A geopolitikai konfliktusok, illetve az Egyesült Államok és az Európai Unió által Kínára kivetett vámok hatására egyre több globális vállalat dönt ellátási láncainak rövidítése mellett. 2023-ban a globálisan működő vállalatok 67%-a tett ilyen irányú lépéseket. A jelenség még inkább Délkelet-Ázsia országaira és Indiára irányította a figyelmet. Előbbi térség mind a kínai, mind pedig a korábban Kínában működő vállalatoknak lehetőséget kínál a vámok elkerülésére, illetve továbbra is a chip- és félvezetőgyártás egyik kulcsrégiója marad. India pedig ipara és gyártókapacitásai megerősítésén keresztül vált a nagyvállalatok egyik kiemelt célpontjává - az Energiastratégia Intézet nearshoring-sorozatának első része.
Világszerte esnek a részvénypiacok Donald Trump vámintézkedéseinek bejelentése után, az amerikai piacokon is méretes esés jöhet, amivel több százmilliárd dollárral csökkenhet a tőzsdei cégek értéke.
Hasonló témákkal a következő befektetési konferenciánkon is foglalkozunk. Jelentkezz még ma a Portfolio Investment Day 2025 rendezvényünkre.
Kína, Japán és Dél-Korea megállapodott az amerikai vámokkal szembeni közös fellépésről, miután öt év után először tartottak háromoldalú gazdasági egyeztetést - írta meg a Reuters. Az ország miniszterei megállapodtak, hogy szorosan együttműködnek egy átfogó és magas szintű háromoldalú szabadkereskedelmi megállapodás létrehozásáról, a regionális és globális kereskedelem előmozdítása érdekében.
Bár a félvezető chipek ma már mindenütt megtalálhatók, gyártásuk csak néhány országra összpontosul, és ez a növekvő geopolitikai feszültségek időszakában rendkívül sebezhetővé tette az USA gazdaságát és hadseregét. Miközben az Egyesült Államok vezető szerepet tölt be az AI-technológiákban használt csúcskategóriás chipek tervezésében és a hozzájuk szükséges szoftverek biztosításában, magukat a chipeket máshol gyártják. A katasztrofális ellátási zavarok kockázatának elhárítása érdekében az Egyesült Államoknak olyan koherens stratégiára van szüksége, amely a félvezetőipar valamennyi szegmensét felöleli.
Az amerikai kereskedelmi minisztérium félvezető-gyártást támogató részlegénél jelentős létszámleépítés történt: a hivatal dolgozóinak harmadát elbocsátották a héten.
Donald Trump hétfő este bejelentette, hogy a tajvani TSMC félvezetőgyártó vállalat 100 milliárd dolláros beruházásra készül az Egyesült Államokban, amellyel öt új gyártóüzemet létesít a cég Arizonában - számolt be a CNBC.
A TSMC tajvani félvezetőgyártó vállalat további 100 milliárd dolláros beruházást és öt új chipgyár létesítését jelentette be az Egyesült Államokban – írja a Reuters.
2022 októberétől kezdve Joe Biden korábbi amerikai elnök adminisztrációja korlátozásokat vezetett be a fejlett félvezetők Kínába irányuló amerikai exportjára. Ezek a chipek klasszikus kettős felhasználású technológiaként a fegyverrendszerekben, kibertámadásoknál és megfigyeléseknél használt generatív mesterséges intelligenciát és szuperszámítógépeket működtetik. Ugyanígy fokozhatják a vállalatok nemzetközi versenyképességét is – ebben az esetben a kínai csúcstechnológiai cégeket erősíthetik, hogy felvegyék a versenyt az amerikai rivális vállalatokkal.
A kereskedelmi háborús környezetben szép csendben az Európai Unió és India egy közelebb kerülhet egymáshoz. Főként az elektromos járművek és a félvezetők terén állnak közel egy megállapodáshoz. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke vezeti az új bizottsági tagokat első indiai látogatásukra, miközben Brüsszel és Új-Delhi megerősíti kapcsolatait, hogy ellensúlyozza az Egyesült Államok vámfenyegetéseit és Kína agresszív kereskedelmi gyakorlatát.
Japán GDP-je 0,7%-kal nőtt negyedéves alapon a 2024 negyedik negyedévében, ami meghaladta az előző negyedév felülvizsgált 0,4%-os növekedését és a piaci konszenzus 0,3%-os várakozását. A gazdasági növekedés elsősorban az erős külső keresletnek köszönhető, különösen a félvezetők iránti globális kereslet növekedése segítette az exportot és a vállalati beruházásokat, miközben a belföldi kereslet valamelyest gyengült.
Donald Trump amerikai elnök felszólította a chipgyártókat, hogy telepítsék vissza termelésüket az Egyesült Államokba, és úgy fogalmazott a Fehér Házban tartott sajtótájékoztatón, hogy "Tajvan elvette tőlünk a chipgyártást". Erre pénteken reggel rögtön reagált a tajvani elnök, aki azt hangsúlyozta, hogy tisztában vannak az amerikai elnök aggodalmaival, tárgyalást ajánlott és azt, hogy országa többet fektet be és többet vásárol az Egyesült Államokban, valamint növeli a védelmi kiadásokat.
Globálisan 627,6 milliárd dollár értékben adtak el chipeket a világon tavaly, ami rekordszintnek számít és 19,1 százalékkal felülmúlta a 2023. évit - áll a világ vezető nemzetközi gyártóit tömörítő szervezet, a SIA honlapján.
Holland hírszerzési jelentések szerint egy mikrochipgyártással foglalkozó vállalat volt alkalmazottja kapcsolatban állt az orosz Külföldi Hírszerző Szolgálattal (SzVR) – számolt be az Ukrinform.
Tavaly 626 milliárd dollár értékben adtak el félvezetőket világszerte, ami 18 százalékos növekedés 2023-hoz képest - áll a Gartner amerikai technológiai piackutató cég jelentésében.
A csütörtöki piaczárást követően tette közzé negyedik negyedéves számait az Intel. A vállalat ugyan a várakozásoknak megfelelően veszteséges évet zárt, de több eredménysoron is képes volt pozitív meglepetést okozni az elemzőknek. Ugyan az új vezérigazgató körüli bizonytalanságok, illetve az AI-versenyben történő lemaradás miatt továbbra is jelentős bizonytalanságok vannak a vállalattal kapcsolatban, a meglepetések arra utalnak, hogy az elmúlt évek szenvedése után már kezd látszani a fény az alagút végén az Intelnél a történelmi átalakulás közepette, ráadásul az idei évtől a várakozások szerint ismét elindulhat a cég a stabil növekedés útján.
Az ASML chipgyártó a várakozásokat felülmúló megrendelésállományról számolt be a negyedik negyedévben, miután a mesterséges intelligencia iránti növekvő kereslet pozitívan hatott a cég teljesítményére. A vállalat erős negyedéves számai enyhíthetik a kínai DeepSeek által keltett aggodalmakat a befektetők körében - számolt be a Bloomberg.
Érdekes megállapításokat tett az MNB.
Van olyan termék ami közel 400 százalékkal drágult.
Megnéztük, mi folyik a Google-ben.
Cikkünk folyamatosan frissül.
2024 júniusában írtak alá átfogó stratégiai partnerségi szerződést a felek.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.