Egy rejtélyes, öt másodperc alatt történt eseménysorozat okozta Spanyolország és Portugália történetének legsúlyosabb áramszünetét hétfőn kora délután, amelynek néhány részletét felfedte a spanyol villamosenergia rendszerüzemeltető, de sok még a megválaszolatlan kérdés. Egyelőre annyi látszik, hogy a két ország legnagyobb részén már helyreállt a szolgáltatás, de a sok órás leállásból adódó tovagyűrűző hatásokat még nem sikerült teljesen felszámolni.
Szakértők szerint öt éves távon kumuláltan akár 15-20%-kal is ronthatja a KÁT-rendszerbe tartozó, összesen 3100 MW beépített teljesítőképességű erőművek bevételeinek alakulását a kötelező átvételi tarifa előző évi inflációhoz való indexálásának felfüggesztése. A naperőművek üzemeltetésével foglalkozó Sole Nostrum Zrt. vezérigazgatója, Reitmann Balázs szerint az inflációkövetés felfüggesztése nem jó hír a befektetőknek, azonban fontos hangsúlyozni, hogy nem érdemes a megfelelő karbantartáson spórolni – ellensúlyozandó a kieső forrásokat – mert az hamar visszaüthet: a modulok tisztítása például apróságnak tűnhet, pedig 5–15%-os teljesítménycsökkenést is okozhat, ráadásul a több mint 370 naperőművet üzemeltető cégnél ennél sokkal súlyosabb mulasztásokkal is találkoznak.
Jelenleg komoly illetékkockázattal találja szembe magát az, aki átminősítés előtt álló földterületen kezd naperőmű beruházást. Egy várható jogszabály-módosítás azonban igyekszik megoldani a helyzetet.
Idén februárban apró, de annál fontosabb jogszabályváltozás lépett életbe: 2029-ig kivezetik az ipari naperőművek döntő részét érintő KÁT (Kötelező Átvételi Tarifa) rendszerből az éves inflációkövető indexálást, illetve megkönnyítik az energiatárolók telepítését a termelők számára. Ezzel új modell nyílik meg, sokkal vonzóbbá válhat a szabadpiaci működés, ráadásul jelentős mértékű állami támogatás is igényelhető az energiatárolós beruházásokhoz. Nem olcsó belekezdeni, de a jelenlegi árkörnyezetben 3-5 év alatt is megtérülhet a projekt, utána pedig évente több 10 millió forintokat hozhat az beruházónak. Rengeteg a megválaszolandó kérdés: mennyibe kerül 1 MW/h kapacitású akkumulátor? Hová lehet telepíteni? Hogyan kell kiszámolni a megtérülést? Melyik gyártó terméke lehet a legjobb választás? Ki finanszírozza meg, és ki építi fel? Nagy Zsolt Dáviddal, a SOLARKIT Europe Kft. ipari rendszerek szakértőjével keressük mindezekre a válaszokat.
Márciusban elérte a háromszázezret a háztartási méretű naperőművek száma Magyarországon, amelyek együttes teljesítménye már meghaladja a 2700 megawattot, és a teljes hazai naperőművi kapacitás több mint egyharmadát teszik ki.
Berobban a tavasz Magyarországon, ami nemcsak abból érződik, hogy fut fel a napközbeni hőmérséklet, hanem abból is, hogy ezen a hétvégén összesen 11 órán keresztül lesz negatív a nagykereskedelmi áramár a 48-ból, akárcsak a múlt hétvégén.
Üzleti és rendszerirányítási szempontból is egyre inkább fenntarthatatlanná válik az elmúlt években kibontakozó napenergia-boom. Az ellentmondásos helyzet feloldására főként a rugalmasan használható akkumulátoros energiatárolók adhatnak választ. A tavalyi évben áttörés tapasztalható, a legnagyobb energiaipari szereplők tárolókapacitás-bővítése legitimálták a technológiát a piacon. A beszerzési ár rohamosan csökken, de még mindig jelentős befektetést igényel, piaci konstrukciókban viszont akár már 5 év alatt megtérül, ugyanakkor a banki finanszírozásnak is nyitnia kell az energiatárolók felé. A Portfolio Józsa Gábort, a Smart Grid Solutions akkumulátoros ipari energiatárolókkal foglalkozó vállalat ügyvezetőjét kérdezte a technológiai fejlődésről, újrahasznosításról, üzleti lehetőségekről, és arról, hogy miért előnyös, ha olyan világszintű, minőségi akkugyártó, mint a Gotion áll a vállalat mögött, amely Európában is folytat gyártási tevékenységet, ráadásul a Volkswagen a fő részvényese.
A Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 konferencián Luczay Péter, az ALTEO vezérigazgató-helyettese a KÁT-os termelők szerepét helyezte új megvilágításba a hazai villamosenergia-rendszerben. Elmondása szerint ezek a termelők nem okoznak aránytalan kiegyenlítetlenséget, és nem terhelik indokolatlanul a rendszert. A problémák sokkal inkább az adminisztratív korlátokból és az elavult szabályozásból fakadnak. Kiemelte, hogy a KÁT mérlegkör szaldója az elmúlt években pozitív volt, vagyis ezek a termelők összességében értéket teremtenek. A megoldás kulcsa a szabályozási piacokhoz való szélesebb hozzáférés és az ösztönzők újragondolása lehet - beszámolónk az eseményről.
