Emelkednek az amerikai kötvényhozamok a Fed ma esti kamatdöntése előtt, mivel a befektetők elkezdték azt árazni, hogy lassabb lesz a lazítás üteme a korábban vártnál. Trump áprilisi vámbejelentései óta ez lesz az első kamatdöntő ülés, így a piac árgus szemekkel figyeli majd az USA jegybankelnökének nyilatkozatát az események értelmezéséről.
Úgy kellene leszorítani az Európai Unió legmagasabb költségvetési hiányát, hogy jó esély van arra, hogy egy ultranacionalista, euroszkeptikus politikus lesz az ország új elnöke, miközben a kormány önként lemondott – a fenti mondatban röviden össze lehet foglalni Románia elmúlt két napját. Ez pedig már a piac szerint is komoly feladat, amit jól mutat, hogy kedden másfél héttel az elnökválasztás második fordulója előtt a jegybanknak kellett megmentenie a román lejt a totális összeomlástól, miközben a kötvényhozamok megállíthatatlanul emelkednek. Izgalmas napok elé néz keleti szomszédunk a közelgő választások előtt.
Az amerikai államkötvénypiac a héten súlyos likviditási válság jeleit mutatta, miután a 10 éves hozam 2001 óta nem látott mértékben, közel 0,5 százalékponttal emelkedett. A piacok megingását Donald Trump amerikai elnök kiszámíthatatlan vámpolitikája, a Fed óvatos reakciói és a befektetői bizalom látványos visszaesése egyaránt táplálta – írja a Financial Times.
Az elmúlt években hozzászokhattunk, hogy előbb, vagy utóbb, de végül mindig az erős dollár győz. Az év első hónapjaiban nagyon megütötték a zöldhasút, azonban a napokban már az erősödés jeleit látjuk. Nagy kérdés, hogy most kezdődik az új dollárerősödő trend, vagy pedig van más is a háttérben, amiért érdemes messzebbre tekinteni.
A berlini fal 1990 eleji leomlása óta nem látott mértékű egynapi hozamemelkedés következett be tegnap a német 10 éves kötvénypiacon, arra adott reakcióként, hogy nagyszabású védelmi és infrastrukturális beruházásokat célzó költségvetési költekezési tervek jelentek meg - hívta fel a figyelmet a Bloomberg. Sőt, úgy tűnik, hogy az óriási mozgásnak még nincs vége: ma további jelentős hozamemelkedés zajlik.
A hét minden napján erősödni tudott a forint az euróval szemben, ami azt eredményezte, hogy a hétfőn még 410-et közelítő devizaárfolyam 405 alá süllyedt csütörtök délutánra. Ma is itt kezdett a forint, sőt még a 404-es szintet is megközelítette az árfolyam. Majd a délelőtt folyamán ennél a pontnál érkezett el a fordulat, és a délután sem kedvezett a hazai fizetőeszköznek. Az amerikai makrogazdasági adatok hoztak izgalmat a piacokra.
Bár idáig minden a dollár mellett szólt, azonban Trump elnök legfrissebb intézkedései itt is felkavarják az állóvizet. Vajon van esély arra, hogy elinduljon a nagy dollárgyengülés? Ha ez megtörténne az számos befektetésünk, de még a forint sorsát is megváltoztathatná. Mutatjuk a lehetőségeket.
A befektetők óvatos optimizmussal tekintenek Donald Trump kereskedelempolitikájára, és ennek megfelelően kezdik átcsoportosítani portfólióikat az európai részvények felé - derül ki a Bank of America legfrissebb felméréséből. Az alapkezelők körében végzett kutatás szerint a piacok már kevésbé tartanak a korábban beharangozott szigorú vámpolitikától, és ez tükröződik a befektetési stratégiákban is - írta meg a Bloomberg.
Az amerikai 10 éves államkötvények hozama közelít a 2023 végi csúcsokhoz, miközben a globális kötvénypiacokat inflációs félelmek uralják. A hozamok emelkedését Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikájának várható hatásai és a vártnál ragadósabb infláció miatti aggodalmak is táplálják.
A "Portfólió-ajánlók" sorozatunk keretében minden hónapban arról kérdezzük a hazai alapkezelőket, hogyan állítanának össze egy közepes kockázatvállalású, középtávra szóló, fiktív modellportfóliót. Az alábbiakban a VIG Alapkezelő írását olvashatják:
A tegnapi amerikai kamatdöntő ülés után egymásnak borulva sírtak a részvény- és kötvénybefektetők is. Viszont jó hír, hogy számos olyan finom, rejtett üzenet is elhangzott a Jerome Powell sajtótájékoztatóján, amire építkezve kiváló jövőbeli kereskedési ötletek adódhatnak. Ezeket mutatjuk most be.
Csúcsokat döntött a magyar tőzsde novemberben, a forint viszont masszív gyengülésbe kezdett. December elején is megkérdeztük a hazai alapkezelőket havi rendszeres felmérésünkben, hogy mit várnak a magyar részvénypiacon, és hogy merre mozdulhat a forint a következő hónapokban.
2025-ben óriási mennyiségű államadósságot kell az USA-ban újrafinanszírozni, ami elsősorban a Biden-kormány öröksége. Fennáll a veszélye, hogy ez keresztbehúzza Trump elnök számításait, ami akár átírhatja a pénzpiacok viselkedését jövőre és még odacsaphat a részvénybefektetéseinknek is.
Donaáld Trump megválasztása után egyértelműnek tűnt az irány a dollárban. Az újraéledő vámháború és az elnök gazdaságélénkítő intézkedései miatt csak erősödhet a dollár. A héten viszont ezzel a narratívával élesen ellentmondó mozgásokat látunk, miközben nagyon fontos szintekhez érkezett el a zöldhasú a grafikonon is. Ha pedig a dollárban komoly mozgásokat látunk, az sok más pénzügyi befektetés sorsát is meghatározhatja.
Jelentős amerikai állampapírpiaci hozamemelkedést váltott ki tegnap este óta szinte minden fontos futamidőn az, hogy Donald Trump diadalmaskodott az elnökválasztáson, amelynek nyomán a német kötvényhozamok inkább estek; és ez segített abban is, hogy a magyar kötvényhozamok mérsékelt emelkedéssel megússzák a mai napot.
Donald Trump megnyerte a választásokat és ennek a befektetéseinkre is komoly hatása lehet, még itt Magyarországon is. Emiatt érdemes megnézni, hogy Trump elnöksége mit hozhat a részvényeknek, kötvényeknek, az árupiaci termékeknek és a dollárnak is. Ha valamelyikben elindulna egy új trend, azt érdemes lehet meglovagolni.
Európában kitartott az emelkedés.
Potenciális összeomlásról, új polgárháborúról beszélt.
Elárulta, korábban miért ismerte el Nicușor Dan győzelmét.
Az EU-csatlakozási tárgyalásban is segítséget nyújtanak.
Hosszú távú járatok teljesítésére képes repülőt vettek át.
Megszólalt a Fővárosi Főügyészség.
Eltűnik az egyik legfontosabb bevétel?
Az energiaügyi miniszter értékelte Magyarország energiaszuverenitási törekvéseit
A Moody's leértékelése új fejezetet nyithat.