1,1 milliárd eurós, akár 1,7 milliárd eurósra bővíthető borrowig base hitelkeretről írt alá megállapodást a svájci központú MET Csoport az értékesítési és trading üzletága számára pénzügyi intézmények egy csoportjával – közölte a vállalat.
Egy 10 milliárd dolláros vagyont kezelő amerikai ingatlanalap likviditása fogytán van, mivel a befektetők elkezdték kivonni a pénzüket a kereskedelmi ingatlanszektorral kapcsolatos aggodalmaik miatt – írja a Financial Times.
Váratlan kamatcsökkentéssel lepte meg a kínai központi bank a piacokat. A People's Bank of China (PBoC) 25 bázisponttal mérsékelte a az ötéves lejáratú irányadó eszközének alapkamatát. A lépés a kínai gazdaságpolitika kötéltáncának újabb lépése: úgy kellene megpróbálni élénkíteni a szerkezeti problémákkal küzdő gazdaságot, hogy közben a pénzügyi stabilitás is fennmaradjon.
2022 ősze óta már hatszor hívott le 100-250 millió euró közötti tételeket az MVM Csoport a kínai ICBC óriásbankkal kötött általános vállalatfinanszírozási hitelmegállapodásból – derült ki egy közadat igénylésből. Frissítés! A cikk végét frissítettük az MVM Csoport reakciójával.
A legszorosabb szövetségeseknek fenntartott katonai hitelt nyújt az Egyesült Államok Lengyelországnak, hogy a NATO keleti szárnyát megerősítse a lengyel hadsereg fejlesztésén keresztül – közölte hétfő este az amerikai külügyminisztérium.
Miután az augusztus végi határidőig kiküldte az Európai Bizottságnak a magyar kormány a 3,92 milliárd eurónyi helyreállítási hitelkérelmet, illetve a 0,7 milliárd eurónyi REPowerEU támogatás anyagát, ma nyilvánosságra is hozta a 72 oldalas részletes dokumentumot. Ez erősítette meg azt, hogy 14 reform mellett végül valóban 15 beruházást tervez a kormány, és valóban lecserélte az orosz fosszilis energiahordozókról való leválást segítő beruházási elemeket, amelyeket a Portfolio elsőként írt meg. Az is nyomatékosan, két helyen is benne van a friss anyagban, hogy a kormány igenis kéri az együtt 4,6 milliárd eurós forráskeret 20%-nyi előlegét, amint lehetséges, noha múlt heti cikkünkben rámutattunk: nem egyértelmű a helyzet, hogy ehhez tényleg hozzáférünk anélkül is, hogy a szupermérföldköveket teljesítené a kormány.
Egyelőre messzinek tűnik, hogy a magyar kormány akár a helyreállítási és ellenállóképességi eszköz (RRF) vagy kohéziós források lehívásáról megállapodásra jusson az Európai Bizottsággal, az pedig már gyakorlatilag a jövő évre tolódott, hogy az első transzferek megérkezhessenek ebből a két alapból. Azonban a múlt héten beadott RePowerEU-fejezethez kapcsolódó RRF-hitelkérelemből (bár utolsóként került ki Brüsszelbe), mégis megérkezhetnek az első utalások a költségvetésbe. Ennél a forrásnál ugyanis egy kiskapunak hála ki lehet kerülni a jogállamisági eljárással járó blokkolást. Azért jogi és politikai bizonytalanságok még akadnak.
Magyarország a tegnap éjféli határidőig valóban benyújtotta az Európai Bizottságnak a 3,9 milliárd eurós helyreállítási hitelkérelmét, illetve a 0,7 milliárd eurós REPowerEU támogatás iránti kérelmét, így összességében 10,4 milliárd eurónyi helyreállítási forrásról zajlanak a tárgyalások – derült ki a brüsszeli testület pénteki közleményéből. Ez, illetve egy kapcsolódó táblázat azt is felfedte, hogy a tegnapi határidőig hat tagállam kért első alkalommal az uniós helyreállítási hitelből, így a korábbi hét tagállammal együtt az összes igényelt hitelforrás 293 milliárd eurót tesz ki, ami az elérhető keret 76%-a.
