Áttörést jelentő vérvizsgálati módszert fejlesztettek ki kutatók, amely segíthet az Alzheimer-kór korai felismerésében és a betegség előrehaladottságának megállapításában. Az új teszt kulcsfontosságú lehet a megfelelő terápia kiválasztásában – írja a The Guardian.
Az AstraZeneca új koleszterincsökkentő gyógyszere jelentős áttörést ért el a klinikai vizsgálatok során: a statinokkal kombinálva 50,7 százalékkal csökkentette a káros koleszterin szintjét, ami komoly piaci potenciált jelent a vállalat számára - közölte a Bloomberg.
Gépi tanulás segítségével nagy pontossággal megjósolható, hogy az emlőrák elsődleges kezelése után milyen típusú helyi kiújulásra van esély, és ezután kialakulhatnak-e szervi áttétek, derül ki a Semmelweis Egyetem friss kutatásából. A szakemberek 154 beteg adatainak elemzésével egyebek mellett kimutatták, hogy minél több idő telik el az első diagnózis és a tumor visszatérése között, annál kisebb az áttétek kockázata. A kutatás eredményei fontos lépést jelenthetnek a személyre szabott terápiás stratégiák kialakításában.
Konzorciumi partnerségben új defibrillátort fejleszt az Innomed és a Pécsi Tudományegyetem. A 733 millió forintos uniós támogatásból megvalósuló projekt célja az újraélesztések sikerrátájának javítása. A prototípus már megvan, a szabadalom beadása már folyamatban.
Új kutatások szerint a herpeszvírus az orron keresztül az agyba jutva súlyos neurológiai problémákat okozhat, azonban a tudósok már azonosították azt az enzimet, amely szerepet játszik ebben a folyamatban.
Áttörő felfedezést tettek izraeli kutatók: az immunrendszer egy eddig ismeretlen részét azonosították, amely potenciális antibiotikumok valóságos aranybányája lehet - tudósított a BBC.
A pekingi Orvosegyesületi Főiskolai Kórház és a Kínai Tudományos Akadémia alá tartozó automatizálási intézet elindította közös fejlesztésű és Kínában elsőként a ritka betegségekre szakosodott mesterséges intelligencia (MI) nagy nyelvi modelljét, mellyel a diagnosztikai pontosságot és a klinikai orvosok hatékonyságát fokoznák - jelentette a kínai állami média.
Áttörést jelenthet a tuberkulózis elleni küzdelemben egy új mRNS-alapú vakcina, amely az előzetes klinikai vizsgálatok során ígéretes eredményeket mutat, így az egyik leghalálosabb fertőző betegség ellen új fegyver kerülhet az orvosok kezébe - közölte az IFL Science.
Egy új tanulmány szerint a Covid-19 oltások után az emberek kis részénél ritka tünetegyüttes alakulhat ki, amelyet fáradtság, terhelési intolerancia, agyköd, fülzúgás és szédülés jellemez. A kutatók biológiai eltéréseket is találtak az oltási utáni szindróma miatt vizsgált betegeknél - írta meg a New York Times.
A manapság egyre népszerűbb diabéteszgyógyszereket, mint az Wegovyt és Zepboundot egyre többen használják világszerte fogyókúrás céllal is. Egy új tanulmány szerint azonban nem teljesen veszélytelenek ezek a készítmények. Egyre gyakrabban hallani manapság, hogy az ezeket fogyasztók körében ritka esetekben akár súlyos szemproblémák is kialakulhatnak - írta meg a Medical News Today.
Sikerrel zárult a Semmelweis Egyetem munkatársai és a Premier Med Egészségügyi-, Oktató- és Kutatóintézet munkatársai által végzett, több éves kutatás egyes pajzsmirigydaganatok új, minimál-invazív kezelési módszerének kidolgozására. A tanulmány eredményeként Magyarországon érhető el a régióban elsőként a vágás (nyitott műtét) nélküli technológia, amely a vonatkozó közlemény szerint nemcsak a betegek számára biztosít gyorsabb és kevesebb kockázattal járó gyógyulást, hanem a pajzsmirigy működését is megőrzi. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI) által több mint 167 millió forinttal támogatott kutatás eredményeinek köszönhetően az eljárás iránt jelentős a nemzetközi érdeklődés. Az alternatív kezelési technológia a magánellátásban és állami finanszírozásban is elérhető a betegek számára. Az első nemzetközi érdeklődők már bejelentkeztek a kezelés elsajátítására oktatás keretében.
Az Egyesült Államokban újabb mérföldkőhöz érkezett a xenotranszplantáció: egy 53 éves nő már több mint két hónapja él egészségesen sertésből származó vesével. A sikeres beavatkozás reményt adhat a szervátültetésre várók ezreinek világszerte - számolt be a Sky News.
A tudósok egy új, félmillió DNS-mutációt tartalmazó adatbázist hoztak létre, amely feltárja, hogy egyes genetikai betegségek hogyan módosítják a szervezet fehérjéinek felépítését. A kutatók reményei szerint ez az áttörés új utakat nyithat meg a genetikai rendellenességek kezelésében, lehetővé téve olyan, személyre szabott gyógyszerek kifejlesztését, amelyek közvetlenül a mutációk hatásait célozzák meg - írta meg a Live Science.
A Neuralink agy-számítógépes eszközét egy harmadik betegbe ültették be, és a vállalat tervei szerint 2025-ben még 20-30 beültetést terveznek, mondta Elon Musk alapító a Bloomberg szerint.
Ugyan az orvostudomány fejlődésének köszönhetően elmondható, hogy az emberek átlagosan várható életkora egyre magasabb világszerte, sok embert foglalkoztat, hogyan élhetünk még tovább, mi lehet a titka azoknak, akik 100 éves kor felett járnak. A New York Times cikkében arra a megosztó kérdésre kereste a választ, hogy a extrém hosszú életkort a sokak által vallott életmódbeli tényezők, vagy inkább az örökölt gének határozzák meg.
Az emberi hajszálnál százszor vékonyabb struktúrákban sikerült megfigyelni az emlékek megszületését egy magyar kutatók által fejlesztett speciális mikroszkóp segítségével. A felfedezés új távlatokat nyithat az időskori és neurológiai betegségek kezelésében.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Budapesten járt az amerikai elnök fia, a Portfolio által rendezett eseményen nyilatkozott nekünk.
Trump tárgyalási technikáit is dicsérte.
Nőtt a rendelés darabszáma.
Nagy átcsoportosítások kísérik a döntést.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.