinomítóját üzemelteti, és jelentős szerepet tölt be a régió energiastabilitásában. A szerb kormány mellett a magyar kabinet is támogatja a vállalat kérelmét, miközben a NIS a balkáni piacairól való kivonulás lehetőségét is mérlegeli.
Kínával néznek farkasszemet az amerikai gépek.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Ennek ellenére Moszkva szeretné folytatni az egyeztetéseket.
Példátlan veszteségek mellett zajlik az utolsó nagy offenzíva.
Ez a Fehér Ház álláspontja.
Idén is díjazzuk a vállalatok legjobb pénzügyi-gazdasági vezetőit.
A Xiaomi autója árnyékot vethet a Porsche modelljeire is.
A szomszéd felvételét nagy viták övezik.
Ennyire erős a verseny?