Minimális gázárcsökkentésről döntött a kormány

Minimális gázárcsökkentésről döntött a kormány

Egy friss miniszteri rendelet országosan egységes lakossági rezsicsökkentett gázárakat határozott meg októbertől, és „az egységesítéssel 2,5 millió ügyfél részére minimális mértékben csökkent a rezsicsökkentett áron igénybe vehető földgáz ára az átlagfogyasztás változatlan mértékéig” – emelte ki friss közleményében az MVM. Az egyetemes gázszolgáltató ezzel párhuzamosan október 6-ig diktálási lehetőséget biztosít érintett földgázügyfeleinek, ami nem kötelező, diktálás hiányában az egyetemes szolgáltató becsült mérőállást alkalmaz.

Bemutatta az MVM: évente jöhetnek a durva gázszámlák az átlagfogyasztás felett az átalányosoknak

Azoknak, akiknek tavasszal-nyáron van az éves gázóra leolvasása, és átalány szerint fizetnek az átlagfogyasztás felett, évente jöhetnek a durva gázszámlák a kora nyári hónapokban, mivel addigra már elfogyott az éves kedvezményes keretük, így beüt náluk a 7,5-szeres piaci gázár – mutatta be egy friss ábragyűjteményben az MVM.

Rezsicsökkentés: fontos tájékoztatást adott ki az MVM

Rezsicsökkentés: fontos tájékoztatást adott ki az MVM

Nincs változás a rezsicsökkentés tavaly nyár óta fennálló rendszerében, így 2023. augusztus 1-jétől újabb egyéves időszakra továbbra is változatlan feltételekkel biztosítja az MVM a lakossági ügyfeleinek a rezsicsökkentett energiát - közölte az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt. kedden az MTI-vel. Egy keddi sajtóeseményen hasonlóképp fogalmazott Németh Szilárd, a rezsicsökkentés fenntartásáért felelős kormánybiztos.

Bréking! Belengette a rezsicsökkentés átalakítását a kormány

Bréking! Belengette a rezsicsökkentés átalakítását a kormány

Olyan reformot tervez a magyar kormány, amely minden lakossági áramfogyasztónak lehetővé teszi majd, hogy dinamikus árképzés szerint vehesse az áramot évi 2523 kWh, azaz a rezsivédett árú éves fogyasztás felett – szúrta ki a Portfolio az uniós helyreállítási terv új anyagában. Ez azt jelenti, hogy miközben erről idehaza még nem tett említést a kormány, az Európai Bizottság felé kidolgozott, most társadalmi egyeztetésre kitett, dokumentumban felfedte a rezsicsökkentési rendszer átalakításának középtávon tervezett irányát. A dinamikus árképzést lehetővé tevő reformhoz gyorsan hozzátette azt a kiegészítést is, hogy ennek „nem a villamosenergia-megtakarítás a fő célja”, hanem az, hogy a rezsivédett tartomány felett az emberek spórolni tudjanak az áramszámlán, mert akkor vesznek majd áramot, amikor az éppen olcsó a piacon, ez pedig a fogyasztói tudatosságot is emelheti. Van még egy másik, szintén nagy jelentőségű terv is a kormány anyagában: kiderült, hogy 224 milliárd forintos keretösszeggel egy új energiahatékonysági pályázatot is tervez a kormány, amellyel legalább 20 ezer ingatlan újulhat meg alapvetően, és a cél az, hogy ezek segítségével évi 171 GWh-val csökkenjen az ország primer energiafogyasztása.

Durva gázszámlákat kaphat az, aki átalány szerint fizet és tavasz óta volt az éves elszámolása

Durva gázszámlákat kaphat az, aki átalány szerint fizet és tavasz óta volt az éves elszámolása

Azok a háztartások, amelyeknek tavasz óta volt az éves gázóra leolvasása és átalány szerint fizetnek, durva gázszámlákkal szembesülhettek az elmúlt hónapokban, ha a kedvezményes éves gázmennyiség körül, vagy afelett fogyasztottak – hívja fel első helyen a figyelmet az MVM számlázásról és elszámolásról szóló kérdezz-felelek összesítése.