A Paks II.-höz kapcsolódó, minap kihirdetett új magyar-orosz államközi hitelmegállapodás technikai lebonyolításához van köze annak, hogy a kormány egy friss rendelettel hozzányúlt a gazdasági stabilitásról szóló törvényhez és az Államadósság Kezelő Központ mellett egy új céget is megjelölt, mint adminisztratív lebonyolító – tudta meg a Portfolio.
Megszerzett egy fejlesztési hitelkeretet az ID Energy Group, amely nyomán 67 darab, kései fázisban lévő naperőműves és szárazföldi szélerőműves projektjét tudja befejezni több európai országban, köztük Magyarországon, összesen 1,6 GWp névleges kapacitással – közölte szerdán a spanyol hátterű, megújuló energiával foglalkozó vállalat.
Elfogadta pénteken az állami Duma azt az orosz kormányelőterjesztést, amely a Paks II. módosított finanszírozási szerződésének részleteit tartalmazta, és ennek az indoklásából derült ki, hogy a Portolio kalkulációival összhangban alig 1 milliárd forint a halasztott fizetési kötelezettsége a Paks II. Zrt.-nek az oroszok felé.
Megjelent múlt szombaton a Paks II.-vel kapcsolatban egy új orosz kormányrendelet, amelyből az derült ki, hogy három pénzügyi tételre halasztott fizetést kapott Magyarország Oroszországtól az új atomerőművel összefüggő hitelkeret kapcsán. A Portfolio információi szerint a Paks II.-vel kapcsolatos finanszírozási szerződés módosítása a napokban a Magyar Közlönyben is megjelenik majd, és az itthoni publikáláshoz képest 30 napunk lesz egyben rendezni ezeket a tételeket egy új orosz intézmény felé, hiszen a hitelt eddig folyósító orosz állami bank nyugati szankciók hatálya alatt áll. A finanszírozási szerződésben ezek mellett számos egyéb kisebb-nagyobb technikai módosítás is történt, amelyek egyrészt egyszerűsítették a projekt finanszírozási-elszámolási keretrendszerét, másrészt beépítettek olyan elemeket is, amelyek az esetleges további nyugati szankciókra igyekeznek felkészülni.
A kínai központi bank 3,65 százalékról 3,55 százalékra szállította le az egyéves hitelek referenciakamatát (Loan Prime Rate/LPR) kedden, hogy élénkítse a lanyha gazdaságot. A jegybank ezt a kamatot utoljára tavaly augusztusban csökkentette szintén 10 bázisponttal az eddig érvényes 3,65 százalékra. Ugyancsak kedden a jegybank a szintén tavaly augusztus óta érvényes 4,30 százalékról, 4,20 százalékra vitte le az ötéves lejáratú hitelek kamatlábát.
A Credit Suisse teljes mértékben visszafizette a svájci kormány által biztosított sürgősségi hitelkeretből felvett likviditást.
A svájci székhelyű MET Csoport 1,23 milliárd eurósra bővítette a szindikált, több devizában lehívható, fedezettel biztosított borrowing base hitelkeretét. Az eredetileg 1 milliárd eurós hitelkeret erőteljes támogatást kapott mind a meglévő, mind az új banki partnerektől, ezért túljegyzéssel zárult.
Noha eleinte a magyar kormány elutasította, hogy igényelje az uniós Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszköz olcsó hitelkeretét, most mégis felkérték Navracsics Tibor uniós főtárgyalóvá előlépett területfejlesztési minisztert annak megigénylésére. Nyáron jár le a határidő a 9,6 milliárd eurós olcsó uniós hitel felvételére, amelynek felhasználásáról Lantos Csaba energiaügyi miniszter dönt majd.
Megszólalt az RMDSZ vezetője is.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború eseményeivel.
Reméli, Trump ezt megérti.
Állítják, ezért nincs szükség a tesztelésre.
A fix kamatra vagy a változóra esküsznek a befektetők?
Fellélegezhetnek az állattenyésztők?
A gyepek és méhlegelők körül mindig forró a hangulat, de a tét sokkal nagyobb a lakók igazánál.