Ma már nehezen elképzelhető, hogy egy vállalat úgy tartsa meg az értékét a piacon, hogy nem foglalkozik fenntarthatósággal. A zöldülési elvárás azonban egy olyan út, amelyen érdemes lépésenként végigmenni. Fontos azt is figyelembe venni, hogy ma zöldenergiát lekötni hosszútávra lehet csak (például PPA-ken keresztül), és még az is elképzelhető, hogy 2-3 év múlva már nem lesz erre lehetőség, így hiánycikk lehet - mondta Pokol László, a Green Cloud Platform vezérigazgatója a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 konferencián.
A 2024-es globális összevetés alapján lehagyta Magyarország Chilét és Görögországot a napenergia hasznosításában, hiszen 25%-ra ugrott az áramtermelésen belüli súlya, és így világelső lett a napenergia hasznosításában – hívta fel a figyelmet kedd reggeli Facebook-posztjában a figyelmet az Energiaügyi Minisztérium.
A szlovák kormány 2026 végéig fokozatosan megszünteti az új megújulóenergia-projektek garantált átvételi áras, illetve fix támogatásait. A gazdasági minisztérium ugyan továbbra is fontosnak tartja a megújuló energiaforrásokat, de úgy értékeli, hogy a technológiai fejlődés és a költségek csökkenése miatt a projektek támogatás nélkül is életképesek lehetnek - számolt be az Euractiv. A lépés csökkentheti a szlovák zöldenergia-piaci beruházási kedvet és arra késztetheti az üzemeltetőket, hogy újragondolják létesítményeik üzemben tartását, de nemzetközi következményekkel is járhat.
Holnap, szombaton, délután 2 és 3 óra közöttre mínusz 48,9 eurós áramár alakult ki a magyar áramtőzsdén, ami az idei év messze legmélyebb nagykereskedelmi árszintje, és az elmúlt évek negatív órás árai közül is az egyik legmélyebb. Mindez jól rámutat a naperőművek durva kannibalizációs hatására, igaz ez nemcsak itthon figyelhető meg, hanem Európa-szerte, és erről árulkodnak a nemrég közzétett egész tavalyi éves adatok is. Erről a témáról, a kilátásokról és az energiatárolási megoldásokról is részletesen szó lesz a Portfolio jövő keddi Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, amelyre még nem késő jelentkezni itt.
Már csak néhány nap, és jövő kedden, április 8-án megrendezzük a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 című konferenciát, amelynek második szekciója az energiamenedzsment rendszerekkel, és az energiahatékonysággal foglalkozik. Sőt, egy unikális panelbeszélgetés keretében elsőként mondja el a nagy változások okait, céljait és részleteit Gondola Csaba, az Energiaügyi Minisztérium ezen területért is felelős új államtitkára. A beszélgetés során kifejtik álláspontjukat a szabályozói hatóság, a gáztőzsde, a kötelezetti szektor és az auditorok érdekképviseletének illetékesei is. Még nem késő regisztrálni, jöjjön el Ön is, és hallgassa meg élőben az EKR változásait megvitató szakértők gondolatait!
A hosszú távú vállalati villamosenergia-vásárlási szerződések, a cPPA-k a hazai zöldátmenetben is fontos szerepet tölthetnek be, egyelőre viszont több ok miatt Magyarországon egzotikusnak számít ez a szerződéstípus. Azonban ahogy a zöldátmenet erősödik, a vállalatok pedig egyre inkább kiveszik belőle a részüket, a cPPA-szerződések is egyre inkább felértékelődhetnek. A konstrukció számos nehéz helyzetben lévő naperőmű beruházó számára is lehetőséget jelenthet, akik például akkumulátoros kapacitás telepítésével tehetik életképesebbé projektjeiket. Erről a témáról is hangsúlyosan szó lesz a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, amelyen az alábbi cikkben is szereplő Orbán Gábor, az MVM Partner vezérigazgatója is előad. További részletek és jelentkezés itt.
A rohamosan terjedő megújulókapacitások a villamosenergia-árak helyenként szédítő ingadozását vonják maguk után, azonban a megfelelő műszaki és jogi konstrukciók kihasználásával a fogyasztók saját előnyükre fordíthatják a körülményeket. A Portfolio-MAGE Járműipar 2025 konferencia előadói erről is beszéltek a rendezvény fenntarthatóságra fókuszáló szekciójában.
A keddi rekordot több, mint 120 MW-tal megdöntötte csütörtökön az ipari méretű naperőművek áramtermelési csúcsa, hiszen a friss rekord csütörtökön 11 óra tájban 3883 MW volt, és ezzel párhuzamosan a három naperőművi kategória együttes termelése is új történelmi rekordot ért el 6266 MW-tal – emelte ki pénteki Facebook-posztjában az Energiaügyi Minisztérium. Erről a fejleményről és az általa okozott fokozott kihívásokról is szó lesz a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, amelyen a tárca két államtitkára is részt vesz, részletes program itt, jelentkezés itt.
Az Európai Bizottság határozottan elutasította a két kabinet aggályait.
A Portfolio és a KAVOSZ gazdasági roadshow-ja Pécsen folytatódott.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Mi áll a GDP-csökkenés mögött?
Távozik a guru a Berkshire Hathaway éléről.
Nyitrai Győzővel, az MBH Befektetési Bank üzlet- és termékfejlesztésért felelős vezérigazgató-helyettesével beszélgettünk.