Elképesztő zuhanás: már csak ötödannyi a piaci gázár, mint a magasabb rezsiár

Elképesztő zuhanás: már csak ötödannyi a piaci gázár, mint a magasabb rezsiár

Egy kiszivárgott brüsszeli háttéranyag és a német recessziós hír nyomán új kétéves mélypontra zuhant pénteken az Európában irányadó TTF gázár, ami azt jelenti, hogy már csak 100 forintba kerül egy köbméter ára a tőzsdén. Ez kevesebb, mint az ötöde annak, mint amennyit (580 forintot) az átlagfogyasztás felett kell fizetnie a magyar háztartásoknak a rezsicsökkentés új rendszerében, és könnyen lehet, hogy még tovább szakad a tőzsdei gázár. Mindez látszólag egyre inkább lehetőséget ad arra, hogy a kormány ősszel levágja az átlagfogyasztás feletti részre a gázárat, ha arra a költségvetési helyzet lehetőséget, az inflációs pálya pedig szükséget ad, ám vannak további nehezítő tényezők.

Most már hivatalos: maradnak a lakossági rezsiárak, de bármikor módosulhatnak a sávhatár felett

Most már hivatalos: maradnak a lakossági rezsiárak, de bármikor módosulhatnak a sávhatár felett

„A háztartások májustól is az eddigi árakon juthatnak áramhoz és gázhoz a rezsivédett sáv alatt és felett egyaránt” – hangsúlyozta péntek este kiadott közleményében az Energiaügyi Minisztérium. Frissítés! A mikrovállalkozások rezsivédett áramtarifáit fillérre pontosan lefelezte egy másik friss jogszabály, amelyről itt írtunk.

Kiderült: bármikor módosulhatnak a lakossági rezsiárak a korlát felett Magyarországon

Kiderült: bármikor módosulhatnak a lakossági rezsiárak a korlát felett Magyarországon

A legfrissebb Magyar Közlönyben megjelent kormányrendelet értelmében 2023. április 30. után bármikor növekedhetnek, vagy csökkenhetnek az átlagfogyasztás feletti részre vonatkozó lakossági rezsiárak, ha azt a piaci helyzet indokolja, ez következik ugyanis abból, hogy a rendelet már nem szabott meg új határidőt, ameddig az ármeghatározás tart. A pontosabb képet majd akkor látjuk, ha a kormányrendelethez kapcsolódó energiahivatali rendeletek is megjelennek, várhatóan a napokban. Frissítés! Péntek este a friss Magyar Közlönyben már meg is jelent ez az energiahivatali rendelet, amelyet ebben a cikkünkben írtunk meg.

Nagy bejelentés jött a rezsicsökkentésről – Ezért nem csökkent árat a kormány

Nagy bejelentés jött a rezsicsökkentésről – Ezért nem csökkent árat a kormány

Májustól sem változik a lakossági rezsicsökkentés tarifarendszere, azaz marad a 752 forintos gázár és a 70 forintos áramár az átlagfogyasztás felett – jelentette be a mai Kormányinfón Gulyás Gergely, noha jócskán csökkentek a piaci árak. A Miniszterelnökséget vezető miniszter egyúttal a céges rezsiszabályokban változtatásokat jelentett be, így a két témát első ránézésre pénzügyi okok miatt kézenfekvőnek tűnne összekötni, de meglátásunk szerint ettől eltérő (pénzügyi) okai vannak annak, hogy maradnak a lakossági tarifák az átlagfogyasztás felett.

Megint csökkent a lakossági gáz- és áramár, de vannak itt rossz hírek is

Megint csökkent a lakossági gáz- és áramár, de vannak itt rossz hírek is

A novemberi 242 forintról decemberben 212 forintra, aztán januárban 202 forintra csökkent tovább egy köbméter lakossági vezetékes gáz átlagos ára a KSH friss kalkulációi szerint, ami picit megint lehúzta a januári inflációs adatot - derült ki a ma közzétett statisztikákból. Ez azonban nem a rezsiszabályok változásából ered, hanem abból, hogy az enyhébb idő és a tudatos spórolás miatt több háztartás maradt az átlagfogyasztási korlát alatt, így a háztartások körében becsült átlagos bekerülési ár lejjebb csúszott. Ugyanígy az általános és a vezérelt áram kimutatott ára is csökkent picit decemberről januárra a változatlan rezsiszabályok mellett is, miközben kellemetlen fejleményként a tűzifa ára és a gázpalack csere díja még tovább emelkedett országos átlagban.

