A befektetők egyre nagyobb érdeklődést mutatnak az orosz kötvények és a rubel iránt, és már most vizsgálják, mivel lehetne hasznot húzni, ha akár csak részlegesen is, de újra megnyílnak a kereskedési lehetőségek Oroszországgal.
Oroszország kriptovalutákat használ a Kínával és Indiával folytatott olajkereskedelmében, hogy képes legyen kijátszani a nyugati szankciókat - számolt be a Reuters bennfentes információk alapján.
Az orosz bankszektor januári nyeresége havi alapon nőtt, éves alapon viszont csökkent, írja az MTI az orosz jegybankra hivatkozva.
Nem számíthatnak meleg fogadtatásra, ha a háború után vissza akarnak térni a nyugati cégek, amelyek Oroszország ukrajnai háborúja miatt hagyták el az országot – jelentette ki Anton Alikhanov orosz iparügyi és kereskedelmi miniszter, aki szerint Oroszország súlyos jóvátételt fizettet majd velük a korábbi döntéseikért. A háború kitörése óta közel 475 külföldi cég hagyta el az országot, köztük olyan nevek, mint a McDonald's, a Starbucks és az Ikea, amelyek nem is igazán vágynak vissza.
A forint volt a héten az egyik legjobban teljesítő feltörekvő deviza.
Oroszország sikeresen kezelte azt a jüanhiányt, amely tavaly szeptemberben megugró rövid távú hitelköltségeket okozott, miután az Egyesült Államok szankciókkal fenyegette az orosz pénzügyi tranzakciókat lebonyolító bankokat. A moszkvai jüanpiac likviditási mutatója mostanra többletet jelez, ami arra utal, hogy Oroszország alternatív fizetési csatornákat talált. Csakhogy az újabb szankciók miatt egyre nagyobb bajban vannak az orosz bankok.
Oroszország legnagyobb hitelintézete, a Sberbank pénteken 1560 milliárd rubel, vagyis több mint 6100 milliárd forintnyi éves rekordnyereségről számolt be 2024-re, amit a vállalati hitelfelvételek erős növekedése, és a magas kamatlábak egyaránt támogatottak.
Oroszország Nemzeti Vagyonalapjának (NWF) likvid eszközei 2024-ben 33%-kal, 37,5 milliárd dollárra csökkentek, ami az ország GDP-jének mindössze 2%-át teszi ki – közölte az orosz pénzügyminisztérium. Ez a legfontosabb költségvetés melletti tartalék, amiből a Kreml finanszírozza a háború miatt kieső költségvetési forrásokat.
Az orosz költségvetés olaj- és gázbevételei jelentős növekedést mutatnak 2024-re vonatkozóan. Az energiahordozók értékesítéséből származó bevételek több mint negyedével emelkedtek az előző évhez képest, ami komoly lökést adhat az orosz gazdaságnak.
Csökkenő infláció, szolid gazdasági növekedés, jegybanki kamatcsökkentések, alapvetően jó befektetői környezet. Ez a külföldi elemzőházak és a hazai profi befektetők alapforgatókönyve 2025-re. De mi van, ha nem ez történik? Ha jön valami olyan esemény, ami borít mindent? Hazai alapkezelőket, elemzőket kértünk arra, hogy mondjanak olyan kis esélyű, de potenciálisan nagy hatású eseményeket (black swan event, fekete hattyú esemény), amik nagyon messze állnak az alapforgatókönyvüktől, de azért teljesen nem is zárhatók ki. Akkor hát jöjjenek a fekete hattyúk!
Az orosz pénzügyminisztérium rekordösszegű, 1 milliárd rubel (9,57 millió dollár) bevételt gyűjtött egyetlen kincstárjegy aukción. A 2038-ban lejáró, változó kamatozású új papír kibocsátása jelentős lépés az ország idei hitelfelvételi tervének teljesítése felé, miközben a magas kamatkörnyezet és a gazdasági bizonytalanságok komoly kihívások elé állítják az orosz gazdaságot, írja a Reuters.
Az orosz gazdaság inflációs nyomás alatt áll, miközben a kormány és a jegybank összehangolt fellépésre készül az áremelkedések megfékezése érdekében. Vlagyimir Putyin elnök határozott lépéseket sürget, míg a jegybank elnöke hosszabb távú folyamatként tekint az infláció mérséklődésére.
Az orosz pénzügyminisztérium bejelentette, hogy az elkövetkező hétben növelni fogja a halasztott deviza- és aranyvásárlások volumenét. A döntés hátterében az áll, hogy a központi bank a múlt héten az év végéig felfüggesztette a devizavásárlást a pénzügyi piacokra nehezedő nyomás enyhítése érdekében, miután a rubel többhavi mélypontra zuhant.
Sorra éri el a különböző, több éves mélypontokat a forint a főbb devizákkal szemben, ahogy arról nemrég beszámoltunk, az utolsó negyedévben csak az orosz rubel szenved jobban a magyar fizetőeszköznél. A grafikonok sem mutatnak túl szép képet, ráadásul most újabb szintugrás jöhet az euróval szemben.
Az orosz gazdaságot 2024-ben stagnálás fenyegeti, miközben az ukrajnai háború folytatása és a növekvő katonai kiadások jelentős terhet rónak az ország költségvetésére. Az új büdzsé rekordszintű védelmi költségvetést tartalmaz, amely az ország forrásainak több mint harmadát emészti fel.
Tovább esett a forint a csütörtöki kereskedésben, délelőtt egészen 415-ig ütötték az euróval szemben, ami új kétéves forintmélypontot jelentett. A forint esése napok óta teljesen kilóg a régiós devizák trendjéből, így a forint új történelmi mélypontra bukott a lengyel fizetőeszközzel szemben. Estére aztán a 413-as szintig korrigált vissza a kurzus, amit elsődlegesen magyarspecifikus hírek mozgatnak mostanság. Ilyen a péntek reggelre várt, új MNB-elnök személyével kapcsolatos bejelentés, valamint a péntek estére időzített Moody's hitelminősítői felülvizsgálat, de a befektetők figyelnek az Oroszországot sújtó, a magyar gázvásárlásokra is kockázatot jelentő szankciókra is.
Annyira nem vonnak be senkit a világ vezetői a döntéshozatalba, hogy az emberek teljesen kiábrándultak.
Trump szerint ő nem felelős a helyzetért.
Menekülnek Trump döntése elől.
Csányi Péter veszi át édesapjától a vezérigazgatói pozíciót.
Drámai áremelkedés tapasztalható: 2010 óta közel négyszeresére emelkedtek a termőföldárak Magyarországon.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.