Megjött a KSH válasza a lakossági gázár furcsa decemberi csökkenéséről

Megjött a KSH válasza a lakossági gázár furcsa decemberi csökkenéséről

Azért csökkent decemberben a lakossági földgáz átlagára az inflációs statisztikában, mert a számításokhoz az Energiahivatal októberi lakossági gázfogyasztási adatait használtuk fel, amely komoly fogyasztáscsökkenést mutatott – gyakorlatilag ezt a választ küldte a Portfolio kérdésére a Központi Statisztikai Hivatal, amelyben a furcsa decemberi gázárár csökkenés módszertani hátterét firtattuk. Mindez azt jelenti, hogy a durva novemberi és decemberi lakossági gázfogyasztás csökkenés a januári és a februári inflációs adatokat szintén lehúzhatja majd egy picit.

Micsoda? – Csökkent a lakossági gázár és ez húzta le az inflációt?

Micsoda? – Csökkent a lakossági gázár és ez húzta le az inflációt?

A háztartási energia ára 6%-kal mérséklődött tavaly decemberben havi alapon, ezen belül a vezetékes gázért 11,8%-kal kevesebbet kellett fizetni – közölte ma reggel az inflációs adatok kapcsán a KSH. Mindez első ránézésre azért furcsa, mert a rezsiszabályok nem változtak december során, tehát nem lett olcsóbb a gáz ára, mégis csökkenést mért a statisztikai hivatal, ami picit lejjebb húzta a teljes inflációs mutató. Bemutatjuk röviden, hogy mi ennek a háttere és közben pár igencsak látványos ábrát is közlünk.

Ez a rezsiválság más, mint a hitelválság - De mekkorát üt a krízis az önkormányzatokon?

Ez a rezsiválság más, mint a hitelválság - De mekkorát üt a krízis az önkormányzatokon?

Gigantikus présben a helyhatóságok. Százmilliárdos tehertől szabadulnának a városok. Mentőöv a fuldokló településeknek. Ismerősen csenghetnek ezek és ehhez kapcsolódó híradások az elmúlt időszakból: a jelenlegi rezsiválság jelentősen megnövelheti az energiával kapcsolatos kiadásokat, pedig a koronavírus járvány már a bevételi oldalról (is) érzékenyen érintette helyi költségvetéseket. A fenti szalagcímek azonban nem most, hanem több mint tíz éve jelentek meg a sajtóban, amikor az önkormányzatoknak az adósságszolgálati terhek okoztak fejfájást. Ugyan a két jelenség eltérő eredetű, az önkormányzati gazdálkodásra gyakorolt hatása ugyanaz: valahogy meg kell teremteni a növekvő kiadások fedezetét. Erre azonban tíz éve végül nem volt szükség, mivel a központi kormányzat átvállalta az önkormányzatok adósságait és az azzal járó kötelezettségeket. Kérdés, hogy ezt a lépést a rezsiválság során mikor és milyen mértékben hajlandó ugyanezt megtenni.

Kiderült: a magyar háztartások 72%-ának nem nőtt a rezsije, máshol elszálltak az árak

Kiderült: a magyar háztartások 72%-ának nem nőtt a rezsije, máshol elszálltak az árak

„A korábbi számítások helyesnek bizonyultak: a háztartások 72%-a maradt meg a rezsicsökkentett sávon belül” – közölte további részletek nélkül Facebook-oldalán Steiner Attila energiaügyi államtitkár azzal párhuzamosan, hogy az Energiahivatal októberi európai összehasonlításából kiderült: a magyar lakossági rezsicsökkentett áram- és gázár a legalacsonyabb az összes uniós tagállam között. Sőt, még abban az esetben is a legolcsóbbak között van a magyar lakossági „piaci ár”, ha az adott fogyasztó 20%-kal fölé lóg a meghatározott limitnek.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hiába mennek megint a fegyverek, megoldhatatlan problémától szenved az ukrán hadsereg
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.